Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 117019
با حماسه‌سازان آخرالزمانی در سرزمین شامات
هرکس ما را می‌خواهد بشناسد داستان کربلا را بخواند!
سه شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۲۵
 
هنوز باب شهادت مفتوح است که گفته‌اند: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا و سرنوشت محتوم همه‌ی سربازان امام‌خمینی رحمةالله‌علیه در این سرزمین همین است که یا رِجَالٌ صَدَقُوا هستند و یا مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ. این راه باز است و اتفاقا در این مسیر هرچه کم ادعاتر و گمنام‌تر، راه به سوی مقصود بازتر است...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: "ای حسینی‌ها و ای زینبی‌ها! ما با شما میدان‌ها را پر خواهیم کرد. نه جنگ‌های اسرائیل و نه تهدیدهای نتانیاهو و نه حملات تکفیری‌ها و نه تهدیدهای رهبرانشان ما را به لرزه وا نخواهد داشت و ما برای کرامت و سعادت و امنیت و رهایی ملت‌هایمان می‌جنگیم.“۱

هنوز باب شهادت مفتوح است که گفته‌اند: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا و سرنوشت محتوم همه‌ی سربازان امام‌خمینی رحمةالله‌علیه در این سرزمین همین است که یا رِجَالٌ صَدَقُوا هستند و یا مِنْهُم مَّن یَنتَظِرُ. این راه باز است و اتفاقا در این مسیر هرچه کم ادعاتر و گمنام‌تر، راه به سوی مقصود بازتر است.

صحیفه مدافعان حرم روز به روز رنگین‌تر می‌شود و قلب‌های آکنده از غیرت برای دفاع از حرم آل‌الله بی‌قرارتر می‌شوند. و به قول راوی فتح: «ای شقایق‌های آتش گرفته، دل خونین ما شقایقی است که داغ شهادت شما را بر خود دارد، آیا آن روز نیز خواهد رسید که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟»

در روزهای عاشورایی سرزمین شام آنجایی که هنوز درب شهادت باز است و مردان خدا نوای کربلایی‌شدن سر می‌دهند، مجالی یافته‌ایم تا از حماسه‌‌ حسینیان زمان بنویسیم و بخوانیم.

چهلمین روز از کربلایی‌شدن حاج حسین همدانی می‌گذرد و اینگونه است که در روز چهارم ماه صفرالخیر مراسم بزرگداشت این مجاهد خستگی‌ناپذیر در تهران با حضور فرماندهان و مسئولین عالیرتبه کشوری و لشکری و آحاد امت حزب‌الله برگزار می‌شود. رزمنده‌ی قدیمی و صمیمی و پر تلاشی که، جوانی پاک و متعبّد خود را در جبهه‌های شرف و کرامت، در دفاع از میهن اسلامی و نظام جمهوری اسلامی گذرانید و مقطع پایانی عمر با برکت و چهره‌ی نورانی خود را در دفاع از حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام و در مقابله با اشقیای تکفیری و ضد اسلام سپری کرد، و در همین جبهه‌ی پر افتخار به آرزوی خود یعنی جان دادن در راه خدا و در حال جهاد فی سبیل الله نائل آمد.

شهادت تازه داماد جهرمی در همین روز، چهارم ماه صفرالخیر، خبر دیگری بود که اینگونه از سوی رسانه‌ها مخابره شد: «شهید ایمان خزائی نژاد یکی دیگر از رزمندگان مدافعین حرم بود که در مبارزه با تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید. این شهید عزیز که تنها دو ماه از ازدواجش می‌گذشت.»
«خیزِ سه روزه‌ی مدافع حرم ایرانی از لشکر فاطمیون» عنوان خبری بود که در این روز رسانه‌ها بازتاب دادند. در این خبر آمده بود: «شهید محمد سخندان از اهالی مشهد صبح امروز در حلب سوریه حین مبارزه با تروریست‌های تکفیری به شهادت رسید و به شهدای مدافع حرم پیوست.»

