داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 82298
۱ نظر
تحلیل یالثارات از اولین موشک باران رژیم صهیونیستی پس از جنگ 8 روزه:
«شکست سکوت – بازگشت امید»؛پیام سقوط 130 موشک در120 دقیقه!
شنبه ۲ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۶
 
سیاست بازداشت و ترور نیروهای مقاومت به سرعت به دستور کار برگشت . اعدام اسرا ، حملات روزانه به مسجد الاقصی ، تخریب و آتش زدن منازل و مزارع ، سرقت و قتل شهروندان فلسطینی در ایستگاههای ایست و بازرسی کرانه باختری براساس آموزه های تلمود به امور روزمره...

واکنش ها به عملیات یک روزه 

پایگاه خبری انصارحزب الله-شاید گزارش تحلیلی پیش رو به دلیل گذشت تقریبا ۲ هفته از حادثه مورد بحث در آن ، کمی دیر به نظر برسد اما بررسی عقبه این رخ داد ، کم و کیف عملیات و چشم انداز پس از آن ، موئید این واقعیت است که این تحلیل کوتاه به دلایلی که در خلال آن ذکر خواهد شد حائز اهمیت خواهد بود. 

روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه گروهانهای قدس شاخه نظامی جنبش جهاد اسلامی فلسطین اعلام کرد در طول یک روز و در قالب عملیاتی به نام «شکست سکوت» ( کَسرُ الصُمت) ۹ شهرک سديروت – ناحل عوز – نير اسحق – صوفا – كيبوتس سعد – كفار عزا – مفلسيم – زكيم – نتيفوت را بواسطه شلیک ۱۳۰ فروند موشک ۱۰۷ ، خمپاره و موشک های دست ساز مورد هدف قرار داده است. 

هرچند این خبر در رسانه های داخلی ایران به شکل نصفه – نیمه و بعضا غلط ، طرح و فراموش شد اما منشاء جوشش و غوغا در رسانه های عرب زبان و به خصوص فلسطینی گشت که پس از ۲ هفته هنوز ادامه دارد. چنانچه فلسطینی ها این بار نه صرفا درغزه بلکه در کرانه باختری نیز از این اقدام مشعوف شدند و به جنبش جهاد اسلامی فلسطین درود فرستادند. 


تصویرلانچرهای مخفی در زیر زمین 

یک سال و چهار ماهی که سخت گذشت! 

یک سال و چهار ماه از روز دوم آذرماه ۱۳۹۱ یعنی زمانی که فلسطینی های غزه در کنار مقاومت ، تحمیل آتش بس به اسرائیل را پس از پیروزی بی نظیر در جنگ ۸ روزه جشن گرفتند می گذرد.
از آن تاریخ ، گردباد حوادث پیرامون غزه شدید بود که شیرینی آن ظفر را نه به کام مقاومت که به کام فلسطینی ها نیز تلخ کرد.


کسی فراموش نکرده که آن روز خالد مشعل که پس از سالها برای شرکت در جشن پیروزی به غزه آمده بود روند فاصله شاخه سیاسی حماس از محور مقاومت را تکمیل کرد و با پرچم ارتش آزاد سوریه در میدان غزه دور افتخار زد!. 

البته «وهم جهانی اخوان المسلمین» خیلی زود به بخار آرزوهای برباد رفته بدل گشت. مرسی سرنگون شد. قطر ازجبهه معارضه ضد سوریه کناره گیری کرد و خلاصه کفه موازنه میدانی به نفع مقاومت سنگین شد. 


تصویرلانچرهای مخفی در زیر زمین

اما این همه ماجرا نبود!. فلسطینی ها ی شادمان حالا باید تاوان بلند پروازی محور خالد مشعل – موسی ابومرزوق را پرداخت می کردند که با خیال غنایم پس از تشکیل امپراطوری اخوان خود را درآغوش حکومت متزلزل مرسی افکنده بودند. 

حالا پای القاعده به مصر باز شده بود و حماس متهم ردیف اول همکاری ، تجهیز و مشارکت درعملیات تکفیری های صحرای سینا در«جهاد ضد ارتش مصر» بود.بهترین بهانه ای که دست ارتش مصر را باز گذاشت تا با سرعت به تخریب تونلهای قاچاق غزه بپردازد و حتی تئوری اشغال زمینی بخش هایی از غزه نیز مطرح شود.

