Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128309
چه کسی مسئول مقابله با لاابلی گری رسمی در نظام اسلامی است؟
آقای دادستان، وزیر ارشاد را به محکمه بکشانید!
دوشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۶
 
اقشار مختلف حزب‌الله امیدوارند که مدعی‌العموم قویّا محاکمه وزیر ارشاد را در دستور کار قرار دهد و مجلس شورای اسلامی نیز با استیضاح این عنصر، نشان دهد نظام اسلامی در با اشاعه دهندگان فساد ، برخورد سخت و قطعی خواهد داشت...
طوفانِ خراسان

پایگاه خبری انصارحزب‌الله: یالثارات در شماره ۸۴۶ با درج خبری در صفحه اوّل ، عملکرد دادستانیِ خراسان رضوی در مقابله با برگزاری کنسرت های مفتضح را الگویی برای اقدام در کلّ کشور معرفی کرده بود. دستمایه این گزارش ، آخرین نمونه از سلسله اقدامات انقلابی دادگستری خراسان رضوی در صدور دستور لغو کنسرت سالار عقیلی در روز ۱۳ مرداد ماه سال جاری در شهرستان سبزوار بود.

غلامعلی صادقی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی تصریح کرده بود که پس از اعلام گلایه‌ از سوی اقشار مختلف ، این نهاد تصمیم گرفته تا برای پیشگیری از آسیب‌های موجود ، فعلاً کنسرت‌ها اجرا نشوند تا زمانی که در شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی موضوع مطرح و چارچوبی برای برگزاری کنسرت مشخص شود.

صادقی روز چهارشنبه۲۰ مرداد ماه سال جاری ، مجددا به مسئله ورود پیدا کرد و این بار به طور مستقیم وزیر ارشاد را مخاطب قرار داد و تاکید کرد که وی باید به دلیل عملکرد خلاف قانون در مورد مجوزهایی که به کنسرت‌ها داده ، پاسخ‌گو باشد.

وظایف قوه قضائیه و جرائم وزیر ارشاد

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خراسان رضوی با اشاره به لحن تهدید آمیز وزیر ارشاد درباره عملکرد قوه قضائیه در پاسخ به جنتی گفته بود که «امروز به‌جای اینکه ما مطالبه و از وزیر سؤال کنیم وی می‌گوید دستگاه قضا برای خود هزینه ایجاد می‌کند!»

این در حالی است که وزیر ارشاد در حاشیه جلسه هیئت دولت که روز ۱۷مرداد برگزار شده بود ،‌ دلایل لغو کنسرت های سالار عقیلی ، علی‌رضا قربانی و شهرام ناظری را «واهی» ، ارزیابی کرده و اعلام کرده بود که قوه قضائیه با این کارها برای خود هزینه درست می‌کند.جنتی تا آن اندازه در وارونه انگاریِ منکر و معروف پیش رفت که استان خراسان رضوی را به عملکرد خارج از قواعد کشور متهم کرد و این استان را که جزیره‌ جداگانه قلمداد کرد.

اما دادستان مشهد ، با مجرمانه قلمداد کردنِ اظهاراتِ جنتی ، حداقل جرم انتسابیِ وی را تشویش اذهان عمومی و نشر اکاذیب دانست و در این رابطه گفت: «من اگر به‌عنوان مقام قضایی مسوول رسیدگی به جرائم ایشان بودم حتی یک‌لحظه هم تردید نمی‌کردم و ایشان را مثل بقیه افراد احضار و تفهیم اتهام و به پرونده رسیدگی می‌کردم.اگر با چند مورد این‌گونه برخورد شود مردم امیدوار می‌شوند و مسؤولین وارد مسیر قانونی خودشان می‌شوند.متأسفانه کوتاهی‌ها موجب شده که عده‌ای به‌جای اینکه در مسیر قانونی باشند بر مسیر غیرقانونی خود اصرار می‌ورزند.»

اقدامات ارشاد برای تحریک مردم

صادقی پیش از این نیز توضیحاتی ارائه داده بود که نشان می داد وزارت ارشاد علاوه بر تشویش اذهان عمومی به شکل عملی نیز در تلاش برای تحریک مردم است. وی در این باره توضیح داده بود که موضوع عدم برگزاری کنسرت‌ تا تصمیم‌گیری در شورای فرهنگ عمومی استان خراسان رضوی ، به دستگاه‌های مربوطه از جمله اداره کل ارشاد و ادارات ارشاد شهرستان‌ها اعلام و اطلاع رسانی شده است تا از صدور مجوز یا فروش بلیت و یا اعلام این مراسم خودداری کنند اما متأسفانه برخی دستگاه‌ها به هر دلیلی که خودشان می‌دانند ممنوعیت در اجرای کنسرت‌ها را رعایت نمی‌کنند و با فروش بلیت و اخذ پول از مردم توقعی را برای آن‌ها ایجاد می‌کنند و خود این دستگاه‌ها باید پاسخگوی گلایه‌های مردم باشند.

