داخلی سياسی گفتگو
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 17007
۱ نظر
در گفت‌وگو با اعضاي كميسيون امنيت ملي مجلس مطرح شد؛
بدون شليك يك تير اقتصاد غرب را به آتش مي‌كشيم
شنبه ۳ دی ۱۳۹۰ ساعت ۰۸:۵۱
 
انسداد تنگه هرمز تنها نقطه آغاز تلافي متقابل جمهوري اسلامي ايران خواهد بود كه در ادامه آن همه منافع غرب در منطقه و فرا منطقه مورد هدف تيرهاي غيبي ملت‌هاي منطقه قرار خواهد گرفت.
وقتي مفلس‌ها تهديد مي‌كنند!
پایگاه خبری انصارحزب الله: در حالي اتحاديه اروپا جمهوري اسلامي ايران را تهديد به تحريم خريد نفتش مي‌كند كه از ديگر سو مشغول چانه‌زني براي رفع افلاس مالي اين اتحاديه است. آنها خواهان کمک مالي روسيه به حوزه يورو شده‌اند؛ چرا که روسيه حدود ۴۰ درصد از ذخاير ارزي خود را با واحد يورو نگهداري مي‌کند، و نسبت به تحولات منطقه يورو علاقمند و نگران است. 

اين منفعت مشتركي است كه روسها را وادار كرد باصدقه‌اي به مبلغ ۱۰ ميليارد دلار از طريق سرمايه‌گذاري در صندوق بين‌المللي پول براي خروج از بحران بدهي‌ها به اتحاديه اروپا کمک ‌کنند. 

و در ضمن ماه گذشته نيز برزيل، روسيه، هند، چين و آفريقاي جنوبي در ازاي ايفاي نقش بيشتر در صندوق بين‌المللي پول اعلام كردند حاضرند تا به منطقه يورو و صندوق بين‌المللي پول كمك كنند. 

حال با اين اوضاع خراب مالي، اتحاديه اروپا درحال آماده شدن براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ده‌ها ايراني و شرکت‌هاي اين کشور است، والبته همچنان بر سر هدف قرار دادن بخش نفت ايران دچار اختلاف است؛اختلافي كه سرمنشاء آن را مي‌توان وابستگي قابل توجه اسپانيا، يونان و ايتاليا به نفت ايران، در نظر گرفت. چنانکه آنها تقريبا بر سر اعمال اين تحريم احتمالي به دو نيم تقسيم شده‌اند. 

ايران پنجمين تامين‌کننده نفت اتحاديه اروپا
البته شايد آنها بتوانند قصد خود مبني بر انسداد دارايي‌هاي حدود ۱۴۰ شرکت و ۳۷ فرد ايراني ديگررا عملي نمايند و درخواست از سرگيري گفت‌وگوهاي بين‌المللي در خصوص برنامه هسته‌اي ايران را نيز مطرح کنند اماحمايت فرانسه، آلمان و انگليس از تحريم‌هاي نفتي عليه ايران به معني اجماع ميان ۲۷ کشور اين اتحاديه نيست. يونان درحالي رهبري مخالفت با تحريم‌هاي نفتي عليه ايران را بر عهده گرفته است كه بر اساس اطلاعات و آمار منتشر شده توسط اتحاديه اروپا واردات نفت خام از ايران در سال ۲۰۱۰ به رقمي حدود ۸/۵ درصد از کل واردات اتحاديه اروپا افزايش يافته که ايران را به پنجمين تأمين کننده نفت اتحاديه اروپا پس از روسيه، نروژ، ليبي و عربستان سعودي تبديل نموده است. چنانچه در مجموع اسپانيا ۶/۱۴ درصد، يونان ۱۴ درصد و ايتاليا ۱/۱۳ درصد از کل واردات نفت خام خود را از ايران تامين مي کنند.اما با همه اين اوصاف فرانسه از شرکاي خود خواسته است تا تحريم‌هاي «بي‌سابقه‌اي» را عليه ايران مورد اجرا بگذارند؛ چنانکه صحبت بر سرخودداري کامل از خريداري نفت و محصولات پتروشيمي از جمهوري اسلامي است و اولين گام در اين رابطه را دولت آمريکا برداشته و اعلام کرده که در اين رابطه روي حمايت روسيه از تشديد تحريم‌ها عليه ايران نيز حساب مي‌کند. 

