Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 40648
۲ نظر
به بهانه اول ذيحجه سالروز ازدواج خير النساء(س) باعلي مرتضی(ع)
رسانه ملي در زمينه ازدواج بايد فرهنگ‌ساز باشد نه فرهنگ‌سوز!
چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۱۲:۳۱
 
فضاي غالب سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي آراسته به تجملات است و حتي اگر خانواده معمولي را بخواهند به تصوير بكشند زندگي او را در خانه اي بزرگ همراه با تجملات فراوان نشان مي‌دهند(!) گويي اين‌ها جزو لوازم اصلي و تفكيك‌ناپذير زندگي‌اند.
پایگاه خبری انصارحزب الله:اول ذيحجه سالروز ازدواج دو نور پاك و آسماني‌ترين زوج تاريخ بشريت است. سالروز ازدواج خير النساء، ذريه رسول الله(ص)، عصمت كبري فاطمه زهرا(س) با علي مرتضاست. همان علي كه اگر نبود كسي به عنوان هم‌كفو حضرت زهرا پيدا نمي‌شد. و تلاقي اين دو بحر بي‌كران، فرزنداني همچون لؤلؤ و مرجان را در پي داشت. (اشاره به آيات ۱۹ تا ۲۲ سوره الرحمن: «مَرَجَ الْبَحْرَيْنِ يَلْتَقِيانِ... يَخْرُجُ مِنْهُمَا اللُّؤْلُؤُ وَ الْمَرْجانُ») با توجه به اين مناسبت فرخنده، اول ذيحجه روز ملي ازدواج نيز نامگذاري شده است. به همين منظور به سراغ حجت الاسلام والمسلمين مرتضوي هشترودي استاد حوزه علميه قم و رئيس بنياد بين المللي ارتباطات و رسانه اسلامي و مدير مسئول مؤسسه سروش حكمت رفتيم و سؤالاتي را در اين خصوص مطرح كرديم. 

* به نظر شما وضع ازدواج در كشور ما در شرايط مطلوبي به سر مي‌برد و مناسب يك جامعه اسلامي است؟
- موقعيت كنوني ازدواج و به طور كلي مسئله جوانان در اين چند سال خوب نبوده و متاسفانه جوانان ميل و رغبتي زيادي به ازدواج نشان نمي‌دهند. اين در حالي است كه تشكيل خانواده جزو دستورات اكيد اسلام است تا جايي كه تكميل نيمي از ايمان به آن وابسته شده است. اين مسئله علل و عواملي دارد و به جرئت مي‌توان گفت جوانان در ساختن اين محيط نقشي ندارند يا نقش كمرنگي دارند. 

دولتمردان و مسئولين كشور محيط زندگي را براي جوانان سخت و مشكل كرده اند؛ بيكاري و فقر گريبان عده قابل توجهي را گرفته است؛ گراني و تورم از سوي ديگر و عدم اعتماد غالب و عمومي پسرها نسبت به دختر خانم‌ها از سوي ديگر باعث بي‌رغبتي و عدم تمايل به ازدواج شده است. اينكه دختر خانم‌ها به دنبال تحصيلات عاليه هستند، بزرگترين مشكل خانم‌ها در انتخاب همسر به شمار مي‌رود. 

بنده مخالف با علم و تحصيل علم خانم‌ها نيستم ولي اگر تحصيلات باعث بالا رفتن توقعات شود اين دقيقاً مخالف آموزه‌هاي دين است. البته مدرك و تحصيلات عاليه با كسب علم دو مسئله متفاوت هستند. مدرك گرايي مي‌تواند به عنوان حجاب اكبر و مانع جهت زندگي موفق خانم‌ها عامل تأثيرگذاري باشد. 

ازدواج از دستورات اكيد و سنن ارجمند پيامبر اكرم (ص) و موجب بقاي نسل انساني و حفظ بخش مهمي از دين آدمي است و جايگاه و اهميت آن تا به آنجاست كه پيامبر (ص) كسي را كه از ازدواج روي برگرداند از خود ندانسته است و همچنين در اهميت ازدواج فرموده اند: هيچ مرد مسلماني پس از اسلام فايده اي برتر از همسر مسلمان نبرده است؛ همسري كه وقتي به او مي‌نگرد مسرور و شادمانش گرداند. 

مطلب ديگري كه بايد متذكر شوم اين است كه در جامعه اسلامي تجمل و خود پرستي وجود ندارد. متاسفانه آن دسته از جوانان ما هم كه ازدواج مي‌كنند دچار افراط و تجمل گرايي مي‌گردند و ازدواجشان خرج آنچناني به وجود مي‌آورد كه با هزينه بعضي عروسي‌ها مي‌شود چندين مراسم براي جوانان برگزار نمود. اين تجملات به خاطر عدم تربيت صحيح اسلامي و چشم و هم‌چشمي و از اين قبيل مسائل اجتماعي است. 