ورود کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس

با این وصف و در شرایطی که وزارت ارشاد هم بر فراهم کردن محیط فساد اصرار دارد و هم تلاش دارد تا با ایجاد تشویش اذهان عمومی و نارضایتیِ عملی ، راه خود را باز کند حجت‌الاسلام حسن نوروزی ، سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس نیز در حمایت از دادستان مشهد وارد کارزار شد و گفت:

«اگر بخواهیم بر اساس شأن مقدس اسلام عمل کنیم می‌بینیم که جایی در نظام اسلامی به این معنا برای برگزاری کنسرت‌ها وجود ندارد. این مسئله نه تنها پس از انقلاب بلکه پیش از آن نیز در میان ملت ایران ، به عنوان یک ملت فرهیخته ، سنتی و معتقد به اهل بیت وجود نداشته است. در کجای قانون اساسی برای برگزاری کنسرت‌ها مجوز صادر شده است؟! طبیعی است ، زمانی که قانون مجازات اسلامی ، برای بدحجابی و خلوت دو نفر نامحرم با یکدیگر مجازات تعیین می‌کند نسبت به این موارد که هیچ جایی در فقه اسلامی نداشته و بدآموزی دارد؛ موضع‌گیری کند. زمان رای اعتماد وزرای کابینه روحانی برخی می‌گفتند آقای جنتی مجتهد است ؛ ایشان امروز به ما بگوید در کجای اجتهاد ، فقه و درس خارجی که خوانده‌اند اجازه بر پایی کنسرت به این معنا داده شده است؟ مگر ما باید هر زمان به هر دلیلی جَو زده شویم؟! اگر دادستان مشهد به عنوان یک فقیه و روحانیِ درس‌خواندهِ متدین یا دادستان تهران به عنوان یک حقوقدان متبحر نسبت به این مسئله اعتراض می‌کنند حتما درباره آن از شورای عالی قضائی استنتاج کرده‌اند. ما نیز در کمیسیون حقوقی خانه ملت به عنوان پشتیبان نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران از مواضع دستگاه قضا در این باره حمایت کرده و اجازه برگزاری کنسرت‌ها را به این روش و معنا نمی‌دهیم. کمیسیون قضایی همچون قوه قضاییه مخالف برگزاری کنسرت‌هاست و هیچ ترسی هم از صحبت‌های جنتی مبنی بر اینکه این مسئله برای قوه قضاییه گران تمام می‌شود، نداریم. کمیسیون قضایی قطعا در مقابل این‌گونه بداخلاقی‌ها جبهه خواهد گرفت ، آنقدر در کشور مشکلات و گرفتاری وجود دارد که اظهارنظر درباره لغو کنسرت‌ها در مراحل آخر قرار می‌گیرد. آقای جنتی باید امروز به ما پاسخ دهد که بر روی تقویت کتابخانه‌ها چه کارهایی انجام داده‌ است؟ چه کارنامه‌ای از خود در فعالیت‌‌های مساجد به جای گذاشته است؟ جنتی باید پاسخ بدهد تا چه اندازه از بودجه پایین فرهنگی که میان۳۴ دستگاه تقسیم شده به پیکره فرهنگی مردم تزریق می‌شود؟ همچنین وزیر ارشاد باید درباره اینکه تاکنون برای تقویت عرصه هنر و مسائل اساسی آن هم چون فیلم، سینما، تئاتر، شعر و ... چه اقدامات درخوری انجام داده پاسخ‌گو باشد. فراکسیون روحانیت مجلس نیز با برپایی کنسرت‌ها با این روش مخالف است، امیدواریم جنتی قدری روی این مسائل دقت کند. نظام ما یک نظام اسلامی و کشورمان یک کشور ولایی است. جنتی باید به عنوان فردی که پدرش مجتهد مسلم و خود فرزند حوزه است به دغدغه‌های مراجع، جامعه روحانیت، فراکسیون روحانیت، کمیسیون قضایی و قضات محترم و انقلابی توجه بیشتری نشان دهد.»

مطالبه حزب‌الله

در حالی سخنگوی کمیسیون حقوقی مجلس ، برگزاری کنسرت را اساسا نه در خراسان بلکه در نظام اسلامی فاقد جایگاه قلمداد کرده که یالثارات پیش از این نیز بارها ، مشیِ دادستانیِ خراسان رضوی و عملکرد امت حزب الله در استان های دیگر ، مبنی بر مقابله با برگزاری کنسرت ها را یک الگوی مطلوب برای تسرّی به سایر استان ها و به خصوص پایتخت قلمداد کرده بود که باید مورد توجه قرار گیرد.

البته لازم است تا لااقل برای اولین بار در تاریخ ۳۷ ساله انقلاب یک مسئول برای جرائم فرهنگی مورد مواخذه قرار گیرد و اقشار مختلف حزب الله امیدوارند که مدعی العموم قویّا محاکمه وزیر ارشاد را در دستور کار قرار دهد و مجلس شورای اسلامی نیز با استیضاح این عنصر ، نشان دهد نظام اسلامی در با اشاعه دهندگان فساد ، برخورد سخت و قطعی خواهد داشت. امت حزب الله امید دارند تا چنین اقدام میمونی برای اولین بار در دوره تصدّی وزارت توسط یک مسئول مجرم اتفاق بیافتد تا درس عبرتی برای سایرین باشد.


منبع:هفته‌نامه یالثارات‌الحسین علیه‌السلام