داخلی فرهنگی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128668
نشانی ازعزم قوه‌قضائیه در مواجهه با ولنگاری فرهنگی
دادستانی تمام قد در مقابل متجرّیان قانون‌شکن!
چهارشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۲۸
 
با حضورمسئولانه قوه قضائیه در عرصه فرهنگ این امیدواری وجود دارد که دیگر مجالی به اکران فیلم‌های مفتضح و مسئله‌دار که قطعا آسیب‌های اجتماعی جدی در پی دارد، داده نشود...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: به نظر می‌رسد قوه قضائیه عزمش را جزم کرده تا به اوضاع ولنگار در عرصه فرهنگ سروسامانی بدهد. مواضع صریح مقامات قضایی و پیگیری مستمر موضوعات در عرصه فرهنگ، نشانی است از اینکه متولیان قضا به این نتیجه رسیده‌اند که باید در مواجهه با جنگ‌نرم تمام قد به میدان بیایند.

از جمله مقاماتی که این روزها مواضع صریح و انقلابی‌اش در حوزه فرهنگ با واکنش‌های اهالی فسق‌وفجور مواجه شده است، و جالب اینکه این مواضع به حوزه اقدام هم کشیده شده است دادستانی تهران می‌باشد. احضار و برخورد با خواننده زیرزمینی، توقیف دفاترپخش‌کننده فیلم‌هایی که تبلیغ ماهواره‌‌ای داشتند و قول احضار متولیان جشن مفتضح حافظ از جمله مواردی است که این روزها جماعت لاابالی و اجنبی‌دوست در حوزه فرهنگ را به شدت نگران ساخته است.

بنابراین گزارش، دومین نشست دادستانی تهران در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی در روزهای اخیر با حمایت تمام قد جعفری دولت‌آبادی نسبت به برخورد با متجریان قانون‌شکن در حوزه پوشش همراه بود. آن‌جایی که از جمله اقدامات موثر در مقابله با بدحجابی را توقیف اتومبیل‌هایی که راننده یا سرنشین آن کشف حجاب کرده دانست و با اعلام این که دادستانی به پلیس در این خصوص مجوز داده است، از پلیس خواست این دستور را اجرایی کند.

بر همین اساس دادستان تهران هم‌چنین با تاکید بر ظرفیت فضای مجازی در تبلیغ بی‌عفتی، به دو معاون خود در دادسرای فرهنگ و رسانه و دادسرای جرایم رایانه‌ای دستور داد که در این حوزه‌ ورود جدی نموده. و نسبت به سایت هایی که به تبلیغ یا فروش لباس‌های مبتذل می پردازند اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد.

جعفری دولت‌آبادی هجمه به عفت، اخلاق و فرهنگ اسلامی در قالب مد و زیبایی را مذموم دانست و مقابله با اقدامات کسانی که ضمن ایجاد ارتباط میان مد و لباس از یک سو و بی‌عفتی از سوی دیگر، حوزه عفت و حیا را نشانه گرفته‌اند از ضروریاتی دانست که باید مورد توجه مسئولان قرار گیرد.

وی تأکید کرد: در این مبارزه اتحادیه‌های پوشاک باید به وظایف خود عمل نموده و در خصوص تولید و عرضه لباس‌های مبتذل پاسخگو باشند و هرجا که اتحادیه قادر نباشد اقدامات پلیس توام با حمایت قضایی همراه خواهد بود. بازرسی وضعیت پوشش و حجاب پرستاران در بیمارستان‌ها و محتوای آموزش‌ها در مهدکودک‌ها از موارد دیگری بود که توسط دادستان در این جلسه پیگیری و برای برخی از دستگاه‌ها ذی‌ربط ماموریت‌هایی تعریف شد.‌ دادستان تهران همچنین از وزارت کشور خواست به عنوان متولی این امر، وظایف دستگاه‌ها در حوزه عفاف و حجاب را که در مصوبه‌ی شورای انقلاب فرهنگی مقرر شده است، مجدداً به آن‌ها ابلاغ نماید.

جعفری دولت آبادی در تبیین نقش سازمان صدا و سیما و وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی در ترویج عفاف و حجاب، به یک فیلم سینمایی اشاره کرد و گفت: فیلم مذکور ترویج دهنده‌ بی‌عفتی و بی‌حیایی بوده و در صدد عادی‌سازی روابط میان زن و مرد است. لذا وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی باید در مورد تهیه و اکران چنین فیلم‌هایی توجه لازم را بنماید.

لازم بذکر است با حضورمسئولانه قوه قضائیه در عرصه فرهنگ این امیدواری وجود دارد که دیگر مجالی به اکران فیلم‌های مفتضح و مسئله‌دار که قطعا آسیب‌های اجتماعی جدی در پی دارد، داده نشود.