داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 10342
دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق ملت فلسطین:
تاسیس کشور فلسطینی شمشیری دولبه برای فلسطینی ها
شنبه ۵ شهريور ۱۳۹۰ ساعت ۱۰:۳۸
 
تشکیل کشور فلسطینی هم می تواند به عنوان یک تاکتیک مورد استفاده قرار گیرد و آرمان فلسطین را ادامه دهد و هم می تواند به عنوان یک تله ای برای پایان دادن به آرمان فلسطین مطرح باشد.

درحالی که  جهان اسلام با شرکت در روز قدس و زنده نگه داشتن آرمان فلسطین به عنوان مهم ترین مسئله جهان اسلام اعلام موضع کرد. تکاپوی غرب برای خاموش کردن این آرمان شکل جدی تری به خود گرفته است. کمتر از یک ماه به جلسه مجمع عمومی سازمان ملل برای تصمیم گیری در مورد تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی باقی مانده است . مسئله ای که به غیر از غرب و تشکیلات خود گردان برای هیچ یک از طرفها اعم از حزب حاکم در رژیم صهیونیستی , جبهه مقاومت و البته جهان اسلام جذابیتی ندارد. این مسئله مهمی است که پس از بررسی سابقه آن و مواضع طرفهای مختلف به گفتگو و تبادل نظر با دبیر کل جمعیت دفاع از ملت فلسطین می پردازیم تا زوایای ناگفته آن روشن شود.

آغازحجمه غرب به رژیم صهیونیستی
پس از آنکه در نیمه اردیبهشت سال جاری دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس به نتانیاهو هشدار داد که انگلیس آماده است تا در نشست سازمان ملل در۲۰ سپتامبر آینده (۲۹شهریور ماه) کشور مستقل فلسطین را به رسمیت بشناسد. دیپلمات‌های انگلیسی این تهدید را یکی از اندک فشارهای لندن بر تل‌آویو برشمردند که در آن تلاش می‌شود اسرائیل برای پیوستن به مذاکرات صلح با مسئولان فلسطینی متقاعد شود.
در این راستا اتحادیه اروپا نیز با مواضع بریتانیا هم داستان شد و علاوه بر اعلام هشدار های جداگانه وزرای خارجه آلمان و سوئد به ناتان یاهو مبنی بر اجبار وی به بازگشت به مرزهای ۱۹۶۷ کاترین اشتون وزیر خارجه اتحادیه اروپا با سخنان خود مهر تاییدی بر موضهع یکپارچه اتحادیه اروپا در این مورد زد و عقب نشینی رژیم صهیونیستی به پشت مرزهای ۱۹۶۷ را اصلی ترین موضوع مذاکرات سازش دانست.

تاکید شورای امنیت برتشکیل کشور فلسطینی
دو هفته پس از این اتمام حجت اروپایی ها شورای امنیت سازمان ملل متحد در نشستی به منظور بحث درباره چگونگی احیای روند صلح خاورمیانه با انتشار بیانیه‌ای به اتفاق آراء بار دیگر بر تعهد خود درخصوص پایبندی به راه حل تشکیل دو کشور فلسطینی و اسرائیلی و پایان دادن به مناقشه بین اسرائیل و فلسطینیان تاکید کرد و با این کار اسرائیل را تحت فشار قرار داد تا برای تشکیل کشور مستقل فلسطینی تلاش کند.
سوزان رایس نماینده آمریکا در سخنانی در این نشست بار دیگر بر پایبندی واشنگتن به تشکیل یک کشور مستقل و پایدار فلسطینی تاکید کرد. رایس پس از این نشست نیز در مصاحبه با خبرنگاران تصریح کرد:" آمریکا به تلاش برای پیشبرد راه حل تشکیل دو کشور به منظور حل مناقشه بین اسرائیل و فلسطینیان کاملا پایبند است."وی همچنین بار دیگر بر حمایت آمریکا از بیانیه شورای امنیت که روسیه پیش نویس آن را تهیه کرده بود پافشاری نمود.

