Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 94785
۳ نظر
گروه‌هاي امر به معروف؛ يك گام به پيش!
درباره تصويب ديرهنگام طرح حمايت از آمران به معروف
تقلای سردرگم مخالفان شکست خورد
شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۵
 
رسانه هاي ضد انقلاب و عقبه داخلي آنان كه از تقارن اين اقدامات انقلابي دچار سردرگمي شده بودند براي بازگرداندن آرامش به جبهه به هم ريخته خود سناريوسازي القای «آغاز به كار يك جريان هماهنگ به منظور تقابل با دولت» را آغاز كردند...
تقارن دوباره

پایگاه خبری انصارحزب الله،روز سه شنبه ۱۶مهرماه ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حال تصویب طرحی ذیل عنوان حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر به سر می‌بردند.

بررسی دو فوریتی این طرح نيز در نشست علنی روز یکشنبه یکم تیرماه انجام شده بود که وحشت عجيبي را بر رسانه هاي معاند حاكم ساخت. مجلس شورای اسلامی درحالي روز يكم تيرماه با ۱۴۲رای موافق از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر دو فوريت طرح ياد شده را به تصویب رسانيد كه رسانه هاي ضد انقلاب و عقبه داخلي آنان كه از تقارن اين اقدامات انقلابي دچار سردرگمي شده بودند براي بازگرداندن آرامش به جبهه به هم ريخته خود سناريوسازي القای «آغاز به كار يك جريان هماهنگ به منظور تقابل با دولت» را آغاز كردند.

آمربه معروفي كه محكوم شد!

اين مغلطه گري كور درحالي آغاز شد كه پيش از آن دکتر مجتبی رحماندوست ارائه دهنده طرح حمایت از آمران به معروف ، با نام بردن از شهدای امر به معروف نظیر خلیلی، باباخانی و مدد خانی در بیان ادله لزوم تصویب چنین طرحی گفته بود: «به بسیاری از کسانی که اقدام به این مهم کرده‌اند نیز بی‌احترامی شده است، بنابراین باید سعی کنیم از آنها حمایت کنیم.»

دكتر رحماندوست همچنين در تبیین لزوم تصویب سریع این طرح به ذکر یکی از مصادیق تضییع حقوق آمران به معروف پرداخته بود که براساس آن شخصی به زنی که در اتومبیل خود حجاب خود را برداشته بود ، تذکر می‌دهد اما وی به جای اصلاح عمل اشتباه خود، اقدام به درآوردن لباس درملأ عام کرده و در ادامه وقتی که کار به مراجع قضایی کشیده شده است ، شخص آمر به معروف محکوم و با قید ضمانت آزاد می‌شود!.

تصويب انقلابي

اما حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیته تهیه طرح امر به معروف و نهی از منکر مجلس شورای اسلامی روز چهارشنبه ۲۸ خرداد ماه درباره ماهيت اين طرح گفته بود: «برای تهیه این طرح ۲۴ ماده ای با آیات عظام مهدوی کنی ، مصباح ، یزدی ، مظاهری و کارشناسان حوزه و دانشگاه و اعضای شورای نگهبان و شورای عالی انقلاب فرهنگی مشورت شده تا مواد آن با قانون اساسی و قوانین پایین‌دستی مغایرتی نداشته باشد و در صحن علنی مجلس مورد ایراد قرار نگیرد.»

به هرحال پس از طي یک فرایند ۴ماهه كه با شانتاژ مداوم رسانه اي و البته همراهي برخي مقامات دولتي براي اختلال در روند كار گروه هاي امر به معروف و نهي از منكر همراه بود، بالاخره روز ۱۶ مهرماه سال جاری، طرح حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر با رای موافق ۱۵۶ نفر از مجموع ۲۰۲ نماينده حاضر در صحن مجلس به تصویب رسید ، این درحالی است که تنها ۲۳ نفر با این طرح مخالفت و ۸ نفر نیز رای ممتنع دادند.

مخالفت «شديد» دولت!

