Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 112420
تکثیر بی‌حیای در جامعه با بازیگری خصوصی‌ها!
توقف قانون در ایستگاه ولنگاری!
دوشنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۲
 
همیشه در جامعه هستند افرادی که خود را تافته جدا بافته می‌دانند و در رویارویی با قانون به نحوی رفتار می‌کنند که جزو استثناها طبقه‌بندی شوند اما زمانی که این قانون‌گریزی درباره یک هنجار تعریف شده اجتماعی مانند حجاب اتفاق افتد ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند...
پایگاه خبری انصارحزب الله: امسال تابستان با سال‌های گذشته یک تفاوت عمده داشت. در سال‌های قبل با شروع فصل گرما اقلیتی دلیلی پیدا می‌کردند برای هنجارشکنی بیشتر و قبح‌زدایی از حیا در جامعه اسلامی و در همین راستا عده دیگری نیز که تصورشان این بود که برخورد با هنجارشکنی در جامعه فقط مختص فصل تابستان است با استفاده از تریبون‌هایشان بدنبال تهیج نیروی انتظامی برای مقابله با موج ساختگی بدحجابی در جامعه می‌پرداختند.

و با پایان یافتن تابستان و فصل گرما طبق روال سال‌های گذشته باز هم مقوله حجاب و عفاف به حاشیه می‌رفت. امسال اما به مدد سیاست‌های لیبرالی که برخی از همین تریبون‌های دو آتیشه را هم استحاله کرده و همچنین بحث‌های داغ(!) هسته‌ای و حاشیه‌های آن، دیگر کسی از خود نمی‌پرسد که ولنگاری و بی‌حیایی این روزهای جامعه را چگونه باید درمان کرد و حتی دلیل تعطیلی برخوردهای نوبه‌ای نیروی انتظامی و شل‌کن و سفت‌کن‌ها در این حوزه را کسی جویا نمی‌شود.

این در حالی است که غفلت از حیاط خلوت‌های بدحجابی در برخی اماکن، سازمان‌ها و شرکت‌های خصوصی، این روزها بیش از گذشته در جامعه خودنمایی می‌کند! همیشه در جامعه هستند افرادی که خود را تافته جدا بافته می‌دانند و در رویارویی با قانون به نحوی رفتار می‌کنند که جزو استثناها طبقه‌بندی شوند اما زمانی که این قانون‌گریزی درباره یک هنجار تعریف شده اجتماعی مانند حجاب اتفاق افتد ابعاد گسترده‌تری پیدا می‌کند که به سادگی نمی‌توان از کنار آن گذشت.

این موضوعی است که این روزها در برخی ادارات، شرکت‌ها یا اماکن خاص در جریان است و برخی افراد با نادیده گرفتن قانون حجاب برای خود حیاط خلوتی را درنظر گرفته‌اند تا با هرنوع پوشش و حجابی در آن ظاهر شوند. به طور حتم برای شما هم پیش آمده است که هنگام مراجعه به برخی شرکت‌ها یا بیمارستان‌های خصوصی و آژانس‌های هواپیمایی با نگاهی به طرز پوشش و حجاب کارمندان از خود پرسیده باشید مگر اینجا ایران نیست؟!

توقف قانون پشت دروازه خصوصی‌ها

تا پیش از این برخی خانم‌ها با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است چندان مقید به حفظ حجاب خود زمانی که سوار بر خودروی‌شان هستند نبودند یا اینکه برخی سواحل را استثنا در نظر گرفته و وضعیتی را به وجود آورده‌اند که انگار قانون پشت دروازه‌های شهرهای ساحلی متوقف شده است اما وادادگی قوه بازدارنده نظام در برابر این نوع نگاه کار را به جایی رسانده که این استثنا قائل شدن‌ها روز به روز ابعاد گسترده‌تری پیدا کرده و از خودرو و سواحل به برخی شرکت‌ها، بیمارستان‌های خصوصی، آژانس‌های هواپیمایی و نمایشگاه‌هایی که گاه و بی‌گاه در شهر دایر می‌شود، کشیده شده است.

جالب این جاست که در این اماکن تابلوهایی درباره حفظ حجاب و رعایت شئونات اسلامی هم نصب شده اما مراجعه‌کنندگان به محض ورود متوجه تفاوت آشکار نوع پوشش کارمندان آن با سایر شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی می‌شوند. افرادی که با پوشش‌های عجیب و ولنگار اعم از زن و مرد و با انواع و اقسام آرایش‌ها در محل کار خود حاضر می‌شوند طوری که انگار آرایشگاهی برای کارمندان درنظر گرفته شده است که باید همگی قبل از شروع به کار سری به آنجا بزنند!

این درحالی است که حجاب در جامعه ما به عنوان یک واجب شرعی مطرح است و از طرفی در قانون هم نسبت به استفاده از حجاب برای همه اقشار و اقلیت‌ها تاکید شده است اما برخی مراکز و شرکت‌ها به این بهانه که فعالیت‌های بین‌المللی انجام می‌دهند و با میهمانان خارجی سروکار دارند، ارتقای پرستیژ شرکت خود را در زیرپاگذاشتن قانون دانسته و شرکت، بیمارستان یا سازمان خود را جزیره‌ای مجزا از جامعه تصور می‌کنند و آن را حیاط‌خلوتی می‌دانند که از تیررس قانون به دور است!

سدّ آلودگی با اجرای قانون

اما به دنبال این موضوع نهاد‌های نظارتی هم باید علاوه بر جدیت و مداومت بر پاکسازی جامعه اسلامی از هنجارشکنانی که روز به روز بر بی‌حیایی آن‌ها افزوده می‌شود، سازوکارهای تازه‌ای را برای کنترل شرکت‌های خصوصی نیز درنظر بگیرند و ضوابطی را تدوین کنند که حجاب و عفاف کارمندان مؤسسات خصوصی و دولتی را دربرگیرد و مانع یکه‌تازی‌های برخی از این دست شرکت‌هایی شود که پشت سنگر واژه خصوصی پناه گرفته‌اند و عملکرد گذشته خود درباره مقوله حجاب و عفاف را بهبود بخشند. البته به نظر می‌رسد به عنوان اولین قدم در این مرحله اجرای تمام و کمال قانون حجاب و عفاف که سالیان سال است که با دست‌اندازهای ساختگی سیاسی و حزبی در اجرا، زمین‌گیر شده است، می‌تواند در بهبود اوضاع و جلوگیری از تسری این آلودگی کار ساز باشد.

اگر دولت با جدیت اجرای این مصوبات را پیگیر باشد نه تنها در ادارات و شرکت‌ها بلکه در تمام جامعه وضعیت حجاب به مرور ساماندهی خواهد شد.