Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 90328
۲ نظر
وزارت ارشاد كنوني آماده كمك به جريان ارزشي نيست
جوانان انقلابي و مسئولان فرهنگي
صدا و سيما چه چيزي براي دفاع دارد؟
يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۲۳
 
نباید کمترین توقعی از مسئولان فرهنگی که خودشان را تالی تِلو و ادامه دهنده راه اسلاف گذشته از جمله محمد خاتمی که داغ ننگ خیانت به ملت و کشور و نیز فتنه انگیزی علیه نظام مظلوم و اسلامی کشورمان را بر چهره دارد...
مثنوی هفتاد من

پایگاه خبری انصارحزب الله: «فیلمم را با کمک مردم می‌سازم»؛ این جمله ترجیع بند این روزهای فیلم و سریال سازان ارزشی و متعهدی است که پس از بالا و پایین کردن پله های وزارت ارشاد ، سازمانها و دستگاههای مسئول در عرصه تولید فیلم و سریال ، آخرین تیر ترکش شان مردم است!

علت اینکه چه بر سر مسئولان ذی مدخل و البته دستگاههای متولی و مسئول دولتی و غیر دولتی امده است که کسی حاضر نیست برای فیلم و سریالهای ارزش گرایانه و قرانی سرمایه گذاری کند؛ قصه غریبی نیست، اما واکاوی و توضیح آن «مثنوی هفتاد من کاغذ است!» گفته های فرج اله سلحشور کارگردان سریال یوسف پیامبر(ع) که شهرت و آوازه اش سراسر دنیای اسلام را در نوردید. و یا نوشته های پرویز شیخ طادی با سابقه روشن و آثار ارزشمند متعددی از جمله فیلم بسیار تاثیر گذار شکارچی شنبه که توانست صدای اسرائیل و حامیانش را به خاطر ارائه اطلاعات دقیق و البته افشاگرانه در جای جای فیلم شکارچی شنبه و در مورد کلاشی، دروغ، عوامفریبی، برملا کردن جنایات ضد بشری اسرائیل و توهمات و اکاذیب ساختگی توطئه آمیز آنها برای کشتار و تسخیر ملت و کشور فلسطین به آسمان بلند کند؛ جملگی گویای این قصه پرغصه است.

دست به دامان مردم به خاطر حضرت موسي

فرج الله سلحشور در سخنانی که از سوی رسانه ها منتشر شده بود، می گوید:«این فیلمنامه به دست ۲۳ نفر از علما ، استادان علوم قرآنی ، محققان و کارشناسان و متخصصان ادبیات نمایشی در طی چهار سال و نیم نوشته شده و در حال حاضر در مرحله اصلاح است.

وی درباره محل تأمین اعتبار سریال حضرت موسی(ع) با اعتراض به سیاست‌های فرهنگی دولت اظهار می دارد: یک اثری مثل داستان حضرت موسی(ع) برای دولت و تلویزیون در اولویت نیست و ما نمی‌دانیم از چه طریقی باید پول تهیه کنیم!

این کارگردان سینما و تلویزیون ابراز امیدواری می کند نهادهای فرهنگی دولت و تلویزیون رویکردشان را تغییر دهند و به ساخت برنامه‌هایی با موضوعات ضد سرمایه‌داری و ضداستکباری ، توجه بیشتری کنند.

سلحشور در پایان می گوید: ۳۶ سال است سعی کرده‌ام در خدمت انقلاب و اسلام باشم و مردم مرا در این مسیر می‌شناسند. من هم جز مردم، ،کسی را نمی‌شناسم که به این کارهای قرآنی علاقه داشته باشد. اگر مردم مرا خادم خود می‌دانند کمک کنند تا سریال حضرت موسی را بسازم. دلم می‌خواهد شماره حسابی در اختیار مردم بگذارم و بخواهم برای سریال هر چقدر می‌توانند کمک کنند!»

اگر یک جو غیرت داريد...

پرویز شیخ طادی که با تولید و ساخت آثاری مثل «سینه سرخ» ، «روزهای زندگی» ، «شکارچی شنبه» و ... اعتقاد و باورش را به اسلام، نظام و ارزش های اسلامی ایرانی قبلا اثبات کرده است؛ با انتشار یادداشتی عبرت انگیز چنین شرح ماجرا می کند: «این روزها پلاکاردی برگردن انداختم، با حروف درشت که من مسلمانم؛ پیرو ولایتم؛ اشهد ان لا اله الا الله و اشهدان محمدا رسول الله و اشهدان علی ولی الله؛ میخواهم از کشورم دفاع کنم؛ سربازم و سرباختن را اثبات کرده‌ام؛ لطفا در صورت باقی ماندن یک جو غیرت اجازه دهید پرده از اسرار جریان تکفیری‌ها و طالبانیزم صهیون بردارم.زیرا معتقدم داعش و طالبان و القاعده و هر نامی که در آینده به خود گیرند همه فرزندان صهیونیزم جهانی به رهبری خاندان‌های ماسونی حاکم بر بانک جهانی و اتحادیه اروپا و سنای آمریکاست.

