Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 112421
کمک به اجرای قوانین معطل مانده با طرح صیانت از حجاب
دولت باز ساز مخالف را کوک‌ کرد!
دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۳۷
 
نماینده دولت نسبت به این طرح مخالفت داشت. و گفته می‌شد که چون در این حوزه خلاء قانونی نداریم پس نیاز به قانون جدید نداریم. یعنی با اصل مطلب مخالف نبودند و می‌گفتند در این حوزه نیاز به قانون گذاری مجدد نیست...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: قانون گریزی در عرصه فرهنگ حرف دیروز و امروز نیست و سالیان سال است که دولت‌ها با شعار قانون‌مداری بر سر کار می‌آیند و وقتی به عرصه فرهنگ می‌رسند. بی‌اعتنایی به قوانین و تغافل از مسئولیت‌های قانونی را در پیش می‌گیرند. نمونه بارز آن قانون عفاف و حجاب مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی. حتی در مواقعی هم که خود مردم به فکر سالم‌سازی جامعه افتادند تا خانواده‌ها و فرزندانشان در امنیت آن‌هم از نوع اخلاقی قرار بدهند با چماق قانون! حرکت‌های مردمی را نیز منکوب کرده‌اند و دست آخر آن شد که امروز هنجارشکنان با وقاحت تمام با ولنگاری محض در کوی و برزن کشور امام زمان(عج) مشغول دلربایی‌ یا بهتر بگوییم دین ربایی‌اند!

بیش از یک دهه پیش بود که شورای عالی انقلاب فرهنگی قانونی جامع و کامل را مصوب کرد و برای اجرا ابلاغ کرد. قانونی که تمامی کارشناسان بر آن صحه گذاشتند و نبود آن را تا آن زمان یک خلا بزرگ در دستگاه‌های اجرایی و حکومتی نام‌بردند. قانون مظلومی که در سه دولت مهرورزی دیروز و اعتدال امروز نادیده گرفته شد تا شاید از رهاورد آن سبد رای آقایان سنگین‌تر شود!

با همه این فراز و فرودها این روزها در مجلس طرحی بررسی می‌شود که امید است پس از تصویب کمی از اوضاع نابسامان حجاب و عفاف را در کشور سروسامان بدهد. برای روشن شدن کم و کیف این طرح با دکتر لاله افتخاری نماینده مجلس و عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح صیانت از حجاب و عفاف به گفت‌وگو نشستیم که ماحصل آن در پی می‌آید:


به عنوان اولین سوال بفرمائید مجلس با وجود قوانین متعدد و بلاتکلیف در حوزه فرهنگ به خصوص حجاب و عفاف چگونه و با چه نگاهی و با کدام هدفگذاری به ضرورت تصویب طرح صیانت از حجاب رسید؟!

تعدادی از همکاران ما طرحی در مورد حجاب و عفاف تهیه کردند به عنوان «صیانت از حجاب و عفاف» که عنوان تقریباً کاملی دارد که جوانب مختلف را در بر می‌گیرد. منتها خود محتوا به این کاملی نیست و در برخی از مصادیق و موارد جزئی ورود پیدا کرده است. شاید انگیزه‌ آن‌ها بیشتر این بود که چون هم‌اکنون قوانین مربوط به حجاب و عفاف مانند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، قانون مد ولباس مجلس، مصوبات و مقررات ورود دانشگاه‌ها، و فضای دانشگاه‌ها و فضای تجاری و ادارات و... به خوبی اجرا نمی‌شده است، این طرح به جهت سرعت بخشی و کمک به اجرای این قوانین معطل،آماده شده است. منتها این طرح عنوانش کامل و جامع است ولی محتوا پاسخگوی انتظارات نمی‌تواند باشد چرا که به چند مصداق محدود شده است.

به هر صورت کلیات این طرح پس از بحث و بررسی در کمیسیون مشترک مجلس تصویب شد ولی با توجه به برخی از نواقصی که در این طرح وجود دارد و شاید ورود مجلس به مصادیق جزئی به عنوان قانون‌گذار نیاز نباشد چرا که تمامی مصادیق را نمی‌توانیم لحاظ کنیم و قانون باید به نحوی مانع و کامل باشد که تمامی مصادیق را در بر بگیرد.

به همین دلیل در اولین کمیسیون مشترک مجلس قرار شد دستگاه‌هایی که نمایندگانشان حضور داشتند مثل وزارت کشور، وزارت ارشاد، شورای عالی انقلاب فرهنگی، ناجا و مرکز پژوهش‌های مجلس و دستگاه‌های مرتبط کارگروهی را تشکیل بدهند و درجهت تنقیح و تجمیع و رفع ابهام و به روز رسانی قوانین و مقررات موجود در این حوزه تلاش کنند. یعنی همانطور که وزارت دفاع اخیراً مجموعه‌ای از قوانین و مقررات مربوط به رزمندگان را تهیه دیدند در قالب یک کتابچه‌ای کاملا شفاف و قابل دسترس، همین موضوع درباره مصوبات عفاف و حجاب هم باشد. چرا که در برخی از موارد این مصوبات باهم تعارض و یا هم‌پوشانی و در برخی از موارد ایهام در آن‌ها وجود دارد و یا دارای نواقصی است که محتاج به روز رسانی‌اند، این‌ها در قالب یک مجموعه جمع‌آوری بشود و مجموعه آن به تصویب مجلس برسد. یعنی اینکه اگر ما به این طرح اکتفا کنیم درست نیست.

