نگاهی به گزینه‌های روی میز مهدکودک‌ها برای پرورش کودکان

خفقان؛ راهکار مسئولان بی‌مسئولیت در قبال دیسکوهای‌کودکانه

تباه‌کردن آینده کودکان فقط با ماهی‌ چندصد‌هزارتومان!

21 مرداد 1395 ساعت 11:51

مهد کودک‌ها که قرار است مکانی برای گذران نیمی از 7 سال طلایی در عمر کودک باشند که دوران حساسی در شکل‌گیری شخصیت و آینده او می‌باشد اکنون با برنامه‌ها و رویکردهای جدید خود برخلاف مصلحت و اقتضائات سنی این قشر گام بر می‌دارند. تخلفات مهدکودک‌ها در حال رشد بوده و هر روز مصادیق عجیب‌تری به خود می‌گیرد


پایگاه خبری انصارحزب‌الله: اگر چه تا یک یا دو دهه‌ی پیش روانشناسان و متخصصین تعلیم و تربیت با سپردن کودکان به مهد کودک بسیار مخالف بودند و ضمن تأکید بر نیاز کودک در این سنین به تکیه‌ی مستمر به پدر و مادر و حضور دائم در خانواده متذکر می‌شدند کسانی که فرزندان خود را به مهد کودک می‌سپارند، آینده‌ی خود را در خانه سالمندان ببینند.

اما گویا امروزه با توجه به تمامی شرایط اجتماعی، اقتصادی، تحصیلی، سن ازدواج و ...، مهد کودک به عنوان یک ضرورت و خانواده‌ی ثانوی که گاهی جای خانواده‌ی اول را نیز گرفته و خانه و خانواده را ثانوی می‌نماید قلمداد می‌گردد. و همین موقعیت، ضرورت هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی، کنترل و نظارت اصولی‌تر، بیشتر و جدی‌تر را ایجاب می‌نماید.

امروز دیگر مهد کودک رفتن کودکان نه یک امر فانتزی که یک نیاز اساسی برخی از خانواده‌ها شده است تا این مهدها بیش از مکانی برای آموزش و تربیت جایی باشد تا والدین با تکیه بر آنها بتوانند به سر کار روند و خیالشان از تنها نبودن فرزندانشان راحت باشد؛ غافل از اینکه محبت خاله‌های مهد و شیوه تربیت آنها هیچ‌گاه جای محبت‌ورزی و آغوش گرم پدر و مادر را پر نمی‌کند.

برخی از پدر و مادرها پا را از این فراتر گذاشته و در بعدازظهر که به خانه می‌آیند به جای پر کردن جای خالی خود، کودک را به انیمیشن‌ها و بازی‌های رایانه ای می‌سپارند.

اما مهد کودک‌ها که قرار است مکانی برای گذران نیمی از ۷ سال طلایی در عمر کودک باشند که دوران حساسی در شکل‌گیری شخصیت و آینده او می‌باشد اکنون با برنامه‌ها و رویکردهای جدید خود برخلاف مصلحت و اقتضائات سنی این قشر گام بر می‌دارند. تخلفات مهدکودک‌ها در حال رشد بوده و هر روز مصادیق عجیب‌تری به خود می‌گیرد.

آرامش با خواب‌آورها
تقریبا اولین خبری که پیرامون مهد کودک‌ها به صورت خاص رسانه‌ای شد استفاده از داروهای خواب‌آور برای کودکان بود تا چند ساعت حضور در مهد را بدون دردسر بگذرانند، در واقع مسئولین مهد برای فرار از بار مسئولیت و آرامش خود به جای هدایت انرژی و شیطنت‌های کودکانه بچه‌ها با آموزش و بازی با این راهکار آنها را مهار می‌کردند!

