داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 52210
بررسي نقش واحد اطلاعات مقاومت در گفت‌وگو با مسئول گروهانهاي قدس
از ارتباطات «نارنجي» تا لورفتن اطلاعات در شبكه‌هاي اجتماعي
دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۵۹
 
يكي از شيوه‌هاي واقعي متداول از اين قرار است كه يك دختر خارج از مرزهاي غزه با يك جوان فلسطيني تماس تلفني مي‌گيرد و به مقاومت اظهار عشق و علاقه مي‌كند و اين رابطه تا حد يك رابطه عشقي دو طرفه براي تخليه اطلاعاتي ادامه مي‌يابد....

واژه زشت 

پایگاه خبری انصارحزب الله:«العملاء» واژه‌اي است كه براي اعراب همسايه اسرائيل داراي معني بسيار زشت وخفت‌باري است. اين مفهوم پليد را بيش از هر چيز مي‌تواني در كلام مردم ساكن در منطقه پرتراكم غزه بيابي و درك كني. «العملاء» در فرهنگ لغات مردم غزه يادآور افرادي است كه دشمن صهيونيستي با استفاده از آنان به نظارت و پيگيري مجاهدان مقاومت و دستيابي به اطلاعات ذيقيمت از آنان مي‌پردازد تا در مورد مقتضي به ترور آنان بپردازد. 

چشم‌هاي دوم اسرائيل 

مردم غزه در توصيف»العملاء» مي‌گويند، آنان «العين» (چشم) دوم اسرائيل در تمامي عمليات‌هاي مقابل مقاومت هستند. «العملاء» واژه‌اي است كه ما در فارسي آن را با معادلهاي مزدور و جاسوس مي‌شناسيم. استفاده از جاسوس‌هاي مزدور عرب يك شيوه كاربردي قديمي و موثر موساد به خصوص در نوار غزه است كه به‌واسطه اعمال آن به پرکردن بانک مرکزي اطلاعات خود در مورد مجاهدان مقاومت براي از ميان برداشتن آنان مبادرت مي‌كند، كاري كه موساد با استفاده از مزدوران مشابه ايراني در مورد دانشمندان هسته‌اي جمهوري اسلامي ايران انجام داد.به دليل شرايط خاص حاكم بر سرزمين هاي اشغالي به طور مكرر در مورد اعضاء و فرماندهان مقاومت تكرار پذير است ، پديده اي كه آخرين نمونه آن روز ۲۴ آبان ماه سال جاري به ترور شهيد احمد الجعبري فرمانده نخبه گردانهاي شهيد عزالدين القسام در نزديكي هتل الامل غزه انجاميد.


نقش بارز 

كاربرد مزدورها توسط اسرائيل اين پديده‌اي است كه مقاومت و در راس آن گروهانهاي قدس شاخه نظامي جنبش جهاد اسلامي فلسطين به مبارزه و خنثي‌سازي آن پرداخته و به فضل خداوند تاكنون با دستگيري تعداد زيادي از اين مزدوران موفق به وارد آوردن ضربات سخت امنيتي به اسرائيل شده‌اند.


اين موضوعي است كه پس از نبرد ۸ روزه اعلام الحربي ارگان رسانه‌اي گروهانهاي قدس شاخه نظامي جنبش جهاد اسلامي فلسطين(تيپ غزه) براي شفاف‌سازي آن اقدام به گفت‌وگو با «أبو عبيده» مسئول پرونده مزدوران در شاخه امنيتي گروهانهاي قدس نموده كه ترجمه آن توسط هفته‌نامه يالثارات بدين شرح به نظر مخاطبين مي‌رسد تا با وجود محذورات امنيتي كه قابل انتقال در يك گفت وگو نيست حتي‌المقدور نقش بارز واحد‌هاي امنيتي گروه‌هاي مقاومت در موشكباران موفق اسرائيل آن هم در زير هزاران چشم اسرائيل مشخص شود: 

ابزارهاي كثيف اما مهار شده 

اعلام الحربي: دشمن با چه وسيله‌اي مزدوري به نفع اسرائيل و ضرر مقاومت را در دام گرفتار مي‌كند؟ 

-دشمن صهيونيستي از هيچ حيله و امكاناتي براي استفاده عليه مقاومت چشم‌پوشي نمي‌كند. اين مسئله شامل طيفي از وسائل مختلف اعم از يك جنگ تمام عيار تا جنگ اطلاعاتي به‌واسطه به‌كارگيري نيروهاي مزدور براي شناسايي و ترور اعضاء مقاومت است.