استقبال زاید الوصف تشکیلات خودگردان از طرح غرب
دو روز پس ازاین ابومازن رئیس تشکیلات خودگردان نیز از روی آوردن مجدد به شورای امنیت برای به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷ خبر داد. و در این زمینه اظهار داشت:" ما آماده تشکیل کشور مستقل فلسطین در سپتامبرهستیم، اما با طرحهای اسرائیل برای دولت موقت مخالفیم."وی در این زمینه افزود:" بیش از ۱۳۰ کشور، فلسطین را به رسمیت شناخته اند و به زودی شاهد افزایش این تعداد تا ۱۵۰ کشور خواهیم بود." 

دراین راستا هفته آخر تیرماه سال جاری هيلاري کلينتون وزير خارجه امريکا، بان‌ کي‌ مون دبير کل سازمان ملل متحد، توني بلر نخست وزير اسبق بريتانيا و کاترين اشتون رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا و ديگر مقامات رسمي گروه موسوم به چهارجانبه در واشنگتن با يکديگر ديدار کردند. هرچند امریکا با اظهارات اوباما در اجلاس اپک ظاهرا ازموضع قبلی خود مبنی بر تهدید مرزهای رژیم صهیونیستی به قبل از ۱۹۶۷ عقب نشینی کرده بود اما از اجلاس چهار جانبه زمزمه های دیگری شنیده میشد. 

این درحالی است که نماينده ويژه‌ و هماهنگ‌كننده امور خاورميانه‌ي سازمان ملل، اعلام كرد فلسطيني‌ها در سال‌هاي گذشته پيشرفت‌هاي زيادي كرده‌اند و اينك قابليت تاسيس كشوري مستقل را دارند. اين مقام سازمان ملل همچنین اعلام كرد:" كه بانك جهاني و ديگر سازمان‌هاي بين‌المللي نيز اين موضوع [قابليت تاسيس كشور مستقل] را تاييد مي‌كنند." 

پس از این رياض المالکي، وزير خارجه تشکيلات خودگردان فلسطين روز شنبه (۲۲ مرداد، ۱۳ آگوست) در جمع خبرنگاران در رام‌الله گفت: "محمود عباس شخصا در مراسم گشايش شصت و ششمين جلسه مجمع عمومي سازمان ملل که ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهريور) خواهد بود، اين درخواست را به بان کي مون دبير کل سازمان ملل خواهد داد." 

این در حالی است که اگر شوراي امنيت سازمان ملل موضوع را به مجمع عمومي ارجاع دهد، رأي گيري در مورد تشکيل کشور مستقل فلسطيني در روز ۲۰ سپتامبر صورت مي‌گيرد. موضوعي که براي تصويب نهايي مستلزم راي مثبت دو سوم از اعضاي مجمع عمومي است.

صهیونیست ها همچنان مقاومت می کنند
اما در حالی که همه دست به کارند تا با به رسمیت شناختن دو کشور فلسطینی و اسرائیلی تراژدی ۶۰ ساله مناقشه خاور میانه را پایان دهند مقامات رژیم صهیونیستی به شدت از این وضعیت سراسیمه هستند.
۲۹ مردادماه در این راستا مرداد همزمان شيمون گفت: بسياري از مردم ما نگرانند كه ماه سپتامبر ماه تهديد و اختلاف و نگراني و از سرگيري بحران باشد. 

ايهود باراك وزير جنگ اسرائيل نيز در همين زمينه گفته است:" بايد جلوي اقدام سازمان ملل گرفته شود. مصالح ما ايجاب مي كند نه تنها در آمريكا و اروپا بلكه در كشورهاي ديگر، مطالبه فلسطيني ها را مورد حمايت قرار ندهند." 

