Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 112138
بررسی طرح صیانت از حجاب در گفت‌وگو با دکتر روح‌افزا:
قانون‌شکنی و عبور از قانون رسم نانوشته این روزها!
اگر طرح صیانت از حجاب اجرا شود اوضاع تغییر می‌کند
پنجشنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۴۰
 
جالب اینکه برخی از خانم‌هایی که خودشان هم زیاد مقید نیستند به وضعیت ولنگاری این‌روزها شکایت دارند!/اگر دولت معتقد است که در این حوزه کمبود قانون نداریم، چرا قوانین در این حوزه را اجرا نمی‌کند؟!...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: بی‌پـروایی هنجارشکنان، رواج گستاخی‌هـای آزار دهنده و درخواست‌های مردمی برای مهار رشد این آسیب اجتماعی و همچنین درخواست‌های مکرر دستگاه‌‌های اجرایی مبنی‌بر کمبود قانون در این حوزه باعث ورود نمایندگان مجلس به مقوله حجاب و عفاف با همه فشارها و مخالفت‌های دولتی و هجمه رسانه‌ای و دادوهوار ضدانقلاب شد.

ورود مجلس در زمانی که رهبرمعظم‌انقلاب از وضعیت فرهنگی اعلام نگرانی کرده‌اند. را به فال نیک می‌گیریم. اینکه ورود مجلس به موضوع گسترده حجاب و عفاف چقدر می‌تواند گره‌گشا باشد و بهترین مسیر برای برخورد با هنجارشکنان و توقف هنجارشکنی کدام است را با دکتر روح‌افزا عضو شورای فرهنگی و اجتماعی زنان درمیان گذاشتیم که ماحصل این گفت‌وگو پیش روی شماست:

طرحی به‌عنوان صیانت از حجاب و عفاف در مجلس چندصباحی‌است که دنبال می‌شود؟ فکر می‌کنید این‌گونه طرح‌ها چقدر در بهبود اوضاع آشفته حجاب و عفاف می‌تواند موثر باشد؟

اگر درست اجرا بشود، خیلی می‌تواند مؤثر باشد. به هرحال این طرح یکی از قدم‌های اصلی است که برداشته شده که درست اجرا شدنش می‌تواند در بهبود اوضاع اثر بخش باشد. چرا که ما طرح‌های خوب و یا مصوبات گره‌گشا کم نداشتیم و دلیل عدم اثر بخشی‌ آن‌ها عملیاتی نشدن و عدم اجرای آن‌هاست. این طرح هم اگر بخواهد فقط در حد یک طرح باقی بماند و اجرا و عملیاتی نشود و یا کامل اجرا نشود، قطعاً فایده‌ای نخواهد داشت.

ممکن است منظورتان از درست اجرا شدن را توضیح دهید؟

ببینید به عنوان مثال بند اول این طرح راجع به افرادی است که در خودروها بی‌حجابی و یا روزه‌خواری می‌کنند این‌ها باید جریمه بشوند. خب، مثل مابقی قوانین راهنمایی و رانندگی باید این قانون پیاده شود. یعنی همان‌قدر که در رد کردن از چراغ قرمز و نبستن کمربند و سرعت غیرمجاز و... حساسیم و برخورد می‌کنیم می‌بایست با مواردی که در این طرح آمده است جدی برخورد شود. چرا که در هر قانونی که راهنمایی و رانندگی جدی بوده‌است مردم نیز ملزم به رعایت شده‌اند.

شانتاژ‌های سیاسی یکی از مواردی است که در اجرای این قانون با آن روبرو خواهیم شد که برای محقق شدن اهداف این طرح نباید به آن‌ها اهمیت داده شود. چرا که به گفته خود نمایندگان مجلس یکی از مطالبات مردمی از آن‌ها بحث حجاب و عفاف است. جالب اینکه برخی از خانم‌هایی که خودشان هم زیاد مقید نیستند به وضعیت ولنگاری این‌روزها شکایت دارند! بنابراین مطالبات مردمی از مجلس، نمایندگان مردم برای پاسخگویی به این مطالبات این طرح را آماده کرده‌اند.

درحاشیه بررسی این طرح در مجلس مواردی مطرح شده است مثل اینکه دستگاه‌های اجرایی گفته‌اند که در این حوزه کمبود قانون داریم وبر تصویب این طرح صحه گذاشته‌اند و نمایندگان دولت مدعی‌شده‌اند که کمبود و خلاء قانونی در این حوزه نداریم پس نیاز به تصویب چنین طرح‌هایی نیست. نظر شما در این رابطه چیست؟

اگر دولت معتقد است که در این حوزه کمبود قانون نداریم، چرا قوانین در این حوزه را اجرا نمی‌کند؟! ممنوعیت آرایش زنان کارمند، بحث نوع پوشش و یا حد پوشش در دستگاه‌های دولتی کی و کجا اجرا شده است؟ شما الان به برخی از این دستگاه‌های دولتی مراجعه کنید قانون شکنی و عبور از قانون را خواهید دید.

چند وقت دیگر اول مهرماه است، مدارس و دانشگاه‌ها بازگشایی می‌شود. چقدر در اجرای مصوبات درباره محصلین و دانشجویان دولت قدم برداشته شده است؟! این عذر بدتر از گناه است که قانون وجود دارد و کمبودی در آن دیده نمی‌شود ولی توسط همین‌ها که مدعی کامل بودن قانون هستند، قانون اجرا نمی‌شود و یا سلیقه‌ای عمل می‌کنند!