داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 51439
۲ نظر
گزارشی از جبهه نبرد در جمهوري عربي سوريه
چرا «رئيس اسد»اسكادها را به تلاويو شليك نمي‌كند؟!
دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۱ ساعت ۰۹:۴۶
 
شكاف علني در ميان معارضان سوري همپيمان براي براندازي سخت بشار اسد ازيك سو و تسرّي اين شكاف ميان معارضان خارجي برانداز نظير تركيه و فرانسه از سوي ديگر، نتايجي است كه حكايت از توفيق جمهوري عربي سوريه در اجراي راهبرد گرفتن انبوه كشته از تكفيري ها...

خط قرمز اسرائيل 

پایگاه خبری انصارحزب الله:يكشنبه ۸ بهمن ماه و پس از آنكه اسرائيل دو سامانه گنبد آهنين در نزديکي شهر حيفا در نزديکي مرز‌هاي لبنان و سوريه مستقر کرد، سيلوان شالوم معاون نخست وزير اسرائيل درمصاحبه با راديو ارتش اسرائيل گفت:حزب‌الله لبنان وگروه‌‌هاي وفادار به بشار اسد ممکن است به تسليحات شيميايي سوريه دست يابند.چنين اقدامي خط قرمز اسرائيل است ونيازمند اقدامات پيشگيرانه از طرف ارتش اسرائيل و مجوزي براي مداخله نظامي در سوريه است و طرح نظامي چنين واکنشي نيز آماده است. 

خبر فوق‌العاده 

ساعت ۲۲:۴۹چهارشنبه۱۱بهمن ماه بخش خبري شبكه العالم برنامه عادي خود را قطع كرد و به طورمستقيم اقدام به پوشش تلويزيون ملي سوريه داد که درحال قرائت بيانيه فرماندهي ارتش و نيرو‌هاي مسلح سوريه مبني برحمله جنگنده‌‌هاي اسرائيل به مرکز پژوهشي نظامي اين كشور در منطقه «جمرايا» در ريف دمشق بود. 

جلسه صبح جمعه 

ممكن است بتوان طراحي نهايي اين حمله را به جلسه صبح روز جمعه ۲۹ دي ماه يک تيم اطلاعاتي شامل معاون سازمان اطلاعات ترکيه ، رئيس سازمان اطلاعات قطر و يك افسر امنيتي يکي از کشور‌هاي عرب خليج فارس در تل آويو نسبت داد كه تا ساعت ۲ بعد از ظهر همان روز به طول انجاميد، اما به هرحال اسرائيل قبلا اعلام كرده بود كه به سوريه حمله مي‌كند. 

باراك در مونيخ 

طي يك هفته گذشته فرضيه ‌هاي زيادي از انگيزه اسرائيل براي دست زدن به اين حمله مطرح شد، اما ۴ روز پس از حمله، «ايهود باراک» وزيرجنگ اسرائيل كه براي شركت دراجلاس سالانه امنيتي به مونيخ رفته بود روز يكشنبه ۱۵بهمن ماه خبر حمله جنگنده‌‌هاي اسرائيلي به سوريه را تاييد کرد وگفت: من نمي‌توانم به آنچه که شما درمورد آنچه که چند روز قبل در سوريه رخ داد، در روزنامه‌‌ها خوانديد، چيزي اضافه کنم. من باز صراحتا همانطور که قبلا گفتم (وقتي ما چيزي مي‌گوييم دقيقا منظورمان همان است)، مي‌گويم که فکر مي‌کنيم نبايد اجازه انتقال سيستم‌‌هاي نظامي پيشرفته به لبنان داده شود. 