از طرف دیگر درحالی که اعتراض های عمومی در اسرائيل قبلا بازيگوشي دانشجويان شمرده مي شد با نزدیک شدن به موعد تصمیم گیری در سازمان ملل به یک تظاهرات ده ها هزار نفري در تل آويو و يك فشار همه جانبه ممتد تبديل شده است. فشاری که به نظر برخی کارشناسان برای تحت فشار قرار دادن حزب حاکم در سرزمین های اشغالی صورت گرفته تا یا به اجبارآنها برای پذیرش رای سازمان ملل بیانجامد و یا اینکه منجر به سقوط این حزب و روی کار آمدن محافظه کارانی شود که به طرح سازمان ملل تن در دهند . این درحالی است که رژیم صهیونیستی نیز برای دفع این فشار به شکلی دیوانه وار اقدام به راه اندازی موج جدید حملات دیوانه وار به نوار غزه و مرز مصر نموده است. حتی در این راستا روبرت بائر، مامور سابق سازمان مركزي اطلاعات امريكا (سيا) نيز ماه گذشته (جولاي ۲۰۱۱) گفته بود، تقريبا مطمئن است حمله‌اي از سوی رژیم صهیونیستی به تاسیسات هسته ای ایران نیز براي ماه سپتامبر و پيش از راي‌گيري سازمان ملل براي به رسميت شناختن دولت مستقل فلسطيني طرح‌ريزي شده است.

دکتر مجتبی رحمن دوست دبیرکل جمعیت دفاع از حقوق ملت فلسطین:
به گزارش پايگاه خبري انصار حزب الله کمتر از یک ماه به تصمیم گیری در مورد تاسیس کشور فلسطینی مانده است اين درحالي است كه علاوه برغرب و تشکیلات خودگردان، گروههایی ديگري نيزدر جهان اسلام از اجرای این طرح پشتیبانی میکنند. برخي معتقدند غرب با تاسيس كشور فلسطيني چند هدف را با يك تير مي زند. اول اينكه ميزان زيادي از بحران در سرزمين هاي اشغالي بواسطه رضايت گروهي از فلسطيني ها پايان ميابد و حداقل يك شكاف عميق در اين رابطه بوجود مي آيد و از اين پس هرگونه مقاومت باهجمه جهاني روبرو خواهد بود. دوم اينكه با راي دو سوم مجمع عمومي سازمان ملل، اسرائيل ديگر يك كشور مشروع خواهد بود و سوم اينكه هزينه نكهداري رژيم صهيونيستي به عنوان يك حكومت مشروع از روي دوش غرب برداشته خواهد شد. از ديگر سو برخی معتقدند ناارامی های اخیر داخلی در رژیم صهیونیستی با بهانه های اقتصادی نيز با طراحی غرب برای شکستن مقاومت حزب حاکم و یا حتی سرنگونی آن و روی کار آوردن محافظه کاران صورت می پذیرد، تا در نهایت رژیم صهیونیستی را وادرا به پذیرش عقب نشینی به مرزهای ۱۹۶۷ کنند.و از طرف دیگر اینگونه مطرح می شود که رژیم صهیونیستی با هدف دفع این فشارها اقدام به طراحی عملیات ترور خود ساخته یهودی ها و عملیاتهای تلافی جویانه پس ازآن در غزه و مرز مصر برای دفع این فشارها زده است. حال آنكه برخی با اطمینان می گویند در صورت افزایش فشار غرب به رژیم صهیونیستی ،حزب حاکم برای دفع فشار حتی ممکن است دست به دیوانگی و اقدام نظامی برعلیه سوریه و یا حتی تاسیسات هسته ای ایران بزند.
اين مسائلي است كه براي پاسخ به آن هفته نامه يالثارات با دبيركل جمعيت دفاع از فلسطين به گفتگو پرداخته است: 

تاسیس کشور فلسطینی و دودیدگاه در جهان اسلام
پیشنهاد تشکیل کشور فلسطینی از جانب سه جناح گروه ۷۷ ، اتحادیه عرب و سازمان کنفرانس اسلامی پیگیری می شود و قرار است که دراجلاس اخیر مجمع عمومی سازمان ملل مطرح شود.
توجیه این بخش از جهان اسلام و فلسطینی های طرفدار این طرح این است که از آن به عنوان یک مرحله تاکتیکی یاد می کنند که از زمان کنفرانس اسلو و توسط عرفات بیش از ۲۰ سال است که دنبال می شود. دراین طرح دصد بسیار ناچیری از کرانه باختری برای تشکیل کشور فلسطینی به فلسطینی ها وعده داده می شود که همین بخش ناچیز هم در حد حرف باقی مانده است. براین اساس آن بخش از جهان اسلام که طرفدار این طرح هستند معتقدند اگر در دو بخش از خاک فلسطین اشغالی، یعنی غزه و کرانه باختری موفق به تشکیل سرزمین فلسطینی بشوند، در آینده خواهند توانست پیش روی به سمت مناطق ۱۹۴۸ را نیز کلید بزنند. البته در مقابل این دیدگاه بخش دیگری از جهان اسلام وجود دارند که به فلسطین به عنوان یک کل غیر قابل تقسیم و سازش با صهیونیستها می نگرند.


