Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 93043
۱ نظر
نگاهی به راه‌های مواجهه با شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی
از رواج اخلاق غربی تا انفعال مدیران فرهنگی و نخبگان
چهارشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۸
 
در ایران آنچه که به نظر علت اصلی رشد و یا بروز این نوع اخلاقیات ناهمگون و نامیمون می گردد نفوذ نگاه لیبرالی و مسامحه‌کار فرهنگیان و مدیران از یک سو، تبلیغ آشکار و پنهان این نگاه از سوی رسانه های داخلی و خارجی از سوی دیگر و همچنین انفعال حوزه در تبیین و تربیت فرهنگیانی در خور فرهنگ و هویت ایرانی است.
پایگاه خبری انصارحزب الله: یکی از شاخصه های اصلی قرن معاصر، پیشرفت فناوری و ضریب نفوذ آن در میان اقشار مختلف بشر است. از جمله این فن‌آوری ها می توان به اینترنت و شبکه های اجتماعی اشاره کرد. شبکه هایی که با رشد زیاد از نظر کمیت بدجوری فکر و ذکر بعضی از جوانان جهان و حتی بزرگترها مخصوصا درکشورهای به اصطلاح جهان سومی را به خود مشغول ساخته و با نامی جدیدتر در حال پیشرفت شده‌است.

البته این امر با توجه به توسعه روزافزون ارتباطات در دنیای اینترنت به عنوان محملی برای واسطه‌گری این ارتباط و بستری مناسب جهت ایجاد شبکه های جمعی شد که کم کم این شبکه ها کارکرد خود را از تجاری به سمت و سوی اجتماعی تغییر دادند.
شبکه های اجتماعی در قدم اول کانالی ارتباطی برای انجام کارهای روزمره کاربران به نظر می رسید، اما با سیاست های کنترلی بین المللی که بیشتر از سوی صاحبان قدرت در دنیا اعمال می شود به عنوان بهترین ابزار به منظور جهت دهی به افکار، نظرات، سلایق و فرهنگ سازی شناخته شد،تا جایی که در حالت عادی این شبکه ها انگار به منظور سرگرمی و یا ردوبدل کردن اطلاعات عادی مطرح شد اما بعدها به گفته اغلب کارشناسان این شبکه ها دستی بر آتش امنیت و جاسوسی هم داشتند.

ایران نیز همپای سایر کشورهای درحال توسعه با پیشرفت اینترنت و افزایش کاربران از جمله کشورهایی است که البته ناگفته نماند به دلیل استفاده های سوء سیاسی و اخلاقی از برخی شبکه های معروف مثل توییتر و فیسبوک امروزه کمتر کسی می تواند به راحتی به این دو شبکه دسترسی پیدا کند. لذا در کنار بسط استفاده از این ابزار لزوم بازنگری فرهنگی و چاره اندیشی جهت بومی‌سازی این پدیده توسط فرهنگ ایرانی ضروری است.

جایگاه شبکه های اجتماعی در ایران

شبکه های اجتماعی هم مانند سایر ابزارآلات ارتباطی به فراخور نیاز کاربرانش ایجاد و به روز شده است. با توجه به احساس نیاز نسل جوان برای استفاده از این امکان جدای از میزان درست یا غلط بودن این احساس نیاز، باید دید با چه دیدی می توان با این مساله روبرو شد.

تجربه نشان داده است برخورد سلبی صرف با امثال این پدیده های اجتماعی باعث تقویت روح قانون گریزی و تعصب بی جای جامعه هدف نسبت به قانون می شود کما اینکه در ماجرای فیلتر فیسبوک و توییتر همچنان شاهد استفاده از فیلتر شکن برای دور زدن قانون ممنوعیت استفاده از این شبکه ها هستیم.

نگاهی گذرا و تسامحی به آمار اعضای ایرانی شبکه هایی مثل فیسبوک این هشدار راجدی تر می کند که اگر در بازتولید فرهنگ بومی استفاده از ابزار ارتباطی خصوصا این دست شبکه ها که محتواسازی در آن وابستگی عمیقی با فرهنگ و تربیت اجتماعی و فردی اعضایش دارد؛ کوتاهی شود نسبت به عواقب آن نمی توان آینده روشنی را ترسیم نمود.

«براساس یکی از آمارهای موجود، بیش از دو میلیون نفر در ایران کاربر فیسبوک هستند که یک میلیون نفر از آنان شهروندان تهرانی هستند.

بدلیل فیلتر بودن فیسبوک در ایران و اقدام متقابل فیسبوک در حذف نام ایران از لیست کشورهایی که به آن‌ها خدمات می‌دهد، امکان یافتن آمار دقیق کاربران ایرانی این شبکه اجتماعی امکان‌پذیر نیست،

رواج اخلاق غربی و انفعال فرهنگی نخبگان و مدیران دولتی

یکی از آفاتی که استفاده از این شبکه ها می تواند گریبان نسل جوان را بگیرد و آنان را از هویت فرهنگی واجتماعی خود، مانند حیا، عفت، صداقت، غیرت وامثالهم دور کند، استفاده از این شبکه ها مطابق با روش و نیاز کاربران غربی است.

