Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91785
۳ نظر
در جلسه هفتگی انصارحزب‌الله مطرح شد؛
از ناهماهنگی‌تیم اقتصادی دولت تا تناقض آشکار در حرف وعمل
پنجشنبه ۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۷
 
الان بعضا در ميان مسئولين رفاه‌طلبي مد شده است. به‌محض اينكه مديري عوض مي شود سريع دستور مي‌دهند تا مبلمان و دكوراسيون اتاقش را تغيير دهند! امروز با وجود مشكل در وام اشتغال و وام ازدواج هزينه‌كردهاي اين چنيني از بيت‌المال چه توجيهي دارد؟...
به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله،دکتر آصفری عضو کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در جلسه هفتگی انصار حزب‌الله با موضوع "دولت یازدهم از وعده‌های انتخاباتی تا کارنامه عملکرد" به سخنرانی پرداخت که مشروح آن تقدیم می‌شود:

این هفته مصادف با هفته دولت وسالروز شهادت شهیدان رجایی وباهنر است. به روان پاک این دو عزیز بزرگوار درود وسلام می فرستیم .یکی از دوستان خاطره ای را از شهید رجایی تعریف می کرد .می گفت یک روزدر اوایل ریاست جمهوری که شهید رجایی از منزل به محل کار مراجعه می کنند با تغییراتی در محل کار از جمله تعویض کاغذ دیواری و موکت کف اتاق مواجه می‌شود‌. به سرعت و با نگرانی علت را جویا می شوند. یکی از مسئولین به ایشان می گوید از آنجایی که مهمانان خارجی داریم ضروری بود تا تغییراتی در اتاق انجام دهیم .ایشان ناراحت می شوند ومی گویند: «این تخلّف است وباید هزینه را از جیب خودتان پرداخت کنید.»
کجا بودیم وبه چه سمت وسویی در حرکت هستیم؟!

لزوم اجرایی کردن اقتصاد مقاومتی

اخیرا گفته شده که قریب به ۷ میلیارد تومان برای تغییرات دکوراسیون ومبلمان وغیره در نهاد ریاست جمهوری خرج شده است!این در حالی است که بحث اقتصاد مقاومتی وصرفه جویی این روزها در جامعه وکشور مطرح است.از آن جایی که« الناس علی دین ملوکهم» می باشند، چطور می توان از مردم توقع صرفه‌جویی ورعایت اقتصاد مقاومتی داشت ؟ ما امروز در بعضی از شهرهای کوچک وروستاها با مشکل جدی تامین آب آشامیدنی مواجهیم واین مشکل با تامین اعتبار محدودی مرتفع می شود، ولی وقتی با مسئولین مطرح می کنیم به بهانه تحریم وعدم اعتبار از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند.ولی بعد متوجه می‌شویم که هزینه‌هایی صورت می پذیرد که اصلاًتوجیه پذیر نیست‌؛مثل جشن روز زن که با حضور زنان برخی از مسئولین در کاخ سعدآباد برگزار شد و ریخت و پاش هایی در آنجا صورت گرفت .

لذا اگر واقعاً مملکت می خواهد در مسیر درستی که حضرت امام و بعد از ایشان مقام معظم رهبری برایمان ترسیم کرده اند و شهدای ما در آن مسیر جانفشانی کرده اند، حرکت کند لازمه اش این است که مسئولین به قول معروف یک سوزن به خودشان بزنند و بعد یک جوالدوز به دیگران .

اینکه از مردم توقع داشته باشیم در بحث هدفمند کردن یارانه ها ثبت نام نکنند با بعضی از حرکات ما همخوانی ندارد و نتیجه آن می شود که ۹۲درصد در یارانه ثبت نام می کنند؛ علیرغم آن‌همه تبلیغات رادیو و تلویزیون و در‌خواست شخصیتهای گوناگون تا جایی که حتی متاسفانه برخی از مراجع تقلید هم وارد این قضیه شدند. دولت باید خودش در وهله اول در مسیر صرفه جویی هزینه ها پیش قدم باشد و بعد از مردم توقع صرفه جویی داشته باشد.