تاوان اشتباه حماس برای همه

امروز نه تنها حماس ، بلکه کل مقاومت در حال پس دادن تاوان اشتباه راهبردی شاخه سیاسی حماس هستند و به ناچار به جای استفاده از مزایای پیروزی در نبرد ۸ روزه در لاک دفاعی فرورفته اند . 

خنثی سازی بحران های داخلی ناشی از تخریب تونلها ، قطع آب و برق از سوی اسرائیل و مهار جنبش تمرد که توسط گروه دحلان و استخبارات تشکیلات خودگردان به غزه نفوذ داده شده بود سرگرمی دولت حماس و جهاد اسلامی طی یک سال و نیم گذشته بوده که بر وظیفه صدور تکذیبیه های روزانه مبنی بر رد اتهامات سازمان اطلاعات مصر و روزنامه های این کشور در مورد همکاری فلسطینی ها با القاعده در صحرای سینا بار شده است. اسرائیل نیز که برای چهارمین بار در سال ۲۰۱۲ برای برقراری آتش بس با مقاومت دست به دامن سازمان اطلاعات مصر برای وساطت شده بود فرصت را مغتنم شمرد و عملیات انتقام نبرد ۸ روزه را آغاز کرد. جنایاتی که نیاز به پاسخ داشت 

سیاست بازداشت و ترور نیروهای مقاومت به سرعت به دستور کار برگشت . اعدام اسرا ، حملات روزانه به مسجد الاقصی ، تخریب و آتش زدن منازل و مزارع ، سرقت و قتل شهروندان فلسطینی در ایستگاههای ایست و بازرسی کرانه باختری براساس آموزه های تلمود به امور روزمره ارتش اسرائیل بدل گشت و در یک رکورد کم نظیر تعداد عملیات هایی از این دست تا پیش از عملیات «کَسرُ الصُمت» به رقم ۱۶۰۰ مورد رسید!.


این درحالی است که پس از جنگ ۸ روزه طی نقض آشکار آتش بس قاهره ، ۱۲ عضو موثر مقاومت درغزه ترور و ۲۹ موضع متعلق به مقاومت و به خصوص جنبش جهاد اسلامی مورد حمله هوایی قرار گرفت. بازهم خون شهدا ، برهم زننده معادلات 

اما باز هم خون شهدا معادلات را برهم زد ! . «عبد الشافي صالح معمر» ۳۳ ساله ، «شاهر حمودة ابو شنب» ۲۴ ساله ، «إسماعيل حامد ابو جودة »۲۲ ، ۳ عضو جنبش جهاد اسلامی فلسطین بودند که روز سه شنبه ۲۰ اسفند ماه در منطقه الأحراش در خان یونس ، جنوب نوار غزه توسط پهپاد اسرائیل مورد هدف قرار گرفته و به شهادت رسیدند تا این گروه مقاومت به این نتیجه برسد باید سکوت یک سال و نیمه شکسته شود!


فردای آن روز «غادي إيزنكوت» نایب رئیس ستاد ارتش اسرائیل پس از فرود آمدن ۹۰ فروند موشک در شهرک ها ، مجبور شد اعلام وضعیت فوق العاده کند. 

«أبو أحمد» سخنگوی گروهانهای قدس ، عملیات شکست سکوت را پایانی بر انفعال در برابر سلسله جنایات اسرائیل نه تنها در غزه بلکه در کرانه باختری نامید که پس از عملیات «آسمان آبی» در نبرد ۸ روزه اتفاق می افتد.دکتر رمضان عبدالله شلح ، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین نیز در مصاحبه با تلویزیون ایران اعلام کرد ، این عملیات را پاسخی متناسب با حجم جنایات اسرائیل دانست که توافق نامه مصر را زیر پای گذاشته و تا توقف عملیات ترور و دستگیری فلسطینی ها ادامه خواهد یافت. شلیک۱۳۰ موشک در۱۲۰ دقیقه! 

«أبو أحمد» سخنگوی جنبش جهاد اسلامی روز ۲۲ اسفند درحالی به توصیف کیفی عملیات شکست سکوت پرداخت که براساس تاکتیک های بکار گرفته شده در خلال آن هیچ تلفات انسانی از نیروهای مقاومت برجای نماند. 

در این راستا ۱۳۰ فروند موشک تنها در طول یک روز به ۳ شیوه از لانچرهای مخفی در زیر زمین ، لانچرهای سوار بر وانت بارها و لانچرهای قابل حمل توسط انسان شلیک شدند تا فرصت عملیات متقابل از نیروهای اسرائیل گرفته شود و حتی سپر موشکی گنبد آهنین را نیز از شکار موشک ها عاجز کنند. 