لازم می‌دانم به اطلاع برسانم؛ در آن زمان که برای اولین بار حرمین سامرا مورد حمله قرار گرفت از مدیران وقت درخواست کردم این حرکت را جدی بگیرند ؛ شاید آن زمان این طاعون با چند قرص و شربت قابل مداوا بود؛ اما تنها سر تکان می‌دادند و چند تا مطلب هم روی مطالب بنده می‌گذاشتند و به تسلیتی ختم می‌گردید تا زمانی که ماجراهای سوریه و لبنان آغاز شد و کار به جراحی سنگین کشید و فریاد زدیم آقایان این جریان را جدی بگیرید و اجازه دهید کار کنیم؛ باز هم تسلیت و گریه و زاری و التماس دعا داشتند و ... حال که در کنار گوشمان و در مرزهایمان شاخ و شانه می‌کشند و رسما جنگ را آغاز کرده‌اند باز هم همان ابراز تاسف و واگذار کردن به خدا و تسلیت و گریه و زاری را ادامه می‌دهند.

گوش‌های سنگین و پوست‌های کلفت مديران

خلاصه امروز فهمیدم و چقدر دیر فهمیدم که برای دشمن خارجی ده درصد انرژی کافیست و نود درصد باقی را باید بذارم برای ؛ مدیران محافظه‌کار؛ روشنفکرانی که از منافع ملی تعریفی پارینه سنگی دارند؛ عافیت طلبان؛ بی حوصله‌ها؛ افسرده‌ها؛ عصبانی‌ها؛ حراف‌های بی عمل ؛ علاقمندان به حواشی و خلاصه کلی خصلت‌های نوظهوری که با بتن مسلح محکم و غیر قابل مذاکره شده‌اند ...

امروز شدم مانند سربازی که مدام پای میزهای مذاکره و گاها غیر علنی و پشت پرده به زور میخواهد خواب زدگان را وادار کند از کشور و وطن و دین و غیرت و انسانیت دفاع کنند؛ حال از همین جا بنده پرویز شیخ طادی از امت شهید پرور ؛ از آزاده ها ؛ از ایرانیهای مقیم دیگر کشورها؛ از سرمایه داران با غیرت؛ از اقوام مختلف کشور؛ تقاضای کمک و یاری دارم ؛ اگر بدنبال افشای جنایات صهیونیزم پدر و فرزندانش در منطقه هستید ؛ اگر خواهان زدن ضربه های مهلک و روشنگر هستید آستین را بالا بزنید که مدیران فرهنگی و کمیسیونها و شوراهای فرهنگی کشور بشدت خسته و کوفته از زد و خوردهای داخلی هستند و هیچ آبی از اینان گرم نمیشود ؛ به اطلاع عزیزانی که قصد کمک دارند میرسانم ؛ فیلمنامه بسیار موثر و پرمحتوی( امپراطور جهنم) با سه سال تحقیق و نگارش آماده است ؛ کارگردان و یک گروه حرفه ای و خلاق و با ایمان نیز آماده حرکتند ؛ حرکتی آغاز کنیم و روی پای خود بایستیم و به لشکری که وجود ندارد دل نبندیم؛ بلکه خداوند در این ماه عزیز و پربرکت به همه ما توفیق و لیاقت جهاد فرهنگی را عطا نماید.»

هنرمندان و مسئولان غربزده

اما به همین علت و برای بررسی بیشتر، خبرنگار «یا لثارات» موضوع را با دو نفر از نمایندگان و اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مطرح کرده است که شرح این گفت و گو را در ادامه می خوانید.