یکی از وعده هایی که آقای رئیس جمهور در تبلیغات انتخاباتی خود دادند این بود که قول دادند اعتبار و احترام را به پاسپورت ایرانی بر گرداند ولی همه دیدیم که غربیها چه برخوردی با آقای ابوطالبی کردند آن‌هم با توجه به اینکه در توافقنامه ۱۹۴۷مقر سازمان ملل به صراحت آمده است که هرکسی توسط دولتها به عنوان نماینده برای سازمان ملل معرفی می شود ایالت های مختلف امریکا حق ندارند مانع تراشی کنند، حتی به صراحت در بند سوم آمده که آنها موظفند نسبت به صدور روادید برای شخص نماینده و خانواده او اقدام کنند.

منتقدین ژنو بزدل سیاسی نیستند

علیرغم اینکه رئیس دولت تلفنی با اوباما صحبت کرد و بعد از صحبت تلفنی آقای روحانی گفت: من آقای اوباما را فردی مؤدّب دیدم ، اما آیا منتقدین ژنو بزدل سیاسی هستند‌؟ آیا این قابل قبول است که درباره اوباما که امروز دنیا را به آتش کشیده است ، آن‌طور گفته شود و‌ ...‌ ! مگر غیر از این است که داعش توسط خود آمریکائیها تجهیز و ساماندهی شده است؟ و به اعتقاد ما داعش آن روی سکه رژیم صهیونستی است . در قضیه جنگ غزه‌ آن‌ها یک تیر کلاشینکف به سمت اسرائیلی ها شلیک نکردند چه به رسد به اینکه موضع‌گیری کرده یا بحث های دیگری را مطرح کنند.

ما به رئیس جمهور می گوییم احترام به پاسپورت ایرانی به جای خود ، شما حقوق قانونی کشور را از جمله حق قانونی داشتن نماینده در سازمان ملل را پی گیری کنید که نخواهند بگویند که شما نمی توانید فلان کس را معرفی کنید. یکی از دیگر از موضوعاتی که اقای روحانی فرمودنداین بود که اولین قدم تلاش در جهت این است که تحریم جدیدی صورت نگیرد و سپس کاهش پیدا کرده و به طور کامل بر طرف شود.

ادامه تحریم شرکتهای ایرانی در دولت تدبیر وامید‌!

در همین دولت پانزده شرکت و شخصیت های حقیقی و حقوقی ما را به بهانه اینکه قبلاً تصویب شده بود تحریم کردند ! اگر قرار است به غربی ها امیدوار باشیم و این دیوار بی اعتمادی بر داشته‌شود چرا در این قضیه انجام نگرفت‌؟ و چرا اینها مجدداً تحریم های خودشان را اعمال و تشدید کردند؟!

چندین بار تا به حال شنیده هایم که کنگره امریکا ، یا خود دولت آمریکا به صراحت اعلام کردند‌‌ که به دنبال این هستیم که تحریم‌های جدیدی را بر علیه ملت ایران تصویب کنیم. اینکه حالا به طور مثال در خصوص قطعات خودرو شرکت فرانسوی پژو واردات این قطعات را تا حدودی تسهیل کرده است ، طبیعی است از آنجایی‌که این شرکت با مشکل جدی مواجه شده بود و بایستی تعدیل نیرو انجام می داد، مجبور بود که راهکاری را دنبال کند تا بازار خوبی مثل ایران را مجدداً به روی خودش بگشاید.

در بحث پتروشیمی هم این چنین است.اکثر کشورهای خاورمیانه مشتری پروپا قرص ماهستند.اما در این خصوص یکی از موضوعات‌، برداشتن تحریم های پتروشیمی است که دربست به نفع طرف مقابل است.ونفعی برای ما ندارد؛ چرا که مشتری آن موجود است.