البته پديده به كارگيري مزدوران براي ما كه در يك سرزمين اشغال شده زندگي مي‌كنيم مثل ساير سرزمين‌هاي اشغالي يك پديده قديمي محسوب مي‌شود كه به لطف هوشياري فلسطيني‌ها به ميزان زيادي در حالت مهار به سر مي‌برد اما در مورد راهكارهاي شكار مزدور توسط اسرائيل بايد به ترفندهاي زير اشاره كرد كه به مرور زمان توسط نيروهاي ضد اطلاعات مقاومت كشف و خنثي شده‌اند: 

۱- پول و سوء استفاده‌هاي جنسي يكي از خطرناكترين اين طرح‌هاست كه اشخاص را گرفتار مي‌كند
۲- وعده‌هاي دروغين براي اعزام به خارج از مرزهاي غزه. 

برقراري رابطه عاشقانه! 

اما اين شيوه‌هاي كثيف به‌واسطه شايع‌ترين شيوه يعني برقراري ارتباط با شهروندان فلسطيني كاربردي مي‌شود. مثلا يكي از شيوه‌هاي واقعي متداول از اين قرار است كه يك دختر خارج از مرزهاي غزه با يك جوان فلسطيني تماس تلفني مي‌گيرد و به مقاومت اظهار عشق و علاقه مي‌كند و اين رابطه تا حد يك رابطه عشقي دو طرفه براي تخليه اطلاعاتي ادامه مي‌يابد، او از جوان فلسطيني مي‌خواهد كه شرايط سفر او به سرزمين‌هاي اشغالي براي ازدواج را فراهم سازد.


سلب اعتماد مردم از مقاومت 

شيوه پركاربرد دوم پخش شايعات گسترده در مورد موشكباران شهرك‌ها توسط نيروهاي مقاومت است تا بدين واسطه گروه‌هاي مقاومت را مقصر جنگ و كشته شدن اهالي غزه نشان داده و از اين طريق موجبات بي‌اعتمادي و سستي ايمان آنان به مقاومت را فراهم آورده از فضاي غبارآلود پيش آمده براي تخليه اطلاعاتي افراد استفاده كنند.


شبكه‌هاي اجتماعي 

اما يكي از شايع‌ترين ابزارهاي تخليه اطلاعات توسط اسرائيل، وب سايت‌ها و پايگاه‌هاي مجازي مربوط به شبكه‌هاي اجتماعي نظير فيسبوك وتوييتر هستند. نقاط ضعف جوانان فلسطيني عضو اين شبكه‌هاي اجتماعي به سرعت توسط موساد شناسايي شده و اين سازمان مخوف بر روي آن متمركز مي‌شود و بلافاصله از اين دريچه به شكار افراد ضعيف و تبديل آنها به يك مزدور دست به كار مي‌شود.


اينها تنها بخش كوچكي از عمليات موساد براي جذب مزدور است و طبعا بقيه موارد به دليل اينكه اين سازمان گمان مي‌كند مقاومت از آن بي‌اطلاع است در اين گفت‌وگو فاش نمي‌شود، زيرا اين روش‌هاي پيچيده توسط مقاومت كشف شده و از همين طريق ضربات سختي به اسرائيل وارد مي‌شود كه به دلايل امنيتي قابل بيان نيست. 

تماس‌هاي نارنجي 

*راهكار واحد اطلاعات و امنيت گردان‌هاي قدس در مقابله با اين پديده شوم بين‌المللي چيست؟ 

- واحد اطلاعات و امنيت گردانهاي قدس به طور دائم در حال تلاش براي حفظ جان مجاهدان فلسطيني از طريق ارائه مشاوره و وضع قوانين سخت‌گيرانه امنيتي، برگزاري دوره‌هاي آموزشي و توزيع خبرنامه‌هاي امنيتي دراين باره است. ما در عين اين محذورات در حال طراحي برنامه‌هايي براي توسعه تحرك مجاهدان در ميدان نبرد و همچنين نقل و انتقال تجهيزات نظامي هستيم. ما در حال تلاش براي بستن همه درهايي هستيم كه دشمن در حال گشودن آن است و براين اساس از آنان خواسته‌ايم به هيچ تماس مشكوكي به خصوص از نوع دولتي آن يا انواعي كه ما آن را تماس‌هاي نارنجي نام نهاده‌ايم پاسخ نگويند. علاوه بر اين سربازان امنيتي گمنام گروهانهاي قدس به طور مداوم در بين مجاهدان حضور دارند و براي حفظ جان آنان هر تحرك و تماس مشكوكي را گزارش مي‌كنند. به ديگر سخن كوچك‌ترين تحركات در همه زمانها و مكانها در حال نظاره توسط چشم‌هاي دستگاه امنيتي گروهانهاي قدس است.


