داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 3244
برکناری مدیر معترض به خاندان انحرافی در دولت
شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۴۶
 
ماجرا از آنجا آغاز می شود که صحبت واگذاری خانه ملک مشهد، از مکان های تاریخی و معروف شهر مشهد به شورای ایرانیان خارج از کشور بر سر زبان ها می افتد.
به گزارش جهان ، معادله بسیار ساده بود. یک مکان تاریخی و فرهنگی که سال ها محل تجمع هنرمندان مشهدی و از جاذبه های گردشگری شهر مشهد بوده است، می بایست تبدیل به یک مکان اداری می شد و در اختیار شورای ایرانیان خارج از کشور قرار می گرفت.

و این مخالفت هنرمندان و فرهنگ دوستان مشهدی بود که پس از آغاز این زمزمه واگذاری، در شهر مشهد نضج گرفت. البته کار به نمایندگان مجلس هم کشید و این جواد آرین منش نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بود که او هم به جمع منتقدین این اقدام پیوست و حتی از مسئولان سازمان میراث فرهنگی پیرامون این قضیه توضیح خواست.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی البته این نکته را نیز تصریح کرده بود که این اتفاق قابل پیشگیری بود.

البته داستان واگذاری خانه تاریخی ملک به شورای ایرانیان خارج از کشور چند حکایت نهفته دیگر هم داشت. گفته می شد مدیر کل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی در زمره مخالفان جدی این مسئله است. و البته گفته ای که بعدها نیز توسط مدیرکل امور استان های سازمان میراث فرهنگی نیز تایید شد.

همچنین روزنامه خراسان نیز به نقل از یک منبع آگاه نوشت که قرار است از این خانه تاریخی و مکان فرهنگی برای انجام امور سیاسی و حزبی توسط مسئولان شورای عالی ایرانیان خارج از کشور استفاده شود.

و این دو حاشیه ای بود که بیشتر از اصل ماجرا توجه افکار عمومی را به خود جلب می کرد.

اینکه چطور اقدامی باید انجام شود که حتی نظر مدیر کل میراث فرهنگی استان نیز برای آن مورد توجه قرار نمی گیرد و حتی زمزمه هایی مبنی بر برکناری او نیز شنیده می شود.

از دیگر سو چه اتفاقی رخ داده که قرار است یکی از مهمترین نقاط فرهنگی شهر مشهد و جایی که اکثر هنرمندان و اهالی فرهنگی شهر به آن علاقه دارند باید به یک مکان اداری تبدیل شده و در ادامه مورد استفاده امور سیاسی و حزبی نیز قرار گیرد.

و گذشت تا اینکه در هاله ای از ابهام در مورد اینکه به دلیل مخالفت ها بوده است یا نه که اعلام شد بحث واگذاری خانه ملک شهر مشهر به شورای ایرانیان خارج از کشور منتفی شده است.

منتفی شدنی که البته همزمان شد با برکناری محسن لشکری، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی.

لشکری که از وی به عنوان منتقد شماره یک ماجرای واگذاری خانه ملک یاد می شد در حالی از سمت خود کنار رفت که مدیرکل امور استان های سازمان میراث فرهنگی در حاشیه مراسم تودیع وی اینچنین گفت: "این که به طور قطع گفته می شود برکناری لشکری، مرتبط با ماجرای خانه ملک بوده، صحیح نیست. اما نمی توان گفت این۲ موضوع به هم بی ربط بوده اند!"

البته ماجرای منتفی شدن واگذاری خانه ملک به شورای ایرانیان خارج از کشور نیز چندان از صحت و سقم لازم برخوردار نیست.

سخنگوی سازمان میراث فرهنگی در همین زمینه در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها تصریح کرده است که اساسا قرار نبوده این اتفاق (واگذاری خانه ملک به شورای ایرانیان خارج از کشور!) صورت پذیرد بلکه فقط قصد تغییر کاربری مجموعه را داشته ایم.

اما گویا شواهد چیز دیگری را نشان می دهد. به طور مثال آنچنان که رسانه های محلی گزارش داده اند، حضور شخصی به نمایندگی از شورای ایرانیان خارج از کشور در ماجرای تخلیه خانه ملک به شدت جای سوال دارد.

از دیگر سو گفته می شود که لشکری مدیر کل سابق میراث فرهنگی استان خراسان رضوی در جایی اعلام کرده است که این واگذاری تمام شده و خانه ملک هم اکنون در اختیار شورای ایرانیان خارج از کشور قرار دارد. وی همچنین تصریح کرده است که تمام این اقدامات با دستور مستقیم بقایی انجام شده است.

گفتنی است شورای ایرانیان خارج از کشور همواره دارای ابهاماتی سوال برانگیز برای افکار عمومی و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی بوده است. ابهاماتی که به ویژه پس از برگزاری گردهمایی ایرانیان خارج از کشور و حواشی پر سر و صدای آنها که البته هیچگاه تکذیب هم نشدند! بر سر زبان ها افتاد.

بر همین اساس طرح تحقیق و تفحص از این شورا در مجلس شورای اسلامی مطرح شد و در دستور کار قرار گرفت اما عده ای در داخل و خارج از مجلس عملا مانع آن شدند.

مانع شدنی که سبب شد نه تنها اخبار جدیدتری از هیئت تحقیق و تفحص از شورای ایرانیان خارج از کشور به افکار عمومی راه نیابد بلکه استعفای دو تن از نمایندگان مجلس از این هیئت(سروری و نادران) نیز بر حجم سوالات و ابهامات پیرامون این هیئت و آن شورا افزود.