یکی از دوستان شهید سخندان درباره نحوه اعزام اینگونه توضیح داد: «شهیدِ عزیز، محمد سخندان با نام جهادی سید ذاکر، ایرانی و از بسیجیانِ فعال مشهد هستند. ایشان مدت طولانی برای اعزام به سوریه به هر دری زدند و به هر مقام نظامی که می‌شناختند متوسل شده و حتی التماس کردند اما به جایی نرسیدند. در نهایت رفتند سراغ برادرانِ افغانستانی ساکن مشهد و از طریق آن‌ها به بعضی فرماندهان لشکر فاطمیون متصل شدند و اصرار عجیب و پافشاری بسیاری از خود نشان دادند. حتی یکی از اقوام نزدیک ایشان که اتفاقا باید مخالف اصلی اعزام ایشان می‌بود، آمد پیش بچه‌های فاطمیون و گفت یک کاری برای اعزام محمد بکنید. این دیگر خواب و خوراک ندارد و از بی‌تابی همه‌ی زندگی‌اش مختل شده. در نهایت محمد توانست خودش را از طریق فاطمیون به سوریه برساند. نکته‌ی تکان دهنده این است که محمد فقط سه روز در سوریه بود و به شهادت رسید.»

خلیل خادمی دومین شهید مدافع حرم شهرستان فسا بود که در روز پنجم ماه صفرالخیر خلعت شهادت را بر تن کرد. در خبرها اینگونه آمده بود: «جلیل خادمی، در نبرد با تروریست‌های تکفیری در عراق به شهادت رسید و به شهدای مدافع حرم پیوست. شهید خادمی از اهالی روستای امیر حاجیلو، بخش شش‌ده و قره بلاغ شهرستان فسا بود که دومین شهید مدافع حرم این شهرستان به شمار می‌آید.»

شهادت یکی از جانبازان مدافع حرم در شاهین شهر اصفهان خبر دیگری بود که در پنجم ماه صفرالخیر در صحیفه خونین مدافعان حرم نقش بست.

«محمد جواد قربانی از مبارزین مدافع حرم حضرت زینب (س) که در جریان عملیات محرم با اصابت گلوله تروریست‌های تکفیری مجروح شده بود در بیمارستان به شهادت رسید. پیکر پاک این شهید عزیز از مقابل سپاه ناحیه شاهین شهر اصفهان تشییع و درگلزار شهدای روستای حاجی آباد به خاک سپرده شد.» خبر شهادت این جانباز مدافع حرم در رسانه‌ها در همین چند خط خلاصه شد.

خبر شهادت دلاوری دیگر از حزب‌الله لبنان در این روز را رسانه‌ها اینگونه پوشش دادند: «محمدعلی‌غسان‌حمود، از رزمندگان جوان حزب‌الله در نبرد با تروریست‌های تکفیری در حومه استان حلب به فیض شهادت نائل آمد. این شهید دلاور حزب‌الله از اهالی روستای‌شحین در جنوب لبنان است و پیکر پاکش طی روزهای آتی در این روستا تشییع خواهد شد. نیروهای مقاومت در طول هفته‌های اخیر توانسته‌اند که بیش از پانصد کیلومتر مربع از مساحت حومه جنوبی و شرقی استان حلب را از لوث تروریست‌های تکفیری پاکسازی کنند.»

تشییع جوان‌ترین شهید مدافع حرم در روزی که اهل‌بیت علیهم‌السلام داغدار عمه سه‌ساله حضرت رقیه‌خاتون سلام‌الله‌علیها هستند، محله نازی‌آباد تهران را کربلایی کرد. در توضیح این خبر آمده بود: «شهید سید مصطفی موسوی جوان‌ترین شهید مدافع حرم در سن بیست سالگی شامگاه پنجشنبه ۲۱ آبان توسط تروریست‌های تکفیری در استان حلب سوریه به شهادت رسیدند.»