تصويب اين طرح با راي اكثريت قاطع نمايندگان مجلس درحالي رخ داد كه بلافاصله شانتاژ رسانه اي نيز از سرگرفته شد كه البته آتش اوليه آن توسط نماينده پارلماني رئيس جمهور و اقليت اصلاح طلب مجلس تهيه شده بود. از ضد انقلاب گرفته تا اصلاح طلب جملگي در يك صف در مقابل تصويب يك طرح قانوني در مجلس موضع گرفتند. از ميان طيف داخلي روزنامه «اعتماد» تيتر۱ شماره ۳۰۷۹ خود را به اين موضوع اختصاص داده و نوشته بود: «نهادسازي موازي براي«امر به معروف»؛ مجلس با وجود مخالفت شديد دولت تصويب كرد»

«اعتماد» همچنين براي تفسير واژه «شديد» كه در توصيف درجه مخالفت دولت با تصويب طرح حمايت از آمران به معروف به كار برده بود نوشت:«مخالفتي آنقدر جدي كه سبب شد تا مجيد انصاري، معاون پارلماني رييس‌جمهوري براي نخستين بار پشت تريبون مجلس برود و با طرح مخالفت كند.»

تفسير از اكثريت و اصحاب نقد «آبكي»

«اعــتمــاد» درحالي از اين فعال فـــتنه ، به عنوان نماينده دولت در مخالفت با كليات طرح حمايت از آمران به معروف نام برد كه در ادامه بازي خود به طور ناشيانه‌اي سعي كرد تا تصويب اين طرح را به منتقدان دولت منتسب كند و آن را يك حركت حداقلي نشان دهد چنانچه براي توصيف جديت متقابل حاميان طرح ياد شده نوشت: «ورود چهره هاي اصلي جريان منتقد دولت همچون احمد سالك و مرتضي آقاتهراني به ميدان موافقت با اين طرح حكايت از همين جديت داشت.»

درحالي مرتضي آقا تهراني از تريبون مجلس سخنان مخالفان طرح حمايت از آمران به معروف را «آبكي» قلمداد كرد كه «كمال‌الدين پيرموذن» نماينده اقليت اصلاح‌طلب به عنوان يكي از مصاديق اين توصيف در مخالفت با كليات اين طرح گفت: «اين طرح بايد قابليت قانوني داشته باشد و خلأ قضايي را برطرف كند كه اينگونه نيست.» وي افزود: «متاسفانه مواد اين طرح خلاف اصل ۷۵ قانون اساسي است و كار كارشناسي روي آن انجام نشده است.» پيرموذن البته در تذكري كنايه وار خطاب به نمايندگان خاطرنشان كرد: «ما مي‌توانيم به جاي اينگونه طرح ها به موضوعات ديگري همچون حمايت از حقوق شهروندي، كشته شدن دستفروش‌ها و موضوعات ديگر بپردازيم.»

فغان نماينده پارلماني دولت

يكي از مفاد طرح تصويب شده از سوي مجلس برگزاري تجمعات را نيز در قالب امر به معروف دسته بندي كرده و در اقدامي هرچند دير هنگام اما شايسته كسب مجوز براي برگزاري تجمعات اعتراض آميز به عملكرد مسئولان را از زير سلطه وزارت كشور خارج ساخته است.

درحالي اين اقدام از اين پس حاشيه امني كه دولتها در پشت سنگر قانون براي اهمال و قانون‌گريزي خود مي‌سازند را نابود مي سازد كه «انصاري» به عنوان سر سلسله نقادان در اعتراض به اين ماده گفته بود: «در اين طرح ساختار و ستادي به عنوان ستاد امر به معروف و نهي از منكر مشخص شده كه ۱۷ عضو دارد كه از اين ۱۷ عضو ۱۱ عضو وزير نيستند و علما، رؤساي سازمان‌ها و فرماندهان اعضاي آن را تشكيل مي‌دهند. اين ستاد مصوباتش براي سه قوه است و براي تمام دستگاه‌ها لازم‌الاجراست كه اين خلاف قانون اساسي است. چه طور مصوبات ستادي كه رياست آن را امام جمعه تهران برعهده دارد، براي سه قوه لازم‌الاجرا باشد؟، در بخشي از اين طرح آمده است كه در صورت عدم رعايت اين مصوبات دستگاه‌ها مجازات مي‌شوند. اشكال ديگر اين است كه در اين طرح آمده كه از اين پس مجوز تمام تجمعات توسط ستادي كه در اين طرح معرفي شده صادر مي‌شود كه اين نيز خلاف قانون است زيرا وزارت كشور مجوز تجمعات را صادر مي‌كند. اگر مشكل امنيتي در اين راستا پيش بيايد چه كسي به مردم پاسخگو خواهد بود، اين در حالي است كه ما شاهديم رئيس ستاد، امام جمعه تهران است.در اين طرح گفته شده اگر به درخواست سه نفر تقاضاي اقدام جمعي صورت گيرد، ستاد بايد تشكيل جلسه دهد و مجوز صادر كند.»

