داخلی سياسی خبر
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 84009
۱ نظر
شعبه دوم موسسه امام(ره) یا محملی سیاسی به نام امام(ره)؟
پشت‌پرده ایجاد یک مرکز جدید به نام امام(ره)
دوشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۴۵
 
روز شنبه خبری در رسانه‌ها منتشر شد که از تاسیس مرکزی تحت‌عنوان «ترویج یاد، نام و اندیشه‌های امام خمینی(ره)» حکایت می‌کرد.
پایگاه خبری انصارحزب الله - روز شنبه مرکزی تحت‌عنوان «ترویج یاد، نام و اندیشه‌های امام خمینی(ره)» افتتاح شد و آنگونه که شواهد و قرائن حکایت می‌کند، قرار است فعالیت‌هایی موازی با موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) انجام دهد.

براساس خبر منتشر شده، چهره‌هایی همچون سید حسن خمینی نوه امام خمینی(ره)، حجت‌الاسلام موسوی‌بجنوردی، ایازی معاون شهردار تهران و حمید انصاری قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام در این مراسم حضور داشته‌اند.

این در حالی است که همواره انتقاداتی نسبت به عملکرد موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(ره) مطرح شده و حالا این سوال ایجاد شده است که تاسیس این مرکز با چه هدفی صورت می‌گیرد؟

سکوت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) در برابر توهین‌های برخی چهره‌های ظاهرالصلاح یا حتی افرادی که مرزبندی روشنی با اصول و اندیشه‌های امام دارند، بارها انتقاداتی را متوجه این موسسه کرده است. یکی از نمونه‌های آن، انتشار مقاله توهین‌آمیزی از سوی محسن کدیور در آذر ۹۱ بود که مدعی شده بود در ماجرای آیت‌الله شریعتمداری و بیماری وی، نظام جمهوری اسلامی و امام خمینی(ره)، از فراهم نمودن امکان معالجه بیماری وی ممانعت کرده بودند. این ادعا البته با سکوت طولانی‌مدت موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام مواجه شد و انتقادات فراوانی را برانگیخت.

با بالا گرفتن انتقادات اما حمید انصاری قائم‌مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی مجبور به موضع‌گیری در این باره شد و در گفت‌وگویی با سایت «جماران» تصریح کرد که وظایف و شأن موسسه تنظیم و نشر آثار امام، فراتر از پاسخ‌گویی به صورت موردی به این قبیل ادعاها و اتهاماتی است که تقریبا به‌صورت شبانه‌روزی از اول پیروزی انقلاب اسلامی تا امروز در رسانه‌های بیگانه تکرار می‌شود.

از سوی دیگر، مواضع نامطلوب برخی منسوبین به حضرت امام(ره) نیز ابهاماتی را در افکار عمومی برانگیخته است. مواضع برخی اعضای بیت امام(ره) در جریان فتنه ۸۸ و حتی دیدار برخی از آنها با محکومین و سران فتنه، اقدامات خارج از عرف چهره‌هایی همچون نعیمه اشراقی و بیان سخنانی همچون «توهین به پدربزرگم را جرم نمی‌دانم» و مسائل دیگری از این قبیل، بارها انتقادات فراوانی را متوجه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام کرده و سوالاتی را در افکار عمومی به وجود آورده است.

این در حالی است که سکوت این موسسه در قبال تمام این مسائل، راه‌اندازی و تاسیس یک موسسه جدید را با چالش اساسی مواجه می‌کند و موجب طرح این سوال می‌شود که هدف پشت‌پرده از ایجاد یک مرکز جدید در کنار موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام چیست؟

براساس آنچه در فضای سیاسی امروز کشور با آن مواجه هستیم و رخدادهایی همچون در پیش بودن انتخابات مجلس خبرگان رهبری در اسفندماه ۱۳۹۴، گویا برخی چهره‌های سیاسی منتسب به بیت امام راحل(ره) که از بیان مواضع تند سیاسی خود ابایی ندارند، تلاش‌ می‌کنند از هم‌اکنون زمینه حضور و پیروزی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری را فراهم کنند. اگرچه موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(ره) به پایگاهی برای چهره‌های منتسب به اصلاح‌طلبان تبدیل شده است، اما به زعم چهره‌های ارشد این جریان و تئوریسین‌های آن حالا با گسترش فعالیت‌های این جریان سیاسی، ایجاد کارتل‌های جدید سیاسی ضروری به‌نظر می‌رسد.

آن‌گونه که از خبرهای مربوط به فعالیت چهره‌های روحانی جریان اصلاح‌طلب برمی‌آید، چهره‌های شاخص مجمع مدرسین و محققین حوزه علمیه قم و همچنین مجمع روحانیون مبارز که مهم‌ترین تشکل‌های روحانی اصلاح‌طلبان هستند، این روزها تلاش فراوانی در شناسایی افراد مناسب برای حضور در انتخابات مجلس خبرگان دارند؛ دو گروهی که از قضا رابطه‌ای تنگاتنگ با بیت امام(ره) و موسسه نتظیم نشر آثار ایشان دارند. شاید حضور حجت‌الاسلام موسوی بجنوردی در افتتاح این مراسم را بتوان در همین راستا ارزیابی کرد و او را چهره‌ای دانست که حلقه‌وصل بیت امام(ره) با دو تشکل شاخص روحانی در جریان اصلاح‌طلب است.

با توجه به اخباری که از احتمال حضور حجت‌الاسلام سید حسن خمینی در انتخابات آینده مجلس خبرگان شنیده می‌شود و نسبت نزدیک حجت‌الاسلام موسوی بجنوردی با وی، گویا احساس‌نیاز شده است که باید یک مرکز هماهنگی در خصوص فعالیت و حضور این جریان در انتخابات مجلس خبرگان ایجاد شود. این در حالی است که سوابق و پیشینه چهره‌های روحانی جریان اصلاح‌طلب و فعال بودن آنها در جریان فتنه ۸۸، اجازه نمی‌دهد که آنها با تابلوی اصلاح‌طلبی و به‌طور علنی وارد میدان شوند.

از این‌رو، برخی گمانه‌زنی‌ها گویای آن است که این طیف، ایجاد موسسه‌ای در کنار موسسه تنظیم و نشر آثار امام را برای پیشبرد اهداف خود مناسب دیده‌اند و تلاش می‌کنند مهره‌های سفید خود را به واسطه انتساب به بیت امام(ره)، وارد عرصه انتخابات خبرگان کنند. از سوی دیگر، گویا قرار بر این است که هاشمی رفسنجانی نیز هماهنگی‌هایی را انجام دهد تا چهره‌های شاخص این جریان در قالب یک فهرست واحد برای انتخابات مجلس خبرگان دور هم جمع شوند و از اقدامات خارج از چارچوب و ایجاد اقدامات حساسیت‌برانگیز بپرهیزند.


منبع:تسنیم

مهرداد
۱۳۹۳-۰۲-۰۴ ۰۰:۵۶:۳۰
نواده روح الله . سید حسن نصرالله