تناقض آشکار در حرف وعمل

باز از وعده های که آقای رئیس جمهور داده بود این بود که گفتند کشورهای آمریکای لاتین اولویت روابط ما هستند.در رد این موضوع همین بس که به دستور وزیر محترم نفت دفتر شرکت ملی نفت ایران در بولیوی تعطیل شد.ومدیر عامل پتروپارس قراردادهای نفتی ایران با ونزوئلا را متوقف کرد.

یکی دیگر از وعده های رئیس جمهوری تشکیل کابینه فراجناحی باتاکید بر شایسته سالاری بود.آیا در عمل چنین شد ؟ و افرادی که انتخاب شدند طبق همین اصل بودند؟ این ابر مردان اقتصادی که ایشان انتخاب کردند ‌چه کردند‌؟ آنها مدیران دوران سازندگی بودند که آن موقع شرایط با زمان فعلی متفاوت بودالان که شرایط جنگ اقتصادی است مدیرانی باروحیه جنگی می طلبد که بدانند چگونه در حالت تحریم وتهدید چرخ واگنها را از روی ریل بگذرانند.ولی الان مشاهده می‌کنیم وزیرانی که از آن ها به عنوان ژنرال های اقتصادی وصنعتی نام برده می شد در تحقق وعده هایشان مانده اند.و می‌گویند امکان پذیر نیست.اینها درک درستی از شرایط امروز نداشتند وبه قولی کنار گود ایستاده بودند وفکر می کردند اوضاع مثل گذشته است .در حال که اگر امروز تدبیر نباشد نمی‌توانیم حتی یک بشکه نفت بفروشیم چه برسد به اینکه بخواهیم ۲میلیون بشکه در روز صادر کنیم .

قرار بود کابینه فراجناحی ونه فقط یک جناح خاص باشند ولی متاسفانه در بعضی انتصاباتی که صورت گرفته افرادی بعضا در فتنه نقش داشته اند. یکی از دلایل مهمی که باعث استیضاح وزیر علوم شد این بود که متوجه شدیم کس دیگری وزارتخانه را مدیریت وتصمیم گیری می‌کند.ودنبال این هستند که غائله‌ای مثل سال ۷۶ و۷۸ را در کشور درست کنند.وبه جای اینکه رشد وتوسعه علمی در دانشگاه‌ها باشد فضا را به سمت باند بازی وجناح بازی وتحقق اهداف سیاسی خودشان ببرند. امروز بایستی دانشگاه تولید علم داشته باشد.

کاهش تعداد مقالات دانشکاهی در یک‌سال گذشته

در همین یک‌سال گذشته ازنظر تولید مقاله ۱۰۰۰تا کاهش داشته ایم.این واقعیتی است که وجود دارد ونمی شود آن را کتمان کرد.فرا جناحی فقط این نیست که شمابه یک عده اصلاح طلب تند مسئولیت بدهید که همه همّ وغمشان این باشد برای فتح مجلس آینده برنامه ریزی کنند.در یک دانشگاه ۱۲۰تا۱۳۰ نفر به یکباره عوض شدند‌! این در حالی است که مقام معظم رهبری فرمودند نمی شود با شعار اعتدال، نیروهای ارزشی را حذف کرد.

اخیرا یکی از معاونان رئیس جمهور به جای اینکه در جهت تعامل حرکت کند گفته است اگر ده تا از وزیرانمان را هم بیندازند باز ما بحث بورسیه ها را پیگیری خواهیم کرد.اتفاقا ما استیضاح کنندگان اعتقاد داریم کسانی که بورسیه های غیرقانونی دریافت کرده اند باید مشخص شوند و تمام هزینه های بیت المال باید باز‌گردد.

