داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 91940
۷ نظر
گزارشی از آخرين تحولات يمن
نيروهاي «انصارالله» در۳۰ كيلومتري پايتخت
سقوط قريب‌الوقوع حكومت فاسد يمـن
شنبه ۸ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۷
 
چرا كه در صورت وقوع اين اتفاق عربستان سعودي شاهد به قدرت رسيدن دشمنان ديرينه خود در يمن خواهد بود كه به تعبير برخي كارشناسان شبه جزيره عربستان را با جمهوري اسلامي ايران هم مرز خواهد كرد...
آغاز دوباره خيزش دريمن

پایگاه خبری انصارحزب الله- دوشنبه ۱۳ مرداد ماه سال جاري هزاران نفر از مردم یمن در صنعا پایتخت این کشور با برگزاری تظاهراتی سرنگوني رژیم حاکم بر این کشور را خواستار شدند. تظاهرات کنندگان با سر دادن شعارهایی همچون «ملت خواستار سرنگونی دولت فاسد است» تظاهرات خود را از میدان «التغییر» آغاز كرده بودند.

شعله اين اعتراضات پس از فراخوان «عبدالملک حوثی» رهبر حوثی‌ها و «انصار الله» بر افروخته شد كه از مردم خواست در اعتراض به افزايش قیمت بنزین از ۲۵۰۰ ریال به ۴۰۰۰ ریال (در هر۲۰ لیتر) تظاهرات كنند.درحالي به نظر مي رسد كه دست مايه اصلي آغاز تنش در يمن اقتصادي باشد كه براساس آمار اعلام شده از سوي بانک بین‌المللي در سال ۲۰۱۲ ، ۵۴ درصد از مردم یمن زیر خط فقر زندگی می کنند.

ايران و ميانجيگري در يمن

با گذشت ۲ هفته از آغاز دور جديد خيزش در يمن و پس از ناكامي هيئت اعزامي رئيس جمهور به يمن براي متقاعد كردن حوثي ها در روز شنبه ۲۵ مرداد ماه ، روز دوشنبه ۲۷ مرداد ماه منابع مطلع اعلام کردند یک هیئت یمنی به «مسقط» پایتخت عمان رفته‌ است تا از دولت عُمان بخواهند جمهوري اسلامي ايران را به میانجیگری بين طرفين فرابخواند. اين درحالي است كه پيش از آن حكومت يمن و عربستان بواسطه ايجاد در گيري بين تكفيري هاي مسلح و «انصار الله» نيز نتوانسته بودند به مهار آنان موفق شدند.

اين سلسله درگيري ها بين جماعت «أنصار الله» و نيروهاي مسلح وابسته به حزب «التجمع اليمني للإصلاح» در اكتبر ۲۰۱۳ و در منطقة «دماج» در استان صعده آغاز شده بود كه به استانهاي عمران و صنعاء نيز تسري يافت و حتي به دخالت تيپ نظامي وفادار به «علي محسن الأحمر» براي دفاع از نيروهاي «التجمع اليمني للإصلاح» نيز انجاميد. اين حزب در واقع يك گروه شبه نظامي بود كه در سال ۱۹۷۹ و در خلال جنگ «الجبهة» ، با كمك هاي مالي و تسليحاتي عربستان سعودي توسط «علي عبدالله صالح» با نام «الجبهة الإسلامية» تاسيس شده بود.

نامه‌اي با ۱۱ امضاء

همزمان با تلاش هاي دولتي براي عقب راندن حوثي ها ، سفراي ۹ كشور و نمايندگان اتحاديه اروپا و شوراي همكاري خليج فارس ، در نامه اي كه از سوي «عبد الملك الحوثي» توهين آميز خوانده شد از «انصارالله» خواستند بر اساس قطعنامه ۱۱ ژوئيه شوراي امنيت از مناطق تصرف شده توسط اين گروه عقب نشيني كند و سلاح ها و مهمات به سرقت رفته از پايگاه‌هاي نظامي را تحويل دهد.

