Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 24949
۱ نظر
در گفتگو با حجت‌الاسلام الهی از شاگردان آیت‌الله بهجت مطرح شد؛
ناگفته‌هايي از حجاب فاطمي
سه شنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۰۶
 
يک خانم آمريکايي در جامعه‌الزهراي قم مي‌گفت: ما تعجب مي‌‌کنيم که شما در ايران در رابطه با حجاب اين قدر سوال داريد! ما در آمريکا خيلي راحت اين مساله را پذيرفته‌ايم.

پایگاه خبری انصارحزب الله:مساله حجاب و شناخت ابعاد و مصاديق آن (از جمله پوشش زن) از ابتداي وجوب اين حکم در اسلام جزء موضوعات مهم و اساسي در بين مسلمانان بوده است. لکن در دوره کنوني باتوجه به هجمه‌ها و تبليغات وسيع دشمن از طريق رسانه‌هاي گوناگون، لزوم تبيين و روشنگري بيشتر از سوي قلم به دستان شيعه بيش از پيش احساس مي‌شود. 

در همين راستا سوالاتي را با حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر الهي از شاگردان و ملازمان مرحوم‌ آيت‌الله العظمي بهجت(ره) مطرح نموديم که از نظر مي‌گذرد. 

* به عنوان اولين سوال مي‌خواهم بدانم مگر در آيه ۲۵۶ سوره بقره خداوند نمي‌فرمايد «لا‌اکراه‌في‌الدين» يعني دين اجباري نيست، پس چرا ما يکي از دستورات ديني مثل حجاب را در سطح جامعه واجب و اجباري کرده‌ايم؟ 

- ما دو جريان را نقل مي‌کنيم يکي شخصي است. من مي‌گويم« لا اکراه في‌الدين» يعني شما را وادار نمي‌کنم بيايي وارد دين شوي، شماي نوعي را وادار نمي‌کنم. به علاوه حتي فردي که اصل دين را پذيرفته ولي الان صبح خواب مانده مي‌گويد براساس آيه «لااکراه في‌الدين» کسي حق ندارد به زور براي نماز بلندش کند. اين مساله با کراهت سازگار نيست. يا کسي که زخم معده دارد، شرع مي‌گويد شما خودت را وادار نکن به روزه؛ چرا که ما روزه کراهتي نداريم. تازه اين خود فرد است. پس چنين حکمي نداريم که کسي با وجود زخم معده خودش را وادار به روزه کند.

ببينيد پس در بحث حجاب هم ما اين حرف را قبول داريم همانگونه که درباره روزه و حج و نماز به راحتي با آن کنار مي‌آييم. 

اما نکته اينجاست که ما وقتي از حجاب صحبت مي‌کنيم اشتباه مي‌شود و بسياري از ذهن‌ها به سرعت سراغ مصاديق مي‌رود يعني مي‌رود روي پوشش؛ نه، بلکه حجاب يک فرآيند است. 

يعني به مرد هم مي‌گوييم مراقب نگاهت باش. بحث ازدواج را هم براي حجاب مطرح مي‌نماييم؛ همچنين روابط زن و مرد را. ما در جريان حجاب مي‌گوييم در نظام اسلامي و در عرف متشرعه حاکم اسلامي وقتي نگاه مي‌کند به مساله حجاب مي‌بينيد اين نوع پوششي را که اين خانم قصد دارد براي خودش برگزيند يا مي‌خواهد بي‌حجاب باشد، اين در جامعه شکاف ايجاد مي‌کند يعني مرد را نمي‌گذارد برود سراغ زنش. در محيط کار اين مرد راحت نيست، عياشي و فحشا را دامن مي‌زند. همين نوع حجاب مي‌تواند موجب دزدي و قتل شود. 

