Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128021
تحفه تازه سازمان سینمایی
شبکه نمایش خانگی را تعطیل کنیم فقط ماهواره تماشا کنیم!
سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۰۶
 
سئوال مهم از آقای ایوبی این است؛ کدام اقدام غیر قانونی است؟ اینکه فرزندان جوان این سرزمین را وادار کرده اید برای دیدن فیلم‌های خارجی سراغ مجموعه شبکه‌های «جی‌ای‌ام» بروند و به بهانه فیلم‌های روز جهان، شب‌گیر سریال‌های مبتذل ترکیه‌ای شوند اقدامی شرعی و قانونی است؟!...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: یکی از سیاست‌های خاص سازمان سینمایی بی تردید هدایت اکثریت توده‌های مردمی به سمت ماهواره و تماشای فیلم خارجی(بدون هیچ جرح و تعدیلی) از طریق اینترنت است.

در توضیح این سیاست باید اشاره کرد تولیدات پوچ هالیوودی به سان فرآورده‌های غذایی مضر می‌مانند و از میان هزار، شاید یکی دو نمونه باشد که آثار درخوری باشند وگرنه ۱۴۰۰ تولید سینمایی هالیوود با محوریت توسعه فحشای جهانی ساخته می‌شود، فحشایی که امروز چنگ به انگاره‌های ایدئوژیک می‌اندازند.

اما همین محصولات که مصداق «بدترند»، با کانالیزه شدن عرفی (منطبق با موازین و حدود قانونی و شرعی) در مجموعه شبکه نمایش خانگی تولید و توزیع می‌شدند. ولنگاری در بازه زمانی خاصی رخ می‌دهد که حجت اله ایوبی به شکل جدی شریان شبکه نمایش خانگی را با محدود کردن فیلمهای خارجی قطع می‌کند و علی جنتی شیر حمایت از ماهواره را می‌چرخاند.

طی ۱۵ سال اخیر با فعال شدن موسسات شبکه نمایش خانگی خصوصی، مردم از خرید محصولات قاچاق هالیوودی به صورت مستقیم اجتناب می‌کردند و مجموعه فیلم ها و سریال‌های خارجی را از بازار مجاز داخلی تهیه می‌کردند که نظام عرضه و توزیع قانونی آن به عهده موسسات شبکه نمایش خانگی بود.

موسسات شبکه نمایش خانگی با حذف مصادیق غیر اخلاقی و تغییر مضامین غیرمتعارف هنجار شکن فیلم‌های خارجی، بسیاری از آثار هالیوودی را وارد بازار قانونی می‌کردند و توده اکثریت با توجه به این که نمی‌توانست بسیاری از این آثار هالیوودی را در کنار خانواده‌اش تماشا کند با تهیه همین محصولات به صورت تعدیل شده، با خیالی آسوده به تماشای این آثار در کنار خانواده می‌نشست که به مثابه آثار تولید شده وطنی اشاعه‌گر فحشای پنهان نبود و مردم میان بد و بدتر، گزینه بد را انتخاب می‌کردند، چون خوارک داخلی مطلوب برای کاربران فیلم و سینما وجود نداشته و ندارد.

اصولا یکی از شگردهای ویژه مدیریتی صفارهرندی در مواجهه با شبکه‌های ماهواره ای توسعه شبکه نمایش خانگی بود. تیراژ فروش آثار سینمایی خارجی به شکل محیرالعقولی در دوره مدیریتی وزارت وی توسعه یافت و با فعال شدن پلیس امنیت تهران در مقطع زمانی ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸، تهران و ده کلان شهر ایرانی از حیث آثار قاچاق و غیر اخلاقی خارجی تهی شدند. در آن مقطع زمانی دیگر هیچ دستفروشی در میادین بزرگ تهران جرات نمی‌کرد آثار قاچاق سینمایی مبتذل را به دست مردم کلان شهرهای بزرگ برساند و البته در شهرهای کوچک ایرانی به غیر از عده‌ای قلیل، سایر توده ها به آثار پخش شده از تلویزیون ملی قناعت می‌کردند و نیاز بیشترشان به آثار نمایشی با آثار عرضه شده توسط شبکه نمایش خانگی رفع و رجوع می‌شد.