ما اعتقاد داريم منافع ملي ملت و كشوربر لبخند مقطعي يك بخشي از مردم ارجحيت دارد . زماني كه ما محكم و مقتدر شديم ، آن وقت از دشمن كاري بر نمي آيد اما زماني كه اعتماد و اعتقاد به هدفمان نداشته باشيم مطمئنا با چالش و مشكل مواجه مي‌شويم . لذا امروز اگر كسي انتقاد مي كند اين انتقاد از سر دلسوزي است ؛چرا كه به پاي اين انقلاب خون هاي زيادي از ۱۵ خرداد سال ۴۲ تا به امروز ريخته شده است .پس نبايد به سادگي از آن گذشت.

امروز ببينيد در غزه چه مي گذرد . رژيم صهيونيستي فكر مي كرد با شليك چهار تا موشك و راکت مي تواند آن ها را تسليم كنند ولي اينطور نشد و كار به جايي رسيده كه از مردم خود رژيم صهيونيستي عليه دولت در دفاع از غزه راهپيمايي مي كنند . اختلاف امروز بين وزير خارجه و نخست وزير اين رژيم به‌خاطر اين است كه در غزه شكست خورده اند . چه توفيقي از اين بالاتر كه امروز در غزه جايگاه ملت و نظام جمهوري اسلامي ايران در سطح بالايي قرار گرفته و جايگاه كشور هايي كه صاحب پول‌، تجهيزات ، سلاح و قدرت هستند در آن وضعيت قرار دارد که می‌بینید.

مديريت و عزم ملي جهادي نياز‌مند شجاعت

در شرايط فعلي كشور ما نياز به يك دولت جوان و انقلابي دارد تا مسائل را به صورت انقلابي حل كنند . مديريت و عزم ملي جهادي نياز به شجاعت و تدبير و برنامه ريزي دارد . اگر شجاع نباشيم و دشمن را مقتدر بدانيم نمي توانيم مديريت جهادي داشته باشيم ۳۵ سال از عمر نظام جمهوري اسلامي مي گذرد و در اين مدت تهديد هاي زيادي عليه نظامي صورت گرفته كه هر يك از اين تهديد ها اگر به يك نظام ديگري شده بود ، آن نظام را سر نگون مي كرد . آن چه كه سبب شده كشور ما با قدرت و قوت مسير خودش را علي رغم تهديدات ادامه دهد ، اين است كه دشمن را دشمن مي دانستيم و دشمني او را توهم فرض نمي كرديم .

امروز متاسفانه مشاور رئيس جمهور مي‌گويد : كساني مي‌توانند در اين كشور مسئول شوند كه هواپيماي خوب سوار شوند و غذاي خوب بخورند ! آيا اين سخن قابل قبولي است ؟ چرا بايد دولت به چنين كساني ميدان دهد كه اعتقادي به كساني كه انقلاب كرده اند و جنگ را اداره كرده اند نداشته باشند‌؟! آيا جنگ را كساني اداره كردند كه سوار هواپيما شده بودند و غذاي خوب مي خوردند‌؟!

اگر دكتر ظريف و تيم مذاكره كننده جرئت مي‌كنند با ۱+۵ پشت ميز مذاكره بنشينند و از حقوق هسته اي ملت دفاع كنند به‌خاطر حضور در راهپيمايي همين كساني است كه شعار مي دهند انرژي هسته اي حق مسلم ماست و حتي شايد يك‌بار هم سوار هواپيما نشده و غذاي خوب نخورده اند . اگر پشتوانه مردمي با تيم مذاكره كننده نباشد ، آن ها قادر به كاري نخواهند بود و امروز هم اگر ما انتقاد مي‌كنيم ، انتقاد ما به اين جهت است كه بتوانيم امتياز بيشتري پشت ميز مذاكره بگيريم.