پس مشاهده مي‌کنيد که تحريکات مختلفي در اجتماع از بي‌حجابي به وجود مي‌آيد.
وقتي کسي مي‌خواهد نظام اسلامي را اداره کند نه تنها اين «بايد» را درباره اين خانم بلکه حتي در مورد يک راننده هم به کار مي‌برد. براي راننده‌اي که مالک خودرويي است يک «بايد» مي‌آورد و مي‌گويد: نبايد ماشين را داخل محدوده طرح بياوري. حالا شما بگو ماشين مال خودم است و اجازه دارم هر کجا بروم. 

شما در يک نظام و فرآيند بزرگ زندگي مي‌کنيد. آوردن خودرو مساوي است با اينکه خيابانها تبديل به پارکینگ شوند. شما الان سود شخصي را در نظر مي‌گيريد و آن کار را مي‌کنيد؛‌ولي حاکم سود جمعي را نگاه مي‌کند و اين «بايد» را صادر مي‌کند. در حجاب هم شما ضرر شخصي ( اگر از ديد برخي ضرر حساب کنيم) را بي‌اعتنا مي‌شويد و آن را به خاطر مصالح جامعه مي‌پذيريد. 

علاوه بر اينکه خانم‌ها خودشان هم اين رفتار و اينکه عده‌اي در جامعه با آن وضع باشند را يک نوع پلشتي مي‌دانند؛ حتي همين خانم‌هايي که ممکن است جزء آن دسته‌اند که بايد به آنها امر و نهي شود. 

* آيا ما نمي‌توانيم بگوييم حجاب هم مانند مسائل مستحدثه در هر دوره‌اي به تناسب شرايط موجود بايد احکام جداگانه‌اي داشته باشد؟ 

- خير، وقتي درباره پوشش يا عفاف صحبت مي‌شود يک خصوصياتي را دين القا مي‌کند مثلا مي‌گويد گردي صورت و دستها تا مچ مي‌تواند بيرون باشد. حالا يک نفر اين را با چادر ملي انجام مي‌دهد يک نفر با چادر از نوع ديگر. اگر ديديد آن تعريف شرع درست درآمد و هيچ خدشه‌اي به آن وارد نبود اين مصداق و عملکرد شما صحيح است. پس مصداق بايد مطابق تعريف شرع باشد و در اين صورت صحيح است.
 
* پس قانون کلي تغيير نکرده ولي مصاديق مي‌تواند در زمانهاي مختلف به اشکال گوناگون باشد؟ 

- بله، ممکن است کسي بيايد مانتو را تعريف کند. ما بايد ببينيم اين مانتو پوشش اسلامي است يا اين که حجم بدن پيداست؟ پيدا بودني که در برخي موارد محرک‌تر از برهنگي است. اگر ديديم چنين است مي‌گوييم بايد با قانون اصلي منطبق باشد.


* مي‌توانيم يک حداقلي را معين کنيم و بيشتر از آن را غير اجباري بدانيم؟ 

- عيبي ندارد، آن اقلّ را خود دين تعريف کرده است. گفته مچ دستها و گردي صورت؛ اما در حداکثر اين طور نيست. ممکن است کسي بگويد به نظر من گردي صورت هم زينت است لذا بر خودم واجب مي‌دانم پوشيه بزنم. يا مي‌گويد الان در جامعه چشم‌چراني زياد شده است پس در اين شرايط شايد لازم باشد يک حد بالاتري هم رعايت شود.


* به نظر شما خود همين نام حجاب بار منفي ندارد؟ وقتي حافظ مي‌گويد« تو خود حجاب خودي» يک مفهوم منفي از حجاب مدنظرش است؟ 

- بله براي کسي که بخواهد حجاب را رعايت نکند بار منفي دارد ولي کسي که اهل رعايت است مي‌گويد بهترين عنوان است. مثلا الان در بحث ترس از خدا يا همان تقوا برخي مي‌گويند بار منفي دارد! ولي براي مومن بار منفي ندارد. لذا مجبوريم مرتبا توجيه کنيم و قشنگ حرف بزنيم و آن قدر رقيق حرف بزنيم که يک وقتي مي‌بينيم ديگر اصلا حرف ما بار ديني ندارد و چيزي باقي نمانده است!


