داخلی فرهنگی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 82427
۴ نظر
به بهانه شهادت آمربه معروف
راه شهید خلیلی و رسالت ما در سال فرهنگ
سه شنبه ۵ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۱
 
دوسال قبل عقربه های ساعت ده ونیم یکی ازشب های تیرماه را نشان می داد که شاهد حادثه ای دلخراش در یکی از محلات شرق تهران بودیم، ...
پایگاه خبری انصارحزب الله- دوسال قبل عقربه های ساعت ده ونیم یکی ازشب های تیرماه را نشان می داد که شاهد حادثه ای دلخراش در یکی از محلات شرق تهران بودیم، طلبه جوانی به نام علی خلیلی، عده ای جوان را که سوار بر خودرو بوده و موسیقی غیرمجاز با صدای بلند گوش می دادند را دعوت به آرامش کرد ولی این توصیه به مشاجره از سوی سرنشینان خودرو تبدیل شد و یکی از آن اوباش ها به نام احسان با ضربه چاقو این طلبه جوان را ازناحیه گردن به شدت مجروح کرد.

پس ازخونریزی شدید وعدم پذیرش این طلبه، توسط چند بیمارستان، سرانجام پس از تهیه نمودن شش میلیون تومان وجه، یک بیمارستان خصوصی حاضربه پذیرش این جوان شد و وی تحت مداوا قرارگرفت...

اما نکته این جاست که علیرغم پرداختن ضعیف رسانه ها به این مقوله، تلاش زیادی شد تا این امر به یک دعوای کم ارزش و معمول خیابانی تبدیل شده و واقعیت ماجرا که انجام فریضه امر به معروف ونهی از منکراست از اذهان مغفول بماند. ظاهرا تذکرات لسانی برای دعوت به معروف و نهی از مزاحمت ها و منکرات به مذاق برخی ها خوش نمی آید و این چنین است که درسایه کم توجهی ها به این مقوله شاهد چندین مورد ضرب وشتم شدید و منجر به آسیب دیدگی و جراحات برای آمران به معروف بوده ایم.

بارها وبارها تاکیدات مسئولان قضایی وانتظامی برای تشدید مجازات وبرخورد با اراذل واوباش قمه کش و چاقوکشان خیابانی را شنیده ایم و تردیدی نیست که اراده وعزم متولیان امر، برخورد جدی با مرتکبین چنین اعمالی است لیکن در این راستا باید توجه کرد اهمیت این موضوع زمانی نمایان ترمی گردد که هرازگاهی شاهد جسارت ها وعرض اندام ها و هتک حرمت های اوباش قمه به دستی می شویم که درصدد هستند با ضرب وشتم وچاقوکشی و ایجاد رعب و وحشت، جرأت انجام فریضه الهی امربه معروف ونهی از منکر را از متدینین جامعه سلب نمایند تا ریشه این فریضه خشکانده شود واین مسئله ای بسیار خطرناک و قابل توجه وتامل است.

یادمان هست رهبرمعظم انقلاب ازجامعه دین مدارکشوربارها احیای این فریضه وسنت الهی راخواستاربوده و تاکیدات فراوانی به مسئولان انتظامی وقضایی درخصوص اهتمام جدی به این مقوله را داشته اند. اما سئوال این جاست که با وجود این همه تاکیدات چگونه است که هنوز چتر حمایتی قانونی و مشخصی برای آمران به معروف درجامعه تعریف نشده است تا از آن ها در مقابل اراذل و اوباش چاقو به دست و قانون گریزکه ارزش های اسلامی جامعه را به سخره گرفته اند،حمایت شده ودیگر شاهد اتفاقات ناگوار ودلخراشی چون شهادت این طلبه ی آمر به معروف نباشیم.