مکان و فضای نامناسب
مکان و فضای بسیاری از مهد کودک‌ها در حد صفر و یا حتی زیر صفر بود. گاه محیط‌های آپارتمانی و مهندسی‌های مناسب با سکونت یک خانواده در هر طبقه. بدون نور، بدون امکان تهویه‌ی طبیعی و گردش هوا، بدون برخورداری از اتاق‌های بزرگ و مناسب،‌ بدون فضایی برای تفریح و ورزش، بدون آشپزخانه یا محل مناسبی برای تغذیه‌، بدون برخورداری از وسایل لازم و... . معلوم نیست بر اساس چه اصول و استانداردهایی برای آنها مجوز مهد کودک صادر شده است؟ و آیا اساساً اصول و ضوابطی وجود دارد؟

شهریه‌های سرسام‌آور
اما در عین حال شهریه‌ها سرسام‌آور و تقریباً برابر و گاه بیشتر از مجهزترین و اصولی‌ترین مهد کودک‌های کشورهای اروپایی است! ماهانه ۴۵۰ تا ۵۵۰ هزار تومان و گاه بیشتر. البته بدون محاسبه‌ی هزینه‌ی برنامه‌های فوق‌العاده، همیاری والدین(؟!)، سرویس رفت و آمد و...

وقتی از مادر جوانی که از یک مهد کودک معروفی در شمال شهر خارج می‌شد سوال کردم که آیا فرزند خود را به این مهد کودک می‌سپارید...؟ با حالتی تأسف‌بار و محکم گفت: هرگز.

سپس ادامه داد: فضا و مکانش را که می‌بینید،‌ یک طبقه آپارتمان خفه و بی‌نور که حتماً سلامتی فرزندم را به مخاطره می‌اندازد.
مدیرش با منّت به من می‌گوید: ۴ مربی زبان انگلیسی داریم، با موسیقی کاملاً آشنا و سرگرم و با نشاط می‌شوند، هفته‌ای یک‌بار «عمو موسیقی» می‌آید و آهنگ‌ها و شعرها و سرودهای انگلیسی و البته گاه فارسی که در طول هفته یاد گرفته‌اند را با آنان تمرین و اجرا می‌کند،‌ کلاس نواختن «بلز» رایگان است، اما کلاس‌های فوق‌العاده‌ای چون آموزش شطرنج یا بازی با لوگو و پازل (بازی‌های فکری) نیز داریم که اگر خواستید باید هزینه‌ی جداگانه بپردازید!

مادر افزود: حاصل این مهد کودک، تعطیلی ذهن و رقاص بارآمدن دخترم خواهد بود و برای این جنایت و قربانی کردن او و سیاه کردن سرنوشتش باید ماهی ۵۵۰ هزار تومان هم بپردازم، البته اگر خودم، همسرم و فرزندم در گزینش برای ثبت نام قبول شویم!

تنبیه بدنی
تنبیه بدنی یا به عبارت دیگر کودک آزاری متاسفانه هنوز برای برخی از افراد گزینه‌ روی میز است! هر چند تعداد افرادی که از این روش استفاده می‌کنند بسیار کم است اما هنوز هم هستند کسانی که دور از چشم مادرها از تنبیه استفاده می‌کنند.

رقص و موسیقی
فارغ از مکان و فضا و شهریه‌های سرسام‌آوری که توسط برخی از مهدهای کودک اخذ می‌شود، «آموزش‌های ویژه» نیز به عنوان دغدغه‌ای جدید برای والدین ایجاد شده است، دغدغه از این حیث که آموزش‌های ویژه که متناسب با فرهنگی ملی و دینی ما باشد جای خود را به موسیقی و رقص داده است.

اگر کسی تنها چند بار به مهدهای کودک سر زده باشد، به طور حتم با وعده‌های مسئولان آن برای پذیرش کودک مورد نظر آشنا خواهد بود، گزینشی که در پس از آن وعده‌هایی از جمله شکوفا شدن استعداد‌ها، یادگیری علوم متفاوت فراخور سن، موسیقی، آواز، نواختن آلات موسیقی، بالماسکه انگلیسی و... و این یعنی چوب حراج به ساختار هویت اسلامی- ایرانی جامعه.