چراغ سبز فرمانده سپاه 

البته همان روزسردارسرلشکر محمدعلي جعفري فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران چراغ سبز پاسخ جمهوري عربي سوريه به تجاوز اسرائيل را داد وگفت:کشور قدرتمند سوريه همچنان که تاکنون ايستاده است، اميدواريم پاسخ اين تجاوز‌ را هم بدهد زيرا تنها با ايستادگي، مقاومت و مقابله به مثل مي‌توان در مقابل رژيم صهيونيستي ايستاد. 

۴اسكاد آماده شليك 

با آنكه پيش از مطالبه فرمانده سپاه پاسداران ارتش سوريه، ۴ موشک»اسکاد» را با کلاهک جنگي ۵۰۰ کيلويي براي هدف قرار دادن مراکز تحقيقاتي در تل آويو آماده کرده بود ، اين پاسخ متقابل از سوي ارتش سوريه داده نشد اما «علي عبدالکريم» سفيرسوريه در لبنان اين پاسخ را غافلگيرکننده و زمان آن را نيز غير قابل پيش بيني دانست. بيانيه روز جمعه ۱۳ بهمن ماه مجلس جمهوري عربي سوريه نيز ضمن تاكيد بر پاسخگويي متقابل در موقع مقتضي مؤيد همين نكته بود كه سوريه فعلا به تجاوز اسرائيل پاسخ نخواهد گفت. 

اما چرا رئيس اسد دستور شليك اسكادها به قلب تلاويو را صادر نكرد؟ 

به نظر مي‌رسد با مفروض دانستن وضعيت وخيم ميداني معارضين مسلح درسوريه به دنبال اجراي تاكتيك ارتش و نيرو‌هاي مردمي اين كشوردر گرفتن كشته ‌هاي انبوه از تكفيري‌‌ها، بايد پاسخ سوال فوق را با بازخواني وقايع چند روز پيش و پس از حمله اسرائيل به سوريه بيابيم. 

پول بدهيد و سلاح نه وعده 

دوشنبه۹بهمن «رياض سيف» معاون ائتلاف ملي معارضان سوريه در آغاز نشست بين‌المللي اين گروه در پاريس خطاب به ديپلمات‌‌ها و مسئولان بلندپايه حدود ۵۰ کشور جهان گفت: «ما ديگر وعده‌‌هايي را که محقق نشوند، نمي‌خواهيم. سوريه به ميليارد‌ها دلار کمک نياز دارد. ما به سلاح، سلاح و سلاح نياز داريم.» 

به دنبال مطالبه معاون ائتلاف ملي معارضان سوري ، آن‌ها دراين کنفرانس خواستار مبالغ مالي تا ۳۰ ميليارد دلار وسلاح ‌هاي پيشرفته بيشتري شدند؛ اما کمک ‌هاي قطر و عربستان از چند صد هزار دلار فراتر نرفت! 

لگد معاذ الخطيب به قرارهاي دوحه 

اين فضاحت كاري كرد كه احمد معاذ الخطيب رئيس جبهه ائتلاف معارضين سوري روز چهارشنبه۱۱بهمن ماه به تعهداتش دردوحه قطر مبني بر عدم هر گونه مذاكره با نظام سوريه لگد بزند و به صورت ناگ‌هاني با انتشار بيانيه اي در صفحه شخصي خود در يكي از شبكه ‌هاي اجتماعي اعلام کند: به اين وسيله آمادگي خود را براي ملاقات با نمايندگان رژيم سوريه در قاهره ، تونس يا استانبول اعلام مي‌دارم.


شروط الخطيب و طرح اخضر 

اين عقب نشيني ، آنچنان صداي اعتراض تكفيري ‌ها و جبهه ارتجاع را بلند كرد كه امام جمعه سابق مسجد اموي دمشق را مجبور كرد ساعاتي بعد براي كم كردن شدت اين ذلت ، دوشرط تعيين كند: ۱- آزادي ۱۶۰ هزار زنداني ۲- تمديد گذرنامه‌‌هاي منقضي سوري‌‌هاي تبعيدي در کنسولگري‌‌هاي سوريه.
اخضرابراهيمي هم روز سه شنبه دهم بهمن ماه ، طرح جديد ۶بندي‌اي را مطرح کرد و پيشنهاد داد اسد در رأس حکومت سوريه باقي بماند اما نقش سياسي در انتقال قدرت نداشته باشد و مذاکرات درخارج از سوريه ميان هيئتي از حکومت و معارضان براي تشکيل حکومت انتقالي ادامه پيدا کند. 