ناهماهنگی مشهود در تیم اقتصادی دولت

امروز نبايد دولت اعتماد خودش را از اين ملت سلب كند . اين كه بخواهيم مردم را تهديد كنيم و بگوييم اگر از يارانه انصراف ندهيد ما چنين و چنان مي‌كنيم اين موجب بي اعتمادي در جامعه مي شود . تيم اقتصادي دولت بايد آنقدر هماهنگ عمل كنند كه مردم اعتماد كنند. امروز نا هماهنگي آشكاري را در تيم اقتصادي دولت شاهد هستيم. به‌طور مثال رئيس كل بانك مركزي گفته : معوقات بانكي ايكس ريال است ! وزير اقتصاد مي‌گويد دو ايكس ريال و قائم مقام او گفته است سه ايكس ريال است ! اين تناقض آشكاري است كه ناشي از عدم برنامه ريزي است . اگر دولت بخواهد برنامه اقتصادي داشته باشد ، بايد آمار و ارقام داشته باشد تا بتواند به حل مسائل كمك كند.

در جمهوي اسلامي با تدبير و برنامه ريزي و بدون عملكرد سليقه اي مي توان موفق بود . اين كه كسي بخواهد منطقه اي و جزيره اي عمل كند ، صحيح نيست . اين كه وزارتخانه اي براي خود تصميم بگيرد و وزارتخانه اي ديگر به كار او اعتراض كند يا مجلس و دولت هركدام براي خودشان يك تصميم بگيرند صحيح نيست .

انديشه هاي ليبرالي در مسئولين ما نمي تواند در مشكلات اقتصادي راهگشا باشد . متاسفانه در زمان دولت سازندگي كارخانه ها را به ثمن بخس واگذار كردند آن هم با وام صندوق هاي ملي ! ۲۰ سال است كه كارخانه اي با ۲۸۰۰ كارگر واگذار شده است . امروز ۱۵۰۰ كارگر دارد و حتي يك قسط از وام ها را بازپرداخت نكرده است . مگر اين ها وابسته به چه كساني هستند كه نبايد سراغ آن ها رفت ؟! ۱۲۰هزار ميليارد تومان معوقات بانكي است كه ۴۰ هزار ميليارد تومان آن مربوط به شركت هايي است كه مرتبط به دولت هستند. دولت بايد اول از خودش شروع كند و پول مردم را از اين ها بستاند.

دو ماه پيش بنده از وزير اقتصاد سوال كردم چرا شما وام ازدواج را پرداخت نمي‌كنيد ؟ دو ميليون نفر در نوبت وام ازدواج قرار دارند با احتساب ۳ ميليون تومان به هر نفر شايد جمع مبلغ آن بيش از ۴۰ ميليارد تومان نشود . اگر بخشي از بدهكاران بانكي تسويه شوند ، مي‌تواند مشكل وام ازدواج حل شود . ما در مديريت توسعه بايد منافع ملي را بر منافع سازماني و وزارتخانه اي و بخشي ارجح بدانيم.

حل مشكلات اقتصادي كشور در گرو اقتصاد مقاومتي

حل مشكلات اقتصادي ملت و كشور در گرو اقتصاد‌مقاومتي است . اگر اقتصادی مقاومتي اجرايي و عملياتي شود ، به جد مي‌گويم اگر اين تحريم ها ۲۰ سال ديگر هم طول بكشد ، هيچ مشكلي براي كشور ايجاد نمي شود . اما ما از يك طرف در تحريم هستيم و از طرف ديگر خودمان ، خودمان را تحريم مي كنيم مثل اينكه دولت مجوز مي دهد كه ۱۵۰۰ دستگاه ماشين آلات راهسازي از فلان كشور خريداري شود يا فلان مجموعه ديداري با فلان كشور داشته و قرار دارد ۹۰۰۰ واگن بسته است‌!

