Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 46996
يوسفيان ملا:بانک مرکزي با ارزش پول ملي بازي مي‌کند
«کاغذ در داخل جیب»‌کاری نمی‌کند!
شنبه ۹ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۰:۲۶
 
حداقل شفاف‌سازي همين است که بگويند که وام‌هاي ميلياردي که در اختيار افراد مي‌گذارند درکجا بايستي خرج شود، اما متاسفانه هنوز زمينه برخورد با اينها فراهم نيست(!) با اين شرايط اگر ما هزار تخلف را نيز ثبت کنيم مي‌بينيم که هزاران تخلف ديگر نيز انجام مي‌شود
پایگاه خبری انصارحزب الله: بانک‌ها حساب و کتاب پس نمي‌دهد. اين گلايه اي است که حالا عزت‌الله يوسفيان ملا، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس در گفت و گو با يالثارات نيز آن را مطرح مي‌کند. روش بانکداري در کشور اينک همه را گله مند کرده است. مراجع عظام، رئيس جمهور، نمايندگان مجلس و مردم هم که خيلي وقت است صدايشان از تسهيلات و وام‌هايي که با بهره بسيار بالا و البته با سختي فراوان دريافت مي‌کنند، درآمده است. 

چند روز پيش بود که رئيس جمهور از بالا بودن معوقات بانکي و تاخير ۵ ساله آن از قاب تلويزيون گلايه کرد. احمدي نژاد با بيان اينکه تعويق ۵ساله پرداخت معوقات بانکي خارج از اراده دولت بود، گفت: دولت به پيگيري دريافت معوقات بانکي سرعت داده است. 

از سوي ديگر موضوع مديريت ارزي بانک‌ها و بخصوص بانک مرکزي نيز مسئله‌اي است که چالش‌هاي فراواني براي بخش‌هاي مختلف صنعت و تجارت، واردات و صادرات و البته بهداشت و درمان کشور به‌وجود آورده است. حدود يک سال پيش بود که با بروز مشکلات ارزي در کشور دولت ۴۲ ميليارد و ۳۰۰ ميليون دلار براي مديريت ارزي کشور به ۱۸ بانك خصوصي و دولتي اختصاص داد، اما با اين وجود بازهم شاهد مشکلات عديده اي در اين زمينه بوديم که سبب ايجاد مشکلات بسياري در اقتصاد کشور و ايجاد تورم شد. 

دو روز پس از سخنان رئيس جمهور بود که کميسيون اقتصادي مجلس هم در جلسات هفتگي خود دست به کار شد و موضوع تحقيق و تفحص از بانک مرکزي را تصويب کرد. در اين زمينه سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس ازبررسي و تصويب تقاضاي تحقيق و تفحص برخي از نمايندگان ازعملکرد بانک مرکزي خبرداد. 

محمد علي پور، سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس با اعلام اين خبر که کليات طرح تحقيق و تفحص از بانک مرکزي با اکثريت آرا در کميسيون اقتصادي به تصويب رسيد، اظهار داشت: موضوع تحقيق و تفحص از بانک مرکزي حول چهار محور از جمله عملکرد بانک مرکزي در ساماندهي بازار پول، مديريت بازار ارز، تعيين نرخ بهره و نظارت بر حسن اجراي آن و تعيين سطح تسهيلات اعطايي و نظارت بر حسن اجراي آن است که اين طرح با اکثريت آرا در کميسيون اقتصادي به تصويب رسيد. 

عزت‌الله يوسفيان ملا، عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس يکي از منتقداني است که در خصوص بحث تخلفات بانکي در کشور و نحوه وام دهي و مديريت ارز مباحث فراواني را مطرح کرده است. نماينده مردم آمل پيش از اين در مصاحبه با رسانه‌ها در زمينه تخلفات بانکي گفت و گو کرده و از سيستم مبهم و غيرشفاف بانک‌ها و اينکه بانک مرکزي از ارائه گزارش به مجلس استنکاف مي‌کند، انتقاد کرده بود. 

يوسفيان در اين گفت و گو‌ها با هشدار به مديران عامل ۱۸ بانك دولتي و خصوصي، خطاب به آنان گفته بود: قطعا و حتما عملكرد شما پنهان نمي‌ماند و از شما حساب خواهم كشيد. اگر جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي هم تشكيل نشود از تك تك شما به دادسراي كاركنان دولت شكايت مي‌كنم. 