چرا فیلمسازان ارزشی به سمت جلب حمایتهای مردمی برای ساخت آثاری که همراستا با دیدگاه و سیاست های کلان نظام است، در حال سوق یافتن هستند؟ علل و عوامل به وجود آورنده چنین فضایی در جمهوری اسلامی ایران چه چیزهایی می تواند باشد؟ با این تفاسیر پس نقش دولت و بالاخص وزارت ارشاد به عنوان دستگاه مسئول و متولی اجرا و پیگیری سیاست های فرهنگی نظام چه می شود و کجای این اوضاع بلبشو قرار دارد؟

حجت الاسلام سید مرتضی حسینی نماینده مجلس و عضو کمیسیون فرهنگی، در پاسخ به پرسش های مطرح شده توسط خبرنگار «یا لثارات» می‌گوید: واقعیت این است که ما هر چه نیرو و کارشناس در حوزه های هنری و فرهنگی و مشخصا فیلمسازی توسط دانشگاهها مراکز اموزشی و دانشکده های مرتبط تربیت می کنیم؛ تحت تربیت منابع درسی و تفکرات و دیدگاه کارشناسان و متخصصان غربی و در یک کلام اینکه فکر و اندیشه دانشجویان و هنرمندان اینده کشورمان تحت نفوذ و القای باورهای غربی و لیبرالیستی و اومانیستی ساخته و پرداخته می شود.

طبیعتا از این نیروهای تربیت شده در مکاتب فکری و هنری غربی نمی توان توقع تولیداتی در راستای بسط و گسترش نگاه اسلامی و ارزش های اسلامی و دینی داشت. از طرفی هم هر مسئولی که در این حوزه بر سر کار می آید تحت تاثیر چنین فضا و جوی قرار می گیرد و به نوعی غربزده است؛ البته مسئولانی که در خودشان زمینه های گرایش و یا تصدیق نگاه شبه روشنفکری غربزده را داشته باشند مطمئن باشید که نمی تواند بیاید بر سر مسائل ارزشی پا فشاری کرده و یا سرمایه گذاری کند. به همین علت در روزهای پایانی دولت سابق و این دولت نیز اتفاقاتی در حال وقوع است که صدای بچه حزب الهی ها و افراد دلسوز ارزش های دینی و ملی را دراورده است.

جسارت میدان دادن

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ادامه خاطر نشان می کند: الان در این دولت و وزارت ارشاد کنونی ، همان دیدگاههای غربزده ای که قبلا به وجود آمده اثرات ناخوشایند خودشان را بر مسئولین فرهنگی ما گذاشته است و به همین علت آمادگی چندانی برای کمک به جریان ارزشی دیده نمی شود. حتی در صداوسیمای ما نیز چنین جوی تا حدودی وجود دارد، که اثرات چنین نگاهی را که با علائمی مثل عدم اقبال و سرمایه گذاری در اثار ارزشی قابل رویت و رصد است، متاسفانه دیده می شود.

لکن در مجلس شورای اسلامی و بخصوص در جلساتی که اعضای محترم کمیسیون فرهنگی مجلس با این دوستان و آقایان داشته به آنها تذکرات لازم داده شده است. از جمله اینکه به این دوستان اعلام کردیم که تا قبل از بسته شدن بحث بودجه شما بایستی برنامه ها و آثاری را که برای تولید در نظر دارید را مطرح کنید تا ما نیز به عنوان کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مساعدت و کمک و همکاری لازم را با شما انجام بدهیم.

حجت الاسلام حسینی ضمن اشاره به اینکه اتفاقا همین آقای سلحشور کارگردا ن محترم یوسف پیامبر به کمیسیون فرهنگی امد، می افزاید:بعد از ارائه توضیحات لازمه قرار شد که برای تولید سریال حضرت موسي(ع) کمک هایی در نظر نگرفته شود. منتهی به دلیل طرح این موضوع پس از بسته شدن بحث بودجه سال جاری ، مقرر گردید که در بودجه سال آینده کمک به پروژه ایشان نیز مدنظر قرار بگیرد.

متاسفانه واقعیت این است که چنین جوی در عرصه فرهنگ و هنر وجود دارد و تاسف بارتر اینکه بعضی افراد را چنان بزرگ کرده اند که انگار نمونه و نظیری برای آنها وجود ندارد! از طرفی هم جسارت میدان دادن به نیروهای جوان ، خوشفکر و ارزشی را هم ندارند و استدلال شان این است که این جوانها به علت نداشتن تجربه کافی نمی توانند آثار خوب و قابل ملاحظه ای را تولید کنند و به همین علت در سطح جهان نیز مخاطب و خریداری نخواهند داشت.

این درحالی است که همان فیلم بی کیفیت و نازل اگر در جهت منافع جشنواره های غربی که تحت سیطره نگاه لیبرالیستی و سکولاریستی مسئولان آن و نیز پیش برنده سیاست دولتها و حکومتهایشان هستند، بسیار مورد توجه و تشویق هم قرار می گیرند! به هر صورت ما باید تمام همت مان را بر این مسئله گذاشته و متمرکز کنیم تا نگذاریم هنرمندان ارزشی و دلسوز مباحث دینی و اسلامی تنها بمانند و احساس غربت بکنند؛ و به تبع همین نتوانند کارهایشان را پیش ببرند.

