Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4127
۵۷ نظر
گزارش یک شاهد عینی از یک فاجعه
هتک حرمت قبور شهدا و مسلمین در قزوین!+عکس
چه کسی پاسخگوست؟
دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۱
 
هیچ کس نمی دانست چه کار می توان کرد، یکی به مجلس زنگ زد، یکی به صدا وسیما، یکی استانداری، یکی فرمانداری...در همین اثنا عوامل تخریب قبور صحنه را ترک کرده و به اتاق گوشه صحن پناه بردند...
به گزارش پایگاه خبری انصار حزب الله روز پنج شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه مردم قزوین شاهد تخریب قبور شهدا و اموات مدفون در حیاط حرم حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) بودند؛ به منظور روشن شدن ابعاد این فاجعه گزارشی از زبان یکی از حاضران عینی واقعه که از خانواده محترم شهدا نیز می باشد، به شرح زیر تهیه شده است. 

روز پنجشنبه از صبح جلسه ای آموزشی از سمت بنیاد شهید در سالن اجتماعات مزار شهدا در حال برگزاری بود.ما به همراه عده ای دیگر از خانمها و آقایان در این جلسه حضور داشته و از آنچه که در صحن امامزاده حسین(ع) در حال رخداد بود بی اطلاع بودیم. بعد از اتمام ساعت اول و دوم آموزشی در حالیکه پدر شهید زمانی در حال مداحی بودند، حراست بنیاد از آقای زمانی خواستند مداحی را قطع کند مجری نیز اعلام کرد برنامه بعدی که سخنرانی بود برگزار نخواهد شد و اعلام کردند به سرعت به سمت امامزاده حسین بروید. وقتی به حیاط امامزاده رسیدیم به سمت دیگر پرده ای رفتیم که از روزها قبل در این مکان نصب شده بود ولی به علت بی اطلاعی توجه ما را جلب نکرده بود. صحنه ای که در پشت پرده های نصب شده دیدیم، بسیار تکان دهنده و وحشتناک بود. قبور ویران شده و استخوانهای بیرون آمده از داخل قبرها که نظم خاصی نداشته و مشخص نبود متعلق به قبر چه کسیست همه را حیران کرده بود؛ چنین برخوردی با مزار شهدا...با قبور مسلمانان... قابل باور نبود...

وقتی که ما رسیدیم بولدوزر عمل گودبرداری به عمق حدود ۲ متر را انجام داده و ماشین خاوری در حال جمع آوری خاکها بود. در صحنه ای که پیش چشممان بود بخشی از استخوانها را بدون اینکه هویتشان مشخص باشد داخل کیسه های مشکی ریخته بودند و در کنار پله های درب قبلی ورودی خانمها به حرم قرار داده بودند و بخشی دیگر را بر روی هم داخل عجزها خالی کرده بودند که هر دوی این صحنه ها در فیلم های گرفته شده از محل مشخص است.
در آن صحنه تعدادی از فرزندان شهدا از جمله فرزند شهید مهدی و فرزند شهید برجی را نیز دیدیم که لباسهای خاکیشان نشان از درگیر شدن با متصدیان امر بود. 

شنیدیم مسئولین اعلام کرده اند فقط ۳ یا ۶ تا از قبور شهدا آسیب دیده در حالیکه استخوانهایی که مابه چشم خود در کیسه ها و زیر عجزها دیدیم بیش از این تعداد بود و ازآنجاییکه سالهای درازیست از اموات کسی در این مکان دفن نمیشود اغلب قریب به اتفاق این استخوانها باید مربوط به شهدا باشد. 

برادر شهید قاریان پور نیز از دیدن این اوضاع بسیار منقلب شده بودند. هیچ کس نمی دانست چه کار می توان کرد، یکی به مجلس زنگ زد، یکی به صدا وسیما، یکی استانداری، یکی فرمانداری...در همین اثنا عوامل تخریب قبور صحنه را ترک کرده و به اتاق گوشه صحن پناه بردند. دقایقی نگذشت که پلیس ۱۱۰ به محل وارد شد. پلیس ابتدا خواست استخوانها را جمع آوری کند که با اعتراض خانواده شهدا مواجه گردید سپس گفتند کسی به استخوانها دست نزند تا قضیه به درستی پیگیری شود. 