«أبو أحمد» در توصیف ویژگی منحصر به فرد عملیات شکست سکوت اعلام کرد که این تعداد موشک تنها در مدت ۱۲۰ دقیقه و پیوسته ، به ۹ شهرک اسرائیل شلیک شده (یعنی تقریبا در هر دقیقه یک موشک !) که برای تحقق آن دهها واحد موشکی گروهانهای قدس به شکل همزمان ، منسجم و با استتار کامل و ارتباط مستمر با اتاق عملیات به کار گرفته شده اند. «مفاجات» برای اسرائیل 

«يوسف الشرقاوي» تحلیل گر نظامی در «فلسطين اليوم» در توصیف ویژگی برتر عملیات شکست سکوت ، عنصر کلیدی این عملیات را «ناگهانی بودن» (المفاجأة) آن قلمداد کرد که محاسبات رژیم صهیونیستی را برهم زد و نشان داد که مقاومت پس از نبرد ۸ روزه به ارتقاء تاکتیک های خود در نامتقارن سازی نبرد مشغول بوده است تا جایی که کل این عملیات پر حجم از دید پهپاد های پر شمار اسرائیل مخفی ماند و ضمن ناکام گذاشتن سیستم گنبد آهنین با موفقیت به پایان رسید.این عملیات یک روزه در حالی به نسبت شدت آتش باری یک رکورد بی سابقه محسوب می شود که «موشه يعلون» را وادار کرد بگوید اسرائیل برای توقف شلیک موشک ها چاره ای جز اشغال دوباره نوار غزه ندارد.ازاین پس اسرائیل قبل از حماقت فکر می کند! 

هرچند اسرائیل تا مدتها حاضر به اعتراف درباره گوشمالی و درس سختی که از گروهانهای قدس گرفت نیست اما «أ. باسم أبو عطايا» تحلیل گر سیاسی و کارشناس و مسائل اسرائیل درباره نتایج عملیات «شکست سکوت» با توجه به اوضاع بحرانی داخل غزه و محذورات مقاومت می گوید: قطعا جنبش جهاد اسلامی با انجام این عملیات باردیگر پس از نبرد ۸ روزه «موازنه وحشت» را برقرار ساخته است.
«صلاح أبو صلاح» تحلیل گر سیاسی دیگری است که درباره نتیجه عملیات «شکست سکوت» می گوید:«این عملیات حقوق کل ملت فلسطین را اعاده کرد و قطعا باعث خواهد شد اسرائیل پس از این قبل از دست زدن به هرگونه حماقت جدید تا مدتها به فکر فرو رود.» 

شکست سکوت یا بازگشت امید؟! 

بنابراین درحالی که پس از وقایع نگران کننده صحرای سینا و بحران غزه ، منابع مطلع در جنبش جهاد اسلامی فلسطین ضمن گفتگو با یالثارات از وضعیت موجود به شدت ابراز نگرانی می کردند ، با استناد به کیفیت و کمیت عملیات شکست سکوت می توان گفت ، علی رغم درگیری شدید دولت حماس برای مهار بحران غزه ، جنبش جهاد اسلامی فلسطین طی چند ماه گذشته قادر بوده تا علی رغم تهدیدات موجود حتی به ارتقاء توان مقابله به مثل موشکی خود بپردازد تا در موقعیت خطیر کنونی ، اسرائیل را از ادامه عملیات خود باز دارد.


این درحالی است که بر اساس نظر سنجی انجام شده توسط جنبش جهاد اسلامی بیش ۲۲/۸۸ درصد فلسطینی ها نیز اعتقاد دارند این عملیات قادر بوده تا اهداف یاد شده را تحقق بخشد. از این منظر و هرچند که گروهانهای قدس نام با مسمایی را برای عملیات خود انتخاب کردند اما به نظر می رسد نامیدن آن با عنوان «بازگشت امید» نیز خالی از لطف نخواهد بود.


ایرانی
۱۳۹۳-۰۱-۰۳ ۰۰:۵۹:۱۱
خبرگزاری فارس تحلیلی با عنوان فریاد موشکها ، سکوت را شکست منتشر کرده که پیشنهاد می کنم در سایت شما بازنشر داده شود. متاسفانه همان طور که اشاره کردید در رسانه های ایران به این موضوع با اهمیت کمتر پرداخته شده است . لینک مطلب :
http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13921226000805