* حجاب حضرت زهرا(س) دقيقا چه بوده و کجا به آن اشاره شده است؟ 

- در خطبه فدکيه آمده که حضرت وقتي لباسشان را مي‌پوشند و آن را کامل مي‌کنند يک پوشش چهارمي را هم روي سرشان مي‌اندازند که جلباب است؛ يعني حضرت چهار پوشش داشتند.

* يعني الان خانم‌هاي ما سه پوشش دارند؟ 

- ببينيد يکي بدن را مي‌پوشاند، يکي سينه را مي‌پوشاند. 

* مثل همين مانتوهايي که الان هست؟ 

- نه، اين مانتوها به بدن مي‌چسبد.يک چيزي شبيه قبا يا دشداشه مردانه که يکدست است. سومين پوشش هم روي گردن را مي‌پوشاند.


* مثل همين روسري و مقنعه امروزي؟ 

- آفرين، چهارمين پوشش هم اين طور بود که دوباره روي همه اينها مي‌افتاد که همان چادر است. 

* پس با اين وضع خانم‌هاي چادري ما تقريبا همين پوشش را دارند. 

- نه، اگر خانم‌ها يک لباسي مانند دشداشه آقايان داشته باشند و روي آن چادر بيندازند درست مي‌شود. 

* مانتو را به حساب نمي‌آوريد؟
- نه، مانتو چسبان است و آن خصوصيت را ندارد. 

* اگر مانتوي آزاد و گشاد باشد چطور؟
- نه، مانتو آن خصوصيت را ندارد. 

* کدام خصوصيت؟ مثلا بايد يکدست باشد؟
- بله، يک چيزي شبيه همين چادر ملي که الان هست. 

* يعني اين زير چادر باشد؟
- بله، الان برخي خانم‌ها در کشورهاي عربي رعايت مي‌‌کنند. اين سيره آنها از قديم بوده است. 

* چرا اين موضوع به اين صورت مطرح نمي‌شود؟
- اولا همه مطالب را نمي‌شود منعکس کرد.ثانيا از دلايلي که الان برخي مسائل در جامعه پياده نمي‌شود اين است که امروزه بلندگوهاي مختلفي وجود دارد که مخالف يکديگر حرف مي‌زنند.
مقام معظم رهبري مي‌فرمايند: «حجاب برتر» ولي شما در فيلم‌هاي سينماو تلويزيون مي‌بينيد که علنا با حجاب برتر مخالفت مي‌شود. حالا شما برويد در ادارات؛ وقتي مردم اين تناقضات را مي‌بينند تصور مي‌کنند که حجاب مساله خيلي مهمي هم نبوده است و يک امر دم دستي است! 

ولي از مفاهيم ديني فرار نکنيد. اين قدر بگوييد تا اثرش را ببينيد. انگليسي‌ها مي‌گويند دروغ را اين قدر بگو تا فکر کنند راست است! حالا ما راستمان را هم جرات نمي‌کنيم بگوييم. مرتب از راستمان فاصله مي‌گيريم که بگويند دروغ است. 

* اين ايراد به مردم برنمي‌گردد که طالب نيستند؟ 

- نه، به مردم ربطي ندارد. ايمان ما ضعيف است. ما مرّ حقيقت را نمي‌گوييم . اين‌گونه لااقل تکليف مردم روشن مي‌شود. الان تکليف مردم را روشن نکرده‌ايم!


الان منافقين همه جور مفاهيم را همان‌گونه که مي‌خواهند درذهن مخاطبانشان وارد مي‌کنند. حال ما که مي‌خواهيم مومنين را آگاه کنيم سستي مي‌کنيم! 

يک خانم آمريکايي در جامعه‌الزهراي قم مي‌گفت: ما تعجب مي‌‌کنيم که شما در ايران در رابطه با حجاب اين قدر سوال داريد! ما در آمريکا خيلي راحت اين مساله را پذيرفته‌ايم. 