روایت کمپانی میجر؛ حلال یا حرام؟!
حالا باید به یک نکته اساسی‌تر اشاره کرد که حق رایت (امتیاز توزیع و فروش) عمده آثار هالیوودی را «کمپانی میجر» بر عهده دارد. کمپانی بزرگی که محصولات کمپانی یونیورسال، والت دیسنی، وارنر بروس، فاکس اینتتیمت، سونی و پارامونت را در کل دنیا توزیع می‌کند. میجر از سال ۱۹۷۹ و پس از تسخیر لانه جاسوسی، ایران را در لیست تحریم خود قرار دارد و به هیچ عنوان هیچ محصولی را به رسانه‌های ایرانی دیگر نمی فروخت. در سال ۱۹۷۹ همزمان با انقلاب ایران پس از تسخیر لانه، بسیاری از اموال مادی ایران در بانک‌های خارجی، با دستور دادگاه عالی ایالات متحده بلوکه می‌شود و تمامی دفاتر نمایندگی کمپانی میجر در ایران تعطیل می‌شود. پس از این اتفاق میجر ۸ میلیارد دلار از اموال مادی ایران در خارج از کشور را به بهانه‌های واهی تصاحب می‌کند.

دو دهه پس از تحولات انقلابی، اوایل دهه هشتاد، شبکه گسترده نمایش خانگی فعال می‌شود و موسسات خصوصی با چالش خرید رایت آثار کمپانی میجر مواجه‌اند. اما وزارت ارشاد مسجد جامعی در تنها حرکت انقلابی‌اش دستور می‌دهد چون کمپانی میجر با دستور دادگاه عالی ایالات متحده بسیاری از اموال ایران را بلوکه کرده است بدون خرید رایت ویدئویی شرکت‌های خصوصی اجازه دارند آثار میجر را در بازار ایرانی، با سانسور و حذف‌های عرفی و شرعی توزیع کنند. بدین ترتیب تلویزیون ملی به تبع دستور وزارت فرهنگ و ارشاد بسیاری از آثار خارجی را بدون خرید امتیاز توزیع پخش می‌کرد.

این حرکت به رغم رسانه‌های خود فروخته، اصلا و ابدا حرکت ناشایستی نیست و نکته مهمتر این کنش فرهنگی این بود که مردم ایران به صورت مستقیم با محصول «بدتر»، دیگر مواجه نبودند و به دلیل حفظ حریم خانواده، اشتیاق فراوانی برای حمایت از محصولات تعدیل شده خارجی در شبکه نمایش خانگی وجود داشت که همین اشتیاق موجب رونق شبکه نمایش خانگی طی یک دهه شد. ضمن اینکه محتوای بد آثار هالیوودی به مراتب از سریال‌های کثیف ترکی، کره ای و کلمبیایی خیلی بهتر هستند و در کشاکش رقابتی قطعا گزینه بهتری برای رقابت با تولیدات ماهواره‌ای به شمار می‌آیند.

اما پس از سال ۸۸ و دوران تباه شدن سینما، در ۴ ساله دولت دهم به دلیل مضامین پر رنگ غیر اخلاقی در فیلم‌های ایرانی، برخی صاحبان ویدئو رسانه تمایلی نداشتند که فیلمهای ایرانی توزیع کنند. آنقدر عبور از خطوط قرمز اخلاقی به طرز دهشتناکی افزایش یافته که مدیران رسانه‌های خصوصی توزیع فیلم ایرانی را خسرالدنيا والاخرة می‌دانستند و مافیای تهیه کنندگان برای توزیع فیلمهای ایرانی در شبکه نمایش خانگی به بن بست عجیبی خورده بود.

به عبارت دیگر کمتر موسسه خصوصی حاضر به خرید فیلمهای ایرانی می‌شد، این روند در اواخر دولت احمدی نژاد آغاز شد و تا یکسال پس از دوران ریاست حجت الله ایوبی بر کرسی سازمان سینمایی ادامه پیدا کرد. طبیعی است که حجت الله ایوبی ، با ایوبی قبل از ریاست مرد بسیار متفاوتی است. او با انگیزه و اراده ای جهانی روی کرسی سازمان سینمایی نشسست و در ادامه همان انگیزه و اراده به راحتی تحت الشعاع مافیای کثیف سینمای ایران قرار گرفت.

