Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 123579
درباره طرح امنيت اخلاقي و مبارزه با وقاحت‌های بی‌پایان
جولان مانکن‌های ترسناک در خيابان‌هاي شهر!
چهارشنبه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۱۶
 
متاسفانه چون هميشه روساي جمهور به مقوله حجاب از زاويه سياسي و انتخاباتي نگاه کرده‌اند لذا تمايلي هم براي ورود به اين موضوع نداشته‌اند و هميشه توپ را در زمين نيروي انتظامي انداخته‌اند...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: اين روزها بي‌حجابي در هر کوي و برزن بيداد مي‌کند. الگوهايي غربي به عنوان مدل لباس زنان در خيابان‌هاي شهر به گونه‌اي خودنمايي مي‌کنند که گويا ترويج فرهنگ منفوربرهنگي اين روزها به عنوان نماد حجاب براي زنان در دستور کار عوامل پشت پرده قرار گرفته است.

به بيان ديگر بايد اذعان داشت برهنگي که امروز به عنوان حجاب! در جامعه اسلامي شاهد آن هستيم هيچگونه نشاني از حجاب طبق تعاريف ديني و اسلامي ندارد و کاملا پيروي از مدل‌هاي بي‌بند و بار غربي است.

اما برخي دختران و زنان پا را فراتر از بي‌حجابي نهاده و با شکل و شمايلي حقيقتا ترسناک در انظار عمومي ظاهر مي‌شوند که مد و قيافه آنان بيشتر يادآور فرقه‌هاي شيطان پرستي است و نه تنها نمي‌توان نام زيبايي و جذابيت برآن نهاد بلکه ترسناک و مخوف نيز هستند!

سال‌ها قبل و در اوايل دهه هفتاد مصداق بدحجابي تنها بيرون گذاشتن مقداري از موي سر به شمار مي‌رفت. اما رفته رفته اين بد حجابي تغيير ماهيت داد و تا جايي پيش رفت که اگر سال‌هاي گذشته از بي‌حجابي در جامعه اسلامي مي‌گفتيم نهايت آن شال‌هاي باريک روي سر، مانتوهاي رنگي و آستين کوتاه و شلوارهاي تنگ بود، چند سال قبل از آن شلوارها و مانتوهاي کوتاه با روسري‌هاي کوچک و هر سالي که به جلو مي‌رويم بدحجابي‌ها شکل و شمايل وقيحانه تري به خود مي‌گيرند تا جايي که ديگر با گشت و گذاري در کوچه و خيابان‌هاي پايتخت متوجه مي‌شويم که بايد با چيزي به نام «دکمه» در مانتوها خداحافظي کنيم!

چرا که مانتو هم ديگر معناي خود را از دست داده و بيشتر شبيه شنلي شده که تنها روي شانه‌ها آويزان است و از روبرو چيزي به نام «مانتو» ديده نمي‌شود! شلوار زنانه هم جاي خود را به پوششي به نام «ساپورت» داده، پوششي که علي رغم ترجمه آن هيچ حفاظتي براي شخص مصرف کننده ندارد و حتي گاهي بدتر از برهنگي براي افراد خودنمايي مي‌کند. شال و روسري هم تنها تکه پارچه‌اي شده‌اند که وسط يا موي بسته شده پس سر را مي‌پوشانند و اکثر موها و گردن را هوس انگيز تر از بي‌حجابي به نمايش مي‌گذارند.

نيروي انتظامي نيز در روزهاي ابتدايي هفته جاري طرح مبارزه با کشف حجاب در خودروهاي شهر تهران را آغاز کرده و صدالبته اين يگان، به تنهايي در ميدان مبارزه با بي‌حجابي قرار گرفته و دولت هم طبق رويه خود مثلا سکوت اختيار کرده است تا...

اما در اين رهگذر سوالي که در ذهن متبادر مي‌گردد اين است که چرا به راهکار قانوني برخورد با اين پديده اجتماعي توجهي نمي‌شود؟

و در واقع کدام ارگان يا نهاد قانوني ملزم به برخورد با بدحجابي است و اصولا بايد چه کار کرد تا اين آسيب اجتماعي را مهار کنيم؟

رعايت حجاب دستور صريح قرآني است

دکتر لاله افتخاري نماينده مردم تهران و عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي به گزارشگر يالثارات مي‌گويد: حفظ حجاب يکي از دستورات صريح قرآني است و سواي اينکه در جمهوري اسلامي ماده‌هاي قانوني در اين باره وجود دارد بلکه در دين مبين اسلام و در قرآن کريم نيز با صراحت بر رعايت حجاب تاکيد شده است.