با تماس های دوستان مسئولین مختلف در محل حاضر شدند و ماجرا را با چشمان خود نظاره کردند...
از صدا و سیما، خبرگزاری فارس و خبرگزاری برنا نیز افرادی خود را به محل رسانده بودند. 

حال حاضران دگرگون شده بود، پدر شهید عابدی را می دیدیم که استخوان جمجمه ای را در دست گرفته و با آن نجوا می کند سپس شنیدیم مسئولین را خطاب قرار داده و گفت شما که هر سال از جبهه های جنگ استخوانهای شهدا را به نقاط مختلف کشور میفرستید و آنها را در شهرهای مختلف دفن می کنید، آیا این استخوانها با آن استخوانها فرقی دارند؟ چرا با شهدای ما اینگونه رفتار می کنید؟ در جایی دیگر برادر شهیدی در محل دفن برادرش با حال اندوه نشسته بود و تا آن زمان که در حال رفتن بودیم نیز همچنان از جای خود برنخاسته بود... 

ظاهراً این اتفاق در روزهای پیش نیز تکرار شده بود چرا که از جانباز گرانقدری شنیدم که میگفت: وقتی چند روز پیش در زمان سالگرد آیت الله شالی به صحن امامزاده حسین رسیدم با صحنه تکان دهنده تخریب قبور مواجه شدم. دوستم از صحنه فیلمبرداری کرد ولی وقتی مسئولین حاضر در آنجا متوجه شدند مجبورمان کردند که فیلم ها را پاک کنیم. 

ما از مسئولین اوقاف سؤال میکنیم که چه توجیهی برای این حادثه فجیع دارند؟ از کارمندان بنیاد که شبانه روز در محل حضور دارند و از هیئت امنای امامزاده میپرسیم که آیا پیش از اینها نمی توانستند از رخداد چنین حادثه ای جلوگیری کنند؟ 

این سؤال را از پسر جوان بسیجی که آنجا بود پرسیدیم، او میگفت به خیلی ها خبر دادیم ۴ روز پیش نیز ماجرا را به حاج آقای داداش پور اطلاع دادیم...
متأسفانه از دوستان شنیدیم پس از پراکنده شدن مردم استخوانها داخل کیسه های مشکی به پشت مزار شهدا، قسمتی که مربوط به برگزاری نمایشگاههاست منتقل شده و از آن پس کسی آنها را ندیده است. 

مسئولین گفته اند ما فیلم و عکس از قبر شهدا گرفته ایم و قرار است سنگهای گران قیمت خریداری شده برای قبور را به جای سنگهای قبلی بگذاریم. آیا قرار است استخوانهای در هم شده ای که نمی دانیم در حال حاضر کجا هستند داخل قبور قرار بگیرند یا اینکه قرار است این سنگ قبرهای گران قیمت را بر روی قبرهای خالی قرار دهیم؟ 

عزیزی میگفت ای کاش کسانی که زمین را ۲ متر گودبرداری کرده بودند، حداقل نیم متر دیگر هم گود می کردند و با دقت استخوانهای مربوط به هر شهید را جدا کرده و در قبور جدید قرار می دادند. مسلماً هزار راه چاره وجود داشت که چنین حادثه اسفباری رخ ندهد، ولی افسوس که مسئولین آنگاه که باید هوشیار باشند دقت کافی را ندارند و در پی این اهمال کاریها باید منتظر اتفاق افتادن اینگونه حوادث نیز بود. 

خلاصه ما آن روز متفرق شدیم ولی عملکردهای بعدی برخی مسئولین نشان از تلاش در جهت مسکوت کردن این حادثه دارد. 