به مهد کودکی رفتم که می‌گفتند متعلق به برخی از مجریان سابق یا حال برنامه‌ی کودک در سیما می‌باشد. با خود گفتم: اینها تجربیات بسیاری دارند. وارد که شدم، گمان کردم وارد دیسکو شدم. صدای باندهای موزیک که پشت ساختمان و در حیاط نصب بود آن قدر بلند بود که به هنگام صحبت با مدیر مربوطه، خودش به کارکنان گفت: «صدای این را کم کنید ببینم ایشان چه می‌گویند». درست می‌گفت، چرا که صدای موزیک آن قدر بلند بود که ما به فاصله‌ی عرض یک میز، آن هم در اتاقی دربسته، صدای هم را نمی‌شنیدیم!

از آموزش‌ها و ویژگی‌های مهد کودک دیگری سؤال کردم، مدیر با افتخار گفت: ما فقط در هفته ۴۵ دقیقه زبان فارسی داریم،‌ ما بقی همه به زبان انگلیسی است! ما دو مربی انگلیسی داریم.
پرسیدم: این «مابقی» چیست؟ آیا مکالمه یا دستور زبان (گرامر) انگلیسی را به این کودکان خردسالی که هنوز تکلم درستی ندارند و زبان فارسی را هم بلد نیستند تدریس می‌کنید؟

سر را بالا گرفت، قفسه‌ی سینه را جلو داد و لهجه‌اش هم کمی برگشت و مانند پاسخ عاقل به سفیه گفت: خیر. این کودکان در حد مکالمه یا گرامر نیستند. بلکه موزیک خارجی، شعر انگلیسی و سرودهای متفاوت به زبان انگلیسی را حفظ و اجرا می‌کنند و از روی کتاب‌های قصه‌ی کودکان به زبان انگلیسی برای آنان قصه گفته می‌شود!

مدیر یکی از پرتال‌های مربوط به مهد کودک‌ها درباره آموزش رقص در این مکان‌ها می‌گوید: «بله این فاجعه بخش کوچکی از فجایعی هست که در مهدهای کودک شهر تهران اتفاق می‌افتد و مدیران مهدهای شهرستان‌ها هم از روی عدم اطلاع از تهران الگو برداری می‌کنند. انحرافات جنسی... پخش فیلم‌های کارتونی که هنجارشکن هستند ... و در بعضی مهدها که شدیدا بحران زده هستند آموزش مسائل جنسی به کودکان در حدی که اساتید دانشگاه هم شرم بیان کردن این موضوعات رو دارند گوشه کوچکی از فجایع حال امروز مهدهای کودک هستش و هیچ کس به دنبال اصلاح وضع موجود نیست»

برنامه‌های مختلط
اختلاط در مهدها زمانی در جشن‌ها و کلاس‌های آموزش رقص بود اما حالا خبرهایی از برنامه‌ی استخر برای کودکان دختر و پسر شنیده می‌شود. خبرهایی که باعث شد کار یکی از معروف‌ترین مهد‌های تهران به تعطیلی بکشد.

همان‌گونه که گفته شد موسیقی، رقص، آموزش زبان انگلیسی، برگزاری مراسم کریسمس از جمله «هنرهای مهدهای خاص» است. ناگفته نماند که آشنایی انسان‌ها از کودکی با زبان‌ها و هنرهای مختلف به خودی خود دارای اشکال نیست، آنچه بیش از این‌ نگرانی‌هایی به همراه دارد، اختلاط«بی مبنای» دختر و پسر که بعضا به صورت فجیع و غیرقابل باور نمود می‌یابد، است.

