Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 4127
۵۷ نظر
گزارش یک شاهد عینی از یک فاجعه
هتک حرمت قبور شهدا و مسلمین در قزوین!+عکس
چه کسی پاسخگوست؟
دوشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۲۱
 
هیچ کس نمی دانست چه کار می توان کرد، یکی به مجلس زنگ زد، یکی به صدا وسیما، یکی استانداری، یکی فرمانداری...در همین اثنا عوامل تخریب قبور صحنه را ترک کرده و به اتاق گوشه صحن پناه بردند...
به گزارش پایگاه خبری انصار حزب الله روز پنج شنبه ۱۵ اردیبهشت ماه مردم قزوین شاهد تخریب قبور شهدا و اموات مدفون در حیاط حرم حسین ابن علی ابن موسی الرضا (ع) بودند؛ به منظور روشن شدن ابعاد این فاجعه گزارشی از زبان یکی از حاضران عینی واقعه که از خانواده محترم شهدا نیز می باشد، به شرح زیر تهیه شده است. 

روز پنجشنبه از صبح جلسه ای آموزشی از سمت بنیاد شهید در سالن اجتماعات مزار شهدا در حال برگزاری بود.ما به همراه عده ای دیگر از خانمها و آقایان در این جلسه حضور داشته و از آنچه که در صحن امامزاده حسین(ع) در حال رخداد بود بی اطلاع بودیم. بعد از اتمام ساعت اول و دوم آموزشی در حالیکه پدر شهید زمانی در حال مداحی بودند، حراست بنیاد از آقای زمانی خواستند مداحی را قطع کند مجری نیز اعلام کرد برنامه بعدی که سخنرانی بود برگزار نخواهد شد و اعلام کردند به سرعت به سمت امامزاده حسین بروید. وقتی به حیاط امامزاده رسیدیم به سمت دیگر پرده ای رفتیم که از روزها قبل در این مکان نصب شده بود ولی به علت بی اطلاعی توجه ما را جلب نکرده بود. صحنه ای که در پشت پرده های نصب شده دیدیم، بسیار تکان دهنده و وحشتناک بود. قبور ویران شده و استخوانهای بیرون آمده از داخل قبرها که نظم خاصی نداشته و مشخص نبود متعلق به قبر چه کسیست همه را حیران کرده بود؛ چنین برخوردی با مزار شهدا...با قبور مسلمانان... قابل باور نبود...

وقتی که ما رسیدیم بولدوزر عمل گودبرداری به عمق حدود ۲ متر را انجام داده و ماشین خاوری در حال جمع آوری خاکها بود. در صحنه ای که پیش چشممان بود بخشی از استخوانها را بدون اینکه هویتشان مشخص باشد داخل کیسه های مشکی ریخته بودند و در کنار پله های درب قبلی ورودی خانمها به حرم قرار داده بودند و بخشی دیگر را بر روی هم داخل عجزها خالی کرده بودند که هر دوی این صحنه ها در فیلم های گرفته شده از محل مشخص است.
در آن صحنه تعدادی از فرزندان شهدا از جمله فرزند شهید مهدی و فرزند شهید برجی را نیز دیدیم که لباسهای خاکیشان نشان از درگیر شدن با متصدیان امر بود. 

شنیدیم مسئولین اعلام کرده اند فقط ۳ یا ۶ تا از قبور شهدا آسیب دیده در حالیکه استخوانهایی که مابه چشم خود در کیسه ها و زیر عجزها دیدیم بیش از این تعداد بود و ازآنجاییکه سالهای درازیست از اموات کسی در این مکان دفن نمیشود اغلب قریب به اتفاق این استخوانها باید مربوط به شهدا باشد. 

برادر شهید قاریان پور نیز از دیدن این اوضاع بسیار منقلب شده بودند. هیچ کس نمی دانست چه کار می توان کرد، یکی به مجلس زنگ زد، یکی به صدا وسیما، یکی استانداری، یکی فرمانداری...در همین اثنا عوامل تخریب قبور صحنه را ترک کرده و به اتاق گوشه صحن پناه بردند. دقایقی نگذشت که پلیس ۱۱۰ به محل وارد شد. پلیس ابتدا خواست استخوانها را جمع آوری کند که با اعتراض خانواده شهدا مواجه گردید سپس گفتند کسی به استخوانها دست نزند تا قضیه به درستی پیگیری شود. 

