Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 12022
۲ نظر
بررسي تلاش‌هاي پيدا و پنهان براي كاهش مميزي در سينما در گفت‌وگو با كارشناسان
سينماي پاك خواسته مردم است؛مسئولان در مقابل فشارها كوتاه نيايند
پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۲۰
 
متأسفانه بسياري از سينماگران ما سعي مي‌كنند الگوي خود را از آن سوي آب‌ها بگيرند و با ايجاد جذابيت‌هاي نفساني و شهواني به زعم خودشان، فروش فيلم‌هاي خود را بالا ببرند يا فرصتي براي حضور در جشنواره‌هاي خارجي كه نگاهشان عموما ضديت با انقلاب اسلامي است فراهم كنند.
پایگاه خبری انصار حزب الله:يكي از شاخص‌هاي هويتي سينماي پس از انقلاب اسلامي در ايران، تعهد به پاكي و ارزش‌هاي اجتماعي و اسلامي است. شايد بتوان نمود عيني اين شاخص را در سخنراني ۱۲ بهمن امام‌خميني(ره) در بهشت زهرا(س) دانست كه فرمودند ما با سينما مخالف نيستيم، بلكه با فحشا مخاا لفيم. 

با اين حال، مرز ميان ابتذال و پاكي، رعايت قانون و قانون‌شكني و اهانت و انتقاد طي ۳۰ سال گذشته همواره نامعين بوده است. به عنوان مثال، هنوز هم اكثريت فيلم‌هايي كه در سينماي كشورمان ساخته مي‌شود، حجاب اسلامي را رعايت نمي‌كنند؛ تا آنجا كه رئيس صداوسيما نيز بارها به صراحت گفته كه بيشتر فيلم‌هاي سينمايي، به خاطر عدم رعايت پوشش و حجاب، امكان نمايش از تلويزيون را ندارند. 

اين مسئله درباره موضوع‌هاي ديگري چون ارتباط نامتعارف و تماس بدني زن و مرد، استعمال دخانيات و حتي مصرف و تزريق مواد مخدر نيز صادق است؛ به طوري كه هم اكنون در يكي از فيلم‌هاي درحال نمايش در سينماها، ممنوعیت تماس بدني رعايت نشده است. 

بدون شك اراده‌هاي فراواني از سوي برخي جريان‌ها و افراد در بدنه سينماي ايران وجود دارد كه حتي سعي دارند تا اين حداقل نظارت و رعايت را از بين ببرند. به خصوص اين كه مديريت سينمايي، تحت عناويني چون صنف واحد تهيه‌كنندگان و اتحاديه تهيه كنندگان به تهيه‌كننده‌ها فضاي مانور و خودنمايي بيشتري داده است. برخي از اين تهيه كننده‌ها بارها در صحبت‌هايشان تمايل به كمرنگ‌تر كردن مميزي و عدم رعايت شئونات را بروز داده‌اند. سخناني از اين دست كه «تعهد فرماليته است و هيچ‌كس در فيلم‌هايش حجاب را رعايت نمي‌كند و كسي هم فيلمي را به خاطر حجاب توقيف نكرده است.» يا اين كه «از نظر ما به هيچ فيلمي توقيفي اطلاق نمي‌شود» و... مصداق بارز اين مسئله است. 

نكته درخور تأمل هم اين است كه در فرم‌هاي تعهد اتحاديه تهيه كننده‌ها كه توسط خبرگزاري فارس منتشر شده، شاخص‌هاي ملزم به رعايت حذف شده‌اند. در اين تعهدنامه هيچ أثري از رعايت حجاب و تماس بدني و... ديده نمي‌شود. همچنين يكي از همين آقاياني كه مدعي شده از نظر اين اتحاديه فيلم توقيفي وجود ندارد، در تلاش است فيلم ضد انقلابي خود را به اكران برساند.
به همين بهانه با سه تن از كارشناسان و هنرمندان كشورمان درباره عواقب اين مسئله و چگونگي مقابله با آن به گفت‌وگو پرداختيم. 

لزوم برخورد جدي مجلس
يك عضو كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، درباره تلاش‌هاي برخي تهيه كننده‌هاي سينما براي كاهش مميزي و رفع توقيف فيلم‌هاي ضدانقلابي گفت:به نظر مي‌رسد كه اين حركت، سازمان يافته است و از مصاديق تهاجم فرهنگي و بلكه ناتوي فرهنگي محسوب مي‌شود. 

