داخلی فرهنگی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 76861
۲۵ نظر
آیا فروشندگان لباسهای غیر شرعی هم مجازات می شوند؟
پوشیدن ساپورت و مانتوی تنگ شلاق دارد؟!
سه شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۹
 
در قانون مجازاتهای اسلامی به نیروی انتظامی تکلیف شده است تا با جرائم مشهود برخورد کند و بدحجابی به عنوان یک جرم مشهود شامل این قانون می شود ولی نیروی انتظامی حق مجازات یا اجرای حکم را ندارد. ....
به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله، حجاب و عفاف یکی از مسائل اجتماعی کشور است که از یکسو بدون تردید رعایت آن یک مسئله کاملا قانونی، شرعی و از ضروریات دین است و از سویی دیگر بی حجابی و بدحجابی در قانون جرم است.

بدحجابی

شاید گروهی به این قانون ایراد داشته باشند که نظرات و پیشنهادات آنان هم محترم است ولی تا زمانی که قانون اصلاح نشده قانون قبلی پابرجاست و بدحجابی جرم است.

وقتی که بدحجابی در قانون جرم تلقی می شود یعنی اینکه شخص بدحجاب باید جریمه و کیفر ببیند ولی اینکه جدولی باشد مانند لاک زدن به ناخن، بیرون بودن موی سر از روسری، مانتوی تنگ و... که بر اساس آن جریمه و کیفر مشخص شود ، صحیح نیست و تشخیص با قاضی است.

۷۴ضربه شلاق یا دو ماه حبس برای زنان بدحجاب

به استناد موارد قانونی مربوط به جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی در بخش تعزیرات قانون مجازاتهای اسلامی در ماده ۶۳۸ این قانون آماده است هر کس عملا در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفرعمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق جریمه می شود و اگر مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود.

به استناد قانون مجازاتهای اسلامی در مورد مجازات زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند این زنان به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه و یا به پرداخت جریمه نقدی از ۵۰ تا ۵۰۰ هزار ریال محکوم می شوند

آیا دو ماه حبس برای بدحجابان قابل خرید است؟

در ماده ۲۲ مجازاتهای اسلامی آمده است چنانچه قاضی تشخیص بدهد می تواند حبس و شلاق متهم را به جزای نقدی تبدیل کند.

۲ ماه حبس و یا ۵۰ هزار تومان جریمه برای زنان بی حجاب

به استناد قانون مجازاتهای اسلامی در مورد مجازات زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند این زنان به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه و یا به پرداخت جریمه نقدی از ۵۰ تا ۵۰۰ هزار ریال محکوم می شوند.

مجازات فروشندگان البسه غیر شرعی

بر اساس بندی از قانون مجازاتهای اسلامی مصوب سال ۱۳۶۵ (قانون نحوه رسیدگی به تخلفات مجازات فروشندگان لباسهایی که استفاده از آنها در ملا عام خلاف شرع بوده و یا عفت عمومی را جریحه دار می کند) نحوه مجازات تولید کنندگان، وارد کنندگان، توزیع کنندگان و استفاده کنندگان لباسهای غیر شرعی اول تذکر و ارشاد، دوم توبیخ و سرزنش، سوم تهدید، چهارم تعطیلی محل کسب به مدت سه تا ۶ ماه برای فروشندگان و توزیع کنندگان البسه و جریمه نقدی برای وارد کننده و تولید کننده و ۱۰ تا ۲۰ ضربه شلاق یا جریمه نقدی برای استفاده کننده از البسه غیر شرعی است.

اگر ثابت نشود

یادتان باشد که همیشه بی‌حجاب گناهکار نیست؛مواردی هم پیش می‌آید که فردی قربانی توطئه یا بدگمانی می‌شود و به او تهمت می‌زنند؛ در چنین مواردی با وجود اینکه جرم بی حجابی در قانون غیر قابل گذشت است، اگر جرم اثبات نشود، قاضی دادسرا موظف است «قرار منع تعقیب» صادر کند و در دادگاه‌ها نیز طبق قانون؛ رأی بر برائت فرد داده می‌شود.

حدود اختیارات نیروی انتظامی در برخورد با بدحجابی

اکنون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی به عنوان ضابط عام دادگستری وظیفه اصلی در برخورد با جرم رعایت نکردن حجاب شرعی را بر عهده دارد. «مبارزه با منکرات و فساد» برابر ماده ۸ ماده چهار قانون نیروی انتظامی مصوب ۱۳۶۹ از جمله وظایف ذاتی نیروی انتظامی به عنوان ضابط قوه قضاییه است .در قانون مجازاتهای اسلامی به نیروی انتظامی تکلیف شده است تا با جرائم مشهود برخورد کند و بدحجابی به عنوان یک جرم مشهود شامل این قانون می شود ولی نیروی انتظامی حق مجازات یا اجرای حکم را ندارد.