اين نماينده تهران در ادامه تصريح مي‌کند: ما در بحث قانون مشکلي نداريم، چرا که در قانون اساسي جمهوري اسلامي قوانين خاصي تعريف شده که مثلا براي دانشگاه‌ها يک نوع پوشش تعريف شده و حضور در ادارات و ارگان‌هاي دولتي هم يه نوع خاص و يا براي حضور در جامعه نيز مقررات خاصي مد نظر است.

از خانم دکتر لاله افتخاري مي‌پرسم که تکليف دولت نيز در برخورد با پديده بدحجابي چيست؟

نماينده مردم تهران در مجلس اينگونه پاسخ مي‌دهد: دولت در اين مقوله وظيفه کاملا قانوني دارد و بخش‌هاي قابل توجهي از وزارتخانه‌ها مثل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي و... طبق قانون مصوب مجلس و مصوبات شوراي عالي انقلاب فرهنگي مسئوليت مستقيم در برخورد با پديده بدحجابي دارد و شخص رئيس جمهور به عنوان رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي در اين باره مسئوليت مستقيم دارند.

اين عضو کميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي حجاب را يکي از پازل‌هاي مهم امنيت اجتماعي مي‌داند و مي‌گويد: تجربه سالهاي قبل به خوبي نشان مي‌دهد هر وقت ما به موضوع حجاب واکنش نشان داده و خواستار برخورد با بدحجابي بوده‌ايم امنيت اخلاقي خوبي هم در جامعه حاکم شده است و هر کجا که بي‌توجه بوده‌ايم بيشتر آسيب ديده‌ايم، لذا در اين زمينه نبايد نيروي انتظامي را تنها بگذاريم و دولت نيز موظف است به کمک نيروي انتظامي بيايد و مردم نيز بايد نهايت همکاري را در برخورد با اين معضل اجتماعي داشته باشند.

افتخاري در ادامه همين بحث تاکيد مي‌کند : هر کشوري حتي سکولارترين کشورها هم در بحث حجاب چارچوب‌هاي خاصي را تعريف کرده‌اند و مردم آن جامعه نيز بدون استثناءموظف به رعايت موارد قانوني هستند. اما در کشور ما نه تنها راهکارهاي قانوني در اين باره وجود دارد بلکه از نظر شرع مقدس اسلامي نيز بر حفظ حجاب تاکيدات فراواني شده و احاديث و روايات متعددي در اين زمينه از معصومين عليهم السلام وجود دارد.

بي‌طرفي دولت در برخورد با بدحجابي

اغلب کارشناسان معتقدند که در برخورد با مقوله بي‌حجابي و خود نمايي در جامعه اسلامي اينک دولت کنوني سکوت اختيار کرده و مي‌خواهد وا نمود کند که هيچ نقشي ندارد.

اين در حالي است که طبق مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي، رئيس جمهور مسئوليت مستقيم برخورد با پديده بد حجابي در جامعه را بر عهده دارد اما متاسفانه چون هميشه روساي جمهور به مقوله حجاب از زاويه سياسي و انتخاباتي نگاه کرده‌اند لذا تمايلي هم براي ورود به اين موضوع نداشته‌اند و هميشه توپ را در زمين نيروي انتظامي انداخته‌اند و به نوعي مي‌توان اذعان کرد اينک نيز همچون گذشته نيروي انتظامي در برخورد با بدحجابي يکه و تنهاست.

اما به راستي چگونه مي‌توان اين اوضاع آشفته را در جامعه اسلامي تحمل کرد؟

دستور صريح امام راحل درباره حجاب

تقريبا يک ماه بعد از پيروزي انقلاب اسلامي يعني در شانزدهم اسفند سال ۱۳۵۷ حضرت امام خميني (ره) در جمع طلاب قم اعلام کردند: «زنان اسلامي بايد با حجاب اسلامي بيرون بيايند. نه اين‌که خودشان را بزک کنند. زن‌ها هنوز در ادارات با وضع پيشين کار مي‌کنند. زن‌ها بايد وضع خودشان را عوض کنند... به من گزارش داده‌اند که در وزارتخانه‌هاي ما زن‌ها لخت هستند و اين خلاف شرع است. زن‌ها مي‌توانند در کارهاي اجتماعي شرکت کنند ولي با حجاب اسلامي.»