«بيتينا موشيدت» نماينده اتحاديه اروپا، «سعد العريفي» نماينده شوراي همكاري خليج فارس و «شكري ناصر الشريم» سفير كويت ، «بدر المنذري» سفير عمان ، «فرانك جيليت» سفیر‌ فرانسه ، «جين ماريوت» سفير بريتانيا ، «ولادمير ديدوشكن» سفير روسيه ، «كارين ساساهارا» سفير ايالات متحده آمريكا ، دكتر «هزاع» سفير عربستان سعودي ، «خالد الحساني» سفير امارات و «زو ليانگ» سفير چين ، ۱۱ امضاء كننده نامه‌اي بودند كه از «انصار الله» خواستند به مردم یمن و قانون اساسی این کشور و نظام حاکم بر آن احترام بگذارد و اذعان داشتند: «جامعه بین‌الملل هیچ اقدام تحریک‌آمیزی که به خشونت و تنش در یمن منجر شود نخواهد پذیرفت و آن را به شدت محکوم می‌کند.»

متصرفات ادعايي

متصرفات ادعايي سفراي ۹ كشور و نمايندگان ۲ سازمان منطقه اي ، مناطقي است كه پيش از حضور مجدد و گسترده مردمي در ميادين شهري و طي درگيري‌هاي آغاز شده از ۲۶ ارديبهشت ماه سال جاري توسط «انصارالله» به‌دست آمده بود. اين حملات با حمله به زندان مركزي استان عمران در ۱۳ خرداد ماه ادامه يافت.

حوثي‌ها روز ۲۴ خرداد پايگاه نظامي «جبل ضين» را تصرف و روز ۲۷ خرداد به «الظافر» حمله‌ور شدند و در نهايت روز ۱۷ تير ماه موفق شدند كنترل شهر راهبردی عمران در ۴۰ كيلومتري شمال پايتخت را برعهده بگيرند كه در واقع كنترل آن به لحاظ محل حضور عشيره الاحمر و حزب «التجمع اليمني للإصلاح» يك امر راهبردی براي تعيين تحولات روزهاي آينده يمن محسوب مي‌شد . با اين وصف ، در مقابل روز ۲۸ مرداد ماه «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی حوثی‌ها با قرائت بيانيه اي ۷ بندي تمامی کشورهاي نويسنده نامه را به نقش داشتن در تحولات یمن و هرج و مرج ایجاد شده در یمن و سایر کشورهای عربی متهم کرد و هدف از آن را تغییر نقشه‌های منطقه برای حذف مسئله فلسطین و تضمین سیطره رژیم صهیونیستی بر بخش لاینفکی از کشورهای عربی و اسلامی دانست.

كمك‌هاي آمريكا

به دنبال اين و پس از تظاهرات گسترده يمني ها پس از نماز جمعه روز۳۱ مرداد ماه یک ناو آمریکایی به عدن رسید و ناوهای هواپیمابر ديگر نیز وارد آبهای منطقه‌ای این کشور شده‌اند كه به نظر مي رسد اين حضور تنها به معني اجراي سياست هاي باراك اوباما در يمن باشد كه پيش از اين آن را برگردان نقشه راه آمريكا در سوريه و عراق ناميده بود كه اين به مفهوم كمك هاي ترابري براي افزایش محدوده عملیاتی ارتش یمن ، آموزش و مشاوره به نیروهای محلی‌، ارائه تدارکات حیاتی و پشتیبانی اطلاعات برای انجام عملیات های ضد تروریستی یمن است. همچنين حملات هوایی محدود براي هدف قرار دادن رهبران القاعده در شبه جزیره عربستان و فرماندهان سطح میانی كه در توطئه علیه منافع ایالات متحده دخالت دارند، نيز در دستور كار ارتش اين كشور قرار دارد.