با تماس های دوستان مسئولین مختلف در محل حاضر شدند و ماجرا را با چشمان خود نظاره کردند...
از صدا و سیما، خبرگزاری فارس و خبرگزاری برنا نیز افرادی خود را به محل رسانده بودند. 

حال حاضران دگرگون شده بود، پدر شهید عابدی را می دیدیم که استخوان جمجمه ای را در دست گرفته و با آن نجوا می کند سپس شنیدیم مسئولین را خطاب قرار داده و گفت شما که هر سال از جبهه های جنگ استخوانهای شهدا را به نقاط مختلف کشور میفرستید و آنها را در شهرهای مختلف دفن می کنید، آیا این استخوانها با آن استخوانها فرقی دارند؟ چرا با شهدای ما اینگونه رفتار می کنید؟ در جایی دیگر برادر شهیدی در محل دفن برادرش با حال اندوه نشسته بود و تا آن زمان که در حال رفتن بودیم نیز همچنان از جای خود برنخاسته بود... 

ظاهراً این اتفاق در روزهای پیش نیز تکرار شده بود چرا که از جانباز گرانقدری شنیدم که میگفت: وقتی چند روز پیش در زمان سالگرد آیت الله شالی به صحن امامزاده حسین رسیدم با صحنه تکان دهنده تخریب قبور مواجه شدم. دوستم از صحنه فیلمبرداری کرد ولی وقتی مسئولین حاضر در آنجا متوجه شدند مجبورمان کردند که فیلم ها را پاک کنیم. 

ما از مسئولین اوقاف سؤال میکنیم که چه توجیهی برای این حادثه فجیع دارند؟ از کارمندان بنیاد که شبانه روز در محل حضور دارند و از هیئت امنای امامزاده میپرسیم که آیا پیش از اینها نمی توانستند از رخداد چنین حادثه ای جلوگیری کنند؟ 

این سؤال را از پسر جوان بسیجی که آنجا بود پرسیدیم، او میگفت به خیلی ها خبر دادیم ۴ روز پیش نیز ماجرا را به حاج آقای داداش پور اطلاع دادیم...
متأسفانه از دوستان شنیدیم پس از پراکنده شدن مردم استخوانها داخل کیسه های مشکی به پشت مزار شهدا، قسمتی که مربوط به برگزاری نمایشگاههاست منتقل شده و از آن پس کسی آنها را ندیده است. 

مسئولین گفته اند ما فیلم و عکس از قبر شهدا گرفته ایم و قرار است سنگهای گران قیمت خریداری شده برای قبور را به جای سنگهای قبلی بگذاریم. آیا قرار است استخوانهای در هم شده ای که نمی دانیم در حال حاضر کجا هستند داخل قبور قرار بگیرند یا اینکه قرار است این سنگ قبرهای گران قیمت را بر روی قبرهای خالی قرار دهیم؟ 

عزیزی میگفت ای کاش کسانی که زمین را ۲ متر گودبرداری کرده بودند، حداقل نیم متر دیگر هم گود می کردند و با دقت استخوانهای مربوط به هر شهید را جدا کرده و در قبور جدید قرار می دادند. مسلماً هزار راه چاره وجود داشت که چنین حادثه اسفباری رخ ندهد، ولی افسوس که مسئولین آنگاه که باید هوشیار باشند دقت کافی را ندارند و در پی این اهمال کاریها باید منتظر اتفاق افتادن اینگونه حوادث نیز بود. 

خلاصه ما آن روز متفرق شدیم ولی عملکردهای بعدی برخی مسئولین نشان از تلاش در جهت مسکوت کردن این حادثه دارد. 


