داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 121254
حقايقي قابل تأمل درباره فهرست اصلاح‌طلبان در تهران
ضرورت رأي به ۳۰ نامزد فهرست ائتلاف اصولگرايان
دوشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۳۹
 
امروز جای ایستادگی روی سلیقه‌های خاص نیست و شرایط به گونه‌ای است که توده‌های عظیم وفادار به اسلام و انقلاب باید از سلیقه‌ها و خواسته‌های حداکثری خود- که قابل قبول نیز هست - برای حفظ یک ارزش والاتر و بالاتر صرفنظر کنند...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: در روزهاي مانده تا انتخابات هفتم اسفند، صحنه سياسي جامعه شاهد رقابت فهرست‌هاي انتخاباتي است.

«اصولگرايان» در تهران و شهرستان‌ها در قالب فهرست‌هاي واحد به صحنه آمده‌اند و جريان سياسي خاص يا همان اصلاح‌طلبان نيز توانستند پس از افت و خيزهاي فراوان، فهرستي مشترک را با دولتي‌ها عرضه کنند.

دولتي‌ها و حزب اعتدال و توسعه که خود را حامي دولت معرفي کرده است نيز اگرچه از ماه‌ها قبل اعلام کرده بودند که فهرست نامزدهاي خود را بصورت جداگانه و «مستقل» از اصلاح‌طلبان منتشر مي‌کنند اما سرانجام به دلايلي مجاب شدند و ترجيح دادند که ليست آنها و اصلاح‌طلبان يکي باشد.

اگرچه جالب است که در ليست ائتلاف اصلاح‌طلبان و دولتي‌ها نام چند چهره اصولگرا همچون علي مطهري، کاظم جلالي و بهروز نعمتي نيز به چشم مي‌خورد.

چهره‌هايي که اين روزها در مجامع اصلاح‌طلب با طمطراق فراوان سخنراني مي‌کنند، در مواردي از مواضع سال ۸۸ خود عليه فتنه‌گران عدول مي‌کنند و ايضاً انتقادات تندي را به سمت جبهه اصولگرايي گسيل داشته‌اند.

علي لاريجاني، رئيس مجلس شوراي اسلامي و نماينده قم نيز در انتخابات جاري ترجيح داده است که سابقه اصولگرايي خود را فعلاً به کناري نهاده و تحت عنوان «مستقل» وارد انتخابات شود.

او بدون هيچ حمايت خاصي از ائتلاف اصولگرايان و سکوت پيشه کردن در اين زمينه، ترجيح داده در ظاهر فقط نظاره‌گر ماجراهاي انتخاباتي باشد و از حوزه انتخابيه قم، نامزد شود.

در سوي ديگر ماجرا، اصلاح‌طلبان نيز حمايت‌هاي گسترده‌اي را از چيزي به نام «اصولگرايان معتدل» بعمل آورده و بصورت علني از رياست لاريجاني بر مجلس آينده اعلام حمايت کرده‌اند.

گزاره‌اي که البته ناگفته پيداست با توجه به سوابق فراکسيون اکثريتي رهروان، امکان وقوع آن محتمل است. در ميانه اين رخدادها اما اتفاقات ديگري هم روي داده که افکار عمومي را به شدت به تأمل وا داشته است.

فهرست اصلاح‌طلبان، خواستار فک حصر از فتنه‌گران و بدون اقتصاددان‌ها

نامزدهاي حاضر در ليست اصلاح‌طلبان در روزهاي شروع تبليغات انتخاباتي تاکنون سخنان عجيب و غريبي را بر زبان رانده‌اند. تعدادي از کانديداهاي فهرست جريان خاص و دولت در تهران که بخشي از آنها هم کانديداهاي زن هستند اعلام کرده‌اند که مطالبه آنها «فکّ حصر» است!

جمع ديگري از اين افراد نيز اعلام کرده‌اند که قصد دارند پيگير حقوق ردّ صلاحيت شدگان انتخابات باشند. کانديداهاي اصولگراي حاضر در ليست مذکور نيز ترجيح داده‌اند در روزهاي جاري بيشتر مشغول تصحيح مواضع اصولگرايانه خويش! و انتقاد از نمايندگان اصولگراي مجلس نهم باشند.