در اينجا نقش سازنده و مهم رسانه ملي را بايد متذكر شوم كه با توليد برنامه‌هاي اسلامي و تبليغ مسائل اسلامي در متن فيلم‌ها و سريالهاي تلويزيوني مي‌تواند فرهنگ‌ساز باشد. هرچند كه در اين چند سال گذشته رسانه‌هاي ما بيشتر فرهنگ سوز بوده اند تا فرهنگ ساز! فضاي غالب سريال‌ها و فيلم‌هاي سينمايي آراسته به تجملات است و حتي اگر خانواده معمولي را بخواهند به تصوير بكشند زندگي او را در خانه اي بزرگ همراه با تجملات فراوان نشان مي‌دهند(!) 

گويي اين‌ها جزو لوازم اصلي و تفكيك‌ناپذير زندگي‌اند. شما نگاه كنيد در همين سريالي كه اخيراً از شبكه يك زندگي يك افسر وظيفه شناس نيروي انتظامي را نشان مي‌دهد؛ او در چه خانه‌اي زندگي مي‌كند!؟ چند درصد از افسران نيروي انتظامي چنين خانه و زندگي‌اي دارند؟ اين فرهنگ‌سوزي است. غير مستقيم مي‌خواهند بگويند كه زندگي موفق، آدم خوب، آرامش و تفاهم در خانه بزرگ و مملو از تجمل حاصل مي‌شود. 

* به نظر مي‌رسد ريشه اصلي فساد و فحشاي موجود ناشي از بي‌تدبيري و فرهنگ غلط ازدواج است، راهكار برون رفت از چنين وضعيتي چيست؟
- به وجود آمدن فساد و فحشا در جامعه داراي عوامل متعددي است كه يكي از آنها دير ازدواج كردن يا ازدواج نكردن است. خداوند متعال در آيه سوم سوره نساء مي‌فرمايد ازدواج كردن از ظلم و ستم جلوگيري مي‌كند و موجب عدالت‌ورزي مي‌شود. اگر در جامعه بيكاري باشد و مسئولين خواسته يا ناخواسته با به وجود آوردن بسترهايي روحيه اميد به آينده، نشاط و خودباوري را در نسل جوان از بين ببرند و با نشان دادن معروف به عنوان منكر و معرفي منكر در رسانه‌ها به عنوان معروف موجبات فساد و فحشا را به وجود آوردند، همه اين‌ها باعث مي‌شود انگيزه تشكيل زندگي در جوان كاهش پيدا كند و كاهش انگيزه، كاهش ازدواج را در پي دارد و كاهش ازدواج، افزايش فحشا را. 

پس ملاحظه مي‌كنيد كه يك دور باطل ايجاد شده و اگر اينگونه شد جامعه به سمت خوبي نمي‌رود. در نهايت تنها راه، بسترسازي مناسب اقتصادي و اجتماعي همراه با كار فرهنگي مداوم و پيگيري آنها و قانوني كردن ازدواج آسان و اسلامي مطابق قرآن و حديث است. 

* ازدواج موقت با توجه به نامش نمي‌تواند به عنوان راهكاري موقت چاره‌ساز باشد؟
- براي متعه آداب و شرايطي بيان شده و از آن نبايد تجاوز گردد. به طور كلي احكام و قوانين اسلام مانند چرخ‌دنده‌هاي يك ساعت هستند كه كوچك و بزرگ اين چرخ دنده‌ها دست در دست هم داده و عقربه‌هاي آن را به حركت در مي‌آورند. لذا ما هم نبايد فقط يك حكم از اسلام را كه به نفع ما بود مطرح كرده و ديگر احكام را بيان ننماييم. اين مسئله نيز از همان مسائل و سنت‌هاي فراموش شده اسلام است. عادي سازي برخي احكام الهي و از بين بردن حساسيت‌هاي جنسيتي و گروهي از طريق فرهنگ سازي و تصحيح قوانين موجود مي‌تواند خدمت بزرگي در جهت كاهش منكر و افزايش معروف در جامعه باشد.

سجاد مشيدي
۱۳۹۱-۱۰-۰۹ ۱۲:۴۶:۱۵
چرا هيچ وقت صدا سيما در مورد فرهنگ ازدواج و تعيين مهريه و.....به طور جدي صحبت نميكند يا سريالهايي از اين دسته درست نميكند
فرهاد پرهیزکار
۱۳۹۱-۱۰-۰۶ ۱۴:۳۳:۵۷
بسمه تعالی
کاش دولت و حکومت عرضه دادن تسهیلات بلاعوض به جوانان را فراهم میکرد نه اینکه تشویق به گرفتن ازدواج های کم خرج واقعاً که.....