داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 124160
نگاهی به «ایران هراسی» و خدعه‌های جدید استکبار
خدعه‌های پسابرجام شیطان بزرگ
دوشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۷
 
همه این اقدامات در سایه وعده و وعیدهای دولت کنونی برای رسیدن به جایگاهی بود که قرار شد هم چرخ اقتصاد مردم بچرخد و هم چرخ سانتریفیوژها! و اما اینک همگان شاهدند که نه چرخ اقتصادی مردم مستضعف به خوبی در این دولت چرخید و نه چرخ سانتریفوژها، و از همه مهمتر اینکه هر روز با خدعه و نیرنگی از سوی دنیای استکبار روبرو هستیم...
پایگاه خبری انصارحزب الله: «آمریکا اخلال و خدعه می‌کند و با «ایران‌هراسی» مانع معامله بانک‌ها با ایران می‌شود...جنس دارای مشابه داخلی مطلقاً نباید وارد شود.» این جملات کلیدی مقام معظم رهبری در دیدار اخیرشان با جامعه کارگری کشور است.

خدعه آمریکا در ایران هراسی پسابرجام امری بدیهی و آشکار بود و در همان زمان قبل از توافق با دنیای استکبار ، رهبر معظم انقلاب بارها در بیانات گهربارشان فرمودند: “من به این مذاکرات خوش بین نیستم” و امروز در عمل مشاهده می‌شود که دلیل خوش بین نبودن ولی امر مسلمین جهان در چه موضوعاتی نهفته است.

امروز به اذعان خود مسئولان دولتی، برجام هنوز نتوانسته مشکلی از مشکلات کشور را کم کند و از طرفی نقدهای فراوانی دادیم تا وعده‌های نسیه و خدعه‌دار تحویل بگیریم!

ساختار انرژی صلح آمیز هسته‌ای خود را به خاطر توهم طرف غربی با سیمان بلوکه کردیم به این امید که بتوان دارایی‌های بلوکه شده را از شیطان بزرگ باز پس بگیریم!

و همه این اقدامات در سایه وعده و وعیدهای دولت کنونی برای رسیدن به جایگاهی بود که قرار شد هم چرخ اقتصاد مردم بچرخد و هم چرخ سانتریفیوژها!

و اما اینک همگان شاهدند که نه چرخ اقتصادی مردم مستضعف به خوبی در این دولت چرخید و نه چرخ سانتریفوژها، و از همه مهمتر اینکه هر روز با خدعه و نیرنگی از سوی دنیای استکبار روبرو هستیم که مهمترین آن «ایران هراسی» در سطح بین المللی علیه جمهوری اسلامی ایران است. در گزارش پیش رو به تحلیل و بررسی این موضوع و راهکارهای برون رفت از «ایران هراسی» خواهیم پرداخت.

ایران هراسی به خاطر باج گیری از اعراب!

روزنامه رای‌الیوم چاپ لندن، در مقاله اخیر خود تحت عنوان «باج گیری آمریکا از اعراب» به قلم عبدالباری عطوان نوشت: دولت آمریکا در چهارچوب یک برنامه‌ریزی،‌ در صدد ترساندن کشورهای عربی خلیج فارس از ایران است تا آنها مجبور شوند مبالغ مالی هنگفتی، برای خرید سلاح هزینه کنند.

بر اساس این گزارش اعراب خلیج فارس همیشه باید نگران و وحشت زده باشند، چه آمریکا بخواهد علیه ایران اقدام نظامی کند و ناوهای هواپیمابر خود را برای اجرای این عملیات آماده کند و یا بخواهد برای رسیدن به راه حل سیاسی با ایران وارد مذاکره شود.