غرب با تاسیس کشور فلسطینی به دنبال سوپاپ اطمینانی برای کنترل خشم مردم است
غرب ماههاست که شاهد آغاز انتفاضه ای در منطقه خاور میانه است که به اروپا تسری یافته است و زمزمه های آغاز آن در آمریکا نیز شنیده می شود . در واقع می توان گفت فشار غرب به رژیم صهیونیستی به نوعی باز کردن سوپاپ اطمینان برای کاهش فشارهای مردمی در منطقه برای ادامه سلطه گری در خاور میانه است. 

رژیم صهیونیستی در حال خنثی سازی فشار غرب
ارتباط ناآرامي هاي داخلي اسرائيل با عملیات صهیونیستها قابل منطقی به نظر می رسد .اگر بخواهیم مثال مشابهی در این زمینه بیابیم باید به مسئله عراق اشاره کنیم چنانچه با نزدیک شدن به خروج نیروهای آمریکایی از این کشور نیروهای اشغالگر اقدام به طرح ریزی عملیاتهای ترور و کشتار می زنند تا زمینه ادامه حضور خود دراین کشور را آماده کنند. نمونه چنین عملکردی را امروز در منطقه جنوبی سرزمین های اشغالی (ایلات) شاهد هستیم که با راه افتادن یک کشتار که هیچ یک از گروههای فلسطینی مسئولیت آن را برعهده نگرفته اند صهیونیست ها در حال القای ناامنی بعد از تشکیل سرزمین فلسطینی هستند. آنها حتی از کشتار بخشی از هم کیشان خود ابایی ندارند تا جلسه مجمع عمومی سازمان ملل را تحت تاثیر قرار دهند. 

تاسیس کشور فلسطینی هم برد و هم باخت
تشکیل کشور فلسطینی هم می تواند به عنوان یک تاکتیک مورد استفاده قرار گیرد و آرمان فلسطین را ادامه دهد و هم می تواند به عنوان یک تله ای برای پایان دادن به آرمان فلسطین مطرح باشد. براین اساس اگرفلسطینی های پذیرنده این طرح به عنوان یک تاکتیک برای ادامه مقاومت و فشار برای باز پس گیری سرزمین های ۱۹۴۸ مورد استفاده قرار گیرد مورد پذیرش است ، اما اگر این فرایند به عنوان یک معامله برای پایان کار آرمان فلسطین مورد نظر باشد به هیچ وجه مورد قبول نیست . ضمن اینکه با شناختی که از گروههای مقاومت فلسطینی در اداره غزه وجود دارد می توان روی آنها به عنوان تصمیم گیرندگان هوشمند حساب باز کرد.


ممکن است کار به دیوانگی و مرگ کامل رژیم صهیونیستی بکشد
با توجه به محاسبات کارشناسی و معادلات سیاسی و منطقه ای و شرایط داخلی رژیم صهیونیستی به هیچ وجه چنین امکانی وجود ندارد كه رژيم صهيونيستي به منظور فرافكني بحران پيشرو، قصد و يا توان حمله به جمهوري اسلامي ايران و يا حتي سوريه را داشته باشد. اما این درشرایطی است که عنصری به نام تعقل درکارباشد. اگرتصمیم گیری عقلایی را کنار بگذاریم ،شرایط دیوانگی مطرح می شود و دیوانه ممکن است بدون در نظر گرفتن شاخص های ذکر شده دست به کاری بزند که به مرگ خودش ختم شود.