ستار هدايتخواه در گفت‌وگو با يالثارات توضيح داد: متأسفانه سينماي ما طي سال‌هاي گذشته نتوانسته انتظاراتي را كه از آن مي‌رفته محقق كند. هرچند كه معدود آثار ارزشمندي هم كه استثنا هستند، ساخته شده و جاي تقدير و تحسين دارند. اما با كمال تأسف، به خاطر فضاي سكولار حاكم بر سينماي ما و به دليل غفلت‌هايي كه مسئولان فرهنگي و سينمايي ما از گذشته داشته‌اند، عده‌اي از سينماگران به مرحله‌اي رسيده‌اند كه جرأت و جسارت طرح چنين مسائلي را يافته‌اند. اين درحالي است كه در آغاز دهه چهارم انقلاب اسلامي، بسياري از ملت‌ها از انقلاب اسلامي الگو گرفته‌اند و حتي در عرصه سينما نيز سريال‌هاي توليدي صداوسيما كه از شبكه جهاني «آي فيلم» پخش مي‌شوند، الگوي فعاليت هنري مسلمان‌ها شده‌اند. 

به گمان بنده مطرح شدن اين گونه مسائل از سوي برخي سينماگران، يك حركت سازمان يافته است تا تلاش كنند در نقطه مقابل اين الگو سازي، سينماي ما را بيش از گذشته به سمت ابتذال و بي‌بندو باري سوق دهند. اكنون هم كه اين مميزي‌ها صورت مي‌گيرد، بيش از ۹۰ درصد از محصولات سينمايي ما قابل پخش از سيما نيستند. 

اين نماينده مجلس ادامه داد: متأسفانه بسياري از سينماگران ما سعي مي‌كنند الگوي خود را از آن سوي آب‌ها بگيرند و با ايجاد جذابيت‌هاي نفساني و شهواني به زعم خودشان، فروش فيلم‌هاي خود را بالا ببرند يا فرصتي براي حضور در جشنواره‌هاي خارجي كه نگاهشان عموما ضديت با انقلاب اسلامي است فراهم كنند. 

هدايتخواه درباره راه حل رفع چنين مسائلي متذكر شد: مسئولان سينمايي ما بايد بصيرت و تيزبيني لازم را داشته باشند و در مقابل چنين تلاش‌هايي استقامت و پايداري كنند و تسليم نشوند. 

وي تصريح كرد: عده‌اي از سينماگران درحالي بر طبل دلخوري از مميزي‌هاي نظام جمهوري اسلامي مي‌‌کوبند كه اين مميزي‌ها خواسته مردم است؛ مردم از مسئولان انتظار دارند كه سينما پاك باشد و به همين دليل اين فشارها نبايد پذيرفته شود. 

هدايتخواه درباره ورود مجلس شوراي اسلامي به چنين مسائلي گفت: بنده به عنوان يك عضو از مجلس شوراي اسلامي و يكي از نماينده‌هاي كميسيون فرهنگي اعلام مي‌كنم كه اگر مسئولان در مقابل اين فشارها كه سازمان يافته و مورد حمايت جريان‌هاي استكباري است كوتاه بيايند ما به وظيفه قانوني خود به شديد‌ترين شكل عمل خواهيم كرد. 

وي افزود: البته چندي پيش كه صحبت‌هاي اين تهيه‌كننده‌ها مبني بر كاهش مميزي و حذف تعهد در قبال شاخص‌هايي چون حجاب منتشر شد، بنده بلافاصله با مسئولان وزارت ارشاد تماس گرفتم و اعتراض كردم. همان موقع هم مسئولان ارشاد پي‌گيري كردند و معلوم شد كه اين خبر كذب است و قوانين تغييري نكرده‌اند. 