نویسنده می‌افزاید: اینکه آمریکا، کشورهای عربی خلیج فارس را قانع می‌کند که میلیاردها دلار برای خرید جنگنده‌ها و موشکهای پیشرفته هزینه کنند تا از خود در برابر برنامه‌های هسته‌ای ایران دفاع کنند قابل درک است، ولی آن چه قابل درک نیست این است که اگر قرار است توافقنامه هسته‌ای با ایران امضاء شود که حداقل برای بیش از ده سال صلح آمیز بودن برنامه‌های هسته‌ای ایران را تضمین کند و این برنامه‌ها،‌ تحت نظارت بین‌المللی باشد، دراین صورت چرا باید این همه سلاح در کشورهای عربی انبار شود و پولهای هنگفتی برای خرید این تسلیحات هزینه شود؟

نویسنده تاکید می‌کند؛ اگر قرار بود این سلاحها علیه اسرائیل و برای آزاد کردن اماکن مقدس مسلمانان در فلسطین استفاده شوند دراین صورت دل آدمی شاد می‌شد واین معاملات مستحق تایید بود، ولی نکته اینجاست که آمریکا و تمامی کشورهای اروپائی که رهبرانشان اکنون به دلالان سلاح تبدیل شده‌اند اگر بدانند که این سلاحها قرار است علیه تل‌آویو و نه تهران، دمشق و حتی بغداد استفاده شوند، حتی یک موشک هم به کشورهای عربی نمی‌فروختند.

رعب و وحشت در دل بانکداران جهانی

گفته می‌شود بانکداران بزرگ دنیا درحالی بعد از برجام از همکاری با ایران امتناع می‌کنند که پشت‌پرده از آمریکا و تهدیدهایش هراس دارند و نمی‌دانند تکلیف معامله با ایران چه خواهد شد.

کارشناسان سیاسی معتقدند تحریم‌های بانکی ما در تحریم‌های هسته‌ای علیه کشورمان محسوب می‌شود و کارشکنی شیطان بزرگ در لغو این تحریم‌ها و ادامه سیاست ارعاب و تهدید بانک‌های خارجی برای برقراری رابطه با ایران باعث شده است تا چرخ مراودات بانکی و به‌تبع آن همکاری‌های اقتصادی ایران با دنیای خارج به گردش در نیاید.

بانک‌های ایران طی ماه‌های بعد از اجرایی شدن برجام، نتوانسته‌اند نقل و انتقالات پولی بین المللی و داد و ستدهای مالی خود را به‌صورت آزادانه انجام دهند.  همچنین کشورمان با موانعی در زمینه بازگرداندن ده‌ها میلیارد دلار از درآمدهای نفتی خود که بر اساس تحریم‌های آمریکا در آن‌سوی مرزها بلوکه شده بود مواجه است.

برخی بانک‌های غربی تأیید کرده‌اند که به‌دلیل نگرانی از تحریم‌های پابرجای دولت آمریکا از همکاری با ایران خودداری می‌کنند. این مشکلات، درحالی کار را برای تجار و بانک‌های ایرانی سخت کرده که آمریکا و قدرت‌های جهانی در قالب توافق برجام، متعهد به لغو تحریم‌های ایران هستند، اما خزانه‌داری آمریکا همچنان مانع از استفاده این کشور از سیستم مالی آمریکا یا دلار آمریکا می‌شود.

جرایم بانک های طرف معامله با ایران

بسیاری از بانک‌های اروپایی در دوره تحریم‌ به‌اتهام همکاری با ایران میلیون‌ها دلار جریمه شده‌اند و موافقتنامه‌هایی را به‌منظور مصالحه به امضا رسانده‌اند که در آنها مقرر شده برای سالها هیچ‌گونه همکاری‌ با ایران نداشته باشند.

بانک فرانسوی بی‌ان‌پی پاریبا در جولای ۲۰۱۴ توافق کرد که به‌دلیل نقض تحریم‌های ایران، سودان و کوبا ۸.۹ میلیارد دلار جریمه پرداخت نماید. کومرز بانک آلمان هم توافق کرد که ۱.۴۵ میلیارد دلار بابت انتقال پول از طریق سیستم مالی آمریکا به ایران و سودان جریمه پرداخت کند.