سخنان امام راحل به سرعت مورد استقبال و خوشنودي اقشار مذهبي و متدين قرار گرفت و تيتر يک برخي روزنامه‌هاي آن روز شد :«خواست امام اين است که حجاب اسلامي در مملکت بايد رعايت شود.»

به گواه اسناد تاريخي در انقلاب اسلامي، امام خميني بعد از اظهارنظر رسمي‌اش در مورد حجاب، در تيرماه ۱۳۵۹ طي يک سخنراني، شديداً از دولت وقت انتقاد کرد که چرا هنوز نشانه‌هاي شاهنشاهي را در ادارات دولتي از بين نبرده است. حضرت امام به دولت بني‌صدر ۱۰ روز فرصت داد تا ادارات را اسلامي کند.

قانون چه مي‌گويد؟

با گذشت التهابات روزهاي اول انقلاب و استقرار و تحکيم پايه‌هاي حاکميت جمهوري اسلامي، دستوري که قرار بود درباره حجاب در نخستين روزها اجرايي شود، با کمي تأخير در ۱۶ تير ماه ۱۳۵۹، از سوي شوراي انقلاب به رياست مهدي بازرگان تصويب و از سوي اکبر هاشمي رفسنجاني ابلاغ شد: «خانم‌ها بدون پوشش اسلامي حق ورود به ادارات را ندارند. »

به دنبال اين مصوبه آيت‌الله قدوسي، دادستان کل انقلاب هشدار داد که از ۸ صبح ۱۷ تيرماه با کساني که پوشش اسلامي را رعايت نکنند، به شدت برخورد مي‌شود و حقوق و مزاياي کارمندان زني که بي‌حجاب در محل کار حاضر شوند، قطع خواهد شد.

اما تا سال ۶۲ قانوني در زمينه لزوم رعايت حجاب اسلامي وجود نداشت. اولين قانوني که در خصوص پوشش زنان به تصويب رسيد، ماده ۱۰۲ قانون تعزيرات بود که بعدها در قالب تبصره‌ به ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامي مصوب ۱۳۷۵ الحاق شد.

به موجب ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامي، «هر کس عملاً در انظار، اماکن عمومي و معابر تظاهر به عمل حرامي کند علاوه بر کيفرعمل به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه يا ۷۴ ضربه شلاق جريمه مي‌شود و اگر مرتکب عملي شود که نفس آن عمل داراي کيفر نباشد ولي عفت عمومي را جريحه دار کند فقط به حبس از ۱۰ روز تا دو ماه يا ۷۴ ضربه شلاق محکوم مي‌شود.»

و در تبصره آمده است: «زناني که بدون حجاب شرعي در معابر و انظار عمومي ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا دوماه يا از ۵۰ هزار تا پانصد هزار ريال جزاي نقدي محکوم خواهند شد.»

مبارزه با کشف حجاب در خودروها در خيابان‌هاي تهران

مرحله جديد فعاليت گشت‌هاي طرح امنيت اخلاقي نيروي انتظامي در تهران از صبح شنبه ۲۸ فروردين آغاز شد و ماموران نيروي انتظامي پليس با مصاديق بدپوششي، کشف حجاب در خودرو، مزاحمت براي نواميس و… برخورد مي‌کنند.

اما در کنار برخوردهاي محسوس پليس، برخورد نامحسوس نيز وجود دارد و رئيس پليس پايتخت از وجود گشت‌هاي نامحسوس در سطح شهر تهران خبر مي‌دهد.

سردار ساجدي‌نيا از آغاز به کار هفت هزار نيروي پليس در قالب گشت امنيت اخلاقي نامحسوس خبر مي‌دهد و مي‌گويد: نيروي نامحسوس گشت امنيت اخلاقي، برخورد عملي ندارد و فقط شماره پلاک فرد خاطي را به گشت امنيت اخلاقي پيامک مي‌کند.