هدايتخواه اظهار داشت: جرأت و جسارت بعضي از سينماگران در بيان اين گونه مسائل، نتيجه برخي وادادگي‌ها و كوتاه آمدن‌هاست. از طرفي عدم حمايت كافي از سينماگران متعهد و ارزشي باعث شده كه اين‌ها به گونه‌اي فضا را فراهم ببينند كه به صراحت چنين سخناني را بگويند. مسئولان بايد ببينند چه شده كه اين فضا فراهم شده است. با حضور پررنگتر هنرمندان ارزشي و متعهد مي‌توان اين مسائل را كاهش داد. چراكه تجربه ثابت كرده هرجا تفكر بسيجي وارد شده حاصلش پيروزي و غلبه بر دشمنان بوده است. 

برگزاري نشست براي حل مشكل حجاب در سينما
جهانگير الماسي، بازيگر پيشكسوت سينما و تلويزيون نيز به يالثارات گفت: حجاب، علاوه بر اينكه يك موضوع فرهنگي است، يك بحث سياسي هم هست. اين مسئله را در وقايع سال ۸۸ به عينه ديديم كه برخي از دولت‌ها و جريان‌هاي سياسي آن سوي مرزها سرمايه‌گذاري فراواني كردند تا به مردم كشور ما القا كنند اگر فلان نامزد رياست جمهوري به قدرت برسد، حجاب برداشته مي‌شود. همين كه چندين شبكه ماهواره‌اي از سوي دشمنان كشور ما راه‌اندازي شده تا عليه حجاب و عفاف تبليغ كنند گوياي اين مهم است. 

اين بازيگر تصريح كرد: امروز بر همه يقين شده كه بهترين روش براي مديريت انساني در جوامع، اخلاق است. با چنين نگاهي بدون شك نمي‌توان به زن به چشم يك شيء يا كالا نگريست.
الماسي درواكنش به تلاش‌ها و تمنيات عده‌اي براي كاهش مميزي و عدم رعايت حجاب در سينما اظهار داشت: تعريف شخصيت زن بر مبناي نگرشي جنسي، تعريفي ناجوانمردانه از شخصيت انسان است. اين درحالي است كه از نگاه ديني و انساني، زن داراي احترام ويژه‌اي است. 

او اضافه كرد: يكي از تعاريف اشتباهي كه در سينما و تلويزيون ما شده اين است كه نمايش تصاوير زنان بي حجاب خارجي بلااشكال است. تأكيد رسانه‌هاي ما در اين زمينه در درازمدت منجر به تشويق بانوان كشور خودمان به بدحجابي است.
الماسي درباره راهكار مقابله با بدحجابي در سينما گفت: لازم است كه در اين زمينه و به طور كلي درباره حجاب، بزرگان عرصه فرهنگ، سينما، دين و اخلاق نشست‌هايي را برگزار كنند و درباره اين مسائل راهكار و چاره بينديشند. اين كار بايد به درخواست شوراي عالي سينما اتفاق بيفتد. 

مماشات در مقابل دروغ؛ هرگز
يك كارشناس سينما نيز معتقد است: مديران سينمايي به هيچ‌وجه نبايد درمقابل فيلم‌هايي كه قصد تحريف انقلاب و ارزش‌هاي آن را دارند كوتاه بيايند.
محمدحسين نيرومند، عضو هيئت مديره سازمان فرهنگي هنري شهرداري در گفت‌وگو با يالثارات گفت: قاطعانه بايد بگوييم كه سينماي ايران در زمينه فرهنگ حجاب كارنامه مثبتي ندارد. 

وي درباره علت اين مشكل توضيح داد: محتواي هر أثر هنري از باور هنرمند برمي‌خيزد و هنرمند بايد به موضوعي باور داشته باشد تا كارش هم منعكس كننده آن باشد. طبيعي است كه وقتي دوستان هنرمند با ارزش‌ها فاصله بگيرند، آثارشان نيز چنين جلوه‌هايي پيدا مي‌كند. 

او درباره ريشه مسائلي چون مميزي و رعايت شئونات اسلامي اظهار داشت: بيش از ۳۰ سال است كه از پيروزي انقلاب اسلامي مي‌گذرد، اما به جز مقالات شهيد آويني و برخي تلاش‌ها در اين زمينه كه چگونه مي‌توان از اين جذابيت‌ها استفاده نكرد، اما مخاطب را به سينما جذب نمود كوشش ديگري انجام نشده است. معاونت‌هاي سينمايي سال‌هاي گذشته تا چه حد سعي كرده‌اند تا به سينمايي برسيم كه از نفسانيت دور و به رحمانيت نزديك است؟ به راستي كه اين گونه كارها نشده است. بنابراين بهتر است كه وقتي ما درباره حجاب صحبت مي‌كنيم، بحث را يك مقدار فراتر ببريم. 