اذعان دولتمردان کنونی بر خدعه شیطان بزرگ

ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی که ماه پیش به آمریکا سفر کرده بود در شورای روابط خارجی این کشور تأکید کرد:«دلیلی ندارد که این تعهدات ادامه پیدا کند... اداره کنترل دارایی‌های خارجی باید این بانک‌ها را (از قید این تعهدات) آزاد نماید.»
نکته قابل تأمل در این اظهارات علاوه بر اینکه برجام تقریباً هیچ دستاوردی برای ایران نداشته ،‌ این بود که آمریکا باید برای همکاری بانک‌های خارجی با ایران گام عملی بردارد.

و به همین خاطر هم است که سیف در شورای روابط خارجی آمریکا تأکید کرده این کشور باید هر اقدامی برای برقراری رابطه بانک‌های خارجی با ایران بردارد، حتی اگر شده صراحتاً باید به بانک‌های جهان اعلام کند که با ایران همکاری داشته باشند.
اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم گفته است: در مواردی با بانک‌های کوچک آسیایی مبادلاتی انجام شده است اما بانک‌های بزرگ به‌دلیل فشارهای آمریکا در معاملات با احتیاط برخورد می‌کنند.

علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد نیز از برقرار بودن سوئیفت گفته ولی تأکید کرده که اکنون بانک‌ها به‌سادگی می‌توانند از سوئیفت استفاده کنند، ضمن اینکه روابط کارگزاری بانکی ایران با بانک‌های کوچک خارجی برقرار شده است ولی برخی بانک‌های بزرگ همچنان از این اتصال هراس دارند که با گفتگو برطرف می‌شود.

اهمیت موضوع و اخلالی که آمریکا با وجود برجام در برقراری ارتباط بانک‌های بزرگ دنیا با ایران ایجاد کرده کار را به جایی رسانده که امام خامنه‌ای نیز در دیدار اخیرشان با کارگران به این موضوع بپردازند و از ایران هراسی که آمریکا مسئول آن در جهان است، سخن بگویند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با کارگران «انجام مبادلات بانکی با زحمت و کندی زیاد و اخلال آمریکایی‌ها در معاملات بانکی» را نمونه‌ای آشکار از زمینه‌های بدبینی برشمردند و گفتند: اکنون موضوع اختلال در معاملات بانکی را مسئولان نیز می‌گویند اما چرا بانکهای بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند؟

رهبر معظم انقلاب اسلامی گفتند: علت آنکه بانک‌های بزرگ دنیا حاضر به همکاری با ایران نیستند، «ایران‌هراسی»‌ای است که آمریکایی‌ها ایجاد کرده و ادامه می‌دهند.» ایشان تأکید کردند: بارها گفته‌ام که نمی‌توان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و اکنون علت این مسئله در حال روشن شدن است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اینکه بر روی کاغذ می‌نویسند و می‌گویند «بانکها با ایران معامله کنند» اما در عمل، به‌گونه دیگری اقدام می‌شود تا «ایران‌هراسی» به‌وجود آید، افزودند: آمریکایی‌ها می‌گویند ایران یک کشور حامی تروریسم است و ممکن است به‌علت حمایت از تروریسم، مورد تحریم قرار گیرد.این مطالب چه پیامی را به بانکها و طرفهای خارجی منتقل می‌کند؟ پیام این مطالب این است که برای معامله با ایران اقدام نکنید و در نتیجه، عملاً بانک‌ها و سرمایه‌داران خارجی از تعامل با ایران به هراس می‌افتند.

رییس‌جمهور: برجام پایان ایران هراسی است!

رویکرد آمریکا در ایران‌هراسی درحالی کماکان ادامه دارد که یکی از مهمترین توجیهات حسن روحانی در دو سال اخیر برای مذاکره و برجام این بود که این توافق پایان ایران‌هراسی خواهد بود!