امربه معروف و نهی ازمنکرسنت نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهارعلیهما السلام است، این فریضه درفرهنگ انسان ساز اسلام از جایگاهی بس والا برخورداراست به گونه ای که این امر به تنهائی در مقابل کارهای نیک وجهاد در راه خدا مثل دریا در مقابل قطره می باشد وبه واسطه این فریضه دیگر فرائض احیاء و بر پا می شود، بی تفاوتی وبی مسولیتی در مقابل این فریضه الهی از آسیب های بزرگی است که خود، آسیب های بزرگتری را در پی دارد وجامعه اسلامی را تهدید وآن را در سراشیبی سقوط ونابودی قرارمی دهد.

باید توجه داشت درجامعه اسلامی در همه زمینه ها تلاش لازم انجام شود تا به سمت عمل به احکام اسلام پیش برویم و بی شک یکی ازمصداق های بارز جوامع اسلامی خالی بودن از مظاهر فساد و فحشاء ، بی حجابی و بد حجابی و اهتمام جدی به امربه معروف ونهی ازمنکردرجامعه است ودراین میان وظیفه حکومت و دولت اسلامی دراین راستا بسیار خطیر است، لذا درسالی که ازسوی رهبر معظم انقلاب به سال اقتصاد وفرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی نامگذاری شده ومطالبات به ویژه در حوزه فرهنگ و ارزش های اسلامی وانقلابی مورد تاکید حضرت آقا است، انتظار می رود مسئولان امر برای تقویت بنیان های فرهنگی و احیای ارزش های ناب اسلامی تلاش وجدیت مضاعفی را به کار گرفته و اولویت امورخود را توجه به مقوله فرهنگ وحفظ و احیای ارزش ها و فرایض ناب الهی و اسلامی درجامعه و برخورد با هنجارشکنان ودین ستیزانی قراردهند که حذف وخدشه دار کردن آرمان های انقلاب و اسلام را می خواهند.

لازم به ذکراست يكي از مشكلات بر سر راه آمران به معروف، عدم حمايت قانوني از آنها است، بدين معنا كه اگر امر به معروف در راستاي ايفای وظيفه امر به معروف و نهي از منكر با مشكل و مسئله ای روبرو شد، قوانين حمايتی كاملی از اين جهت نداريم و شايد بعضي از ارگان های ذيربط حمايت قانونی لازم را از آنها به عمل نياورند و كسانی كه مي خواهند در اين راه قدم بردارند از مشكلات و مسائلی كه ممكن است برای شان پیش آید نگرانند و از این رو از ثبات قدم لازم در اين راه برخوردار نمی باشند، بنابراین ضرورت دارد نسبت به رفع خلاء های موجود دراین خصوص توجه بیشتری شود تا همگان دراین زمینه احساس مسئولیت کرده واین فریضه درجامعه فراگیرشود والبته تحقق این مسئله با مدیریت جهادی و بهره گیری از توان مندی ها و ظرفیت های بالقوه حوزه های علمیه امکان پذیراست.

و اما امروزدرکمال تاسف و ناباورانه شاهد شهادت مظلومانه طلبه بسیجی "شهیدعلی خلیلی" بودیم که پس از تحمل دردها و مشقات حاصل ازجراحات و چند بارسکته وتحمیل هزینه های سنگین درمانی،اندوه و غمی سنگین بردلهای مان نهاد و بغض تنهایی و مظلومیت این طلبه جوان گلوی مان را فشرد. ضمن تسلیت این ضایعه اسفناک امیدواریم مسئولان قضایی، پرونده این طلبه مظلوم شهید را با جدیت و توجه بیشتردنبال کرده و حکم عبرت آموزی برای قانون شکنان و ناقضان احکام الهی صادرکنند.


منبع:خبرگزاری حوزه

۱۳۹۳-۰۱-۲۳ ۱۸:۲۳:۴۳
نام نویسنده مطلب؟
نیایش
۱۳۹۳-۰۱-۰۶ ۰۹:۰۰:۱۲
لطفا حوزه های علمیه سکوت اختیار نکنن
ما از آنها انتظار داریم
۱۳۹۳-۰۱-۰۶ ۰۵:۲۲:۳۰
خدا شهدای ما را با شهدای کربلا محشور کند.
ناشناس
۱۳۹۳-۰۱-۰۵ ۲۰:۳۷:۳۷
اللهم عجل لولیک الفرج