* در بحث ارشاد که از سوي نيروي انتظامي صورت مي‌گرفت و البته الان کمرنگ شده، به نظرتان اين نحوه برخورد و پليسي شدن قضيه اثرگذار است؟ 

- من يک طرح بالاتري داشتم ولي وقتي به گوش برخي مسئولان رسيد بي‌اعتنا شدند! در هر شهري تعداد زيادي بدحجاب هستند ولي در بين همه آنها عده کمي خيلي بدحجابند و به بقيه خط‌دهي مي‌کنند؛ يعني هر روز صبح با يک مد و لباس مي‌آيند و اين جريان ساز است. اين عده را اداره ارشاد يا هر ارگان ديگر، توسط يکسري خانم‌هايي با هدايايي به همراه عکس‌هايي که در جاهاي مختلف خيابان از اين خانم‌ها گرفته‌اند، بروند درب منزلشان و بگويند پوشش شما در شهر ما اين است. نمي‌خواهيم بگوييم چادري بشويد ولي اين وضعي هم که مي‌آييد آثار و تبعاتي در جامعه دارد. با روي خوش به آنها بگويند که تغيير رويه بدهيد. 

البته از آن طرف همين کار ارشاد که در خيابان صورت مي‌گيرد آرام آرام اين را القا مي‌کند که اين کار جرم است مثل مواد مخدر. 

* پس بايد ادامه پيدا کند؟ 

- بايد باشد ولي خب طرح‌هاي بهتر هم هست. اين طرح آخر ماست. البته انصافا در حوزه‌هاي مختلف مسئولان مختلف حتي در تلويزيون خوب کار مي‌کنند ولي هجمه بالاست.


* تلويزيون در عملکردش تناقض ندارد؟ مثلا شب عيد فيلم «ورود آقايان ممنوع» را پخش مي‌کند که تماما روابط محرم و نامحرم را زير سوال مي‌برد و يک ساعت بعدش سخنراني مذهبي! 

- من هنگام پخش اين فيلم در مشهد بودم. وقتي وارد اتاق شدم تلويزيون روشن بودم و ديدم اين فيلم را نشان مي‌دهد. يک ساعت نشستم و گريه کردم که نظام جمهوري اسلامي دست ماست.
البته از يک طرف هم بگويند آنها دارند کار مي‌کنند، ولي يک جايي هم از دستشان در مي‌رود. يعني در روند اصلي درست عمل مي‌کنند؛ ولي ما توقع‌مان بيشتر است. در مجموع روند خوبي است و دامن زدن به فحشا نيست حالا يک کارگردان مريض يک کاري مي‌کند!

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)


مهدی
۱۳۹۲-۱۲-۰۹ ۰۸:۴۴:۳۶
افتخار از بهر زن البته میباشد حجاب
آنکه را باشد دیانت ، کی کند ردِ حجاب
-
گر مسلمانی ، ندارد اعتقادی بر حجاب
نا کجا آباد میباشد مسیرش ، با شتاب
-
گر بوَد چشم مسلمان ،بی مهار و بی لجام
در دل و رفتار او پیوسته باشد اضطراب
-
ما مسلمانیم و واجب شد عمل بر واجبات
شد بیان این واجبات اندر احادیث و کتاب
-
پشت پا گر میزنی بر حکم و فرمان خدا
میشود در رستخیز از هر ملک بر ما عتاب
-
میخوریم افسوس و حسرت بی امان و بی شمار
میرسد قهر خدا و تا ابد بر ما عذاب
-
پس چرا عاقل کند جرمی که در روز جزا
تا خدا باخشم خود او را بخواند این خطاب
-
از چه خود زینت نمودی بر جوانان عذب
پس چرا اینگونه میکردی گناه جای صواب
-
دلزده کردی تو مردی را چرا از همسرش
با زبان و عشوه میکردی دل او را کباب
-
حال باید که بچینی آنچه را میکاشتی
گو چه داری که دهی از بهر اعمالت جواب