البته شاید از یک منظر درست باشد و آن هم اینکه در خصوص هسته‌ای رژیم صهیونیستی و آمریکا کشورهای منطقه و دنیا را می‌ترساندند که اگر ایران به بمب اتمی دست پیدا کند همه شما را نابود می‌کند و به این شکل ایران‌هراسی را در حوزه نظامی به راه انداختند و برجام شاید در کاهش این ترس تأثیرگذار باشد.

ولی الآن روی دیگری از سکه ایران‌هراسی در حوزه اقتصادی رونمایی شده است. آمریکا علی‌رغم لغو تحریم‌ها و تصویب برجام کشورهای اروپایی را پشت پرده از انجام معاملات اقتصادی با ایران به‌ویژه معاملات بانکی با انواع تهدیدها می‌ترساند و این همان ایران‌هراسی است که مقام معظم رهبری نیز به آن اشاره فرمودند.

بنابراین کماکان ایران‌هراسی وجود دارد و این یعنی برجام نه‌تنها ارمغانی برای کشور نداشته بلکه در حوزه اقتصادی نیز هراسی به‌لطف آمریکا در کشورهای دنیا ایجاد شده که آنها حاضر به همکاری با ایران نیستند.

گسترش تمدن اسلامی در برابر ایران هراسی

این روزها ایران هراسی حربه اصلی استکبار علیه نظام اسلامی ایران است و مواضع مختلفی نیز در این باره توسط مسولان کشورمان اتخاذ شده است.

اما سوالی که در اذهان عمومی مطرح می باشد این است که در برابر ایران هراسی باید چکار کرد و چه راهکار اساسی در این باره وجود دارد؟

کارشناسان و تحلیلگران مسایل سیاسی معتقدند اگر می‌خواهیم تمدن اسلامی در منطقه ایجاد شود باید خنثی سازی ایران هراسی را در دستور کار قرار دهیم و استراتژی اصلی در داخل کشور دیپلماسی فرهنگی و مبارزه در جبهه جنگ نرم است.

امروز «فرهنگ» به عنوان رکن رکین خط مقدم جنگ با دشمن استکباری قرار دارد و تمام تلاش ما باید در راستای خنثی‌سازی پروژه‌های فرهنگی دشمن برای تاثیر بر باورها و اعتقادات فرهنگی و دینی مردم باشد.

ایستادگی در برابر دشمن

از دیگر راهکارهای مقابله با زیادی خواهی‌های دشمن ایستادگی در برابر آنان است.همان سخنان روز دوشنبه رهبر فرزانه انقلاب حضرت امام خامنه‌ای که در دیدار با معلمان کشورمان بیان فرمودند.

بیانات کلیدی و راهگشای حضرت آقا را در این دیدار بخوانید: وقتی در مقابل دشمن از نشان دادن قدرت بترسیم، دشمن پر رو می‌شود/ می‌گویند ایران در خلیج فارس رزمایش نداشته باشد!؟چه غلط ها!/ از آن طرف دنیا می‌آید رزمایش برگزار می کند؛ خب بروید همان خلیج خوک ها،اینجا چه می‌کنید؟خلیج فارس خانه ماست. جای حضور ملت ایران است/ اینطور باید با قدرت های زیاده خواه مواجه شد...

دقایقی پس از بیان و انتشار این سخنان حکیمانه امام خامنه ای، خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس در گزارشی درباره این بخش از سخنان رهبر معظم انقلاب نوشت: «رهبر عالی ایران از حضور آمریکا در منطقه خلیج فارس انتقاد کرده و می‌گوید که نیروهای آمریکایی باید به خلیج خوک ها برگردند.»

آسوشیدپرس در ادامه گزارش فوق تاکید می کند: «سخنان رهبر ایران اشاره آشکاری به حمله ناکام سال ۱۹۶۱ کوبایی‌های تبعیدی و آموزش دیده سیا به کوبا بود. مسلمانان همچنین خوک ها را حیوانات کثیف می‌دانند و قرآن(کریم)پیروان اسلام را از خوردن خوک منع می کند.»

