Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 127381
چرا آن‌ور آبی‌ها فیلم‌هایمان را روی سرشان حلوا‌حلوا می‌کنند
گریبان سینما را ابتذال‌گرفته است!
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۳
 
سینما روی دور تند شوخی‌های مبتذل و جنسی قرار گرفته تا جایی که برخی بازیگران در نهایت بی‌شرمی می‌گویند برای خنداندن مردم حاضرند شلوار پایشان را در بیاورند. این معرکه اخلاق‌زدایی از جامعه وقتی اثرش مضاعف می‌شود که شبکه‌های مبتذل و بی‌مایه ماهواره‌ای هم تمام قد به تبلیغ فیلم‌های مستهجن‌نمای این روزهای پرده می‌پردازد.
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: خنداندن مردم به هر قیمتی؛ این احتمالاً دقیقترین توضیح برای شیوع شوخی‌های جنسی در سینمای کمدی ماست. در سال‌های اخیر فیلمسازانی در سینمای ما پیدا شده‌اند که برای فروش بیشتر فیلمشان دست به هر کاری می‌زنند. آنها با تکیه بر انگاره‌های جنسی می‌کوشند مخاطب را تحریک کنند. خنداندن مردم با شوخی‌های جنسی دارد به سنت شومی در سینمای کمدی ما تبدیل شود.

تماشای چنین فیلم‌هایی در خلوت هم آدم را به خجالت می‌اندازد چه رسد به اینکه افرادی بخواهند آخر هفته خود را با خانواده‌شان به سینما بروند و به تماشای چنین فیلم‌هایی بنشینند. اپیدمی شوخی‌های جنسی در سینمای کمدی ایران از کجا نشأت می‌گیرد؟ شورای نظارت و ارزشیابی، شورای پروانه نمایش و تیم وزارت ارشاد به چه کاری مشغول هستند؟ کارشناسان سینما و نمایندگان مجلس پاسخ می‌دهند.

سینمای مستهجن!
سیدناصر هاشم‌زاده، منتقد سینما، درباره استفاده‌های مکرر از شوخی‌های جنسی در فیلم‌های کمدی گفت: من فکر می‌کنم سینمای مستهجن همین شوخی‌های جنسی است. ابتذالی که باید بعد از انقلاب از آن می‌گریختیم همین است و حالا به آن گرفتار شده‌ایم. مبتذل‌تر از همه آنچه که نگرانش بودیم گریبان سینمای ما را گرفته است.

وی با اشاره به عملکرد شورای پروانه نمایش در اکران فیلم‌های مبتنی بر شوخی جنسی گفت: از شورای پروانه نمایش بپرسید که دارند چه کار می‌کنید؟ لابد آنها هم دلایلی دارند. همیشه دلایلی هست. آنهایی که باید کاری بکنند بی‌اعتنا هستند.

این منتقد سینما افزود: بعضی‌ها عاشق این اوضاع هستند و دارند ما را هم مشغول و سرگرم می‌کنند. آرام آرام توجیهاتی برای استفاده از شوخی‌های جنسی در سینما پیدا می‌شود. کار شیطان همین است، به فساد زینت می‌دهد.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اگر چهار تا رقاصه را هم از این سینما بیرون کنیم باز موفق نیستیم و تازه برمی‌گردیم به روز اول.
هاشم‌زاده در پایان با بیان اینکه «فروش بالای این فیلم‌های مبتذل بهانه است»، به خبرگزاری دانشجو گفت: آقایان خیلی از پول‌ها را خرج چیزهایی می‌کنند که هیچ بازگشتی ندارد. وقتی مسئول و سیستم این حرف را بزند غلط است. آن هم وقتی که ارقام نجومی فراوانی دارد حیف و میل می‌شود. من فکر می‌کنم اراده‌ای نیست برای تغییر اوضاع.

شوخی‌هایی که در هالیوود هم تقبیح می‌شود
سعید مستغاثی، منتقد سینما، با بیان اینکه «استفاده از شوخی‌های جنسی در سینمای ما سابقه دارد»، گفت: از اواسط دهه هفتاد فیلم‌هایی با چنین گرایشاتی ساخته شد. دلیلش هم دورافتادگی سینمای ایران از مردم و تقلید صرف از بخش مبتذل هالیوود بود.

وی افزود: شوخی‌های جنسی در هالیوود هم تقبیح است. اما در سینمای تقلیدی ما به این فیلم‌ها گرایش هست. مثل همین فیلم «بارکد» که تقلید سطحی از فیلم «بیلی ساده لوح» است.

این منتقد سینما ادامه داد: همه این کارها برای جذب تماشاگر است. درحالیکه در بهترین حالت فروش یک فیلم، بیشتر از سه یا چهار درصد مردم این فیلم‌ها را نمی‌بینند. در واقع گرفتاری بیماری شبه‌روشنفکری به این سینما هم منتقل شده و به نوعی تلفیق سینمای روشنفکری و فیلمفارسی است که زمان شاه هم بود.

مستغاثی در پایان به خبرگزاری دانشجو گفت: فضا جوری است که انگار شورای نظارت و ارزشیابی نداریم. واقعیت این است که بود و نبودش فرقی نمی‌کند. در سینمای انگلیس قانونی دارند که بر اساس آن شخصیت مثبت نباید سیگار بکشد. یا فیلمی که از الفاظ رکیک استفاده می‌کند درجه پایینی می‌گیرد. آنها هم چیزهایی را رعایت می‌کنند. ولی اداره نظارت و ارزشیابی در سینمای ما مثل نجات غریقی است که شنا کردن بلد نیست.

این‌ها همه در شرایطی است که سینما روی دور تند شوخی‌های مبتذل و جنسی قرار گرفته تا جایی که برخی بازیگران در نهایت بی‌شرمی می‌گویند برای خنداندن مردم حاضرند شلوار پایشان را در بیاورند. این معرکه اخلاق‌زدایی از جامعه وقتی اثرش مضاعف می‌شود که شبکه‌های مبتذل و بی‌مایه ماهواره‌ای هم تمام قد به تبلیغ فیلم‌های مستهجن‌نمای این روزهای پرده می‌پردازد.

جایی که وزیر ارشاد به جای آنکه از خودش سئوال کند که چه اتفاقی برای سینما افتاده است که خروجی‌اش را بدخواهان نظام و انقلاب روی سرشان حلوا‌حلوا می‌کنند و حاضرند با بی آبرویی برای آن تبلیغ کنند، بدنبال راه مفرّی برای تبلیغ قانونی فیلم‌های کذایی در قاب تصویر لجنی ماهواره می‌گردد.