معاون سينمايي سابق حوزه هنري افزود: تاريخ نشان مي‌دهد كه ما توانايي خلق هنر اسلامي را داريم. نقاشي و معماري دو مصداق بارز اين موضوع هستند. به همين دليل سينما هم مي‌تواند خودش را به اسلام نزديك كند. اما تجربيات چنداني در اين زمينه صورت نگرفته است. 

نيرومند ادامه داد: در ميان فيلم‌هايي كه در طول سال در سينماي ما توليد مي‌شود، درصد بسيار كمي را مي‌توان نوعي تجربه ديني دانست. اين تجربيات به دست نیامده و همتي هم از سوي مسئولان فرهنگي براي كار نظري، علمي، پژوهشي و توليد فيلمنامه با اين ديدگاه نشده است. 

وي درباره ادعاي يك تهيه كننده مبني بر اين‌كه در سينما فيلم توقيفي نداريم گفت: سوالي كه در اين زمينه مطرح مي‌شود اين است كه آيا كسي كه هنرمند است اجازه دارد دروغ بگويد و تاريخ را تحريف كند؟ آيا صرف هنرمند بودن، مجوزي است براي دروغگويي و تحريفگري؟ 

نيرومند افزود: يكي از فيلم‌هايي كه اين روزها بحث توقيف و رفع توقيف آن مطرح شده، تحريف تاريخ انقلاب اسلامي است. متأسفانه اين فيلم در سي‌امين سال پيروزي انقلاب اسلامي ساخته شد. اين درحالي است كه به اذعان همه انديشمندان جهان، انقلاب اسلامي مسير تاريخ جهان را تغيير داد. طبيعي است كه به چنين فيلمي كه اين حادثه بزرگ را تحريف كرده، كسي حق ندارد اجازه نمايش دهد. 

عضو سابق شوراي پروانه نمايش تصريح كرد: به نظرم آقايان و دوستان نبايد نسبت به اين گونه فيلم‌ها كوچك‌ترين مماشاتي داشته باشند. اين موضوع بحث سياسي و مميزي نيست، بلكه بحث تحريف است و ما حق نداريم اجازه دهيم كه كسي تاريخ شكوهمند انقلاب اسلامي را تحريف كند. 

نيرومند درباره راه حل مقابله با چنين مسائلي گفت: گرفتاري‌هاي سينما به ماهيت و تعريف آن برمي‌گردد. از اين جهت است كه معمولا يك باره بخشي از مشكلات سينما به چشم مي‌آيد و رسانه‌اي مي‌شود عده‌اي به آن مي‌پردازند و بعد فراموش مي‌شود. اين كار باعث شده كه ما همه پيكره سينما را در تحليل‌هايمان مدنظر قرار ندهيم. درصورتي كه سينما همه اجزايش مشكل دارد. براي رفع مشكلات بايد همه اين اجزا را با هم ببينيم. از مرحله نگارش فيلمنامه تا نحوه توليد تا كمك‌هاي دولتي تا امكاناتي كه براي اين فيلم‌ها هزينه مي‌شود تا سالن‌هاي سينما تا تبليغات تا فروش و مخاطب و... همه را بايد با هم ببينيم. مشكل حجاب هم در رابطه با حل ساير ابعاد و بخش‌هاي سينما حل خواهد شد.

۱۳۹۰-۰۷-۱۲ ۱۱:۴۳:۱۷
وقتي ماهم در كنار هاليوود داريم بي حجابي بي غيرتي عريان نمايي را ترويج ميدهيم توقع داريم امام زمان هم هر چه زودتر تعجيل فرمايد
۱۳۹۰-۰۷-۰۹ ۰۹:۰۳:۰۷
اساس فرهنگ ما از دين و آموزهاي ديني است ، وقتي كه توسط خود نهادهاي فرهنگ ساز اساس دين زير سوال ميرود و انواع حرام خدا عادي سازي ميشود ،چه كسي ميتواند جلوي اختلاس ،دزدي ، خيانت و ...... را بگيرد و خوبيها را فرهنگ سازي كند