داخلی سياسی گزارش
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 128101
خلاقیت ایرانی درگیرودار دلال‌های دولتی
وزارت‌ارتباطات چگونه مانع رشد شبکه‌های‌اجتماعی داخلی می‌شود؟
چهارشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۲
 
وزارت ارتباطات پهنای باند بین الملل را حداقل با 12 کشور واسطه، از آمریکا خریداری می‌کند و با فروش بیش از بیست برابری قیمت به مردم ایران، سود قابل توجهی از دلالی اینترنت کسب می‌کند. نزدیک به سی سال است تنها، وارد کننده اینترنت هستیم، یعنی چیزی را که خودمان تولید می‌کنیم، از آمریکا می‌خریم!...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: در حال حاضر در ایران بیش از ۵۰ شبکه اجتماعی ایرانی مشغول فعالیت هستند که از لحاظ امکانات با شبکه‌های اجتماعی خارجی برابری می‌کنند و حتی در بعضی موارد جوانان ایرانی توانسته‌اند با ابتکار و خلاقیت قابلیت‌های جدیدتر و پیشرفته‌تری نسبت به موارد مشابه خارجی اضافه نمایند. ولی چرا کاربران ایرانی آنها را نمی‌شناسند و یا چرا از آنها استفاده نمی‌کنند؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا با تعدادی از مشکلات شبکه‌های اجتماعی ایرانی برای فعالیت در خود ایران آشنا بشویم.

تولید کننده جوان داخلی با وجود مافیا و کاپیتولاسیون شکل گرفته در فناوری ‌اطلاعات ‌ایران، با مشکلات بسیار زیادی برای دریافت مجوز جهت فعالیت مواجه است و ضمن الزام به دریافت‌ مجوز از حداقل پنج شورا و نهاد، باید مبالغ سنگینی را به‌عنوان حق‌امتیاز، مالیات، عوارض و حق‌السهم به‌دولت بپردازد و تمام قوانین ‌ایران را رعایت کند و تحت استانداردهای جانبدارانه غربی فعالیت کند و اگر برایش توانی ماند، با بازار اشباع ‌شده توسط خارجی‌ها رقابت کند و از آن طرف شبکه‌های اجتماعی خارجی توانسته است بدون اخذ هیچ مجوزی با آسودگی تمام قوانین جمهوری اسلامی ایران را زیر پا بگذارد و با تبلیغ رایگان و گسترده در رسانه‌ها مخصوصاً صدا وسیما، توانسته است بازار شبکه‌های اجتماعی را در ایران به آسانی در دست بگیرد. ولی این همه ماجرا نیست.

تولید کننده‌های شبکه‌های اجتماعی ایرانی علاقه‌ای به بالا رفتن تعداد کاربران ندارند:

همان طور که می‌دانید کاربران برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی باید به اینترنت متصل شوند و بابت میزان اینترنت مصرفی، به فروشندگان اینترنت پول پرداخت نمایند. در بیشتر کشورهای جهان فروشندگان اینترنت سهم قابل توجهی از سود حاصل از فروش اینترنت را با صاحبان شبکه‌های اجتماعی، نسبت به میزان مصرف کاربران تقسیم می‌کنند و این امر موجب کسب درآمد برای سازندگان شبکه‌های اجتماعی می‌شود. درنتیجه تولیدکنندگان خارجی برای بالا بردن تعداد کاربران و درنتیجه کسب درآمد بیشتر، تمام تلاش خود را انجام می‌دهند و برای بالا بردن کیفیت شبکه اجتماعی خود جهت از دست ندادن کاربران و کسب رضایت بیشتر، تعداد کارمندان را افزایش داده و با گسترش تجهیزات لازم، روزانه مشکلات بوجود آمده را مرتفع کرده و نسخه‌های جدید تری با امکانات بیشتر در اختیار کاربران قرار دهند.

ولی متأسفانه در ایران نه تنها پولی بابت تولید ترافیک به سازندگان شبکه‌های اجتماعی بومی پرداخت نمی‌شود بلکه بالعکس با بالا رفتن تعداد کاربران باید پول بیشتری نیز بابت هزینه‌های سرور و پهنای باند پرداخت نمایند. یعنی در ایران کسی که از شبکه اجتماعی استفاده می‌کند بابت اینترنت مصرفی پول پرداخت می‌کند و تولیدکننده شبکه اجتماعی ایرانی هم بابت میزان استفاده کاربران پول پرداخت می‌کند و در نتیجه هرچه تعداد کاربران و میزان مصرف کاربران بالاتر برود علاوه بر مصرف کننده، تولید کننده هم باید پول بیشتری از جیب پرداخت نماید.