حماقت اروپايي و قول عربستان!
اين كشمكش اروپايي آمريكايي در مورد تحريم كامل نفت ايران درحالي صورت مي‌پذيرد كه رستم قاسمي، وزير نفت جمهوري اسلامي ايران نيز، در پايان برگزاري يکصد و شصتمين اجلاس اوپک در جمع خبرنگاران درباره احتمال جايگزيني نفت عربستان به جاي نفت ايران در بازار در صورت تحريم احتمالي گفت: «وزير نفت عربستان کاملا اين موضوع را رد کرده است.» وي همچنين اظهار داشت: «ما فکر نمي‌کنيم نفت ايران را تحريم کنند؛ اين حتما عاقلانه نيست» وي افزود: «من فکر نمي‌کنم آنها نفت ايران را تحريم کنند؛ چرا که اگر اين طور باشد قطعا بازار متشنج خواهد شد». 

كبريت ايراني؛ باروت خارجي
اما اگر به واقع اروپا قصد انجام كاري فراقطعنامه‌اي، غير حقوقي و البته به قول آقاي قاسمي غير عقلايي را با همكاري دشمنان منطقه‌اي جمهوري اسلامي ايران داشته باشد، گزينه پيش روي ايران به منظور مقابله به مثل با عملكردي مشابه آنچه گفته شد چه خواهد بود؟ 

به نظر مي‌رسد عكس‌العمل در قبال چنين عملكردي بايد قاطع، سريع و متناسب باعمل طرف مقابل باشد. براين اساس اگر اروپا، اقتصاد جمهوري اسلامي را هدف قرار دهد، هدف‌گذاري جمهوري اسلامي ايران نيز بايد شليك تير خلاص به اقتصاد اروپايي‌ها باشد، تا با كشيدن كبريت ايراني به بشكه باروت، تركشهاي ناشي از انفجار آن به شركاي منطقه‌اي اتحاديه اروپا و معارضين فعلي جمهوري اسلامي ايران هم اصابت كند. 

بهاي شيطنت؛۲۵۰ دلار براي هر بشكه نفت
به نظر مي‌رسد پاسخ سؤال فوق را بتوان در تنگه هرمز يافت، جايي كه اكنون ۴۰ درصد نفت جهان از آن منتقل مي‌شود و انسدادش مي‌تواند يك پاسخ قاطع به عملكرد اروپا و البته نقطه آغاز يك فرايند بي‌بازگشت باشد.
بنابر آمارها عمده نفت ۸کشور صادر کننده حاشيه خليج فارس از اين آبراه راهبردي صادر مي‌شود. به عنوان مثال بيش از ۸۸ درصد نفت عربستان سعودي، ۹۸ درصد نفت عراق، ۹۹ درصد نفت امارات متحده عربي و ۱۰۰ درصد نفت كشورهاي كويت و قطر و در مجموع به طور متوسط ۹۷ درصد نفت اين کشورها از تنگه هرمز عبور مي‌كند. همچنين ۵۰ درصد ساير مبادلات کالاي اين کشورها نيز از اين تنگه عبور مي‌کند. 

کارشناسان اقتصادي معتقدند در صورت مسدود شدن اين آبراه حياتي، بازار نفت دنيا با کمبود ۵/۱۶ تا ۲۰ ميليون بشکه‌اي مواجه خواهد شد که در اين صورت بهاي هر بشکه نفت به حدود ۵/۲ برابر ميزان فعلي يعني به ۲۵۰ دلار خواهد رسيد. 

جغرافياي تنگه و درد سر ابرناوها
تنگه هرمز حداقل ۱۱۰ کيلومتر طول دارد (با توجه به تعريف منابع مختلف) و عرض آن در نواحي مختلف از حدود ۳۵ کيلومتر در جنوب جزيره لارک تا کمتر از ۶۰ کيلومتر در ساير نواحي متغير است. آبهاي قبل و بعد از اين تنگه نيز عرضي کمتر از ۱۰۰ کيلومتر در حد فاصل جنوب غربي جزيره قشم تا سواحل غرب کنگان دارند. 