مسئله مهم

مسئله ای که اینجا به وجود آمده و اتفاقا خیلی خیلی مهم هم هست اینکه مشاهده می شود بعضا برای افرادی که دیگر عمر فیلمسازی شان به سر رسیده و حتی از جانب طرفداران دو آتشه سابقشان، به خاطر تولید آثار ضعیف و نازل مورد نقد و انتقاد قرار می گیرند، تجلیل به عمل می آید! برای آنها از جانب بخش ها و محلهایی که از بیت المال و به انحاء و دلایل متنوع تغذیه می شوند، هفته های فیلم طراحی و اجرا می گردد!

از افرادی که چه در جریان تولیدات شان و چه در دیگر عرصه های فعالیتی شان مخالفت و یا عدم همراهی شان با نظام و حاکمیت را، در کمال گستاخی و بدون کمترین اضطراب و لکنت زبانی مکررا اعلام کرده اند؛ توسط مدیران ارشد وزارت ارشاد و سازمان سینمایی دعوت به کار می شوند! و این در حالی است که فیلمسازان ارزشی و دلسوزان اسلام عزیز با بهانه های متعدد یا باید به سمت گوشه نشینی و عزلت بروند و یا عمرشان را در مسیر اعوجاج های فکری و رفتاری برخی مسئولان تلف بکنند!

منسجم نيستيم

در ادامه این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس ضمن پرداختن به آسیب شناسی جریان ارزشی و حزب الهی فعال در عرصه هنر ، می گوید: البته یک نکته ای را لازم است اشاره کنم و ان اینکه متاسفانه بچه حزب الهی ها در چنین مسیرها و اتفاقاتی با هم منسجم نیستیم. واقعیت این است که از نظر عِده و عُده تعدا افراد ارزشی یا همان حزب الهی ، نه تنها کم نیستند بلکه تعدادشان بسیار بالا نیز هست! و قدرتشان کم هم نیست!

به هر صورت باید بدانیم که صداوسیما و دیگر مراکز و دستگاههای هنری و فرهنگی متعلق به امت حزب الله و حزب الهی هاست؛ هرچند در این بین ممکن است که در یک جاهایی مثل وزارت ارشاد وضع فرق داشته باشد. اگر یک انسجام و ارتباط شبکه ای و ستادی بین همین بچه حزب الهی ها وجود داشته باشد قطعا اوضاع خیلی فرق خواهد کرد.

كميسيون فرهنگي و حزب اللهي‌ها

حسینی در پایان تاکید می کند: الان و امروزه کمیسیون فرهنگی مجلس یک پتانسیل بسیار قوی و یک محمل قابل اعتماد برای کمک به جریان فکری بچه حزب الهی هاست. اکثریت قاطع افراد این کمیسیون حامی ، طرفدار و همفکر با جریان ارزشی و حزب الهی کشور است که آماده همکاری و مساعدت لازم به این جریان است. اما لازم است که این دوستان ظرفیت تحمل همدیگر را در بین خودشان بالا ببرند و کاستی ها و عیوب همفکران و همقطارانشان را جبران کرده و به آنها کمک کنند تا توان و خروجی شان بالاتر و کاملتر بشود. باید در این مسیر همه افراد با توان های متنوع شان در کنار یکدیگر قرار بگیرند و افراد پرتجربه و عالم تر دست دیگران و کم تجربه ها را برای تجهیز شدن به لوازم و علوم کاربردی بگیرند. البته این را هم بگویم که برای گرداوری نیروهای ارزشی با توانایی ها و استعدادهای متنوع نیاز به یک ستاد و دستگاهی فراقوه ای است که محمل مناسب برای جذب و هدایت این نیروها را ایجاد بکند.

وظايف مغفول و فريادهاي بلند

حجت الاسلام نصرالله پژمانفر یکی دیگر از اعضای کمیسیون فرهنگی مجلس شورا ی اسلامی ، درباره بی مهری های صورت گرفته به این دو فیلمساز مطرح و صاحب اثر کشورمان می گوید: به نظر می رسد که فیلمسازان ارزشی و ارزشگرا در حال کنار زده شدن هستند و این همان نکته و تذکر مهمی است که مقام معظم رهبری در دیدار اخیراشان با کابینه دولت یازدهم و پس از تکرار چندباره در مراسمات و موقعیت های مختلف به آن اشاره داشتند.

