داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91171
۶ نظر
پس از اجرای نسخه‌های اقتصادی و سیاسی،نوبت به شباهت رفتاری رسید؛
حلول احمدی‌نژاد در روحانی و دفاع از رانت 650 میلیون یورویی
سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۲
 
آنها که در مقابل احکام قانونی ایستادند؛ منهای اینکه چه موافقان و چه مخالفانی داشتند اما چه طرفی برای خود بر بستند که حالا قرار باشد همان توشه برای روحانی هم بسته شود؟! آیا جز این بود که کارهای بدشان در یاد مردم ماند و دست بعدی ها برای نقد تمام عیار و گاهی خارج از انصافشان باز ماند؟!
درگاه: این بار دیگر مثل بارهای قبلی نیست که نشود متهم اصلی را پیدا کرد یا مواضعی را به کسی که نیست، ربط داد. رئیس جمهور روحانی درباره ماجرای رانت ۶۵۰ میلیون یورویی موضعی گرفته که طی آن هیچ حقی برای دولت وجود ندارد. یک دستگاه دولتی یک رانت بزرگ اقتصادی را به یک شرکت خاص! اعطا کرده است و دیوان محاسبات هم با تعقیب این پرونده پس از افشاگری یک نماینده مجلس، بحث اعطای امتیاز ویژه یا همان رانت را تأیید و آنرا به حالت تعلیق درآورده است.
و سؤال اینجاست که چرا آقای حقوقدان در واکنش به این حکم، به جای دفاع از قانون موضع تقابلی گرفت؟!

پایگاه خبری انصارحزب الله: این رئیس جمهور روحانی بود که در حالیکه هیچکس فکرش را هم نمی کرد در یک جلسه شورای اداری استانی دو موضع عجیب خود را پیرامون دو مسئله مهم بیان کرد.یکی در مخالفت با طرح تفکیک جنسیتی که از مسلّمات اسلامی است و دیگری درباره ماجرای رانت ۶۵۰ میلیون یورویی یک نهاد دولتی به یک شرکت خاص که دست آخر با حکم دیوان محاسبات تعلیق شد.

حسن روحانی درباره ماجرای رانت ۶۵۰ میلیون یورویی، در جلسه شورای اداری استان چهار محال و بختیاری این صحبتها را بر زبان راند:«تحت نام دور زدن تحریم ها، نفت را دادند به عده‌ای بردند و خوردند و ملت ایران را دور زدند و این بازی هایی که بعضی ها در می آورند و می‌گویند فلان جا رانت شد برای پوشاندن این رسوایی‌ها است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشکلات بوجود آمده سر راه وارد کنندگان گندم! تصریح کرد: یک عده ای اعلام کردند که در این زمینه رانت صورت گرفته و متاسفانه رسانه های گروهی هر چند که تعمد نبوده کم اطلاعی کردند.
رییس‌جمهور دولت یازدهم افزود: نباید به هر چیزی تکیه کنیم و به شایعه ای اعتماد کنیم متاسفانه کسی حرفی می زند و آن حرف ناصواب مداوم تکرار می شود.
روحانی تاکید کرد: مگر می توانند این دولت پاک را لکه دار بکنند؟ فساد غرق شده سالهای پیش را مگر می‌شود با این سر و صداها شست. آنها باید بیایند پاسخ دهند. این دولت اعتقادش بر این است که با رانت، فساد، جناح بازی، حزب بازی و طایفه بازی نمی توان کشور را به پیش برد.»

و آقای حقوقدان به همین سادگی در مقابل یک حکم مسلّم ایستاد. ایستادنی که خاطرات تلخ دوران احمدی نژاد را در اذهان زنده کرد و همگی احساس کردیم که شاید روح احمدی‌نژاد در روحانی هم حلول کرده است.

ماجرای یک رانت بزرگ

نخستین بار این احمد توکلی، چهره همیشه منتقد مجلسی ها بود که پای رانت ۶۵۰ میلیون یورویی را به افکار عمومی باز کرد.

او به رسانه ها خبر داده بود که وزارت صنایع در زمینه واردات اقلام غذایی، یکسری امتیاز خاص را برای یک شرکت خاص قائل شده که ارزش آن به ۶۵۰ میلیون یورو می رسد.
او همچنین از این هم گفته بود که پای بانک مرکزی هم در این زمینه در میان است و بانک مرکزی بوده که ساز و کار اعطای برخی امتیازات مالی به این شرکت خاص! را فراهم کرده است.