«ابتكار» و هرج و مرج

اما به موازات «اعتماد» ، روزنامه «ابتكار» نيز به شكل تمام عيار وارد گود شده و با دستمايه قرار دادن سخنان مخالفان طرح حمايت از آمران به معروف در تيتر ۱ خود نوشته بود: « دولت به تصويب کليات طرح «حمايت از آمران به معروف» واکنش نشان داد؛ تداخل در وظايف وزارت کشور»

تكيه‌گاه تيتر اين روزنامه اصلاح‌طلب‌، بخشي از سخنان معاون پارلماني رئيس‌جمهور بود كه تشکيلات پيش‌بيني شده در طرح مصوب مجلس كه قرار است به جاي وزارت كشور مجوز تجمع صادر كند را «موجب ايجاد هرج و مرج و سلب امنيت در کشور» قلمداد كرده بود.

اين روزنامه اصلاح‌طلب نيز در بخشي از گزارش خود با استناد به سخنان «مهرداد لاهوتي» ديگر مخالف اين طرح به نقل از وي نوشته بود: «واقعيت اين است که نگراني‌هايي وجود دارد که نبايد از آنها غافل شويم. نکند خداي ناکرده قانوني وضع کنيم که به بي‌نظمي در جامعه منجر شود.کجا پيش آمده که يک بسيجي که تحت پوشش پايگاه مقاومت امر به معروف کرده در مراجع قضايي حمايت نشده باشد؟ ما مجازات قانون اسلامي را داريم. در اين قانون آمده هرگاه فردي در مقابل دفاع از نفس، ناموس، مال و آزادي حرکتي انجام بدهد بايد از او دفاع کرد و اين موارد جزو جرم محسوب نمي‌شوند.»

مجلس فاسد و گردشگران خلاف‌كار!

درحالي سخنان اين مخالف نيز در رده اعتراضات «آبكي» دسته بندي شد كه سابقه سرگرداني قضائي و بلاتكليفي مضروبين آمر به معروف و خانواده شهدا مثنوي ۷۰ مني است كه خود در قالب يك مصيبت نامه چند جلدي قابل انتشار است. پديده اي كه عوارض آن چيزي جز تجري مفسدان نبوده است و تنها يك نمونه آن در خلال همين گزارش به نقل دكتر «مجتبي رحماندوست» نقل شد. اما لاهوتي در ادامه با انتقاد از ماده ۹ طرح حمايت از آمرين به معروف از اينكه براساس اين ماده حق دارند اعتراض کنند ابراز نگراني كرد و گفت: «اگر همين فردا يک نفر داخل همين مجلس گفت که فساد کرديم و تحمل کرديد چه؟»

وي همچنين در اظــهــاراتـي عجيــب به مــاده ۱۳ اين قانون ايراد گرفت که براساس آن وزارت امور خارجه و ســازمــان ميــراث فرهنگي بايد قبل از ورود گردشگران به کشور براي آنان کلاس آموزشي بگذارند. وي در ادله سست و عجيب خود براي مخالفت با اين طرح مدعي شد كه «براساس افق ۱۴۰۴ بايد به ۲۰ ميليون گردشگر و۲۵ ميليون دلار درآمد حاصل از گردشگري برسيم. مگر ما وقتي به جايي وارد مي‌شويم به قانون آنجا احترام نمي‌گذاريم؟ مطمئن باشيد گردشگران هم به قوانين ما احترام مي‌گذارند. گردشگراني که بخواهند کارهاي خلاف کنند به جاهاي ديگري مي‌روند. همين گردشگران مي‌توانند سفيران فرهنگ ما باشند.»