در همین روزها بود که در یکی از رسانه‌ها می‌خواندم که اگر آمریکایی‌ها مزور، دلاورمردانی مانند همین مدافعان‌حرم داشتند که حاضر بودند جان خود را که گرانبهاترین سرمایه دنیایی هر انسان است را برکف بگیرند و بدون هیچ چشم‌داشتی در سرزمین‌های فرا مرزی حماسه‌سازی کنند، چه داستان‌ها و فیلم‌هایی که نمی‌ساختند و چگونه از آن‌ها یک افسانه می‌ساختند. حال با وجود چنین مردانِ‌مردی که می‌توان از حماسه آن‌ها سریال و فیلم و رمان و... تولید کرد هنوز برخی هنرمندان و مسئولین فرهنگی اندرخم، برگزاری کنسرت‌های آنچنانی و تک‌خوانی زنان و ساختن فیلم‌های سیاه و... گیر کرده‌اند.

در پنجم ماه صفرالخیر بالاخره جماعتی هنرمند آستین‌های خود را بالا زدند تا غبار مظلومیت از چهره نورانی مدافعان حرم بزدایند هرچند این‌کارهای حداقلی برای حماسه بزرگ مردانِ مرد روزگار ناچیز است اما نفس این همت مردانه ستودنی و تحسین‌برانگیز است. این خبر اینگونه در رسانه‌ها منتشر شد: «سه نمایش صحنه‌ای و محیطی و یک مجلس‌نامه آثار بخش مدافعان حرم دومین سوگواره هنرهای نمایشی و آئین‌های مذهبی سوگواره خمسه را تشکیل می‌دهند. دومین سوگواره هنرهای نمایشی و آیین‌های مذهبی خمسه از ۸ الی ۲۵ آذرماه در تهران برپا می‌شود.»

«مدال شهادت بر سینه ۵۶ مدافع حرم ایرانی» عنوان خبری بود که برخی از رسانه‌ها در روز ششم ماه صفرالخیر انعکاس دادند. در این خبر آمده بود: «محمدرضا ابراهیمی از یزدآباد استان اصفهان و بهزاد سیف از روستای پرین استان فارس و ستار عباسی از استان کرمانشاه که چندی پیش به یگان‌های مدافع حرم بانوی مقاومت پیوسته بودند، همزمان با ایام شهادت حضرت رقیه سلام‌الله علیها طی عملیات محرم در نبرد رویا رو با مزدورانِ سعودی و پیروان اسلام آمریکایی خلعت شهادت پوشیدند .به این ترتیب، تعداد قطعی رزمنده‌گان ایرانی که طی عملیات محرم و دفاع از حرمِ بانوی مقاومت، حضرت زینب کبری سلام الله علیها مدالِ شهادت دریافت کردند به ۵۶ نفر رسید.»

در همین روز بود که مسئول ستاد دانشجویی اربعین گفت: امسال همزمان با اعزام کاروان‌های دانشجویی به عتبات برای شرکت در مراسم اربعین حسینی(ع)، اولین یادواره شهدای مدافع حرم که مدفن آنها در وادی‌السلام نجف است، برگزار می‌شود.

از ابتدای ناآرامی‌ها در سوریه تاکنون صدها تن از جوانان شهرهای شیعه نشین نبل و الزهراء در نبرد با تروریست های تفکیری در مناطق مختلف استان حلب به شهادت رسیدند. و جالب آنکه دو شهر شیعه نشین نبل و الزهرا که در حومه شمالی استان حلب قرار دارد، از سه سال پیش تاکنون در محاصره گروه‌های تکفیری است و ده ها هزار شیعه این دو شهر از کمبود دارو، مواد غذایی و سوخت رنج می‌برند. حالا در روز ششم ماه صفرالخیر نام دوتن از این شیعیان که خود را به قافله آخرالزمانی حسینیان عالم رسانده‌اند در رسانه‌ها اینگونه مخابره شده است: «باسل هیثم عساف، از اهالی شهر نبل و رمضان حسن‌البابا، از اهالی شهر الزهراء در نبرد با تروریست های تکفیری در حومه جنوبی استان حلب به فیض شهادت نائل آمدند. پیکر این شهدا در گلزار شهدای شهر حلب به خاک سپرده خواهد شد.»