عمق اين آبراه در نقاط مختلف از ۳۵ تا حدود کمتر از ۱۰۰ متر متفاوت بوده و از اينرو تنها بخشي از آن با عرض کم در حد چند کيلومتر قابل کشتيراني است بنابراين کشتي‌هاي عبوري به خصوص ابرتانکرهاي نفتکش، ناوهاي هواپيمابر و زيردريايي‌هاي بزرگ براي عبور از اين آبراه با محدوديت‌هاي زيادي رو به رو هستند. 

اما آيا با اين تفاسير جمهوري اسلامي ايران قادر به اجراي اين فرضيه راهبردي خواهد بود تا رگ حيات اقتصاد غرب را بفشارد؟ 

بدون شليك يك تير، اقتصاد غرب را به آتش مي‌كشيم
جواد كريمي قدوسي عضو كميسيون امنيت ملي مجلس در اين رابطه به يالثارات مي‌گويد: فرمايشات مقام معظم رهبري در قبال تهديدات نظامي غرب عليه جمهوري اسلامي ايران در اين رابطه نيز مي‌تواند مورد اتكاء قرار گيرد. بر اين اساس ما در مقابل هر تهديد دشمن دست به تهديد مي‌زنيم. بخشي از اين وظيفه قطعا متوجه نمايندگان ملت به عنوان سخنگوي ايشان در مجلس شوراي اسلامي است. 

لذا نمايندگان در كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اين موضوع را مورد بررسي قرار داده‌اند و البته اخيرا به شكل ميداني نيز منطقه تنگه هرمز را مورد بازديد و بررسي قرار داديم. براساس اين بررسي‌ها، ما امروز، و در همين لحظه به اين مهم ايمان داريم كه جمهوري اسلامي ايران بدون شليك حتي يك تير قادر به انجام كاري است كه در حكم ريختن بنزين بر روي اقتصاد آمريكا و اروپا است. 

به توانايي خوددر انسداد تنگه هرمز اطمينان داريم
مسئولين دفاع از تنگه هرمز اين اطمينان را به نمايندگان مردم داده‌اند كه قادرند در شرايط قانوني و بدون درگيري به اين وظيفه مهم عمل كنند.
پس ما در مقابل تهديد اروپا و آمريكا تهديد مي‌كنيم، كه۴۰ درصد از ۱۲۰۰ ميليارد بشكه نفت موجود در جهان از رگ حيات شما در تنگه هرمز مي‌گذرد كه در صورت لزوم آن را قطع خواهيم كرد. 

تنگه هرمز جزو مناطق ساحلي جمهوري اسلامي ايران محسوب مي‌شود كه از نظرحقوقي عبور از آن تنها به شكل بدون ضرر قابل قبول است وجمهوري اسلامي قادر به دفع هرگونه ضرر احتمالي در اين تنگه است. 

حتي اگر تحريم‌ها لغو شودحق ترانزيت خواهيم گرفت
ورود اروپايي‌ها به اين بازي خطرناك بدون شك باعث استفاده جمهوري اسلامي ايران از اين ظرفيت راهبردي خواهد شد. پس اگر آنها تمايل به آزمون و خطا دارند بايد هزينه سنگيني براي آزمايش قدرت ايران پرداخت كنند.
آنها با آغاز اين بازي نه تنها با دست خود اقتصاد نيمه جان اتحاديه اروپا را به مخاطره مي‌اندازند بلكه يك بدعت برگشت‌ناپذير را نيز پايه‌گذاري خواهند كرد. نقطه آغازي كه جمهوري اسلامي ايران از آن به همه روند‌هاي ظالمانه كنوني پايان خواهد داد. با آغاز اين شيطنت، حقوق حاكم بر كانال سوئز شامل تنگه هرمز نيز مي‌شود كه البته پس از پايان داوطلبانه همه تحريم‌ها از سوي غرب نيز ادامه خواهد يافت. براين اساس كشورهاي عبوري از تنگه هرمز موظف به پرداخت حق ترانزيت خواهند بود. 

انسداد تنگه هرمزتنها نقطه آغاز ناامني است
محمد كرمي‌راد ديگر عضو كميسيون امنيت ملي نيز با عنايت به بررسي طرح گزينه انسداد تنگه هرمز در كميسيون امنيت ملي مجلس به يالثارات گفت: من اطمينان دارم كه قرار براين است كه با تحريم نفت ايران از سوي اروپا، رحمت الهي شامل حال ملت ايران شود و كشور را به سويي هدايت كند كه توليد نفت براي كسب درآمد متوقف گردد. 