اینکه مشاهده شده است بعضا برخی از پرسنل نیروی انتظامی زنان بدحجاب را مجازات می کنند ، در هر سازمان و نهادی حتی در خود قوه قضائیه معدودی از افراد تخلف می کنند که سازمان بازرسی کل کشور و دادسرای قضائی نیروهای مسلح به آن رسیدگی می کنند.

بنابراین مرجع رسیدگی به جرم بدحجابی، مراجع قضایی هستند؛ به این صورت که ضابطان ذی‌صلاح دادگستری می‌توانند این جرم را گزارش دهند و دادسرا نیز موظف است به آن رسیدگی کند. ضابطان ذی‌صلاح دادگستری نیز در برخورد با مرتکب جرم رعایت نکردن حجاب شرعی، مکلف هستند با توقیف زن بدحجاب وی را در مدت قانونی تحویل مراجع قضایی دهند.

بنابراین هر اقدام نیروی انتظامی در برخورد با جرم رعایت نکردن حجاب شرعی که از مصادیق عمده منکرات و مفاسد اجتماعی است، اجرای تکلیف قانونی است و سرپیچی از آن تخطی از وظایف ذاتی این نیرو محسوب شود.

شکایت کنندگان

ممکن است برای شما هم این سۆال پیش آمده باشد که جدای از امر به معروف و نهی از منکر که وظیفه دینی همه مسلمانان است، آیا همه مردم این حق را دارند که شخصا از فرد بی حجاب شکایت کنند یا فقط مدعی‌العموم که همان دادستان است، می‌تواند این کار را بکند؟

به استناد موارد قانونی مربوط به جرائم ضد عفت و اخلاق عمومی در بخش تعزیرات قانون مجازاتهای اسلامی در ماده ۶۳۸ این قانون آماده است هر کس عملا در انظار، اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی کند علاوه بر کیفرعمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق جریمه می شود و اگر مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نباشد ولی عفت عمومی را جریحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه یا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می شود

پاسخ این پرسش این است که چون جرم جنبه عمومی دارد و طبق ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی سال ۱۳۹۲، نیز جزو جرایمی نیست که قابل بخشش باشد، می‌تواند هم اعلام کننده جرم و هم شاکی خصوصی داشته باشد.

در این موارد اعلام کننده جرم، می‌تواند دادستان یا مردم عادی باشند. اما در خصوص شاکی خصوصی یادآور می‌شویم که شاکی خصوصی فقط مشمول ذی‌نفع‌ها می‌شود، یعنی افرادی که از این موضوع نفعی می‌برند. در غیر این صورت اگر فردی نفعی از موضوع نمی‌برد، اما طبق وظیفه اجتماعی و دینی خود و با دلایل کافی می‌خواهد از فرد بی حجابی شکایت کند، فقط باید به عنوان اعلام جرم، به دادسرا مراجعه کند و به دادستان اطلاع دهد.