در همين حال، حميدرضا جلايي‌پور، فعال سياسي اصلاح‌طلب به تازگي طي مصاحبه‌اي اعلام کرده است که «اصلاح‌طلبان هيچ قولي براي رفع مشکلات اقتصادي به مردم نمي‌دهند»!

نکته جالب ديگر در ليست اعلام شده از سوي اصلاح‌طلبان در تهران آنست که در آن هيچ خبري حتي از يک چهره اقتصاددان هم نيست.

سهيلا جلودارزاده، از کانديداهاي اصلاح‌طلب در اين باره اينطور گفته است که ما اگرچه اقتصاددان نداريم اما به اقتصاددان‌ها قول داده‌ايم.

اين در حالي است که جريان خاص و دولتي‌ها طي ۳ سال گذشته بصورت علي‌الدوام مدعي وجود مسائل حادّ اقتصادي و معيشتي در ايران بوده‌اند اما اکنون که موسم انتخابات رسيده است از پيگيري اولويت‌هاي سياسي خود سخن مي‌گويند.

تلاش بی‌بی‌سی براي رأي انگليسي

ماجراي ديگري که در حاشيه‌هاي فهرست منتسب به جريان خاص رخ داده است، تلاش هماهنگ رسانه‌هاي ضد انقلاب از جمله بي‌بي‌سي براي کمک به اين ليست در انتخابات مجلس و حتي انتخابات خبرگان است.

رسانه‌هاي بيگانه به صراحت از مردم ايران خواسته‌اند که به آيات عظام «يزدي، جنتي و مصباح يزدي» رأي ندهند. اين رسانه‌ها همچنين حمايت‌هايي را نيز از ليست اصلاح‌طلبان بويژه در تهران بعمل آورده‌اند.

جالب آنکه حتي يکي از داوطلبان ردّ صلاحيت شده مجلس خبرگان نيز که هم‌اکنون در خارج از کشور به سر مي‌برد، طي يادداشتي، از مردم خواسته است که در انتخابات خبرگان به کساني معتقد به انتخابات نيستند و طرفدار انتصابات! هستند رأي ندهند. (منظور فرد مذکور از اين عبارت محرز است!)

در اين ميان اما خبري از ابراز برائت جريان سياسي خاص و جريانات دولتي از اين اعلام حمايت‌هاي اجنبي نيست و آنها بصورت عمومي و يکپارچه از اين کار ابراز برائت نکرده‌اند.

اگرچه رئيس‌جمهور روحاني اخيراً در همايش کارگران با کنايه گفت:‌«ما نیازی به نصیحت هیچ غیرایرانی نداریم، چرا که مردم ما آگاه و بیدار بوده و مصالح خود را به خوبی تشخیص می‌دهند و مطمئناً اصلح‌ترین افراد را از بین کاندیداها انتخاب خواهند کرد»!

در همين حال، رضا سراج، تحليلگر مسائل راهبردي اخيراً در يک همايش با اشاره به حمايت رسانه‌هاي ضد انقلاب از برخي شخصيت‌ها و فهرست‌هاي انتخاباتي گفته است:

اگر کسی تا حالا تردید داشت اما حمایت بی‌بی‌سی،‌رادیو فردا و دیگر رسانه‌های بیگانه از اشخاص معین نشان می‌دهد که این انتخابات (تنها) سیاسی نیست بلکه بر سر انقلاب و مسائل انقلاب است و کسانی که با منافع ملی به صحنه انتخابات نگاه می‌کنند باید بدانند اگر به دنبال امنیت ملی هستند و به دنبال اجرای برجام هستند با لیست انگلیسی و رأی انگلیسی امنیت ملی ما به مخاطره می‌افتد.

وی با بیان اینکه رأی انگلیسی اقتدار منطقه‌ای ما را تضعیف می‌کند تصريح کرده است: رأی انگلیسی رأی داعشی است و در حوزه امنیت ملی اقتدار ما را به مخاطره می‌اندازد، امروز در شرایطی که در منطقه دست برتر داریم و خارج از مرزها با تهدید مقابله می‌کنیم متاسفانه پالس‌هایی را در داخل مشاهده می‌کنیم که پازل دشمن را کامل می‌کند.