اما اين يك اصل مسلم است كه ما در مقابل هر تهديدي تدبير و اقدام به ارائه پاسخ متناسب با آن تهديد خواهيم نمود. براين اساس ما ناامني را از خود به سوي ايجاد كننده آن برخواهيم گرداند. نقطه آغاز گستره اين ناامني مي‌تواند تنگه هرمز باشد و البته پس از آن كل آبهاي خليج فارس را شامل شود. لذا مسئولين بايد بر روي اين مسئله تمركز و توجه ويژه داشته باشند. 

قاطع و سريع خواهيم بود
وي سرعت و قاطعيت در اعمال انسداد تنگه هرمز در صورت تحريم احتمالي نفت ايران را از ويژگي‌هاي اساسي اقدام متقابل جمهوري اسلامي ايران دانست و افزود: پاسخ ايران براي اقتصاد اروپا و آمريكا قطعا فلج‌كننده و ترابري نظامي آمريكا در خليج فارس را نيز با مخاطره جدي روبرو خواهد كرد. 

۱۱۰ كشور براي عبور ومرور از ايران اجازه مي‌گيرند
محمد كريم عابدي ديگر عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس در ارتباط با تهديد اتحاديه اروپا و آمريكا مبني بر قطع خريد نفت از جمهوري اسلامي ايران به يالثارات گفت: جمهوري اسلامي ايران مسير اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب جهان است، كشور ما محل ترانزيت بيش از ۱۱۰ كشور جهان است. لذا اين مشخصات يك قدرت ذاتي براي دفع هرگونه فشار اعمال شده از سوي هر نيروي مزاحمي را در اختيار كشور ايران قرار مي‌دهد. آنچه تحت عنوان احتمال تحريم خريد نفت و محصولات نفتي ايران از سوي اتحاديه اروپا مطرح مي‌شود، مسئله‌اي است كه با فشار انگلستان زخم خورده در حال تحريم، يك بار مضاعف علاوه بر وضع وخيم مالي اين اتحاديه بردوش آنها مي‌گذارد. 

بريتانيا از سيلي ملت ايران گيج است
بنابراين عاقلانه خواهد بود كه اتحاديه اروپا حساب و مسير خود را از عملكرد پرشتاب بريتانياي گيج از سيلي ملت ايران جدا كند تا از عواقب وخيم اين اقدامات شتاب‌زده نيز در امان بماند. 

عواقب پيروي اروپايي‌ها از بريتانيايي كه خود را از فلاكت اتحاديه اروپا كنار كشيده مي‌تواند بلايي باشد كه آنها با اقدام ايران در قبال تحريم خريد نفتش بر سر اقتصاد نيمه‌جان خود مي‌آورند؛ اقدامي كه قطعا صبر جماعت ۹۹ درصدي را لبريز خواهد نمود. 

تماميت دنياي استكبار را به هم مي‌ريزيم
بنابراين اگر پيام ما به دنياي استكبار با سه ضلع اروپا به رهبري بريتانيا، آمريكا و صهيونيسم اين است كه ما در مقابل همه دنياي آنها ايستاده‌ايم. اين يك تعارف نيست. ما پيروان اباعبدالله و قيام عاشورا هستيم. ملت ايران امروز همچون خورشيد در عرصه عالم مي‌درخشد. 

اهدافي در منطقه و فرامنطقه هدف تيرهاي غيبي خواهد بود
پس اگر اروپايي‌ها به تهديدهاي خود جامه عمل بپوشانند، انسداد تنگه هرمز تنها نقطه آغاز تلافي متقابل جمهوري اسلامي ايران خواهد بود كه در ادامه آن همه منافع غرب در منطقه و فرا منطقه مورد هدف تيرهاي غيبي ملت‌هاي منطقه قرار خواهد گرفت.

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)

hamid
۱۳۹۰-۱۰-۰۳ ۲۲:۲۱:۲۵
سلام دوست من
از اینکه خداوند راههای مهمی پیش پای بندگان مخلصش برای مقابله با شیاطین قرار داده هزاران بار سپاسگذارم همون طور که از اول انقلاب راسخ بودین و محکم در مورد قضیه تنکه هرمز هم شکی ندارم که عملی خواهد شد از طرف شما . دعاتون میکنم که همیشه موفق باشین و پیروز