در نتیجه شبکه‌های اجتماعی ایرانی رغبتی به جذب کاربر ندارد و از طرفی پایین بودن تعداد کارمندان و نا کافی بودن تجهیرات موجب پشتیبانی ضعیف و درنتیجه بروزرسانی‌های بلند مدت شده است و این مشکل مهمترین دلیل برای عدم پیشرفت و پایین ماندن کیفیت و در نتیجه ناراضی بودن کاربران ایرانی از شبکه‌های اجتماعی داخلی می‌باشد.

بر مبنای محاسبه انجام شده بر روی ارزش سهام شرکت‌های تولیدکننده شبکه‌های اجتماعی خارجی، هر کاربر به محض عضویت، ۱۴۵ دلار (حدودا ۵۰۰ هزار تومان) به ارزش شرکت مورد نظر اضافه می‌کند و هر کاربر با هر کلیک بین ۴ تا ۲۰ سنت گردش مالی در آنها ایجاد می‌کند. به عنوان مثال واتس‌آپ، توسط زاکربرگ، در سال ۲۰۱۴ به مبلغ نوزده و نیم میلیارد دلار خریداری شده است و ارزش هرکاربر واتس‌آپ برای مالک آن حدود ۱۲۵ هزار تومان می‌باشد. وی چت با ۴۴۰ میلیون کاربر در سال ۲۰۱۴، با ارائه بازی‌های آنلاین و تبلیغات، تنها در سه ماهه سوم همان سال، ۹۲۴ میلیون دلار درآمد کسب کرده است. طبق اعلام لاین، درآمد این پیام رسان در سه ماهه چهارم ۲۰۱۳، ۱۲۰ میلیون دلار بوده است.

«نفتالی بنت» در یک مصاحبه اعلام کرده است که «وایبر» توانسته پاسخ مناسبی به جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی در اروپا موسوم به بایکوت اسرائیل در سراسر جهان باشد.

بر اساس خبری که نشریه «جروزالم پست» منتشر کرده، او با اعتراض به اظهارات برخی از مقامات اروپایی علیه جنایات اسرائیل و تلاش برای بایکوت اقتصادی این رژیم، تاکید کرده است: «به جای تحریم و بایکوت اسرائیل، بیایید خلاقیت را به مبارزه بگذاریم. وایبر بهترین پاسخ به بایکوت اسرائیل است.»

علاوه بر این شبکه‌های اجتماعی خارجی به غیر از درآمدهایی که از تولید ترافیک کسب می‌کنند، از فروش با ارزشترین جنس فضای مجازی به کشورها و شرکت‌های مختلف دنیا، که همان اطلاعات کاربران می‌باشد سود قابل توجهی کسب می‌نمایند.

دلالی اینترنت، وظیفه اصلی وزارت ارتباطات
وزارت ارتباطات پهنای باند بین الملل را حداقل با ۱۲ کشور واسطه، از آمریکا خریداری می‌کند و با فروش بیش از بیست برابری قیمت به مردم ایران، سود قابل توجهی از دلالی اینترنت کسب می‌کند. نزدیک به سی سال است تنها، وارد کننده اینترنت هستیم، یعنی چیزی را که خودمان تولید می‌کنیم، از آمریکا می‌خریم! دشمنانی که دارو را بر روی بیمار روی تخت ما تحریم کرده‌اند چطور حاضر می‌شوند جدیدترین محصولات تکنولوژی خود را، به رایگان در اختیار ما قرار دهند؟ بهتر است کمی فکر کنیم! جدیدترین محصولات تکنولوژی در تمام خانه‌ها راه پیدا کرده است، پس چرا پیشرفت نمی‌کنیم؟

براساس استانداردها، وزیر ارتباطات تعریفی از پیشرفت بدهد! چرا در‌ای تی پیشرفتی نداریم؟ (با اینکه در سال ۹۳ تعداد گوشیهای اندرویدی و ۳G از ۲۵۰ هزار عدد به ۴۰ میلیون و در سال ۹۴ به ۶۰ میلیون رسیده است). سرعت اینترنت در ایران پایین است چون غالب اینترنت مصرفی، اینترنت وارداتی است که این عدد در جهان بی‌سابقه است! بیش از ۲۵ سال است که‌آی‌تی دست باند مافیا در وزارت ارتباطات است.