نکاتي درباره فهرست ائتلاف اصولگرايان و ضرورت رأي دادن به تمام نامزدهاي فهرست

اصولگرايان بعنوان معتقدان به تفکر اصيل انقلاب اسلامي و اسلام ناب نيز در انتخابات جاري توانسته‌اند با يک ليست مشترک ۳۰ نفره در تهران، نامزدهاي خود را به افکار عمومي و به ساحت رأي مردم ارائه کنند.

نامزدهاي فهرست اصولگرايان ترکيبي از اقتصاددانان، فعالان فرهنگي، جوانان، نمايندگان مجلس فعلي، بانوان، مديران اجرايي و حتي کساني با سابقه معاونت رياست جمهوري و وزارت هستند.

محمدنبي حبيبي، دبير کل حزب مؤتلفه اسلامي در همين باره گفته است: « از ۶ ماه پیش ۱۸۰ گروه، حزب و شخصیت‌های برجسته اصولگرایی زیر سقف گفت‌وگو بحث‌های صمیمیانه‌ای را برای نیازهای مردم در مجلس آینده داشتند که نتیجه این بحث‌ها همین فهرست ۳۰ نفره‌ای است که منتشر شد.»

در اين دوره از انتخابات مجلس شوراي اسلامي، تمام اعاظم و تئوريسين‌هاي اصولگرا نيز بر رأي دادن به تمام اعضاي فهرست تأکيد کرده‌اند و هيچ صداي مخالف قابل اعتنايي در اين زمينه به گوش نمي‌رسد.

تعدادي از نامزدهاي مبرّز اصولگرا نيز که در فهرست ائتلاف حضور نيافته‌اند؛ با صدور بيانيه‌هايي از حضور در انتخابات به نفع فهرست اصولگرايان انصراف داده و از آن اعلام حمايت کرده‌اند.

ائتلاف اصولگرايان در شهرستان‌ها هم فهرست مشترک خود را ارائه کرده و بصورت کلان، در سرتاسر کشور از ليست واحدي برخوردار است.

حسين شريعتمداري، مدير مسئول روزنامه کيهان اخيراً طي يادداشتي با عنوان «فرمول انتخاب» در همين رابطه نوشت:
«با توجه به شرایط و مختصات میدان پیش روی، رأی دادن به تمامی ۳۰ نامزد این لیست ضروری است چرا که حذف هر یک از آنان می‌تواند راه را برای ورود برخی از کسانی که شایسته نیستند هموار کند.»

او همچنين بيان مي‌کند: کسانی ممکن است با حضور برخی از نامزدها در این لیست موافق نباشند و نامزدهای دیگری را ترجیح بدهند. این دوستان باید توجه داشته باشند که تغییر افراد لیست و جایگزین آنها با نامزدهای دیگر نمی‌تواند پیروزی آنها را در پی داشته باشد و تنها نتیجه آن، کاهش آراء نامزدهای لیست مزبور به نفع کسانی است که آنان را شایسته نمی‌دانند. بنابراین با توجه به حساسیت شرایط بایستی از سلیقه خاص خود به نفع جریان وفادار به اصول و مبانی انقلاب صرفنظر کنند.

شريعتمداري تصريح مي‌کند: بی‌تردید از نگاه این و آن، نامزدهایی بوده و هستند که از برخی نامزدهای لیست مزبور شایستگی بیشتری داشته‌اند ولی گنجایش لیست بیش از ۳۰ نفر نیست و به طور طبیعی و منطقی برخی از شایستگان الزاما از لیست بیرون می‌مانند که در مواردی نیز مانده‌اند. این نکته باید مورد توجه جدی دوستان بیرون مانده از لیست نیز قرار گیرد و مطمئن باشند که عدم حضورشان در لیست فقط یک الزام منطقی بوده است و به هر حال و در هر صورت عده‌ای بیرون خواهند ماند و شایسته نیست که این عده در لیست‌های دیگر حضور یابند که خوشبختانه بسیاری از آنان به نفع لیست اصلی از نامزدی خویش اعلام انصراف کرده‌اند.

اين فعال سياسي اصولگرا در خاتمه نيز مي‌گويد: امروز جای ایستادگی روی سلیقه‌های خاص نیست و شرایط به گونه‌ای است که توده‌های عظیم وفادار به اسلام و انقلاب باید از سلیقه‌ها و خواسته‌های حداکثری خود- که قابل قبول نیز هست - برای حفظ یک ارزش والاتر و بالاتر صرفنظر کنند.