انصارالشريعه در مقابل انصارالله

اين درحالي است كه كارشناسان معتقدند به موازات آغاز خيزش دوباره يمني‌ها كه به قدرت‌گيري گروه شيعه انصار الله در اين كشور خواهد انجاميد ، يمن مجددا شاهد هجوم القاعده شبه جزيره عربستان خواهد بود. نشانه هاي چنين تهاجمي با هجوم «انصار الشريعه» براي در اختيار گرفتن كنترل شهر «سيئون» در روز دوم خرداد مشاهده شده بود كه به شكست انجاميد.

در تصاوير منتشر شده از اين حمله كه به پايگاه‌هاي نظامي ، مراكز دولتي و بانك هاي محلي انجام شده بود «جلال المرقوشي» امير «انصارالشريعه» كه به «حمزه زنگباري» معروف است ديده مي‌شد. وي همچنين پس از آنكه گروه تحت امرش در روز ۱۷ مرداد به القطان در ۳۹ كيلومتري غرب سيئون حمله كرده بودند ، روز جمعه ۲۴ مرداد ماه بواسطه انتشار يك ويدئو همزمان جنگ با الحوثي ها و ارتش يمن را اعلام كرد.

تهديد «انصار الشريعه» در حالي است كه پيش از اين «علامه عبدالعظيم عوفي»، از رهبران سلفي نيز فتوا داده بود: «جهاد عليه الحوثي‌ها بهتر از جهاد عليه يهوديان است، چرا که الحوثي‌ها دشمنان خدا، پيامبر و مومنان هستند و تا زماني‌که گروهي به نام الحوثي وجود دارد، جنگ با يهود بي‌معني است».

«شيخ حسن الاحمر» از شيوخ و رهبران قبيله «الاحمر» نيز تکفيري‌ها را به جهاد عليه الحوثي‌ها دعوت کرده و «يحيي الحجوري»، مدير مرکز سلفي‌هاي دماج در استان صعده نيز در فتواي خود الحوثي‌ها را رافضي و پيروان آن را کافر ناميده و کشتن و ريختن خون آنها را واجب اعلام كرده بود.

سعودي و مرز مشترك با ايران

اما با وجود همه اين تهديدات بايد دانست که جريانهاي تكفيري پيش از اين نيز در يمن توسط الحوثي ها سركوب و تار و مار شده اند.

منطقه «دماج» در جنوب شرقي صعده ، محلي به وسعت ۳ كيلومتر مربع است كه آنها (تکفیری ها)‌در اين منطقه مساجد را تبديل به مراکز آموزش نظامي عناصرخارجي مسلح کرده اند. و حزب «انصارالله» ارگان الحوثي‌هاي يمن در باره ماهيت گروه‌هاي تكفيري مي‌گويد:«آنها با برخي از مراکزِ با نفوذ در اين کشورمثل برخي تاجران و خاندان آل احمر (وابسته به رژيم سرنگون شده علي عبدالله صالح) ارتباطات و همکاري‌هاي گسترده اي دارند که دامن زدن به اختلافات مذهبي ، صدور فتواهاي تکفيري ، تظاهرات و سخنراني‌هاي فتنه انگيزانه و دعوت به قتل مخالفان خود از راهبردهاي آنان است.»

بنابراين به نظر مي رسد بر اساس تجربه‌هاي پيشين ، علي رغم حمايت‌هاي پنهان سعودي از جريانهاي تكفيري، آنان قادر به بر هم زدن موازنه به نفع «عبد ربه منصور هادي» نباشند، چنانكه در واقع بايد گفت يمن تنها كشور در منطقه خاورميانه و شبه جزيره عربستان است كه شيعيان در آن زمام امور را در دست داشته و بر القاعده و جريانهاي تكفيري تسلط و تفوق دارند.

