داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 132681
راز پنهانکاری دولت در زیان ۵ هزار میلیاردی ۲ بانک
سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۰
 
«به خاطر زیان ۵ هزار میلیارد تومانی بازگشایی نماد بانک‌ها، ۱۶۰۰ میلیارد تومان از ارزش سهام اقشار ضعیف کم شد».

به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله، روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: ریزش ارزش سهام بانک‌ها پس از بازگشایی نماد آنها در بورس سر و صدایی به پا نکرد. وقتی پشت ماجرای افت ارزش این سهام را واکاوی می‌کنیم به سهم ۳۲ درصدی سهام عدالت برمی‌خوریم که متعلق به دهک‌های ضعیف جامعه است و نه صاحبان آن از افت ارزش سهام‌شان اطلاعی دارند و نه تریبونی برای گله از ریزش ارزش سهام‌شان در اختیارشان هست.

در هفته‌های اخیر نمادهای بانک ملت و بانک تجارت پس از چند ماه در بورس بازگشایی شد. در روز بازگشایی ارزش سهام بانک ملت ۳۶۰۰ میلیارد تومان و ارزش سهام بانک تجارت ۱۵۰۰ میلیارد تومان کاهش یافت. صرف‌نظر از علل و عوامل این سقوط قیمتی، این کاهش ارزش آن طور که از یک زیان ۵۰۰۰ میلیارد تومانی (۱/۳ میلیارد دلاری) انتظار می‌رفت، واکنش‌هایی در پی نداشت.

بخشی از این امر مربوط به ترکیب سهام‌داران این دو بانک است، ۳۰ درصد سهام بانک ملت و ۴۰ درصد سهام بانک تجارت ذیل سهام عدالت و در اختیار شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت است. این به معنای آن است که ۱۶۸۰ میلیارد تومان (۳۲ درصد) از این زیان مربوط به فقرا و کارکنان دولت است که نه اطلاعی از عمق فاجعه دارند و نه تریبونی برای ابراز آن. سهامدار بزرگ دیگر این دو بانک دولت است که ۱۷ درصد سهام هر یک از آنها را در اختیار دارد و ۸۶۷ میلیارد تومان ضرر کرده است.

البته دولت خود عامل بخش مهمی از این مشکل است، چرا که مدیرعامل توسط او انتخاب می‌شود و لذا منافعش در مسکوت ماندن این اتفاق است. سایر سهامداران حقوقی نهادهایی مثل تأمین اجتماعی یا صندوق‌های بازنشستگی هستند که اولاً از لحاظ مدیریت در سیطره دولت هستند و ثانیاً انگیزه‌ای برای حفاظت از منافع بازنشستگان ندارند.

صورت مالی منتهی به ۳۰ آذر بانک تجارت منتشر شده و بهت‌آور است. فقط ظرف ۹ ماه بدهی دولت به بانک تجارت، ۴۳ درصد اضافه شده و از حدود ۱۷ هزار میلیارد به ۲۵ هزار میلیارد تومان رسیده یعنی تقریباً ظرف ۹ ماه، به اندازه دو برابر سرمایه بانک، به بدهی دولت اضافه شده است. مدیرعامل محترم بانک متوجهید چه ریسکی را به جان بانک انداخته‌اید؟