همين موضوع سبب شد که به سراغ او برويم و در خصوص سازوکار و نحوه شکايتش از ۱۸ بانک سوال کنيم و نظرش را در خصوص نحوه مقابله با تخلفات بانکي جويا شويم. در ادامه گفت و گوي یالثارات با عزت‌الله يوسفيان ملا را مي‌خوانيد:

بانک‌ها ياد گرفته‌اند که حساب و کتاب پس ندهند 

عزت‌الله يوسفيان ملا عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي با اشاره به تخلفات ۱۸ بانک دولتي گفت: بانک‌ها ياد گرفته‌اند که حساب پس ندهند. پول‌هاي کلاني که بانک مرکزي در اختيار بانک‌ها مي‌گذارد و ارزي که بانک مرکزي به اين بانک‌ها پرداخت مي‌کند بايد صرف خريد کالاهاي اساسي و رفع مشکلات مردم شود. بر اساس دستور العملي که بانک‌ها دارند و مي‌خواهند دارو تهيه کنند و تسهيلات بفرستند و يا کساني که به سفر مي‌خواهند بروند مبلغي را به صورت ارز مرجع دريافت مي‌کنند و بدين ترتيب بانک‌ها بايد اين ارز‌هايي که در اختيار دارند را صرف امور ضروري کنند اما متاسفانه بانک‌ها اين پول‌ها را گرفته و خرج کرده‌اند اما حساب و کتاب پس نمي‌دهند. 

وي تصريح کرد: وقتي که بانک‌ها حساب پس نمي‌دهند معلوم است که حتما در جاي ديگري اين ارزها مصرف شده است. بانک مرکزي هم البته يک تخلفي انجام داده است؛ پولي در اين ميان بوده است و از بانک‌ها برداشت کرده و معلوم نيست که آن پولي که برداشته است به‌اندازه رقم بدهي اين بانک‌ها بوده يا نه . ما سوالي که از بانک مرکزي داريم اين است که چرا برخورد جدي تري در اين زمينه با بانک‌هاي خاطي نکرده است؟ وچرا هيئت مديره برخي از بانک‌ها را برکنار نکرده و چرا برخورد شديد تري با اينها نداشته است؟ 

نماينده مردم آمل در پاسخ به اين سوال که سازوکار شما براي برخورد با چنين تخلفاتي چيست، بيان داشت: اخيرا در کميسيون اقتصادي مجلس طرح تحقيق و تفحص از بانک مرکزي تصويب شد و در قالب همين طرح موضوع تخلفات بانک‌ها نيز مورد بررسي قرار مي‌گيرد. 

وي افزود: به طور کلي مسائل ارزي بانک مرکزي در اين تحقيق و تفحص بررسي مي‌شود که آيا بانک مرکزي تخلف داشته يا نداشته است. به هر حال دقيقا اين موضوع بررسي مي‌شود و نحوه هزينه ارزي کشور مشخص است که چه سازوکاري دارد. ارز ۱۲۲۶ توماني که دربازار بيش از ۳ هزار تومان و در اتاق مبادلات ارز هم نزديک به ۲۵۰۰ تومان عرضه شده است، مشخص است که داراي مشکلات زيادي بوده است. 

عضوکميسيون برنامه و بودجه تاکيد کرد: وقتي بانک مرکزي فعاليت‌هاي غلطي دارد و مي‌آيد به اين صورت با ارزش پول ملي بازي مي‌کند و مي‌بينيم که ارزش پول ملي در کشور نصف مي‌شود، بايد هم پاسخگو باشد. 

مسئولان اسامي مفسدين اقتصادي را فاش کنند 

يوسفيان ملا در پاسخ به اينکه اگر تخلفاتي در اين زمينه ديده شود به چه صورت با متخلفان برخورد خواهد شد، اظهار داشت: بعد از تحقيق و تفحص اگر جرمي مرتکب شده باشند، قضيه به دادگستري ارجاع خواهد شد و در آنجا به تخلفات افراد مختلف رسيدگي مي‌شود و آنهايي که تخلف اداري است به بخش مربوطه، حالا ممکن است بخشي به ديوان عدالت کيفري کارکنان دولت و بخش ديگر نيز به ديوان عدالت کشوري برود. به هر حال بايد ديد که اين تخلفاتي که شکل گرفته به چه صورت بوده است. اميدوار هستيم که نتيجه لازم را در اين زمينه بگيريم. 

عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي مجلس در پاسخ به اين سوال که آيا تحقيق و تفحص از بانک مرکزي مي‌تواند به تخلّفات بانک‌ها پايان دهد، پاسخ داد: اين بستگي به نوع تخلف دارد و البته اگر دولت عزمش براي برخورد با اين مسائل راسخ نباشد هر اقدامي بشود فايده‌اي ندارد و به هر حال هم بايد باتمام وجود براي رفع اين مسئله کار کرد. 

وي با بيان اينکه مردم تخلفات بانک‌ها را به مجلس گزارش داده‌اند، افزود: مردم منتهاي بزرگواري را کرده‌اند و با وجود اين همه گراني و مشکلات اقتصادي که براي آنها فراهم آورده ايم همراه ما بوده‌اند. متاسفانه ما فکر مي‌کنيم که با ۴۵ هزار توماني که به مردم مي‌دهيم کل مشکلات آنها حل مي‌شود. ما بايد از مردم سپاسگزاري کنيم و اطلاعاتي هم اگر در زمينه تخلف بانک‌ها در درست داريم بيشتر مردم به ما گزارش داده‌اند و در دستگاه‌هاي مختلف هم هر کسي به‌اندازه آن وظيفه اي که دارد بايد عمل کند و در اين زمينه نيز تمام تلاش خودشان را انجام بدهند که ديگر شاهد مشکلات بيشتري نباشيم. 