غریبه
۱۳۹۰-۰۲-۲۶ ۱۱:۱۲:۲۳
بعضی از مسئولین ما واقعاً بی کفایتند ولی آنقدر باید سر جایشان بمانند وتعویض نشوند تا یک گندی بزنند
احمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۲۰:۱۴:۴۴
وقاهت رو به جایی رسوندن که برای به هدف رسیدن و پاچه خواری به زیارتگاه شهدا هم رحم نمی کنند.
احمد
۱۳۹۰-۰۲-۲۵ ۲۰:۱۳:۳۰
وقاهت رو به جایی رسوندن که برای به هدف رسیدن و پاچه خواری به زیارتگاه شهدا هم رحم نمی کنند.
۱۳۹۰-۰۲-۲۴ ۰۸:۴۱:۵۵
با ههمه خانواده شهدا همدردی میکنم
خیر خواه
۱۳۹۰-۰۲-۲۳ ۰۱:۲۹:۲۲
مسئولین میراث فرهنگی که داد تدین میزنند ودر همه جا به بهانه های مختلف به مردم گیر میدهند کجا بودند که مدتی قبل هم در امازاده حسین (س)راشکستند وستون بسیار قدیمی ان راهم تخریب کردند
خاكستر
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۱۴:۳۰:۲۸
مگه مهمه ! مهم عراقي ها-مصري ها-تونسي ها-بحريني ها-يمي ها-لبناني ها-فلسطينيها و.....هستند!!!!
مسلم
۱۳۹۰-۰۲-۲۲ ۰۰:۴۵:۴۱
حواسمان باشد تا در گلزار شهدای بهشت زهرا (س) برای اینکه برخی ها برای انتخابات ریاست جمهوریشان به بهانه بازسازی . هویت ما را از بین ببرند
ب
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۲۳:۲۸:۴۷
من هم از قزوين هستم .
فقط نمي دونم چرا انقدر همه دارن بي تقوايي مي كنن . دارن راي هايي كه بنا بود براي عليخاني شكسته بشه رو بازسازي مي كنن. باور كنيد بي تقوايي ها به اوج رسيده .
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۹:۵۱:۴۴
انا لله و انا الیه راجعون . علما عزای عمومی اعلام کنند
phln
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۱۶:۰۷:۴۹
خاک تو سر مسئولین
پدر شهید عبادی از قزوین
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۰۷:۲۵:۰۹
دوستان گرانقدر لطفا فیلم این جنایت سیاه را نگاه کنید و خودتان قضاوت کنید که ما خاوانده شهدا چه کشیده ایم.
http://s1.picofile.com/file/6642788728/03.mpg.html
قاسم
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۰۷:۲۳:۰۳
از شما برادران حزب اله تشکر میکنیم که پاسدار خون شهدا هستید اگر شما خواهش داریم تا برکناری مدیرکل اوقفا و این جنایت سیاه پیگری نماید.
خانواده شهدا
۱۳۹۰-۰۲-۲۱ ۰۷:۲۱:۳۷
ما جمعی از خانواده های شهدای قزوین خوایتار برکناری سریع و بدون چون و چرا مدسیرکل اوقاف هستیم و از مسولین کشوری هم میخواهیم که نسبت به این حرکت توهین و تخریب مزار شهدا واکنش نشان دهند.نگذارد خون خانواده شهدا به جوش بیاید.
امیر
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۲۳:۴۰:۳۰
مسئولان باید هر چه زودتر عوامل این عمل شرم آور را توقیف و محاکمه کنند!
مردم قزوین هم اگر واقعاً دلشان با شهداست باید در حمایت از آنها راه پیمایی کنند
از کجا معلوم شاید باز هم در جایی دیگر همچین جسارتی صورت بگیرد
هادي
۱۳۹۰-۰۲-۲۰ ۲۱:۴۹:۵۸
متاسفم براي خودمون همينمون مونده بود كه قبراي شهدارو هم خراب كنيم ازهمه لحاظ كه خون به دلشون كرديم وپا رو خونشون گذاشتيم فقط همين اقدام وحشتناك وانجام نداده بوديم خيلي خيلي متاسفم براي اونايي كه راحت اين كارو انجام دادن وندونستن اين كارهم دست كمي از كشتار شيعيان بحرين نداره متاسفم
۱۲۳۴