و اصرار و انکارها شروع شد.از توکلی اصرار و از دولتی ها انکار.سخنگوی دولت، زمانی در همین زمینه به خبرنگاران گفته بود: با توجه به اینکه این موضوع در دی ماه ۹۲ یک بار در کمیسیون های اقتصادی مطرح شد و وزیر صنعت معدن و تجارت نیز در نامه ای به صورت مکتوب، هم به کمیسیون ها و هم به ریاست مجلس جواب این ابهامات را داد و مستنداتش نیز موجود است؛ این موضوع که دولت به کسی رانت داده است به شدت تکذیب می شود.

به گزارش رجا، نوبخت با بیان اینکه از وزیر صنعت خواسته‌ایم که در این خصوص اقدام کند و پاسخ آن سئوالات و ابهامات را در اختیار همه رسانه ها قرار دهد و اگر قرار است ادعایی در خصوص رانت صورت بگیرد این دولت است که این ادعا را باید داشته باشد!

گفته بود: من آن نماینده ای که این ادعا را داشته است باتقوا و دلسوز برای مردم می دانم اما این حق را باید بدهد که وقتی کمیسیون نسبت به این موضوع قانع شده است، دیگر اصرار کردن بر این نظر بی مورد است و اگر احساس می کند که رانتی صورت گرفته باید به قوه قضائیه شکایت کند و کسی نمی تواند هم خودش شاکی باشد و هم قاضی.
در این زمینه افشاگری های دیگری نیز صورت گرفت.

روزنامه وطن امروز اخیراً در مطلبی پیرامون همین قضیه نوشت: به نظر می‌رسد با همان منطقی که تفاهمنامه ۶۵۰میلیون یورویی را رانت نمی‌داند، می‌توان تخلفات مشهود بابک زنجانی را هم توجیه کرد. در ماجرای ۶۵۰ میلیون یورویی، شرایط خاص کشور مبنای انعقاد تفاهمنامه‌ای شد که یک کانال انحصاری و تبعیض‌آلود برای یک تاجر ایجاد می‌کرد. یعنی به خاطر شرایط کشور، تفاهم شد تسهیلاتی در اختیار یک تاجر بزرگ قرار گیرد که تبعیض در آن مشهود بود. این تسهیلات تنها به این تاجر داده شد و دیگر تجار از آن محروم بودند. در این ماجرا در واقع نوعی انحصار در ارائه تسهیلات صورت گرفته است. آیا این رانت نیست؟

در میانه ماجرا بازار نامه نگاری ها نیز از تک و تا نیافتاد و داغ بود.از نامه های سرگشاده توکلی در رسانه ها تا نامه رئیس بانک مرکزی به رئیس مجلس مبنی بر اینکه هیچ امتیاز و پول ویژه ای به کسی نداده ایم.

این در حالی بود که احمد توکلی هم اینطور توضیح داد که هرگز نگفته است پول خاصی به کسی داده شده است بلکه اعتراضات وی به برخی امتیازات و قراردادهای خاص بوده که با برخی افراد خاص امضا شده است.

از صحبتهای توکلی اینطور مستفاد می شد که بر اساس تفاهم نامه بانک مرکزی با این شرکت خصوصی اشاره شده، این شرکت توانسته ۶۵۰ میلیون یورو معادل۹۰۰ میلیون دلار کالا را بدون پرداخت معادل ریالی آن قبل از واردات وارد کشور کند.

این در حالی است که تمامی واردکنندگان دولتی و خصوصی باید برای ترخیص کالاهای خود ابتدا ریال را به بانک عامل پرداخت کنند و بعد بانک مرکزی کد مربوطه را به گمرکهای کشور ارائه دهد و بعد از دریافت این کد واردکنندگان می توانند کالاهای موردنظر را ترخیص کنند.

در این میان از نعمت زاده اظهار نظری نقل شد مبنی بر اینکه ما سعی کردیم این موضوع به کوچه و بازار نکشد، چون اساسا بی‌مورد بود و احمد توکلی هم نامه ای به رئیس جمهور روحانی نوشت و در آن گفت: این همه اصرار در دفاع از رانت‌بخشی و رانت‌خواری درباره دولت شائبه ایجاد می‌کند.