امر به معروف قطعا با تذکر لساني حل نمي‌شود!

«حسين گروسي» نيز به عنوان آخرين مخالف طرح امر به معروف دليل نگراني‌ خود را تبديل نقش نظارتي به نقش دخالتي در ساير دستگاه‌ها عنوان كرد و مدعي شد: «در اين طرح مطالعه عميقي نشده و مي‌طلبد که کار بسيار عميق‌تري صورت بگيرد ، برخي از بندها نيز با اصل ۷۵ قانون اساسي مغايرت دارد. امر به معروف قطعا با تذکر لساني حل نمي‌شود، برخي از مواردي که در اين طرح ذکر شده دخالت در سازمان‌هاي ديگر است.»

در مقابل اقليت مخالف ، برخي وكلا نيز از طرف اكثريت موافق به اقامه ادله خود پرداختند در اين ميان حجت الاسلام «احمد سالك» با بيان اينكه پس از ۳۵ سال رد و بدل شدن موضوع امر به معروف و نهي از منكر بين دستگاه هاي اجرايي ، حالا كميسيون فرهنگي آن را به قانوني تبديل كرده است كه موجب تقويت ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر مي شود.»

علت كوتاهي مجلس

«احمد سالك» در پاسخ به ادعاي اقليت مخالفان كه اين طرح را غير كارشناسي مي‌خواندند گفت: «اين طرح عجولانه نيست و كار كارشناسي گسترده اي روي آن انجام شده است.»

ديگر موافق اين طرح محمد دهقان ، عضو هيئت رييسه و عضو كميسيون قضايي و حقوقي مجلس بود كه گفت: «امر به معروف و نهي از منكر امري نيست كه هم اكنون بخواهيم به خاطر وجود خلأهاي اجرايي آن را ناديده بگيريم بلكه حدود اين اصل بايد توسط قانون مشخص شود.» وي با بيان اينكه علت كوتاهي مجلس در مورد تدوين قانوني در زمينه امر به معروف و نهي از منكر به اين دليل بود كه تاكنون شوراي عالي انقلاب فرهنگي متولي اين امر بوده است، گفت: «در حال حاضر مجلس احساس نياز به تدوين قانوني براي امر به معروف ونهي از منكر دارد و با توجه به اينكه ايران كشور امر به معروف و نهي از منكر است شايسته نيست دچار افراط و تفريط شويم ، بنابراين دو كميسيون حقوقي و قضايي مجلس پس از بررسي‌هاي بسيار اين طرح را ارايه دادند.»

وي با بيان اينكه درحال حاضر مسوولان و مردم دچار افراط و تفريط شده‌اند گفت:«در همه جاي دنيا نظارت همگاني وجود دارد و با توجه به اسلامي بودن كشور ما اين نظارت دو جانبه مردم و مسوولان بايد پررنگ تر شود.»

بعد از۳۵ سال جرأت نداريم در مقابل منکر اخم کنيم!

«احمد آريايي‌نژاد» ، ديگر موافق اين طرح هم با بيان اينكه در حال حاضر منكرات زيادي در جامعه شاهد هستيم كه به دليل ناديده گرفتن دستور دين در توجه به امر به معروف و نهي از منكر است ، گفت: «مخالفت و نگراني هاي برخي افراد باعث از دست دادن زمان در مورد رفع مشكلات و منكرات جامعه شد و اين مسائل به نظرحل‌ناشدني مي‌آيد.»