همسرشهید
۱۳۹۳-۰۷-۱۸ ۱۴:۰۵:۲۸
بی لیاقتا ننگ باد چرا با شهدایمان بی احترامی کردین لعنت خدابرشماباد این چه کاری بود؟؟؟بخدااشکم درآامد جواب خدارا چی میخواهین بدین خدا باعث این کار را عذاب سخت دهد ای مردم این قبرها پیش خداحر مت داره
سنگر سایبری علی313
۱۳۹۳-۰۶-۳۱ ۱۴:۴۹:۱۴
شهدا شرمنده ایم
دنیا
۱۳۹۳-۰۶-۰۲ ۱۷:۲۶:۰۰
واقعا شهدا شرمنداه ایم !! چون برخی از شهدا گمنام هستن اما اینها خودشان شما را بی نام نشان کردند
احمد
۱۳۹۳-۰۴-۲۰ ۲۰:۰۳:۵۸
شهدا شرمنده ایم
دلسوخته
۱۳۹۳-۰۳-۳۱ ۱۸:۰۱:۵۷
این چیزی نیست منتظربدترازاینهاهستیم وقتی که به جانبازان شهیدان زنده توجهی نمیشودسنگ مزارمقدس شهداچیزی نیست .الامان یاصاحب الزمان
سرباز
۱۳۹۳-۰۳-۰۸ ۲۱:۵۶:۱۲
شهدا شرمنده ایم
مرتضی
۱۳۹۳-۰۲-۰۷ ۲۲:۰۸:۱۴
مرگ برمنافق
محمدجمالزهی
۱۳۹۲-۱۲-۲۱ ۱۴:۱۳:۲۲
ایران هنوزکسانی هستندکه باعشق شهدانفس میکشند.خدالعنت تون کنه که این بی احترامی رورواداشتید،جانم فدای رهبرم خامنه ای.
HAMED
۱۳۹۲-۱۲-۱۷ ۰۰:۴۱:۵۷
اینان که زیر پای شما هستند روزی برای آسایش شما رفتند.کمی حرمت نگهداشتن بد نیست.
منتظر
۱۳۹۲-۱۱-۲۹ ۲۰:۰۶:۵۱
فقط باید دلمون رو بذاریم پیش دل خانواده شهدا همین وبس
فیروز اعلمی ( حاج اکبر)
۱۳۹۲-۱۱-۲۹ ۱۷:۰۴:۵۶
دلم تنگ بود تنگتر شد, از طرفی خوشحالم که نیستم این جور قضایا رو چند وقت بعد میشنوم, فقط به اونهای که مسبب این واقعه هستند هشدار میدم : ما که جلو امام خمینی(ره) قسم خوردیم با خونمون از نظام و شهدا دفاع کینم جواب شما رو هم به وقتس میدیم تا اون موقع حوالتون به ثارالله.
سادات
۱۳۹۲-۱۱-۰۷ ۱۳:۰۰:۴۱
سلام برادران ازشماخواهش میکنم این تیتر را جزو قسمت پربیننده ترین بگذارید.درضمن ای کسانی که هر امر ناهنجار ومفسده انگیزی رو ازعلایم ظهور برمیشمارید بدانید این قبیل کارها فقط ظهور مولایمان رابه تاخیر می اندازه و حرفایی که شما وامثال شما آگاهانه یا غیر آگاهانه میزنید ازتفکرات باطل انجمن حجتیه است حواسمون باشه به بیراهه نریم.درحال حاضر ماباید برای مهیا شدن ظهور هرچه زودتر آقا زمینه سازی کنیم نه اینکه دست رودست بگذاریم وهر مفسده ای روازعلایم ظهور آقا برشماریم.
جامانده
۱۳۹۲-۰۸-۱۱ ۲۳:۲۵:۲۶
نکنه برای شهدا هم مثل یادگاران دفاع مقدس تاریخ مصرف گذاشتن. چطور می خواهید جواب شهدا را بدین. ای خدا لعنتتون کنه.ماها رو که خونه نشین کردین دیگه به خون شهدا بی احترامی نکنید.
به خدا اگر مصالح نظام نباشه میدونیم باهاتون چیکار کنیم. تا زنده ایم رزمنده ایم
مصطفی
۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۱۶:۳۸:۵۰
بی غیرتا
۱۳۹۲-۰۷-۰۱ ۱۷:۰۰:۰۴
فقط متاسفم براشون به خاطر اين همه بي بصيرتي و دنيا خواهي !!!!!!!
۱۲۳۴