و البته در آن روزها هنوز جلسه شورای اداری استان چهارمحال و بختیاری آغاز نشده بود و روحانی هم به عرصه مدافعین رانت مذکور وارد نشده بود.و ماجرا ادامه یافت تا اینکه دیوان محاسبات بعنوان بازوی نظارتی مجلس شورای اسلامی پا به عرصه گذاشت.
دیگر قضیه کمیسیون و اظهار نظرهای سیاسی و نامه نگاری نبود، بلکه پای حساب و کتاب به میان آمد.

وقتی دیوان محاسبات هم اعطای رانت توسط دولت روحانی را تأیید کرد

و بالاخره انتظارها به پایان رسید و دیگر حتی آنهایی که همواره در پرونده های مختلف وظیفه پاشیدن رنگ سیاسی به همه چیز را دارند هم نتوانستند کاری از پیش ببرند.
فیاض شجاعی، دادستان دیوان محاسبات حکم این دیوان را در ۳۱ تیرماه به این شرح اعلام کرد که اگرچه در این زمینه ضرری شامل بیت المال نشده اما انعقاد تفاهم نامه مذکور با شرکت اشاره شده از مصادیق اعطای امتیاز ویژه یا همان رانت بوده است.
به گزارش خبرگزاری مهر، دیوان محاسبات همچنین در حکم خود اعلام کرد که اگرچه مسئولان مرتبط با این مسئله سوء نیتی نداشته اند اما به آنها تذکر داده شده و تفاهم نامه مذکور نیز تعلیق می شود.

رفتار نامتعادل دولت اعتدال در روزهای پس از اعلام حکم

حالا دیگر دولت اعتدال مانده است و حکمی که صریحاً اعطای امتیاز خاص از سوی نهادهای دولتی به یک شرکت خاص که گفته می شود گرداننده آن از بدهکاران بزرگ بانکی هم هست را تأیید می کند.

البته گویا دولت برای این روزها هم سناریوهایی را در آستین داشت.سناریوهایی که البته مثل برخی دیگر از حرکات دیگر دولت روحانی، از دولت قبلی و شخص احمدی نژاد به عاریت گرفته شده بودند...

سناریوهایی که جنجالی ترین آنها را شیخ حسن روحانی اخیراً در جلسه شورای اداری استان چهار محال و بختیاری کلید زد و پیرامون این ماجرا موضع دفاعی گرفت.

آقای حقوقدان همانطور که اشاره شد در صحبتهای خود ماجرای برخی پرونده های دولت قبلی را پیش کشیده و اینطور مدعی می شود که جنجالهای اخیر برای پوشاندن آن رسوایی هاست و جنجال کنندگان می خواهند فسادهای گذشته را با این سروصداها شستشو بدهند!

این رفتار روحانی نوستالژی همه رفتارهای ناخوبی است که در دولت قبل هم شاهد آنها بودیم. آنجا که احمدی نژاد هم حکم نهادهای قضایی را قبول نداشت. در مقابل مجلس می ایستاد و مخالفان خود را شستشو دهنده مفاسد دولتهای قبلی معرفی می کرد.
اما کار احمدی نژاد تا آنجا پیش رفت که تنهای تنها شد.

خودش ماند و کسانی در دور و برش که خیلی ها معتقد بودند نام «حلقه انحرافی» برازنده آنهاست.احمدی نژاد حتی با لجبازی های خود تا آنجا پیش رفت که در کلام رهبر فرزانه انقلاب نیز به دلیل سوء رفتاری که در ماجرای استیضاح وزیر کار در مجلس از خود نشان داد مرتکب خلاف شرع، خلاف قانون و تضییع حقوق مردم شد.

این کارهای احمدی نژاد و مخالفتهایش البته محدود به دو قوه مجریه و قضائیه هم نشد و کار را به مخالفت در مقابل رهبری هم رساند! آیا روحانی و اطرافیانش این خاطره های تلخ را فراموش کرده اند؟! بعید است در حالی که طی بیش از ۴۰۰ روز گذشته هر روز و هر لحظه به نقد دولت گذشته مشغول بوده اند، فراموش کرده باشند این چند اشتباه فاحش را.

مخالفان منطقی و موافقان مصلحتی هم از راه می‌رسند

در این میان، مخالفان منطقی و موافقان مصلحتی روحانی هم از راه رسیده اند.
در همین زمینه سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس پس از صحبتهای روحانی گفته است: مطرح شدن پرونده رانت ۶۵۰ میلیون یورویی مچ‌گیری از دولت نیست و ما از رئیس جمهور انتظار داشتیم در این زمینه موضع‌گیری قاطع و شفافی داشته باشد.