مقابله با ورود لوازم لوکس آمریکایی

یکی دیگر از دغدغه های مهم این روزهای برخی‌ها، واردات لوازم لوکس گرانقیمت از آمریکا از جمله خودرو شورلت آمریکایی است.
علیرغم تاکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب بر وارد نکردن لوازم لوکس خصوصا خودروهای پرمصرف آمریکایی اما گفته می‌شود یکی از شرکتهای داخلی اقدام به واردات ۲۴ خودرو شورلت آمریکایی کرده است.

این در حالی است که شرکت مذکور در سایت خود رسما اعلام کرده به کشور ایران خدمات پس از فروش ارایه نمی کند! حال چرا برخی افراد متمول اصرار بر واردات چنین خودروهایی دارند خود جای سوال و تحلیل و بررسی دارد.

در پی کاهش شدید قیمت نفت و شرایط نه چندان مساعد درآمدهای نفتی، توجه و دقت در مبادلات کلان اقتصادی بیش از پیش الزامی به نظر می رسد. در این راستا توجه به سیاست اقتصاد مقاومتی و فرمان عدم واردات کالاهای مصرفی آمریکایی باعث می‌شود که حتی در صورت رفع موانع فنی مربوط به سازمان استاندارد نیز واردات خودروهای آمریکایی با موانع اقتصادی مواجه شود.

در چند ماه اخیر پس از انتشار اخبار مربوط به فعالیت نمایندگی اپل، مجموعه رستوران‌های KFC و واردات خودروهای فورد به نمایندگی از فورد رومانی نیز شاهد چنین واکنش‌هایی از سوی مسئولان اقتصادی و مقامات دولتی کشورمان بودیم که به فاصله کوتاهی از انتشار اخبار، هرگونه فعالیت اقتصادی برای واردات کالاهای آمریکایی را تکذیب کردند.

اما متاسفانه علیرغم همه این تکذیب ها، وارد شدن تعدادی خودرو شورلت تایید شده است و اینک مسولان مربوطه باید به افکار عمومی پاسخ دهند بر اساس کدام نیاز داخلی چنین اقدامی را در کشور ، انجام شده است؟!

کمپین برای ایران هراسی!

گروهی از مقامات با نفوذ آمریکایی با تشکیل کمپینی قصد دارند شرکت های بزرگ بین المللی را از معامله با ایران منع کنند که در راستای پروژه ایران هراسی است.

به نقل از فایننشال تایمز، گروه متحدان علیه ایران هسته‌ای ( UANI) در آمریکا با حضور مقامات سابق دولتی در این کشور ، برای جلوگیری از ورود ایران به تجارت جهانی تشکیل شده است.

این گروه که به نظر می رسد نفوذ بالایی بین مقامات و شرکت‌های بزرگ آمریکایی داشته باشد در نظر دارد با تبلیغات علیه ایران و نوشتن نامه به مقامات دولتی و غیردولتی در سراسر جهان مانع ارتباط تجاری با ایران شوند.

این گروه به ریاست «مارک والاس» نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل قصد دارد به ۱۴۰ شرکت بزرگ بین‌المللی نامه نوشته و به نوعی آنها را برای معامله با شرکت‌های ایرانی تحت فشار قرار دهند.

این شرکت در حال حاضر به ۳۰ شرکت نامه نوشته است و قصد دارد این نامه‌ها را در روزنامه‌های سراسر جهان منتشر کند. اولین مورد از این تبلیغات از این هفته در آستانه نشست حمایت از تجارت با ایران در زوریخ منتشر خواهد شد. والاس می‌گوید: شرکت های تجاری باید این مطلب را بدانند که هنوز معامله با ایران دارای ریسک است و می‌تواند به خاطر تحریم ها موجب خسارت آنها شود!

اما با کمال تاسف شاهد هستیم برخی افراد در داخل به جای مبارزه با ایران هراسی دشمن، به دنبال برقراری رابطه با شرکت‌های ورشکسته آمریکایی از جمله شورلت هستند.