در حالي‌كه كارخانه هاي واگن سازي ما در كشور با ۳۰درصد ظرفيت مشغول به كار هستند!الان بعضا در ميان مسئولين رفاه طلبي مد شده است . به‌محض اينكه مديري عوض مي شود سريع دستور مي دهند تا مبلمان و دكوراسيون اتاقش را تغيير دهند! امروز با وجود مشكل در وام اشتغال و وام ازدواج هزينه كرد هاي اين چنيني از بيت المال چه توجيهي دارد ؟ در همين ماه رمضان گذشته چقدر از بودجه هاي مملكت صرف سفره‌های‌افطاري آنچناني در فلان برج ها ، هتل ها و مجموعه ها شد . آيا اين اقتصاد مقاومتي است ؟!

امروز پروژه هاي نيمه كاره در كشور به دليل نبود اعتبار متوقف شده است ولي همايش ها و كنگره هايي برگزار مي كنيم و از كشور هاي خارجي هم تشريف مي‌آورند . چهار روز مي‌خورند و مي‌پاشند و آخر سر هديه اي زير بغلشان مي دهيم و آن ها را راهي مي‌كنيم و اين در حالي‌است كه اين همايش ها هيچ خروجي اي هم ندارند و حاضر نيستند هيچ اقدامي در جهت موضع‌گيري خودشان بر عليه تحريم هاي برقرار شده عليه كشورمان كنند .

من سراغ دارم وزارتخانه اي در منطقه ولنجك كه خوش آب و هوا ترين منطقه تهران است ، هكتار ها زمين را خريداري‌کرده‌ و در وسط آن ساختمان كوچك بنا كرده است . اين در حالي است كه در شهر هاي كوچك به‌خاطر عدم اعتبار در حد ۵۰۰ ميليون تومان يك پروژه متوقف شده است .

پروژه اي آبرساني را سراغ دارم كه مشكل آب آشاميدني ۱۰ روستا را رفع مي‌كند كه تنها نيازمند ۳۰۰ ميليون تومان اعتبار است ولي متوقف شده است!

در ايام عيد يكي از آقايان دولتي به كيش تشريف مي‌برند و در آن سفر ۷۰ نفر را با خود همراه مي‌كنند آن هم به اسم اينكه مي‌خواهند بازديد سر زده انجام دهند‌! لذا واقعا نمي توانيم بپذيريم بعضي متوجه نباشند كه مردم چگونه زندگي مي‌كنند و اين ها در گوششان پنبه بگذارند و متوجه نباشند كه اين انقلاب ، انقلابي مردمي و متعلق به آنان است.كساني كه در اين نظام مسئوليت مي‌گيرند بايد مثل مردم زندگي كنند و همراه و هم تراز مردم باشند.

لزوم همخوانی برنامه‌هاي دولت با نگاه مقام معظم رهبري

برنامه هاي دولت بايد با نگاه مقام معظم رهبري همخواني داشته باشد. اين كه بخواهيم شعار ولايت سر دهيم و از ايشان مايه بگذاريم بعد عمل و رفتار ما اين گونه نباشد و كساني را انتخاب كنيم كه مقام معظم رهبري مي‌فرمايند اهل فتنه بوده اند و هنوز به تقلب در انتخاب سال ۸۸ اعتقاد دارند و به فتنه هيچ اعتقادي ندارند‌، صحيح نيست . مگر در كشور قحط الرجال آمده كه اين افراد را انتخاب مي كنيد ؟!

لذا آن چيزي كه امروز بيشتر از همه در كشور مورد نياز است و مي تواند واقعا كشور را به پيروزي و موفقيت برساند ، ولايتمداري مسئولين است و گرنه مردم که‌ ولايتمدار هستند و سر و جان خود را براي ولايت مي‌دهند . اما بعضي از مسئولين فقط در شعار ولايتمدار هستند و در عمل و سبك زندگي و رفتار با مردم اين گونه نيستند و مشكلات مردم را نمي‌بينند.