«شهدای مدافع حرم شهدایی هستند که موقعیتشان مخلصانه‌تر است چون در غربت به شهادت می‌رسند.» جمله‌ای بود که حجت‌الاسلام پناهیان در مراسم پاسداشت شهدای مدافع حرم در این روز بیان کرد. وی با تاکید بر مقام رفیع شهدای مدافع حرم گفت: «این لیاقت با قدم اول که بگوییم شهدا را دوست داریم به دست می آید. ما در معرض امتحان های جدیدی هستیم.»

آری «جاذبه خاک به ماندن می‌خواند وآن عهدباطنی به رفتن، عقل به ماندن می‌خواند و عشق به رفتن...واین هر دو را خداوند آفریده است تا وجود انسان در آوارگی وحیرت میان عقل و عشق معنا شود.»۲

روز هشتم ماه صفرالخیر سومین روحانی مبارز به شهدای مدافع حرم پیوست. در خبرها اینگونه آمده بود: «حجت الاسلام و المسلمین صالح حسن زاده از ساکنان خرمشهر که چند سالی در نجف مشغول تحصیل در حوزه بود، در مبارزه با تروریست‌های داعش و مدافعان اسلام آمریکایی به شهادت رسید.»

سلحشوری برادران افغان در سرزمین شامات خود حکایتی دارد. آنجایی که نقل می‌کنند ارتشی‌های سوری در عملیات‌ها درخواست می‌کنند مجاهدان افغانی و ایرانی همراهشان باشند. حالا و در روز هشتم ماه صفرالخیر جوان ۱۸ساله افغان بر روی دست مردم شهید پرور بومهن تشییع می‌شود.

رسانه‌ها اینگونه نوشتند: «مراسم تشییع و تدفین شهید سیدمرتضی‌ حسینی جوان ۱۸ساله افغانستانی متولد بومهن با حضور پرشور مردم، مسئولین و بسیجیان در شهر بومهن برگزار و بدن مطهر وی در امام‌زاده سلطان مطهر(ع) شهر بومهن به خاک سپرده شد.»

در همین روز رسانه‌ها خبر شهادت یکی از فرماندهان عراقی حاضر در جبهه مبارزه با جاهلیت مدرن در سوریه را مخابره کردند در این خبر آمده بود: «صباح کاظم از فرماندهان ارشد گروه انصارالله عراق که برای حفاظت از حرم فرزندان اهل‌بیت(ع) و حریم مردم بی‌گناه به سوریه عزیمت کرده بود، سرانجام به مقام رفیع شهادت نایل آمد.» در همین روز خبر شهادت یکی دیگر از رزمندگان حزب‌الله لبنان اعلام شد. علی زکریا ضاهر ملقب به ابوحسین که سه‌ماه پیش در نبردهای شهرالزبدانی در منطقه قلمون سوریه مجروح شده بود بر اثر شدت جراحات ناشی از مجروحیت به فیض شهادت نائل آمد.

در روز نهم ماه صفرالخیر مراسم وداع با دو‌شهید مدافع حرم تیپ فاطمیون در مشهد برگزار شد. در این مراسم، مسئول فرهنگی لشکر فاطمیون و هم چنین سردارحاج سعید قاسمی به ایراد سخنانی پرداختند و ذاکرین اهل بیت نیز مجلس را به ذکر مصیبت اهل‌بیت صلوات الله علیهم متبرک ساختند.

«راه کاروان عشق از میان تاریخ می‌گذرد و هر کس در هر زمره که می خواهد ما را بشناسد داستان کربلا را بخواند، اگرچه خواندن داستان را سودی نیست اگر دل کربلایی نباشد.»۳

صحیفه عشاق‌الحسین علیه‌السلام در روزهایی که رنگ خون به خود گرفته است، احرار عالم را هوای کربلا، هوایی کرده است و ما نیز به امید روز موعود مانده‌ایم!

پی‌نوشت: ۱- سیدحسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان/ ۲و۳: از جملات قصار شهید آوینی

منبع:هفته‌نامه یالثارات‌الحسین علیه‌السلام