يوسفيان با بيان اينکه درصورتي مسئله مبارزه با فساد اقتصادي نتيجه بخش خواهد بود که مسئولين ذي ربط به طور جدي در مبارزه با فساد تلاش کنند، گفت: براي نتيجه بخش بودن مبارزه با مفاسد اقتصادي بايد آقايان همراهي کنند و وقتي مي‌گويند که افراد زيادي هر کدام پولي را خورده‌اند و ما بعد اين‌ها را اعلام مي‌کنيم و نمي‌کنند، اين خود در جامعه مشکل ايجاد مي‌کند. کاغذ در داخل جيب که کاري نمي‌کند، بايد اعلام کنند که افکار عمومي خودش مي‌داند چه کار کند. 

نماينده مردم آمل با بيان اينکه ما بارها به بانک‌ها در مورد معوقات بانکي تذکر داده ايم، گفت: ما به بانک‌ها گفتيم که شما وام کلان به کسي مي‌دهيد مثلا اين ده ميليارد تومان را مي‌دهيد که اين فرد در فلان نقطه يک کارخانه توليدي احداث کند، نمي‌دهيد که اين پول خرج تفريح و سفر خارجي شود، خوب اينکه مسئله سرّي و محرمانه اي که نيست، بياييد و اعلام کنيد که اين پول‌ها در اختيار چه کسي قرار گرفته و قرار است آن فرد با اين پول چه کاري انجام دهد. 

وي افزود: يعني امروز که ما به کامپيوتر رجوع مي‌کنيم بدانيم که چه کساني وام ميلياردي گرفته و براي چه کاري قرار است اين وام مصرف بشود وهمه چيز مشخص و شفاف باشد. وقتي مردم ببينند که فلان فرد وام ميلياردي گرفته است که مثلا بيايد در منطقه آنها اشتغالزايي کند ولي آن فرد اين وام را در جاي ديگري خرج مي‌کند، مردم حتما در مقابل اين موضوع موضع گيري خواهند کرد. 

بانک‌ها حساب و کتاب‌هاي خود را شفاف سازي کنند 

يوسفيان ملا با بيان اينکه ۷۵ هزار ميليارد تومان معوقات بانکي وجود داد، اظهار داشت: اين پول‌ها را که براي ساختمان سازي و بساز و بفروشي که نداده‌اند. وقتي فردي براي گرفتن وام خودرو و ازدواج به بانک‌ها رجوع مي‌کند که حداکثر اين وام‌ها از ۵ ميليون تا ۱۸ ميليون است، مشاهده مي‌کنيم که بارها حساب و کتاب مي‌کنند و ضامن‌هاي مختلف در اين مورد از وام گيرنده مي‌خواهند، خوب با اين دقتي که وجود دارد آيا بانک‌ها نبايد در خصوص حساب‌هاي ميلياردي حساب پس بدهند؟! 

وي خاطر نشان کرد:وام‌هاي رقم پايين براي خريد خانه، ماشين و ... صرف مي‌شود اما وام ميلياردي تنها براي سرمايه گذاري در بخش توليد و صنعت اختصاص مي‌يابد، بنابراين بانک‌ها بايد شفاف سازي کنند که اين پول‌ها براي چه منظور و توسعه چه بخش از توليد و صنعت کشور خرج شده است. 

اين نماينده ادامه داد: حداقل شفاف سازي همين است که بگويند که وام‌هاي ميلياردي که در اختيار افراد مي‌گذارند درکجا بايستي خرج شود، اما متاسفانه هنوز زمينه برخورد با اينها فراهم نيست(!) با اين شرايط اگر ما هزار تخلف را نيز ثبت کنيم مي‌بينيم که هزاران تخلف ديگر نيز انجام مي‌شود و مشکلات بر روي هم انبار مي‌شود. 

يوسفيان ملا در پاسخ به اين سوال که چرا ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي از مهرماه گذشته تاکنون جلسه‌اي براي رسيدگي به مشکلات اقتصادي نداشته است، بيان کرد: از اول روال بر اين بوده است که دبيرخانه رياست جمهوري و آقاي معاون اول رئيس جمهور جلسه را برگزار کنند و ما نيز صدبار تا کنون همين سوال را از آنها داشته ايم که چرا جلسه اي برگزار نمي‌شود و پاسخي تاکنون دريافت نکرده‌ايم! 

وي افزود: جلسات ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادي حداقل رسيدگي مجلس و دولت در اين زمينه بود که اين جلسات هم چندين هفته است برگزار نمي‌شود!

منبع:هفته نامه یالثارات الحسین(ع)