يكي ديگر از وعده هايي كه دولت داد وعده اشتغال وحل مشكل بيكاري بود اما متاسفانه در طول يكسال گذشته اقدامي را در جهت اشتغال و رفع بيكاري نديديم . بايستي دولت به جد در اين مقوله حركت و اقدام كند . اين يك موضوع بسيار مهم است و خانواده هاي متعددي هستند كه چهار‌،پنج فرزند تحصيل كرده با مدارك عاليه دارند و امروز محتاج شغلند و اميدوارند راهكاري ايجاد شود كه براي خود شغلي دست و پا كنند. لذا اميد داريم ان شاء الله دولت تدبير و اميد توجه داشته باشد كه امروز اين مردم به عنوان ولي نعمتان انقلاب بايد مورد توجه بيشتري قرار گيرند.

پرسش و پاسخ
*نظر شما در خصوص روند بد حجابي موجود در جامعه چيست ؟
بی حجابی یک نوع توطئه است که از سوی برخی افراد صورت می گیرد كه بايد با آن به شدت مقابله كرد. تعدادي از اين افراد کشف حجاب کننده در چند ماه گذشته دستگير شده اند كه این افراد در بازجویی ها اعتراف کرده اند ماموریت داشتند تا قبح جامعه را بشکنند. برنامه دشمن و رویکرد آن مقابله با جریانات فرهنگی انقلاب اسلامی است که مبارزه با حجاب نیز یکی از اهداف آنها محسوب می شود. امروز اگر می بینیم در برخی خودروها کشف حجاب می شود، از روی نادانی نیست بلکه هدفمند و با برنامه می باشد و باید نیروی انتظامی و قوه قضائیه برخورد کنند.

*تركيب مجلس آينده از نظر شما چگونه خواهد بود ؟
در حال حاضر ۷۰ الی ۸۰ نفر از جریان اصلاح طلبان در مجلس نهم حضور دارند و برخی از اصلاح طلبان نیز به دنبال این هستند تا تعداد بیشتری از نیروهای خود را به مجلس بفرستند اما باید تلاش کنیم در مجلس آینده تمام نمایندگان یکدست اصولگرا باشند..

*آیا اموال بلوکه شدن ایران بازگشته است یا خیر ؟
از اموال بلوکه شده ما تاکنون مبلغی را دولت آمریکا برنگردانده است بلکه پول هایی که بازگشته ، مبالغ بخشی از فروش نفت بوده است.
و پول بلوکه شده کشورمان که از قبل از انقلاب در اختیار آمریکایی ها است بازگشت داده نشده است.

*نقش علی لاریجانی رییس مجلس و موضع گیری اش در زمان استیضاح را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
اینکه وی در زمان استیضاح موضع گیری داشته است آنچنان خوشایند نبود و نمایندگان نمی پذیرند. اما ما تصور می کنیم این موضع گیری به خاطر تعامل با دولت بوده است.
آيا سرپرست موقت وزارت علوم به عنوان وزیر معرفی خواهد شد یا خیر ؟
کسی که سرپرست شده مورد تایید مجلس نیست ؛چرا که قبلا رای نیاورد. بعید می دانم دولت چنین اشتباهی را انجام دهد چون این شخص رای نمی آورد؛ اما در حال حاضر یکی از اختیارات دولت انتخاب سرپرست است که این مورد تا زمان اعلام نفر اصلی انجام می‌گیرد.

*آیا امکان دارد که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آینده استیضاح شود ؟
فضای مجلس این است که اگر مشاهده کند وزیری در چارچوب منویات رهبر معظم انقلاب و فرهنگ دینی حرکت نمی کند در‌ برابرش ایستادگی نماید؛ با کسی تعارف نداريم و سعی می کنیم فضای تعادل و تعامل را در این زمینه ها رعایت کنیم اما اگر همان نکات ذکر شده مراعات نشود ، اقدام خواهيم كرد.