هرچي رئيس رئيس بگه! 

روزجمعه ۱۳بهمن ماه «لوران فابيوس» وزير امور خارجه فرانسه نيز از پيشنهاد «احمد معاذ الخطيب» رئيس ائتلاف مخالفان سوريه براي مذاکره مشروط با دولت دمشق استقبال کرد وگفت:«اين پيشنهادي بسيار قابل توجه است.ما براي مواضعي که اين ائتلاف اتخاذ مي‌کند، احترام زيادي قائل هستيم و به همين دليل از اين پيشنهاد کاملا حمايت مي‌کنيم.» 

ملاقات ها در مونيخ 

هرچند شوراي ملي مخالفان سوريه بلافاصله پس ازسخنان احمد معاذ الخطيب وارد عمل شد واعلام كرد: امکان مذاکره با نظام حاکم اين کشور بيانگر موضع اين ائتلاف نيست اما روز شنبه۱۴ بهمن ماه احمد معاذ الخطيب رئيس جبهه ائتلاف معارضين سوري كه براي شركت در کنفرانس امنيتي به مونيخ رفته بود براي اولين بار با «علي اکبر صالحي» وزير امور خارجه ايران و«سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه ديدار و بارديگر پيشنهاد خود را تكرار كرد وگفت: آماده است با دولت اسد دوريک ميز به مذاکره بنشيند. 

مارا با مرگ تنها مي گذارند 

او در توجيه اين تصميم سرگيجه آور براي محور ارتجاع گفت: برخي طرف‌‌ها، سوري‌ها را به نبرد وحمله تحريک مي‌کنند وگفت‌وگو را نمي‌پذيرند و عواقب چنين امري را ناديده مي‌گيرند و آن‌ها سوري ‌ها را بدون کمک تنها گذاشته‌اند. برخي هستند که به سوري‌ها مي‌گويند يورش ببريد و سپس آن‌ها را در ميدان نبرد تنها مي‌گذارند و برخي هستند که متعهد به حمايت از انقلابيون شدند؛اما سپس آن‌ها را با مرگ تنها گذاشتند و کساني هستند که روي تخت مي‌نشينند و سپس مي‌گويند حمله کنيد و مذاکره نکنيد. 

دخالت اغلو وبازهم الخطيب 

اين اظهارات معاذ الخطيب كاري كرد كه «احمد داود اوغلو» وزير امورخارجه ترکيه نيز كه ازحاضران در كنفرانس امنيتي مونيخ بود، روز يكشنبه۱۵ بهمن ماه در مخالفت با او وارد ميدان شد وگفت :برخي مي‌گويند که بايد بين نظام ومخالفان گفت‌وگو برگزار شود اما اين مسيراشتباهي است.اين به راه‌حل منتهي نمي‌شود. مخالفت تئوريسن شكست خورده احياء خلافت عثماني با مذاكره، درحالي بود كه فرداي آن روز دوشنبه ۱۶ بهمن ماه «معاذ الخطيب» دوباره درگفت‌وگو با شبکه خبري العربيه ، صراحتا گفت: از نظام مي‌خواهم- البته اگر نظام با فکر گفت‌وگو موافق باشد- تا فاروق الشرع را مسئول گفت‌ وگو کند ومي‌توانيم با وي گفت‌ وگو کنيم.
 