به گزارش یالثارات، مصطفی افضلی‌فرد افزوده است: بنده از سخنان رئیس جمهور در چهارمحال و بختیاری متعجب شدم و احساس می‌کنم که مشاوران رئیس جمهور اطلاعات نادرستی به او داده‌اند وگرنه روحانی فردی فاضل با سوابق انقلابی درخشان است که هر گز دوست ندارد در دولت وی تخلف و یا رانتی صورت بگیرد.

این نماینده مجلس همچنین تأکید می کند: اینکه ادعا شده بیان این مسائل توسط مخالفان دولت و یک جریان خاص در حال پیگیری و رصد است درست و منطقی به نظر نمی‌رسد بلکه ما انتظار داریم اصل قانون در حوزه اجرا مد نظر قرار گرفته و برای ما هیچ فرقی نمی‌کند که دولت قبلی و یا فعلی بخواهند این تخلف را انجام دهند چرا که تخلف، تخلف است و رسیدگی به آن نیز باید با جسارت کامل انجام شود.

در مقابل، خبرگزاری ایسنا هم به سراغ ناصر قوامی، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم رفته است و نظرات وی را در قبال صحبت روحانی جویا شده است.

قوامی که روح صحبتهایش حمایت تلویحی از حرفهای روحانی پیرامون رانت ۶۵۰ میلیون یورویی است در این زمینه می گوید: تحریم‌ها و همچنین سوءاستفاده عده‌ای در هشت سال گذشته موجب ایجاد مشکلات فراوانی برای مردم شده است.

عضو بنیاد باران ادامه می دهد: رئیس‌جمهور باید شفاف‌تر سخن بگوید و بیان کند چه کسانی یا چه نهادهایی کشور را غارت کرده‌اند. با وجود این مسأله، با مطرح شدن نام این غارتگران، آنها در پیشگاه مردم محکوم می‌شوند زیرا آنها هیچ‌گاه در دستگاه قضایی محکوم نمی‌شوند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پایان خاطرنشان کرد: همین غارتگران که ملت را دور زدند، اکنون به دنبال لکه‌دار کردن دولت و فاسد نشان دادن آن هستند زیرا دولت در مقابل آنها جبهه می‌گیرد و آنها منافع سال‌های گذشته خود را در خطر می‌بینند.
به نظر می رسد رئیس جمهور روحانی حتماً باید این صحبتها را بخواند و دقیق تر به تاریخ و رخدادهایش نگاه کند.

آنها که در مقابل احکام قانونی ایستادند؛ منهای اینکه چه موافقان و چه مخالفانی داشتند اما چه طرفی برای خود بر بستند که حالا قرار باشد همان توشه برای روحانی هم بسته شود؟!

آیا جز این بود که کارهای بدشان در یاد مردم ماند و دست بعدی ها برای نقد تمام عیار و گاهی خارج از انصافشان باز ماند؟!

دو دلیل ساده در ردّ حرفهای روحانی

از سوی دیگر روحانی در کلام مدافعانه خود درباره رانت ۶۵۰ میلیون یورویی، این مسئله را برای سرپوش گذاشتن بر مفاسد دولت قبلی عنوان کرده است!

این حرف از آن حرفهاییست که با دو دلیل ساده قابل رد است.دلیل اول آنکه فرض بر اینکه همینطور باشد و مجلس و نمایندگان و دیوان محاسبات و رسانه های اصولگرا و اصلاح طلب تماماً تبدیل شده باشند به هواداران محض دولت احمدی نژاد و تمام کارهایش.

ولی اصل قضیه ثابت است و دولت روحانی با وجود تمام مدعایش پیرامون مبارزه با فساد و رانت، اما هم مرتکب اعطای امتیاز ویژه شده و هم بدتر از آن مرتکب دفاع از این کار غلط شده است.

این قضیه چه ربطی می تواند داشته باشد به اینکه هواداران احمدی نژاد رانت خواری را در دولت روحانی برملا کرده اند یا مخالفان و منتقدانش؟!

از رئیس جمهور روحانی انتظار بود که با فساد و اعطای رانت در دولتش مبارزه کند و اکنون که در این زمینه تا حدّی ناموفق بوده اقلّ کم در آن مرتکب عمل ناصحیح «دفاع» نشود و از اعطا کنندگان و رانت خورها حمایت نکند.