برای جلوگیری از عادی و عمیق تر شدن چنین روندی چه باید کرد؟ چیزی که الان متاسفانه وجود دارد این است که متولیان امر و دستگاه هایی که در عرصه سینما [فرهنگی و هنری] وظایفی دارند، وارد این فضا نشده و به این مسئله ورود نمی کنند. بنابراین فریادهای افراد متعهد و ارزشگرایی که دغدغه های اسلامی و دینی و انقلابی دارند، بلند می شود.

اصرار بر رويه غلط

این نماینده مجلس در ادامه با اشاره به اینکه ما در سینمای دفاع مقدس مشاهده می کنیم که همین برخوردهای ناعادلانه در حال وقوع است؛ می افزاید: در سینمای دینی نیز وضع بر همین منوال است. در سینمای مستند و متعهد نیز این اتفاقات در حال رخ دادن است و در مقابل این فریادهای دلسوزانه و خیرخواهانه، از سوی مسئولان و متولیان تنها عدم پاسخگویی و البته ابرام و اصرار بر انجام کارهای قبلی شان صورت می گیرد. ما راهکار را این می دانیم که دستگاهها باید در مقابل این اتفاقات پاسخگو باشند!

ما نمی توانیم سینما و هنر متعهد را رها بکنیم و اجازه بدهیم هر کسی هر کاری که دلش خواست انجام بدهد. ما موظفیم که در مقابل این فشارها از بخش هایی که در حال انجام و تولید آثار ارزشمند و دلسوزانه هستند دفاع بکنیم. وظیفه ارشاد ، حوزه هنری ، صداوسیما و تمامی بخش هایی که پول و اعتبارات این عرصه در اختیار آنهاست ، این است که از فضای تولیدات و سینمای متعهد و ارزشی حمایت بکنند.

ما هم در مجلس سعی می کنیم که از کنار این مسائل به سادگی عبور نکنیم و در اعتباراتی که برای این بخش و در سال اتی مورد نظر است، کمک و اعتبار خاصی را در نظر بگیریم.

متاسفانه ما در حوزه تولیدات رسانه ملی نیز شاهدیم که دغدغه های مقام معظم رهبری در حوزه مباحثی همچون ترویج سبک زندگ اسلامی ایرانی، جلوگیری از مصرفی شدن جامعه و ... خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد.

صدا و سيما چه چيزي براي دفاع دارد؟

حجت الاسلام پژمانفر در این زمینه اظهار می دارد: تولیدات و برنامه هایی که در صداوسیما وجود دارد ، چه در قالب فیلم،تله فیلم،مستند و ... بحث حمایتهای ویژه ای که باید از فیلمساز و تولید کننده ارزشی به اندازه ای که لازم است صورت بگیرد نیز وجود ندارد. اگر در صداوسیما، بخش سیاسی و خبر را کنار بگذاریم، من فکر می کنم مابقی بخش های رسانه ملی دفاعیات چندان قابل توجهی نسبت به برنامه هایشان نخواهند داشت؛ و این بخشها ضعفهای بسیار زیادی دارند که اعتراضات زیادی را در بین علما و افراد انقلابی نسبت به برنامه ها و مجموعه های مختلف ایجاد کرده است.

جوانان انقلابي و مسئولان فرهنگي

به نظر می رسد که در اوضاع و احوال موجود جوانان انقلابی و حزب اللهی با همراهی افراد خبره ، متخصص و البته متعهد؛ نباید کمترین توقعی از مسئولان فرهنگی که خودشان را تالی تِلو و ادامه دهنده راه اسلاف گذشته از جمله محمد خاتمی که داغ ننگ خیانت به ملت و کشور و نیز فتنه انگیزی علیه نظام مظلوم و اسلامی کشورمان را بر چهره دارد؛ و نیز عطااله مهاجرانی که شرح وطن فروشی و مزدور بودنش به برخی شیوخ عرب و سازمانهای جاسوسی غرب، مشهورتر و منقول تر از قصه حسین کرد شبستری است! داشته باشند. فلذا بایستی گوش به فرمان مقام عظمای ولایت مشغول فراهم کردن زمینه برطرف شدن دغدغه ها، نگرانی ها و انتظارات ایشان باشند و منتظر هیچ مساعدتی نباشند و کاری کنند که اسلاف سربلند و شهیدشان در هشت سال دفاع مقدس انجام دادند.

هادی
۱۳۹۳-۰۵-۱۲ ۲۲:۵۸:۴۶
واقعا از کارگردانها وبازیگرایی که تو با آموزه های مکتب استکبار آموزش دادیم چه انتظاری داریم؟
سینا
۱۳۹۳-۰۵-۱۲ ۱۴:۴۴:۱۷
کجایند مردان بی ادعا تا تو دهن مزدوران داخلی که از غرب تغذیه میشوند بزنند