منبع: تبیان

رضا
۱۳۹۳-۰۷-۲۹ ۱۵:۰۶:۰۶
اول کارمندان ادارات!انها که نماینده دولت هستندباید محجوب تر باشند
سارا
۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۲۳:۱۳:۵۱
وقتی کارمندان برخی ادارت وبانکها با موهای رنگ شده وهفت قلم ارایش میان سرکار وحراستشون مثلاخوابه !چه توقعی دارین؟مردم میبینن کارمند جمهوری اسلامی وحقوق بگیر بیت المال اسلامی اینطوریه خودشون هم یاد میگیرن!
مسول
۱۳۹۳-۰۷-۲۲ ۲۳:۳۷:۲۵
اگر اجرا شود بسیار خوب است
جواد
۱۳۹۳-۰۷-۰۴ ۲۲:۴۲:۲۲
بابا داعش از آن طرف افتاده شما از این طرف !!!
ازاد
۱۳۹۳-۰۶-۳۱ ۰۸:۲۸:۵۱
برخورد قاطع باتوليدكنندگان وفروشندگان باشد.توليد وفروش نباشد اين غائله تقريبا تمام مي شود.منطقي نيست با چندهزارنفربرخوردشود ياباچندين ميليون؟
۱۳۹۳-۰۶-۳۰ ۲۲:۲۳:۴۶
کاش نگاهی کند به زنان ما زهرا (ع) بکشد دست مادرانه ای برای شفا
جوان
۱۳۹۳-۰۶-۲۹ ۱۳:۲۹:۳۹
من در برخورد با بدحجابها چشمهایم را درویش میکنم . تعجب میکنم یک روحانی بر روی منبر میخواهد وضعیت بد حجاب را مطرح کند بگونه ای تشریح میکند گویی از فاصله اندک و به مدت طولانی و به صورت میلیمتری همه جای سوژه را مورد بر رسی قرار داده است .
۱۳۹۳-۰۴-۲۷ ۰۱:۱۹:۲۷
کاری کنید که آنهایی که می خواهند لباس مناسب بپوشندبه این لباسها دسترسی داشته باشند تمام لباس فروشی ها لباس های اندامی وچسبان عرضه می کنند مردم مستضعف که دارای پول وثروت نیستند نمی توانند لباس مناسب که گران هم هستند سفارش دهند.
امید
۱۳۹۳-۰۴-۲۷ ۰۰:۳۵:۵۱
فروشندگان جز در فروش لباسهای نامناسب کمترین تخلف را دارند مجرمین کسانی هستند که در تولیدی ها لباسهای نامناسب تولید می کنندویا لباسهای نامناسب وارد می کنند. آیا تولید لباسهای مناسب مانند گذشته امکان پذیر نیست ؟ آیا نمی توان با بسیج تولیدیها واصناف وافراد خیر وتشکیلاتهایی مانند سپاه کمیته امام اوقاف وغیره نسبت به تولید چادر ومانتو ارزان قیمت ومناسب اقدام کرد؟ نشریه شما غیراز حرف زدن ونالیدن کاری در این راستا نمی تواند انجام بدهد؟
یه دختر!
۱۳۹۳-۰۴-۱۳ ۱۸:۴۱:۴۲
الله اکبر.....منه چادری هم از این وضع خانم ها خجالت میکشم وشرم میکنم....واقعا شرم آوره برای همه ی ما!!!
دلم برای برادران میسوزه خدا همه ی مارا عاقبت به خیر کند....
ایرانی
۱۳۹۳-۰۳-۲۷ ۱۹:۱۰:۵۱
همه زنها ودخترهای جامعه خواهر ومادر ما هستن
مدافع دین
۱۳۹۳-۰۳-۲۶ ۰۰:۵۰:۵۴
آقا ساسان پس تکمل دین کجاست!؟جامعه ی مهدویتی که آقامون سعی در تشکیلش داره و ماهم باید کمکشان باشیم از دست شماهای شبه روشن فکر خسته نمیشه چون تو زمان ائمه هم آدمای مثل شما نذاشتن تا جامعه کاملا اسلامی شکل بگیره.بحث حجاب یکی از این مشکلات است
برومند
۱۳۹۳-۰۲-۱۲ ۲۲:۱۲:۱۷
باعرض سلام وخسته نباشید خدمت شما بزرگواران که باجهاد فرهنگی خود نمیگذارید حرف حضرت اقا زمین بماند .

واقعا گناه من جوان که در بحرانی ترین دوران زندگی خویش هستم چیست که همه روزه درسطح معابر ودر محیط دانشگاه وحتی سرکلاس درس بادیدن بی حجابان وبدحجابان ارامش ذهنی ام بهم ریخته چیست؟چراهیچ نهادوارگانی به مراکزتولید وعرضه ی پوشاک نظارت ندارد؟موهای بیرون ریخته! .لباس قرمز رنگ! .شلوارساپورت.!
لااقل درمحیط دانشگاه که محیط علم است وبایدتمرکز جوان روی درسش باشه اما این عوامل انحرافی..!

واقعا این آرمانی بود که مابه خاطرش کنکور دادیم؟
ساسان
۱۳۹۳-۰۲-۰۳ ۱۱:۱۵:۱۲
يعني تو صدر اسلام و در مدينه و مكه زمان پيامبر بيحجب كم بود. به خدا شما هيچ چيز از تاريخ اسلام نميدانيد
عبدالله
۱۳۹۳-۰۲-۰۳ ۰۷:۴۸:۰۱
تا حالا به یکی از این بد حجاب ها تذکر دادین؟ می گن ما اینجوری میایم شما چشمها رو درویش کنین. حالا شما بیا و فرهنگ بساز داداش
۱۲