سردار حسين ساجدي‌نيا فرمانده انتظامي تهران بزرگ در حاشيه آغاز به کار هفت هزار نيروي نامحسوس پليس در خصوص گشت امنيت اخلاقي در حضور خبرنگاران اظهار داشت: يکي از موضوعاتي که دغدغه مردم بود، ناهنجاري در بحث امنيت اخلاقي بود و مردم انتظار دارند که پليس در اين زمينه، اقدامات لازم را انجام دهد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ تصريح کرد: در همين راستا ما از کارکنان خواستيم ضمن اجراي مأموريت‌هاي اصلي، در اين حوزه نيز ورود پيدا کنند تا بتوان هر چه بهتر و سريع‌تر با اين قبيل ناهنجاري‌ها برخورد شود.

وي به رصد برخي از اين ناهنجاري‌ها در طول سه سال گذشته اشاره کرد و بيان داشت: چهار موضوع اساسي در سطح معابر اصلي و بزرگراه‌ها مدنظر ماست که مأموران پليس اعم از زن و مرد، اين موارد را مدنظر قرار خواهند داد.

عالي‌ترين مقام انتظامي پايتخت، آلودگي صوتي، حرکات پرخطر در حوزه راهنمايي و رانندگي، مزاحمت نواميس و همچنين کشف حجاب در خودرو را از جمله اين موارد عنوان کرد و گفت: مأموران نامحسوس گشت امنيت اخلاقي بلافاصله با مشاهده اين موارد، پلاک خودرو را با سيستم پيامکي به مأموران پليس امنيت اخلاقي اطلاع داده و اين مرکز بلافاصله با فرد خاطي تماس گرفته و به وي اعلام مي‌کنند که در چه روزي به اين پليس مراجعه کند؛ اگر فرد خاطي مراجعه کرد که اقدام قانوني صورت مي‌گيرد، در غير اين صورت، پليس به درِ منزل فرد خاطي مراجعه مي‌کند.

سردار ساجدي‌نيا در خصوص اينکه اگر آدرس فرد خاطي مخدوش باشد يا تلفن خود را جواب ندهد، نيز اعلام کرد: شماره پلاک فرد خاطي در حوزه تخلفات ثبت مي‌شود و اگر فرد خاطي بخواهد خودروي خود را به فروش برساند يا نقل و انتقالي انجام دهد يا از خدماتي استفاده کند، بلافاصله سيستم براي وي مسدود شده و با اين فرد برخورد خواهد شد.

فرمانده انتظامي تهران بزرگ، از به کارگيري هفت هزار نفر در مرحله اول خبر داد و افزود: اين هفت هزار نفر پليس، هم آموزش‌ديده‌اند و هم ضابط قضايي هستند و توان انجام اين اقدامات را دارند؛ در همين زمينه نيز احکام قضايي اخذ شده و با دادستاني تهران نيز هماهنگي به عمل آمده است.

وي در خصوص برخورد محسوس پليس اعلام کرد: گشت‌هاي امنيت اخلاقي محسوس پليس فعاليت خود را در سطح معابر شروع کرده‌اند و با لباس پليس و حکم لازم، برخورد مستقيم با اين موارد خواهند کرد.

سردار ساجدي‌نيا تأکيد کرد: پليس نامحسوس امنيت اخلاقي اصلاً ورود عملي و اجرايي ندارد و هيچ برخوردي با خاطيان انجام نمي‌دهد و فقط پليس محسوس گشت امنيت اخلاقي برخورد مستقيم دارد.

گزارش روزنامه الشرق‌الاوسط از وضعيت حجاب در تهران
خبرنگار روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق الاوسط (بزرگ‌ترين روزنامه ليبرال‌هاي جهان عرب) چند سال پيش با حضور در تهران، يك گزارش مستند از وضعيت حجاب در خيابان‌هاي تهران منتشر كرده است كه بازتاب گسترده‌اي در رسانه‌هاي عربي داشت.

گزارش نويس به نقل از روزنامه الشرق الاوسط، مي‌نويسد: «به محض ورود به تهران، شما دو بار غافلگير مي‌شويد و اطمينان مي‌يابيد كه به كشور انقلابي ايران وارد شده‌ايد. در هواپيما پيش از قدم زدن بر خاك تهران، بايد موهاي خود را بپوشانيد تا «حجاب اسلامي» را رعايت كرده باشيد و سپس با ورود به فرودگاه، گونه‌هاي جديد و غيرمنتظره «حجاب اسلامي» را مشاهده مي‌كنيد!