*سرويس امنيتي گروهانهاي قدس تا كنون چه دستاوردهايي داشته است؟ 

- همانطور كه گفتم بخش‌هاي زيادي از اين دستاردها جزو اطلاعات طبقه‌بندي محسوب مي‌شود، اما دستگيري جاسوس‌هاي مزدور يكي از طبيعي‌ترين اين دستاوردها ست كه تعداد آنها در خلال سال پر خطر ۲۰۱۲ به ۸ نفر رسيد.


اما يكي از دستاوردهاي مهم واحد اطلاعات و امنيت گردانهاي قدس، در عملياتهاي موفق واحد موشكي متبلور مي‌شود. زيرا رصد دقيق و گزارش اطلاعات پيش از عمليات به فرمانده ميداني است كه با وجود پرواز‌هاي پر شمار پهپادهاي اسرائيل باعث مي‌شود مقاومت قادر باشد با كمترين تلفات ممكن اقدام به شليك موشك به سوي سرزمين‌هاي اشغالي كند. 

همكاري با دولت حماس
* همكاري واحد اطلاعات و امنيت گروهانهاي قدس با نهاد امنيتي دولت حماس در غزه در چه سطحي است؟
- اين شامل يك همكاري مستمر و منسجم است؛ زيرا ما داراي يك هدف مشترك هستيم كه تشريك مساعي مي‌تواند به تحقق بهتر آن كمك شاياني كند. علاوه بر همكاري‌هاي مستمر امنيتي، ما مزدوران دستگير شده را به وزارت اطلاعات دولت غزه تحويل مي‌دهيم تا با آنان برخورد قانوني صورت گيرد. 

پيام براي مزدورها
*پيام شما براي مزدورهايي كه هنوز در حال دست و پا زدن در لجن هستند چيست؟
-ما از مزدوران مي‌خواهيم خود را به نيروهاي امنيتي تسليم كنند قطعا با كساني كه به شكل مسالمت‌آميز و داوطلبانه با ما همكاري كنند مثل يك جنايتكار رفتار نخواهد شد. خداوند ارحم الراحمين است و در توبه هميشه باز است. 

پيام به مجاهدان
*پيام شما براي مجاهدين چيست؟
پيام من به مجاهدان حفظ احتياط و هوشياري آن هم در مقطع كنوني است كه ما در حال نبرد باز با اسرائيل هستيم و انتظار هر كاري را از سوي دشمن صهيونيستي داريم. ما از آنها مي‌خواهيم مراقب ارتباطات خود باشند، از آنها مي‌خواهيم از عضويت در شبكه‌هاي اجتماعي و تبادل اطلاعات شخصي اعم از عكس و متن خودداري كنند. از مردم مي‌خواهيم براي كسب اطلاعات به پايگاه‌هاي خبري مقاومت مراجعه كنند و دسترسي به پايگاههاي خارجي و عضويت در شبكه‌هاي اجتماعي را محدود كنند؛ چرا كه هر لحظه امكان دارد در دام ماموران موساد گرفتار شوند. 

نقش واحد اطلاعات و امنيت در جنگ ۸ روزه
*در مورد نقش واحد اطلاعات و امنيت در عمليات آسمان آبي( نبرد ۸ روزه) بگوييد.
واحد اطلاعات و امنيت در خلال اين نبرد به طور شبانه‌روزي تلاش مي‌كرد تا امنيت مجاهدان و فرماندهان را در نقل و انتقال به ميادين نبرد تامين كند و مجاهدان با كمترين هزينه و خسارت موفق به وارد آوردن ضربات سخت به دشمن صهيونيستي شوند. ما كار مجاهدان را به شكل سلولي در نقاط مختلف نوار غزه گسترده كرديم و آن را به دو گروه اداري و نظامي تقسيم كرديم تا عملكرد گروه‌ها به شكل جزيره‌اي و جدا از هم باشد و ما متحمل كمترين ضربه ممكن براثر لو رفتن ارتباطات باشيم. از ديگر سو به خواست خداوند ما قادر به دستيابي به بانك اطلاعات مهمي از ارتش رژيم صهيونيستي شديم كه در موقع مقتضي از آن بهره مي‌بريم و با مشت آهنين به اسرائيل حمله و اين رژيم را در حقارت فروخواهيم برد.

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)