درحالي حكومت فاسد «عبد ربه منصور هادي» در شرف سقوط قرار گرفته كه همزمان خبرهايي مبني بر اعلام آماده باش نيروهاي سعودي در مرزهاي يمن شنيده مي شود؛ چرا كه در صورت وقوع اين اتفاق عربستان سعودي شاهد به قدرت رسيدن دشمنان ديرينه خود در يمن خواهد بود كه به تعبير برخي كارشناسان شبه جزيره عربستان را با جمهوري اسلامي ايران هم مرز خواهد كرد كه اين به مفهوم تغيير جدي موازنه در منطقه به ضرر سعودي ها خواهد بود.

کورش
۱۳۹۳-۰۶-۲۲ ۰۰:۲۱:۱۲
با سلام و خسته نباشيد اگه مقدورهست همانند سایر سایت هها مخصوصا سایت منحرف کلمه اخبار را به ایمیل افراد بفرستید که اشخاص صدای شما باشند با تشکر
علی
۱۳۹۳-۰۶-۱۰ ۱۴:۵۲:۱۵
احسن برشما
کوچکترین ایرانی
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۲:۰۹:۲۲
سلام ، از زمانی که توسط بوش پدر نظم نوین جهانی و تلاش برای حاکمیت مطلق شیطان بر زمین ابلاغ شد فقط شیعه بوده که مقابل این حرکت ماسونهای شیطان پرست ایستاده و امروزه برای برداشتن مقاومت شیعه جریانی مسیر تئوری ریزه کردن شیاطین خوب و شیطاطین بد را در دستور کار خود دارد تا با این فریب ابتدا شیعه را به خوش بینی وادار و با شیاطین دور یک میز جمع کند و بعد فرصتی برای شیاطین بد ایجاد شود تا راهبردهای خود را بدون مقاومت شیعه تا حصول نتیجه به پیش ببرند ، بموازات اش هم با کمک نسلهای مختلف تکنولوژی خصوصا انواع همراه آن ، آنقدر فحشاء ومنکرات را چه از راه های "مجوز" دار و چه از راه های غیر قانونی و برون مرزی بر پیکر نسل جوان شیعه بدمدند تا تمام وجود نسل جوان شیعه پر از لذت طلبی و دنیا پرستی شود و آنموقع است که به نظم نوین جهانی خود برسند ، امــــــــــــــــــــــــــــــا ، امـــــــــــــــــــــــا بخاطر می آورم که ای کسانیکه به دل رحمی شیاطین دل خوشید و یا فکر میکنید که هم میشود از با امام حسین بود و هم با یزید بیعت کرد ، هم میشود انقلابی بود و هم میشود هلوکاست را تایید و اعلام بیعت با صهیونیسم کرد ، مدیریت جهانی در دست امام معصوم علیه السلام بعنوان نماینده تام ا ختیار خداوند است و تاریخ هوش خاص خود را در پیچ های خطرناک همواره ثابت نموده است ، باشد که همگان عبرت بگیریم و از شیعیان مخلص حضرت صاحب علیه السلام باشیم .
عباس
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۱:۰۴:۴۲
انشاا... . باید توجه داشت که مولایمان فرمودند آنها در کفر خود متحدند ولی برخی شما در حق خود متفرقید
سرباز ولایت
۱۳۹۳-۰۶-۰۹ ۱۰:۴۳:۲۲
زنده باد جنبش یمانی.
محمد مهدي
۱۳۹۳-۰۶-۰۸ ۲۳:۳۰:۲۰
خدايا به حق اهل بيت عليهم السلام هر چه زودتر شيعيان را در رسيدن به حاكميت مطلق يمن كمك و ياري بفرما ... امين
انصار اصفهانی
۱۳۹۳-۰۶-۰۸ ۱۳:۳۳:۰۷
زنده‌باد رزمندگان انصار چه انصارالله چه انصار حزب‌الله؛

بیرق شیعه در دستان این رزمندگان است

یا علی مدد