داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 132725
توسل آمریکا به اتحادیه اروپا برای تحریم سوریه
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۶
 
آمریکا اعلام کرد که مصمم است اتحادیه اروپا و دیگر همپیمانان خود را برای اعمال تحریم‌هایی جدید علیه نظام دمشق، مجاب کند.

به گزارش پایگاه خبری انصارحزب الله به نقل از «تاس»، «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل در گفت‌وگویی مطبوعاتی، اعلام کرد، آمریکا مصمم است اتحادیه اروپا و دیگر همپیمانان خود را برای اعمال تحریم‌هایی جدبد علیه دمشق مجاب کند.

هیلی این اظهارات را، سه‌شنبه شب پس از آن مطرح کرد که روسیه و چین، قطعنامه ضد سوری شورای امنیت را وتو کردند و به این ترتیب تلاش شورای امنیت را برای تحمیل تحریم‌هایی علیه نظام «بشار اسد» ناکام گذاشتند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل با تکرار اتهامات علیه نظام سوریه مبنی بر استفاده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه غیرنظامیان، گفت: «اسامی تمامی اشخاص و موسسات دخیل در استفاده اسد از سلاح‌های شیمیایی در دسترس همه است و در پیش‌نویس قطعنامه ذکر شده است.»

هیلی یادآور شد: «آمریکا تحریم‌هایی را علیه هر شخص و موسسه‌ای که در ضمیمه قطعنامه آمده، اعمال کرده است.»

وی افزود: «ما با اتحادیه اروپا و همپیمانان‌مان به‌منظور وضع تحریم‌هایی مشابه در سریع‌ترین زمان ممکن همکاری خواهیم کرد.»

طبق این گزارش، روسیه، روز سه‌شنبه به منظور محافظت از دولت سوریه در برابر اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای هفتمین بار از امتیاز وتو خود استفاده کرد و مانع از تصویب قطعنامه پیشنهادی قدرت‌های غربی با هدف اعمال تحریم‌هایی علیه دولت سوریه شد.

دولت‌های غربی سعی داشتند برسر ادعاهای مطرح شده درخصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ ۶ ساله سوریه، تحریم‌هایی علیه دولت این کشور اعمال کنند.

چین نیز از این اقدام روسیه حمایت و برای ششمین بار در حمایت از دولت سوریه در شورای امنیت از امتیاز وتو خود استفاده کرد.

روسیه پیشتر اعلام کرده بود این قطعنامه پیشنهادی را که فرانسه و انگلیس ارائه کرده بودند وتو خواهد کرد؛ زیرا لطمه‌ای به مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل متحد بین طرف‌های درگیر در سوریه خواهد بود که هفته گذشته در ژنو آغاز شد و همچنان ادامه دارد.
منبع: تسنیم