دلیل ساده دوم نیز این است که آقای روحانی با صحبتهای عجیبش در دفاع از رانت ۶۵۰ میلیون یورویی در استان چهار محال، چه کسانی را با چه سطحی از دانسته ها، مخاطب خود فرض کرده که مدعی است افشای ماجرای اعطای رانت در دولتش برای شستن فسادهای سابق بوده است؟!

در واقع از میان افشاکنندگان و پی گیرندگان شاخص این پرونده؛ احمد توکلی طرفدار افراطی احمدی نژاد بوده است یا علی لاریجانی یا دیوان محاسبات؟!

رسانه های اصولگرای پیگیر این پرونده که همواره فریاد مخالفت با رانت خواری را سر داده اند به زعم روحانی طرفدار احمدی نژاد و سرپوش گذارنده بر فسادها و رانت های قبلی بوده اند یا رسانه های اصلاح طلب و حتی رسانه های نزدیک به دولت که در این زمینه اقدام به انعکاس اخبار کرده اند؟!

متأسفانه باید گفت که اظهار نظر آقای حقوقدان در این زمینه نه تنها به هیچ وجه قابل دفاع از سوی هیچکس مگر اصلاح طلبان افراطی نیست بلکه دیگر هیچ بخشی از ظواهر حق هم در آن نیست که بشود لااقل بخشی از حرفهای روحانی را به آن چسباند و به تئوری حرکت در میانه خط حق و باطل! یا همان اعتدال برخی از دولتی ها در پیرامونش عمل کرد.

در اینجا باید ناامیدانه دعا کرد که از این دست رفتارها دیگر از جانب دولت دیده نشود.
اینکه در نظام اسلامی ما، رئیس قوه مجریه بخواهد در مقابل احکام قانونی و قضایی بایستد به هیچ وجه زیبنده نیست و عواقب سوئی را به بار می‌آورد.

همچنین از باب توصیه و تذکر هم باید به روحانی و اطرافیانش گفت که مملکت داری و دولت داری با لسان صِرف و تنها بر صندلی های پاستور تکیه زدن ممکن نیست و دو راهی بسیار سخت و البته نزدیکی در پشت صندلی های پاستور وجود دارد.

دو راهی نزدیکی که در یک سمت آن بهشت و حیثیت دنیا و آخرت وجود دارد و در سمت دیگر آن راهی آزموده شده که عده ای معلوم الحال وارد آن شده اند. اینک این روحانی، این حکم اعطای امتیاز ویژه و اینهم قضاوت افکار عمومی.

۱۳۹۳-۰۶-۰۵ ۲۲:۴۴:۲۵
تنهادولتی که ازدوران هاشمی تاکنون کارکرده خداییش احمدی نژادبوده والسلام
شیبی
۱۳۹۳-۰۵-۳۱ ۲۲:۱۵:۴۸
احمدی نژاد خراب کرد...به خصوص در مورد مشایی باید تجدید نظر کند وسلام
امیر
۱۳۹۳-۰۵-۳۱ ۰۳:۴۰:۴۵
برادران مطلق گرا نباشید و ملاک قضاوت شما ائمهی معصومین (ع)و مقام ولایت فقیه باشد که مهمترین سنگر انقلاب اسلامی است .
حافظ
۱۳۹۳-۰۵-۲۹ ۲۲:۳۸:۵۸
طلا که پاکه چه حاجت به خاکه ؟ بالاخره یه عده ای هم نونشان توی روزی نامه و سایت برات شده میخوان یه چیزی بنویسند تا جلب توجه کنند این لثارات هم تنها چیزی به چشمش میاد فکل رقاصه ها و غیبت از ادمهایی که تریون دفاع ندارند کاش نصف جوی که این سایت و روزی نامه علیه احمدی نژاد می سازد توانش را صرف افشای اسراییل و آمریکا و گروههای معاند و مختلسین و چپاولگران میکرد.
۱۳۹۳-۰۵-۲۹ ۰۹:۴۳:۴۴
چرا اینقدر از دکتر احمدی نژاد بدگوی می کنید در حالی که دروان حال صد برابر بدتر قبل شده
عبداالله
۱۳۹۳-۰۵-۲۹ ۰۷:۰۱:۴۵
....با این کارها چیزی از احمدی نژاد کم نمشود