شیفتگی عده‌ای به آمریکا باعث شده است که نفهمند بر اساس استانداردهای خود غربی‌ها هم، کشورهایی پیشرفته محسوب می‌شوند که تولیدکننده باشند، نه مصرف کننده و همین می‌شود که سرعت اینترنت در کره جنوبی بیشتر از مرکز اینترنت جهان، یعنی آمریکا می‌شود! این اتفاق یعنی تا مصرف کننده باشی عقب افتاده‌ای، تولید کن تا پیشرفت کنی... و باید متأسف بود برای مسئولینی که به دنبال پیشرفت در وابستگی هستند... شبکه‌های اجتماعی خارجی چگونه موجب کسب درآمد بیشتر برای وزارت ارتباطات می‌شود:

الف: خرید و فروش پهنای باند بین الملل: زمانی که کاربران از شبکه‌های اجتماعی خارجی استفاده می‌کنند درواقع از پهنای باند بین الملل استفاده می‌کنند و پول بیشتری برای مصرف اینترنت می‌پردازند و درنتیجه وزارت ارتباطات سود بیشتری کسب می‌کند پس استفاده مردم از شبکه‌های اجتماعی خارجی به نفع وزارت ارتباطات می‌باشد. ولی اگر کاربران از شبکه‌های اجتماعی داخلی استفاده کنند پول کمتری به وزارت ارتباطات پرداخت می‌نمایند.

ب:تبادل محتوای مجرمانه: شبکه‌های اجتماعی خارجی بدیل رعایت نکردن هیچ یک از قوانین جمهوری اسلامی ایران، به بستر امنی برای تبادل محتوای مجرمانه مخصوصاً تصاویر و فیلمهای سکسی تبدیل شده است و با توجه به اینکه ۷۳ درصد از کاربران اینترنت در ایران زیر ۲۸ سال سن دارند و اینکه ۱۳میلیون مجرد بین ۲۴ تا ۳۰ سال در ایران وجود دارد و همچنین ۱۸ میلیون نفر از کاربران زیر ۱۸ سال دارند و با توجه به آمارهای جهانی مبنی بر اینکه بیش از ۸۹درصد محتوای نرم‌افزارهای تلفن همراه، غیراخلاقی است پس می‌توان نتیجه گرفت وزارت ارتباطات درآمد قابل توجهی از تبادل فیلم‌ها و عکس‌های غیر اخلاقی در بستر شبکه‌های اجتماعی خارجی کسب می‌نماید. این در حالی است که شبکه‌های اجتماعی ایرانی بدلیل رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران اجازه تبادل چنین محتوایی را به کاربران نداده و در نتیجه وزارت ارتباطات درآمدی از تبادل محتوای خلاف قانون در بستر ابزارهای داخلی نخواهند داشت.

صاحبان شبکه‌های اجتماعی خارجی چه کسانی هستند؟
زاکربرگ ۳۱ ساله، تأثیرگذارترین صهیونیست جهان و کارآفرین نمونه اسراییل است او صاحب واتس‌آپ، فیسبوک و اینستاگرام است که شیمون پرز او را پسر خوب خود و یهود معرفی کرده است.. وایبر و تانگو هم از دیگر نرم افزارهای اسراییلی می‌باشند.

پاول دوروف، موسس تلگرام، یک صهیونیست روس تبار پناهنده آلمان می‌باشد. شبکه اجتماعی که، بیش از ۸۰ درصد کاربرانش ایرانی هستند.

نتانیاهو خطاب به لاشویلی(مالک تلگرام):»آقای لاشویلی سرمایه بزرگی برای امنیت اسرائیل است و ما شکرگذاراین سرمایه هستیم، آقای لاشویلی از برادر به من نزدیکتر است او در همه ی مسایل مرتبط با امنیت اسرائیل از اینترنت و فضای مجازی تا کمک به ارتش قهرمان ما و پلیس شهری یک الگو در میان یهودیان ساکن در اسرائیل است من امروز شخصاً به حضور شما رسیدم که قدردانی خود را از همه زحمات این برادر نزدیک و مهربان بیان کنم».

توجیه وزارت ارتباطات برای فرار از فشار افکار عمومی
سود زیاد وزارت ارتباطات از دلالی اینترنت، باعث شده از هر روشی بدون توجه به پیامدهای مخرب آن بر کشور، برای کسب درآمد بیشتر استفاده نماید. (مانند دفاع تمام قد از شبکه‌های اجتماعی خارجی با ترویج هرچه بیشتر در بین مردم یا مانند راه اندازی و اجرای طرح هایی خلاف قانون بدون داشتن پیوست فرهنگی) و با هر چیزی که مانع کسب درآمد برای آنها شود برخورد نماید(مانند مانع شدن از رشد و پیشرفت و ترویج شبکه‌های اجتماعی داخلی و یا مانع شدن از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات).