تصور کنید که در دوره شمقدری به دلیل باند بازی فوق العاده در تقسیم فیلم‌های کمپانی میجر میان بیست و هشت موسسه، بیست و سه موسسه فعال شبکه نمایش خانگی ورشکست شدند و در این کشاکش تهیه کنندگان سینمای برای اینکه بتوانند فشار بیشتری به بخش خصوصی سینما بیاورند، تا فیلمهای خود را به موسسات شبکه نمایش خانگی بفروشند، ایوبی را تحت فشار قرار گذاشتند و ایوبی به بهانه غیر قانونی بودن توزیع فیلمهای میجر، منفذ توزیع فیلم‌های تعدیل شده (سانسور و دوبله) را برای همیشه بست.

ایوبی درباره انتقاد گروهی از مدیران شبکه‌های نمایش خانگی از حذف دادن میجر (اهداء فیلم‌های خارجی بدون ارائه اصل رایت در تاریخ اول بهمن سال ۱۳۹۳ گفت: همه می‌دانند که دادن میجر یک اقدام نادرست و خلاف قانون بود و اینکه ما به انجام اقدامات نادرست عادت کرده باشیم دلیلی بر درستی آن کار نمی‌شود و کار درست را نادرست نمی‌کند.

حالا سئوال مهم از آقای ایوبی این است؛ کدام اقدام غیر قانونی است؟ اینکه فرزندان جوان این سرزمین را وادار کرده اید برای دیدن فیلم‌های خارجی سراغ مجموعه شبکه‌های «جی‌ای‌ام» بروند و به بهانه فیلم‌های روز جهان، شب‌گیر سریال‌های مبتذل ترکیه‌ای شوند اقدامی شرعی و قانونی است؟! نکته مهمتر این است که اخیرا ۲ میلیارد دلار سرمایه‌های ایران به بهانه‌های واهی در آمریکا بلوکه شده است، آیا این اقدام آمریکا قانونی و شرعی است؟! آیا باید نگران این باشیم میجر متضرر می‌شود؟! میجری که هشت میلیارد دلار پول ایران در اوایل انقلاب را بلوکه کرده است؟!

با افول شبکه نمایش خانگی و عدم توزیع درست و صحیح بازار دوبله و تعدیل فیلم‌های خارجی حالا کلی سایت اینترنتی به راحتی در عرض کمتر ۱۵ دقیقه فیلم‌های خارجی را بدون هیچ محدودیت سنی به مخاطبانش ارائه می‌کنند و آقای ایوبی دارند به منافع کمپانی میجر و شبکه‌های بیشمار فارسی زبان مهاجم فکر می‌کنند؟! جناب آقای ایوبی می‌دانند که با سینمایی وطنی، در متن و فرامتن، که خودش در منجلاب ابتذال گرفتار است نمی توان به مبارزه ای کلان با تهاجم فرهنگی رفت و بهترین ابزار برای مبارزه با تهاجم این است که از ابزار و ادوات دشمن بهره برداری کنیم.

حداقل کاری که می‌کنیم این است که مخاطبان را با عرضه درست فیلم‌های بد، وادار کنیم که سراغ فیلم‌های بدتر نروند. آقای ایوبی منافع اخلاقی خانواده‌های ایرانی برای شما اهمیت دارد یا منافع مادی کمپانی میجر؟! وقتی آمریکا در روز روشن به بهانه‌های واهی دست در صندوق مادی ملت ایران می‌کند آیا منافع کمپانی صهیونیستی برای آقای ایوبی مهم است؟!

با این اقدام آقای ایوبی، رسانه ملی نیز عقب نشینی کرد و در دورانی که پولی برای خرید فیلمهای خارجی نداشت باکس پخش شبکه‌های متنوع تلویزیونی در یک دوره یکساله فقط فیلم تکراری پخش می‌کند. البته که این انحصار را باید تلویزیون بشکند و فیلم‌های میجر را پخش کند تا در کشاکش رقابت رسانه ای مردم به بهانه فیلم‌های خارجی، سراغ سریال‌های مبتذل ماهواره ای و فیلم‌های تعدیل نشده اینترنتی نروند. امید است که گوش شنوایی در میان مدیران فرهنگی ما باقی مانده باشد.