از این طرف هم می‌بینیم که برخی برداشت‌های نادرست و ناصوابی از این طرح دارند. و بعضاً عددها و رقم‌هایی بیان می‌شود برای جریمه متخلفین که با اصل طرح بسیار فاصله دارد.

خانم دکتر به بیان شما یعنی طرح صیانت ملغی شده و قرار بر تجمیع طرح‌ها و مصوبات در این حوزه در کمیسیون مشترک مجلس است؟

طرح ملغی نشده است. طرحی که می‌آید ممکن است مجموعه‌اش تصویب بشود، ممکن است مجموعه‌اش رد بشود، ممکن است که اصلاح بشود.

الان مجموع طرح تایید شده است؟

نخیر مجموع طرح تصویب نشده است، چرا که وقتی مجموعه طرح تصویب بشود دیگر هیچ تغییری نباید در آن ایجاد شود. آنچه تصویب شده کلیات بحث است. یعنی اینکه آیا ما وارد این مقوله بشویم یا نه؟ با توجه به اینکه در طول این چند سال هم دستگاه‌های اجرایی، ناجا، وزارت کشور و دیگران مکرر می‌گویند که ما نقص قانون داریم و نیازمند یک قانون شفاف و تجمیع قوانین هستند. مجلس با توجه به این درخواست‌ها بدنبال تصویب طرحی است با این عنوان ولی تجمیع قوانین، تنقیح و پاک‌سازی و شفاف‌سازی قوانین و رفع ابهامات باید صورت بگیرد.

 آیا در این جمع‌بندی قانون گسترش حجاب و عفاف نیز لحاظ می‌شود که حدود یک دهه است که با بی‌مهری دولت‌ها مواجه شده است؟

بله، البته ببینید ما اجازه نداریم آنچه را که شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوب کرده است تغییر بدهیم. ولی همه تلاش ما این است که مجموعه‌ای از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبات دولت، مصوبات گذشته مجلس در یک‌جا پالایش بشود و یک سری قوانین و مقررات شفافی در اختیار مجریان و مردم قرار بگیرد. بنابراین ممکن است آنچه در کمیسیون مشترک مجلس تصویب می‌شود با آنچه که امروز به عنوان طرح در کمیسیون مطرح است کاملا متفاوت باشد. لذا فعلا عنوان و کلیات طرح تصویب شده است و درباره جزئیات در کارگروه کارشناسی موارد دنبال خواهد شد تا بتوانیم به اجرای دقیق قانون همراه با رعایت حقوق شهروندی کمک کنیم. و این طرح نیز بنا به نیاز و درخواست مکرر دستگاه‌های اجرایی از مجلس تهیه شده است.

یکی از مشکلاتی که در عرصه فرهنگ به خصوص بحث حجاب و عفاف داریم عدم تمایل دولت‌ها به اجرای قوانین در این حوزه است؟ حال با توجه به اخباری که از مخالفت نمایندگان دولت با این طرح از کمیسیون مشترک به گوش می‌رسد چه تضمینی وجود دارد که این قانون و یا طرح نیز به سرنوشت دیگر قوانین در این حوزه دچار نشود؟

نماینده دولت نسبت به این طرح مخالفت داشت. و گفته می‌شد که چون در این حوزه خلاء قانونی نداریم پس نیاز به قانون جدید نداریم. یعنی با اصل مطلب مخالف نبودند و می‌گفتند در این حوزه نیاز به قانون گذاری مجدد نیست. منتها کمیسیون با توجه، به‌روز نبودن قوانین و بعضاً مغایرت قوانین باهم که موجب سردرگمی مجریان قانون شده بود و در نهایت درخواست‌هایی که از جانب دستگاه‌های اجرایی از جمله ناجا شده بود کلیات این طرح را به تصویب رساند. علاوه بر این درست است که نماینده دولت موافق نبود ولی نمایندگان دستگاه‌ها موافق این طرح بودند.

بالاخره باتوجه به مخالفت نماینده دولت فکر نمی‌کنید باز در یک دور باطل دوباره شاهد تصویب قوانینی در این حوزه خواهیم بود که توسط دولت اجرا نمی‌شوند؟

دولت مجری قوانین است. رئیس‌جمهور هم در مراسم تحلیف به همین سوگند خورده است. و نمی‌تواند سلیقه‌ای برخورد کند. اگر دولتی هم سلیقه‌ای عمل کرد باید توسط مجلس، مردم و رسانه‌ها با آن برخورد بشود و نگذاشت که قوانین زمین گذاشته شود.