Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 111797
جهانی فکر کنیم، محلی عمل نماییم
ترویج و بزرگداشت این ایده جهانی در مقیاس محلی می تواند محملی باشد تا در ذیل آن به تحکیم معنوی و ارزش نهادن بر مسجد به عنوان پایگاه اصلی اسلام
پنجشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۰
 
به گزارش پایگاه خبری انصار حزب‌الله، محمد رمضانی در وبلاگ "پیش نویس" نوشت:

سال ۱۳۸۲ به پیشنهاد رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جمهوری اسلامی در سی­امین اجلاس وزاری خارجه کنفرانس کشورهای اسلامی در تهران تصویب شد که روز ۳۰ مرداد مصادف با روز ۲۱ اگوست- روز خاطره ددمنشی صهیونیست های جنایتکار در به آتش کشیدن مسجد الاقصی در سال ۱۹۶۹ (۱۳۴۸ش)- به عنوان روز جهانی مسجد نامگذاری شود.[۱] بنابراین هرساله در از این روز به مدت یک هفته برای ارج نهادن به نقش مساجد و صیانت از آنها به عنوان اماكن مقدسه و تاکید برجایگاه رفیع مسجد به عنوان رمز وحدت و برادری در جهان اسلام، محافل ومجالس مختلفی برگزار می شود.

جالب تر اینکه بدانیم ۳۰ مرداد ماه همچنین مصادف با حمله عوامل رضاخان به مسجد گوهرشاد و كشتار مردم بیگناه در سال ۱۳۱۴است. معمولاً در همین ایام ائمه جماعات مساجد تهران نیز گردهمایی دارند که رئیس جمهوری نیز در آن سخنرانی می کند.

ترویج و بزرگداشت این ایده جهانی در مقیاس محلی می تواند محملی باشد تا در ذیل آن به تحکیم معنوی و ارزش نهادن بر مسجد به عنوان پایگاه اصلی اسلام تاکید کرد. برهمین اساس، گردهمایی «روز جهانی مسجد» در منطقه شمال شرقی تهرانپارس به همت متصدیان فرهنگی بسیج حوزه مقاومت بسیج ۱۵۵ ثامن الائمه (ع) سپاه ناحیه کربلا در روز جمعه ۳۰ مرداد ماه جاری با حضور حدود ۲۰۰ نفر از دست اندرکاران ۳۰ مسجد در این محدوه شامل ائمه جماعات و هیئت امنای مساجد، فرماندهان پایگاههای بسیج در مسجد جامع سید الشهداء تهرانپارس برگزارشد.

علاوه بر هدف اصلی وجهانی برگزاری این مراسم، یعنی برجسته سازی جایگاه مساجد به عنوان مراکز اتحادسازی، اهداف محلی نیز در این همایش در نظر گرفته شد که مهمترین آنها انسجام بخشی فعالیتهای تربیتی فرهنگی با ایجاد شورای فرهنگی و شورای امر به معروف و نهی ازمنکر مساجد بوده است.

سخنران اصلی در این گردهمایی جناب آقای حجت الاسلام والمسلمین ادیب یزدی بود که در باره اجرایی شدن اهداف یادشده بخصوص در اهمیت نقش بسیج گفتند: «ما بدون بسیج نمی توانیم نفس بکشیم.» و ازسوی دیگر بر لزوم توجه به راهنمایی ائمه جماعت مساجد به عنوان افرادی دلسوز تاکیدکردند.

[۱] - http://www.farsnews.com/کدخبر ۱۳۹۲۰۵۳۰۰۰۰۰۹۶