مافیای اینترنت ایران که سالهاست در بدنه وزارت ارتباطات شکل گرفته است و برای بستن دهان منتقدان و فرار از پاسخ به ابهامات جامعه و مردم آسیب دیده و خانواده‌های نگران، دروغ‌های بزرگی در رسانه‌ها بیان داشته‌اند و با نفوذ و قدرت خود بر رسانه‌ها و بعضی از نخبگان، از راه‌های مختلفی برای فریب جامعه مخصوصاً مسئولین استفاده می‌کنند. راه‌هایی مانند:

- بیان راه کارهای مسخره (مانند فیلترینگ هوشمند شبکه‌های اجتماعی).
- بیان آمارهای غیر واقعی و دروغین.
- تحریف مفاهیم و دور زدن قوانین به قصد فریب (مانند ادعای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات).

- سر پیچی از اجرای قوانین(مانند اجرا نکردن دستور فیلترینگ اینستاگرام در سال ۹۳ یا راه اندازی غیر قانونی و بدون پیوست فرهنگی نسل‌های جدید )

- وقت کشی با هدف فراگیرتر شدن شبکه‌های اجتماعی خارجی در بین مردم و در نتیجه سخت تر شدن برخورد با این شبکه‌ها و در کل بیرون رفتن از دستور کار (مانند طرح مضحک انتقال سرور تلگرام به ایران).
- ایجاد و انتشار شبهات در جامعه.

به عنوان مثال تعدادی از این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

الف: فیلترینگ هوشمند اینستاگرام:«مسدود کردن یک صفحه غیراخلاقی اینستاگرام ظرف ۶ساعت توسط طرح فیلترینگ هوشمند» که مارک زاکربرگ اسرائیلی (صاحب اینستاگرام،واتس اپ و فیسبوک) و مؤسسه آمریکائی EFF و در کل همه متخصصین آی‌تی در ایران و جهان معتقدند: « محتوای شبکه‌های اجتماعی موبایلی از جمله وایبر، واتس اپ، اینستاگرام، تلگرام و … غیر قابل کنترل است. » و در واقع می‌توان گفت فیلترینگ هوشمند شبکه‌های اجتماعی خارجی در حد یک شوخی است. وزارت ارتباطات با صرف هزینه‌های سنگین فقط موفق به اختلال در بخش نرم افزار، آن هم در نمایش بعضی از عکس‌ها شده است که در برابر تعداد محتوای مجرمانه اینستاگرام قطره‌ای در برابر دریاست و در حال حاضر صد در صد موارد مجرمانه در سایت اینستاگرام باز است یعنی میلیارد‌ها عکس و فیلم مجرمانه ، که با توجه به رتبه ۱۰ اینستاگرام در کشور ایران، و میزان بسیار بالای موارد مجرمانه، به جرأت می‌توان گفت وزارت ارتباطات قصد وقت کشی دارد. شما با سرچ یک کلمه غیر اخلاقی، براحتی می‌توانید اینستاگرام را در صفحه اول نتیجه جستجو مشاهده نموده و با باز کردن آن لینک به عمق فاجعه پی ببرید.

ب: همکاری تلگرام با ایران: «حذف کانالهای تلگرام در مدت کمتر از ۲۴ ساعت» دیگر دروغهایی است که در رسانه‌ها بیان می‌دارند که مدیر تلگرام در جواب صراحتاً، بار دیگر ادعای مقامات ایرانی را رد کرده و گفته تلگرام با هیچ کشوری وارد توافق نشده و نخواهد شد. و مسئولین ایرانی هم مانند هر کس دیگری می‌توانند گزارش‌های مربوط به محتوای پورن و تفکرات داعشی را به ایمیلمان مخابره کنند. و ما پس از بررسی در صورت صلاحدید موارد را مسدود می‌کنیم. تحقیر تا چه حد؟ وزارت ارتباطات در حال حاضر مانند هر کاربری لیست موارد مجرمانه را برای تلگرام ارسال می‌کند که در صورتی که کانال حاوی محتوای مستهجن باشد بعد از گذشت حداقل دوماه توسط تلگرام مسدود می‌شود. و هیچ یک از موارد توهین به نظام، مقدسات، قرآن، اسلام و مراجع و همچنین موارد مربوط به رسانه‌های بیگانه، گروه‌های منحرف و ضد نظام و موارد بسیار زیاد دیگر بسته نمی‌شوند.