وي كه معتقد بود در شرايط فعلي آمران به معروف و ناهيان به منكر مظلوم واقع شده‌اند، تاكيد كرد كه مجلس قصد دارد با اين طرح اين مظلوميت را از بين ببرد و در پاسخ به ادله سست نمايندگان «اقليت» مخالف گفت: «۳۵ سال از انقلاب اسلامي مي‌گذرد اما ما جرأت نداريم در مقابل منکر اخم کنيم و يا امر به معروف کنيم!» وی تصريح کرد: «اين طرح حسنات زيادي دارد اگر در جايي مشکلي وجود دارد بعدا آن را اصلاح کنيد؛ چرا که همه ما مسئوليم چرا که بايد اين کار را بکنيم تا تعداد آمران به معروف و ناهيان از منکر در جامعه زياد شود.»

«اقليت» ؛ آتش‌بيار معركه ضدانقلاب

در پايان بحث‌ ، «مرتضي آقا تهراني» رئيس کميسيون مشترک امر به معروف و نهي از منکر به دفاع از اين طرح پرداخت و در پاسخ به ايرادات «اقليت» مخالف گفت: «وزير کشور و مسئول بسيج در اين ستاد هستند چرا هرج و مرج ايجاد شود؟ اصل ۸ قانون اساسي تأکيد مي‌کند که امر به معروف در کشور وجود داشته باشد، اما متأسفانه رها شده، براي اجرايي کردن و فعال کردن آن بايد فکري کرد، اگر اين نباشد براي چه انقلاب کرديم؟»

اما مخالفت «آبكي» نماينده پارلماني دولت و اقليت مجلس تنها دستمايه شانتاژ رسانه هاي داخلي منتسب به طيف اصلاح‌طلب نبود، بلكه آتش تهيه مبسوطي نيز براي حملات رسانه‌هاي ضد انقلاب فراهم ساخت. در اين ميان پايگاه خبري «صداي آمريكا» با انعكاس اظهارات اين افراد ، طي گزارشی سعي كرد تا تصويب اين طرح را بي اهميت جلوه دهد.

چنانچه در جمع بندي خود اينچنين عنوان داشت كه اين طرح جديد نيست و پيش از اين نيز مصوباتي از اين دست وجود داشته است كه صرفا جنبه تبليغاتي دارد. اما پايگاه خبري ضد انقلاب «صداي آلمان» نيز در همين راستا جهت حملات خود را به سمت انصارحزب الله تغيير داده با استناد به بيانيه گنگي كه به نام «امت حزب الله» به طور مشكوكي درخبرگزاري فارس منتشر شده بود نوشته بود:« ۲۱۳ حزب‌‌اللهی در بیانیه‌ای به انصارحزب‌الله یادآور شدند برخورد فراتر از تذکر زبانی در امر به معروف آسیب جدی به کشور می‌زند.»

اين درحالي است كه خبرگزاري فارس اندكي پس از انتشار مشكوك اين بيانيه بي نام و نشان ، كه بسياري از ۲۱۳ امضاء كننده آن را افراد منتسب به «جريان انحرافي» تشكيل مي دادند ، آن را از خروجي پايگاه خود حذف كرد.

سعید
۱۳۹۳-۰۷-۳۰ ۰۱:۵۴:۱۴
امیدوارم آنقدر بندو تبصره بهش اضافه نکنن که در عمل بی تاثیر شود.
شرع منکر رامعلوم کرده چگونگی نهی از آن را هم معلوم کرده. حالا چون ما کارمان از کار گذشته میخواهیم با قانون کمی تعدیلش کنیم.
احمد اشرفیان کارشناس جغرافیای سیاسی
۱۳۹۳-۰۷-۲۸ ۱۳:۲۳:۱۹
امر به معروف در جامعه الزاما باید نهادینه شود وکسانی که مخالفت می کنند می خواهند میدان برای متجاوزان وسواستفاده کنندگان همچنان باز باشد وکسی جرات نکند به انها بگوید تو
علی
۱۳۹۳-۰۷-۲۷ ۰۷:۳۰:۱۴
روزی را آروز میکنم که اصلاح طلبان به طور کلی از صحنه سیاسی حذف شود.شعاری که از سوی خود امام خمینی مطرح شد که:در کشور فقط باید یک حزب باشد و آن حزب الله است ؛حزب مستضعفین.فیلم این سخنرانی هم موجود است.