کشور‌هاي بزرگ تصور واضحي براي حل بحران نداشته و هيچ برنامه‌اي نيز براي حل آن ندارند.از تمام سوري‌‌ها مي‌خواهم تا تصميماتي اتخاذ کنند که به ايجاد يکپارچگي منتهي شود وهيئت سياسي ائتلاف مخالفان با راه‌حل سياسي که به رفتن نظام منتهي شود، مخالفتي ندارند.ما دستانمان را براي مصلحت ملت و براي آنکه به نظام کمک کنيم که با صلح قدرت را ترک کند، دراز مي‌کنيم. راه حل هم اکنون در برابر نظام است که درباره آن «آره يا نه» بگويد. 

نشانه هاي پيروزي 

گرچه «معاذ الخطيب» هنوز از رفتن بشار اسد دم‌مي‌زند اما شكاف علني در ميان معارضان سوري همپيمان براي براندازي سخت بشار اسد ازيك سو و تسرّي اين شكاف ميان معارضان خارجي برانداز نظير تركيه و فرانسه از سوي ديگر، نتايجي است كه حكايت از توفيق جمهوري عربي سوريه در اجراي راهبرد گرفتن انبوه كشته از تكفيري ها و ايجاد شكاف در جبهه معارضه دارد . راهبردي كه به زودي كمر فتنه را به طور كامل خواهد شكست. 

تلاش اسرائيل براي گشايش جبهه خارجي 

اين دقيقا همان نتيجه اي است كه اسرائيل به نمايندگي از جبهه ارتجاع براي عوض كردن مسيرآن به واسطه برهم زدن قواعد بازي به سوريه تجاوز هوايي كرد؛ نكته اي كه «طالب ابراهيم» معاون رئيس مرکز مطالعات راهبردي سوريه روز جمعه۱۳بهمن ماه درگفت و گو با خبرنگار خبرگزاري فارس در دمشق آن را اينگونه تشريح كرد:اسرائيل در تلاش براي گشايش جبهه خارجي است تا فشار موجود بر مزدوران خود در سوريه را کاهش داده تا شايد بتواند زمينه دستيابي به آنچه از آن ناتوان مانده است، فراهم کند و البته تکاپوي اسرائيل در اين خصوص بيانگر تنگنايي است که گروه‌هاي تروريستي مسلح در داخل سوريه در آن گرفتار شده‌اند.اکنون بايد روند مقابله با گروه‌هاي مسلح ادامه يافته و علاوه بر آن زمينه حل سياسي بحران سوريه که همه در موردآن به توافق رسيده‌اند، فراهم شود. 

فعلا فقط تكفيري ها را مي كشيم 

عمليات نظامي اسرائيل و پاسخ سوريه به آن و به‌دنبال آن بروز جنگ، موجب به هم ريختن اوضاع شده و به نفع رهبري سوريه نيست به ويژه اينکه اوضاع سوريه به سمت ثبات در حرکت است.اکنون مقابله با گروه‌هاي مسلح ضروري‌تر است و بايد پرونده اين موضوع نهايي شده و بسته شود و نبايد در مبارزه با گروه‌هاي مسلح به نفع جبهه ديگري عجله کرد؛ زيرا چنين اقدامي منجر به از دست دادن تمام ميدان‌هاي نبرد به طور همزمان خواهد شد.


بهمن
۱۳۹۱-۱۲-۰۵ ۰۰:۱۶:۴۴
من هرروزبرای نابودی اسراییل دعا میکنم مرگ بر اسراییل مرگ براسراییل مرگ براسراییل
۱۳۹۱-۱۱-۲۴ ۱۴:۴۶:۱۸
سوریه با تدبیر پاسخ داد و انشاءالله با درایت جنگ داخلی را جمع خواهد کرد و به حول و قوت الهی با اتکا به همین نیرو های بصیر و میدان دیده که به لطف خدا به آنها 60000 بسیجی نیز اضافه شده در قدم بعد نسخه ام الفتنه و همان اسرائیل را خواهند بست