با توجه به موضع گیری پاول دورف در مورد صحبتهای وزیر ارتباطات می‌توان نتیجه گرفت تلگرام حاضر به رعایت قوانین جمهوری اسلامی ایران نیست. البته این نکته هم قابل ذکر است موارد غیر اخلاقی که توسط تلگرام بسته می‌شوند در موارد بسیاری بصورت کامل مسدود نشده و امکان درج آدرس جدید در قسمت پروفایل به مدیر کانال داده شده است. و تقریباً تمام صاحبان کانال‌های غیر اخلاقی با کانال جدیدی به کار خود ادامه می‌دهند.

ج: بیان شبهات: شبهاتی مانند»نمی شود جلوی استفاده مردم از تکنولوژی جدید را گرفت» یا «از شبکه‌های اجتماعی مانند چاقو می‌توان هم استفاده خوب و هم استفاده بد کرد» و از آن طرف خانوده و جامعه را مقصر اصلی پیامدهای مخرب نشان دهند مانند: «متهم کردن خانواده‌ها به نداشتن سواد و یا نداشتن فرهنگ استفاده جامعه از تکنولوژی‌های جدید» و یا «عدم نظارت کافی خانواده‌ها بر فرزندان» و موارد این چنینی.

از دیگر شبهاتی که مافیای اینترنت مطرح می‌کند این است که «نرم افزارهای تلفن همراه مانند تلگرام و اینستاگرام و واتس اپ و وایبر و... تکنولوژی هستند و جلوی استفاده مردم را از تکنولوژی نمی توان گرفت. اوایل انقلاب هم با ویدئو مخالف شد . ما چاره‌ای جز تسلیم در برابر تکنولوژی را نداریم». که در جواب باید گفت: «اینترنت را می‌توان به عنوان یک تکنولوژی نام برد و این نرم افزارها محصولاتی از این تکنولوژی هستند که مشابه هر کدام از آنها ما محصولات بومی و داخلی داریم . به عنوان مثال همان ویدئو را اگر یک تکنولوژی فرض کنیم فیلمها را محصولات این تکنولوژی می‌توان نام برد و در اوایل انقلاب بدلیل نبود فیلم مناسب ، استفاده از آن ممنوع بود و زمانی که فیلمهای مناسب تولید شد استفاده از ویدئو هم امکان پذیر شد.»

از دیگر شبهاتی که مافیای اینترنت مطرح می‌کند این است که «از این شبکه‌های اجتماعی خارجی مانند چاقو می‌شود، هم استفاده خوب و هم استفاده بد کرد، و مردم باید خودشان انتخاب کنند.»که در جواب باید گفت:«در صورت منطقی بودن حقانیت آزاد شبکه‌های اجتماعی خارجی، پس جایز است فیلترینگ را هم بردارید تا مردم خودشان در انتخاب سایتها آزاد باشند!! در وضعیت فعلی هم اکنون شبکه‌های اجتماعی خارجی با اینترنت بدون فیلتر هیچ تفاوتی ندارند آیا این عاقلانه است مردم را با اینترنت بدون فیلتر تنها بگذاریم؟ (بله از ابزار ایرانی که تابع قوانین ایران است میتوان هم استفاده خوب کرد و هم نادرست. اما در مورد ابزار ساخت صهیونیست هم چنین است؟)».

در بیشتر کشورهای به اصطلاح آزاد جهان بسیاری از همین شبکه‌های اجتماعی فیلتر و یا محدود شده‌اند و برای فعالیت در آن کشور مجاب به رعایت و احترام به قوانین آن کشورها شده‌اند و همچنین از طرفی قوانین بسیار سر سختانه‌ای برای استفاده کاربران از اینترنت و شبکه‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

در کل می‌توان گفت هیچ کشوری از کشورهای به اصطلاح آزاد و پیشرفته جهان را مانند ایران پیدا نمی کنید که این چنین مردم و خانواده‌ها را با فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی تنها گذاشته باشند و شبکه‌های اجتماعی به این راحتی بتوانند در آن کشور حکومت کنند. ایران در فضای مجازی قبلاً هم سابقه فیلترینگ سایتهای بزرگ جهانی مانند یوتیوب را داشته است که هیچ مشکلی در جامعه بوجود نیامد و سایتهای ایرانی از قبیل آپارات جایگزین آن شد و مردم هم راضی هستند.