Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 119958
کنکاشی در علل و عوامل پیروزی و موانع استمرار انقلاب‌اسلامی
ایام‌الله انفجار نور
دوشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۶
 
در حالی که شکر عملی نعمت پیروزی انقلاب، با دریوزگی و گدایی عزّت از دشمنان خداوند هیچ نسبتی ندارد هرچند که به بهانه دریافت فناوری و تجدد و سازندگی باشد، چرا که تعامل سازنده ساز وکار خاص خود را دارد...
پایگاه خبری انصارحزب‌الله: «و ذکرهم بایام الله ان فی ذلک لایات لکل صبار شکور»۱

۲۲ بهمن هر سال، چه به لحاظ شکرگزاری و قدردانی از نعمت انقلاب اسلامی و چه به جهت ارزیابی استقامت یا انحراف مسیر طی شده انقلابیون در فرایند تحقق اهداف انقلاب،فرصتی مغتنم است.

راهبر و بنیانگذار نهضت؛ خمینی نایب الامام(ره)، اولی‌ترین کسی است که شایستگی تبیین ماهیت و اهداف نهضت انقلاب اسلامی را داشته است،و از آنجا که آبشخور این زعیم بزرگوار، به مثابه ولیّ‌فقیه و استمرار دهنده حرکت انبیاء، کتاب تبیان‌الهی و ائمه هدی بوده است، دقت و کنکاش در کلید واژه‌های ایشان، برترین اساس و مبنا در باز شناخت حقیقی نهضت است. از تعابیر رایج آن زعیم‌الهی در بیان چیستی و ماهیت نهضت و انقلاب اسلامی«انفجار نور بودن» و «یوم الله بودن»۲۲ بهمن ۵۷ است. هم انفجار در ظلمات جاهلیت مدرن و هم یوم الله بودن سرآغاز پیروزی انقلاب، تعابیری است مکتبی و شایان تأمل جدّی برای علاقمندان به پویایی و سرنوشت نهضت.

سوره مبارکه ابراهیم علیه‌السلام،همان ابتدا، از بیان هدف رسالت انبیای الهی- که همانا خارج کردن مردم از ظلمت به نور است- آغاز کرده و در ادامه به طور مشخص به چگونگی انجام این رسالت در یکی از انبیای اولوالعزم- حضرت موسی بن عمران علیه‌السلام- اشارت دارد و در پی آن می فرماید: یادآوری جهت دقت در چگونگی تحقق مأموریت موسی، علیه‌السلام در بردارنده نشانه و رهنمودهایی است برای صبر پیشه‌گان مصمّم راه انبیاء و سپاسگزاران. به عبارت دیگر سخن الهی بیانگر آن است که فقط افرادی با این دو ویژگی ظرفیت و توان حفظ و ادامه انقلاب‌های الهی را خواهند داشت و بس.

صبرپیشه‌گان شکرگزار: از آنجا که صبر به عکس سکون و سکوت، ضمن درگیر شدن با مشکلات و استقامت بر راه حق و نهراسیدن از مشکلات، مقرون است، این ویژگی در دوره مبارزات پر فراز و نشیب قبل از پیروزی انقلاب، رکن اصلی و اتفاقاً یکی از عوامل مهم جلب امداد و عنایت‌الهی در تحقق اهداف مبارزان راه خدا بود، امّا مع‌الاسف به دلایل گوناگونی، این استقامت بر طریق، پس از پیروزی انقلاب دچار افت و رنگ باختگی و به تبع آن سر منشأ انحرافات و مشکلات متعدّد، در ادامه مسیر مستقیم انقلاب اسلامی شد.

انقلابی که چه در مظلومیت محض اوایل دهه۴۰و چه در واپسین سال‌های منتهی به پیروزی انقلاب از امدادهای الهی بهره می‌جست، درسال‌های پس از جنگ تحمیلی با خطبه نمازجمعه رئیس دولت وقت، یکباره دستور توقف و سیر قهقهرایی و ترک سنت و خوی تحمّل دشواری و استقامت دریافت کرد و با رویکرد تجملّ پرستی و رفاه طلبی طبقه‌ای نوکیسه و عمدتاً سرد وگرم بخشیده دوران ها، مصادره می شود و زمینه سوء استفاده و سواری دشمن برگرده انقلاب فراهم می شود. به گونه‌ای که سازمان های جاموسی دشمن ترین دشمنان انقلاب به شدت از رویکرد جدید ابراز خرسندی و شادمانی می‌کنند که بله در ایران طبقه عملگرایانی در مصدر امور قرار گرفته‌اند که خود به خود زحمت و هزینه حمله نظامی برای سرنگونی و شکست نظام اسلامی را از دوش ما برداشته‌اند و به زودی با خاموشی شعله انقلاب،ایران همچون دوره ستمشاهی مجدداً در سیطره استعمار نو و هم پیمانی با اسرائیل باز خواهد گشت و دوباره آن دوران طلایی که حرمت حتی سگ آمریکایی از جان شهروند ایرانی برتر بود فرا می رسد.

نکته بعدی رنگ باختن ویژگی شکرگزاری در دولتمردان نوکیسه و به قول خودشان لیبرال دمکرات های مسلمان!است. نسلی که سرد وگرم مبارزات پیش از پیروزی انقلاب را چشیده به خوبی واقف است که سازوکارهای مبارزه و پیروزی انقلاب، به خلاف انقلاب های مرسوم،کمتر متکی به جنگ افزار یا حمایت های دیگر بوده است و به فرموده امام راحل«کلمه توحید و توحیدکلمه»چراغ راه و رمز پیروزی بود. یعنی اعتقاد و اعتماد به منبع قدرت و عظمت شکست ناپذیر خداوندی و سپس وحدت حول محور الله. در حالی که شکر عملی نعمت پیروزی انقلاب،با در یوزگی و گدایی عزّت از دشمنان خداوند هیچ نسبتی ندارد هرچند که به بهانه دریافت فناوری و تجدد و سازندگی باشد، چرا که تعامل سازنده ساز وکار خاص خود را دارد. چه آنکه همان پروردگار عزیز حمید با نهی شدید همراه با تهدید به مؤمنان فرمود:«به ستمگران اعتماد نکنید که اعتماد همان و تماس با آتش همان»۲ و مع‌الاسف آثار چنین آتشی از همان زمان و تاکنون،همچنان جانمایه‌های اصیل انقلاب را آزرده است.

بدون شک ترویج اسلام لیبرال با همان اسلام آمریکایی و رخنه سکولاریزم شریعت ستیز و برانداز حاصل چنین اعتمادی است.

در نوبت بعدی، به فضل الهی،پیرامون راههای نجات و التزام صادقانه به میراث امام و شهداء که همانا تمسّک از سرصدق و اخلاص برحبل المتین ولایت (اصل و فرع آن) است سخن خواهیم گفت.
۱- سوره ابراهیم،ی ۵
۲- سوره هود، ی۵