مکتب لیبرالی (اباحه انگاری) در هر بستر ارتباطی با مردم دنیا از فرهنگها و فرقه ها و ادیان مختلف همواره در قداست زدایی، حریم شکنی و بی قیدی نسبت به ارزشهای حاکم بر جوامع و افراد، اقدام می کند. امروزه آنچه را که در این شبکه ها مثل فیسبوک و شبکه های موبایلی شاهدیم، تلاش برای رواج بی اخلاقی و هزل و هجو نسبت به مفاخر ملی و سیاسی و مذهبی جامعه در کمال انفعال و سکوت نخبگان و مراکز فرهنگی هستیم!

اما اشکال کار از کجاست و دلسوزان و فعالان فرهنگی باید از چه کسی شاکی باشند؟ در ایران آنچه که به نظر علت اصلی رشد و یا بروز این نوع اخلاقیات ناهمگون و نامیمون می گردد نفوذ نگاه لیبرالی و مسامحه‌کار فرهنگیان و مدیران از یک سو، تبلیغ آشکار و پنهان این نگاه از سوی رسانه های داخلی و خارجی از سوی دیگر و همچنین انفعال حوزه در تبیین و تربیت فرهنگیانی در خور فرهنگ و هویت ایرانی است.

متاسفانه برخورد امنیتی که نهایتا می تواند راه حل کنترل و مدیریت باندهای مروج ابتذالات فرهنگ غربی در جامعه باشد، اغلب به عنوان راه حلی کلی برای برخورد با این پدیده ها اتخاذ می شود که نه تنها باعث درمان نگردیده بلکه به مثابه دستکاری و تحریک سرطان‌های بدخیم، سبب انتشار و واگیر شدن آن به همه بخش‌ها می شود.

راه های مواجهه با شبکه های اجتماعی

در همین زمینه سید جلال فیاضی، مدیرعامل سابق ایرنا و از فعالین عرصه فرهنگی در گفتگو با یالثارت، گفت: آنچه که پر مسلم می نماید این است که اساسا با امکانات ابزار گونه نمی توان سلبی و امنیتی برخورد کرد چرا که حذف این امکانات از جامعه به دلیل عدم حذف احساس نیاز به آن باعث بروز برخی ناهنجاری های اجتماعی و بعضا سیاسی می گردد.

وی در ادامه با اشاره به راه های مقابله با آسیب های شبکه های اجتماعی، خاطرنشان کرد: با توجه به رشد فناوری و افزایش سطح آگاهی و بینش مردمی برای جبران عقب ماندگی فرهنگی که گریبانگیر امروز جامعه ما شده است تقویت فرهنگ عمومی و آموزش رفتار صحیح مردم نسبت به پدیده های نو در حوزه فن آوری اصلی ترین راه مقابله با جنبه های منفی این مسائل است‌.فیاضی افزود: تلاش نخبگان و مدیران برای جبران سالها ضعف و کم کاری فرهنگی هم می تواند در این زمینه کارگشا باشد.

این فعال عرصه فرهنگی، گفت: تنها راه جهت دهی به جامعه برای استفاده صحیح و بهینه از این دست امکانات، تقویت فرهنگ عمومی برای آموزش استفاده از وسایل ارتباطی است. چرا که برنامه های تولیدی و فن‌آوری های غربی در جهت تقویت فرهنگ عمومی خود آنها و نفوذ فرهنگی در میان ملل سایر کشورهاست. از این رو نگاه های امنیتی ضمن تشدید علاقه نسبت به این شبکه ها به احساس نیاز کاذب مخاطبان دامن زده و آنان را برای مقابله با نگاه امنیتی تشویق می کند.

اما در شمای کلی جهت مواجهه مثبت و تبدیل تهدید به فرصت، می توان راه هایی را پیشنهاد کرد تا فعالان و مدیران دولتی در حوزه فرهنگ بتوانند مسیر درست و بومی ای را برای کاربران اغلب، جوان کشور مهیا کنند. از جمله:

۱- تبیین سیاست های فرهنگی و اجتماعی در حوزه ارتباطات و اعمال آنها از کودکی در مدارس

۲- استفاده از نخبگان و اندیشه ورزان سیاسی و فرهنگی برای پاسخگویی به مسائل و تهدیدهای این شبکه ها

۳- برخورد جدی و امنیتی با باندهای مروج فرهنگ ابتذال غربی
۴- تقویت روحیه احترام به خود با تکریم ارزشها و میراث فرهنگی کشور

۵- ایجاد زیرساخت های لازم برای ایجاد شبکه های اجتماعی داخلی با نظارت فرهنگی فعالان فرهنگی و مدیران مجرب

برای اصلاح روند رو به ابتذال استفاده از شبکه های اجتماعی که با تحریک دشمنان و هم راستای با سیاست‌های مهاجمانه فرهنگی غرب در حال القای به جوانان است، راهی نیست مگر تدوین بسته ای فرهنگی برای جایگزینی با این دست شبکه ها، تا ضمن تامین نیاز کاربران، همزمان زمینه را برای استفاده صحیح آنان فراهم نمود.

۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۱۵:۲۹:۰۹
باشه تو خوبی