*وقایع منطقه، عراق، سوریه و حضور گروهک تروریستی داعش در این کشورها را چگونه ارزيابي مي‌كنيد؟
گروهک داعش دست پرورده آمریکایی ها است و سه استان عراق، و سه استان سوریه را به تصرف درآورده و امیدواریم هر چه زودتر ریشه این گروهک تکفیری از میان برداشته شود. امیدواریم با انسجام و قدرت مردم و دولت عراق این گروهک تروریستی از بین برود؛ البته هیچ تهدیدی از جانب این تروریست های تکفیری نسبت به جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد ؛چرا که ما از امنیت و اقتدار لازم برخوردار هستیم. دولت و مردم سوریه هم شرایط بحرانی را سپری کردند و در حال حاضر از آرامش و امنیت نسبی در این کشور برخوردار شده‌اند.

البته دولت عربستان و اردن در حمایت از گروهک داعش دريغ نكردند . ان شاءالله این حمایت ها به زودی باعث خواهد شد که آتش گروهک های تکفیری همچون داعش نیز دامن کشورهای عربستان و اردن را در بر گیرد.

*نظر شما درباره آينده برنامه مذاکرات هسته اي چيست؟
در این مذاکرات نیز اگر نتیجه ای حاصل نشود و آمریکا از فرصت پیش آمده نرمش قهرمانانه استفاده درستی نکند مسیر ادامه یافته و سرعت پیشرفت ایران دوچندان خواهد شد و آنها نمی توانند هیچ کاری انجام دهند؛ ما دنبال مذاکرات بر مبنای برد-برد هستیم. پیشرفت های ایران در زمینه‌های علمی و فناوری قابل ملاحظه و چشمگیر است و ایران در طی سال های پس از انقلاب در تمامی زمینه ها به قدرت رسیده و مقاوم و توانمند شده است؛ آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی توانند با انقلاب اسلامی ایران به مقابله بپردازند.

ملت ایران، مسؤولان و رهبر معظم انقلاب، آمریکا و اهداف شوم آن را شناخته اند و به طور قطع این کشور نمی تواند هیچ غلطی علیه ما انجام دهد. امروز اگر آمریکا و استکبار جهانی جرات حمله نظامی به ایران را ندارند به سبب اقتدار، مقاومت و شهادت طلبی نظام و مردم جمهوری اسلامی است.

*به فرمایش رهبر معظم انقلاب ما به طرف آمریکایی اعتمادی نداریم پس چرا باید حال مسؤولان وقت خود را معطوف به مذاکرات کنند؟ آیا کره شمالی نتوانسته بدون مذاکره پیشرفت کند؟
باید دشمن را در همه جهات درک کرد. برخی در کشور به دنبال این هستند که دشمنی دشمنان را توهم بدانند و بگویند دشمنی در کار نیست؛ آیا این افراد خصومت دشمن در سه دهه انقلاب را ندیده اند؟! هیچ کس با مذاکرات مخالف نیست . مخالفت ما با آن است که اگر می خواهیم مذاکرات شکل بگیرد بدانیم نماینده ملتی هستیم که پایگاه ویژه ای در بین الملل یافته است.

عباس
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۱:۳۶:۱۸
باید به وظیفه شرعی عمل کرده واز هیچ کس نترسیم اکر شما خدا را یاری کنید خدا راههای خود را به شما نشان خواهد داد
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۴:۴۵:۲۲
پاسخهاکاملاشفاف و واقعی بود
طاهر
۱۳۹۳-۰۶-۰۶ ۱۴:۳۱:۱۲
ایشون گفته 2 میلیون نفر تو نوبت دریافت وام ازدواج هستن که با احتساب نفری 3 میلیون تومن چیزی حدود 40 میلیارد تومن میشه!!! 40 میلیارد تومن نه برادر من 6000 میلیارد تومن. شما چجوری ضرب و تفریق انجام میدی؟