شنیده‌هایی که از سخن از برگزاری محافل رقص مختلط یا حتی استخرهای مختلط حکایت دارد نمونه‌ای از‌‌ همان اشکالاتی است که چند صباحی بعد به عنوان معضلی حل ناشدنی در جامعه تبدیل خواهد شد. البته چند ماه پیش وزارت آموزش و پرورش با ارسال بخشنامه‌ای اختلاط نوآموزان دختر و پسر در کلاس‌های پیش‌دبستانی و مهد‌های کودک را ممنوع اعلام کرد.

اما پس از گذشت چند ماه از ابلاغ دستورالعمل آموزش و پرورش هنوز هیچ تغییری در روند آموزشی مهدهای کوکان ایجاد نشده و همچنان «بالا بردن اعتماد به نفس کودکان به سبب وجود کلاس‌های مختلط» از جمله تبلیغات این مراکز به حساب می‌آید. نهادهای مسئول نیز همچنان در بی‌تفاوتی و سکوت محض در مقابل این رویه خطرناک به سر می‌برند.

مادر یکی از کودکان که چندی قبل از این خبر با چنین برنامه‌ای در مهد کودک خود روبرو شده بود، می‌گوید در بدو ثبت نام از وجود چنین برنامه‌ای در چارت کلاس‌ها خبری نبود و روز قبل به من خبر چنین برنامه‌ای را دادند که از رفتن کودکم ممانعت کردم. او می‌گوید من در کلاس‌های این مهد اثری از برنامه‌های موسیقی ندیدم و خیال می‌کردم که جایی مطمئن باشد و حال این دغدغه ای جدی است که فرزندان خود را چگونه می‌توانیم به نهادهای آموزشی و تربیتی بسپاریم، او اشاره می‌کند کمتر مهد کودکی است که چه علنا و یا چه مانند مهد مذکور در چارت خود برنامه هایی از این جنس نداشته باشد.

آموزش مد روز لباس و مو بر اساس مدل‌های غربی
یکی از مواردی که در برخی از مهد کودک‌ها مشاهده می‌شود آموزش دادن مد روز لباس هایی است که برگرفته از مدل‌های غربی است. در این مهد کودک‌ها به کودکان آموزش می‌دهند که لباس‌ها و مدل مویشان را چگونه انتخاب کنند تا بتوانند جذابیت جنسی خود را به دیگران نشان دهند.

مانوس شدن با حیوانات
از دیگر مواردی که اخیرا برخی از مهد کودکها به عنوان رزومه کاریشان ارائه می‌دهند ،آشنایی کودکان با حیواناتی نظیر سگ و گربه است به نحوی که با آنها انس می‌گیرند و روش نگهداری و پرورش از آنها را فرا می‌گیرند.

فرهنگ ارزشمندی که کم کم رو به فراموشی می‌رود
از بزرگان نقل و پدران ما نقل شده است در سال‌های دور در مکتبخانه‌ها در کنار تدریس قرآن مجید، شاهنامه و گلستان و بوستان سعدی را نیز درس می‌دادند. حتی کتابهای دیگری مانند حیدر نامه یا هفت لشکر، حسین کرد شبستری و غیره نیز تدریس می‌شد. امروزه نیز در برخی از موارد تعدادی از شهرهای اروپا میزبان شاهنامه خوان‌هایی هستند که برای شناساندن فرهنگ ایران زمین، اقدامات قابل توجهی در آن سوی مرز‌ها داشته‌اند. اما متاسفانه در ایران عده‌ای عزم خود را برای فراموشی این تمدن کهن جزم کرده‌اند.

شاید در نظر عده‌ای عوام، در کنار هم بودن دختر و پسر، آشنایی با موسیقی، رقص، آواز ‌خوانی و نواختن آلات موسیقی نوعی رشد، پیشرفت، شکوفایی استعداد‌ها و القای شادی و نشاط قلمداد شده و لازمه یادگیری کودکان پیش از ورود به مدرسه باشد، اما جامعه‌شناسان معتقدند که در این دوره سنی باید ابزارهایی از جمله «کم» و «زیاد» و «قبل» و «بعد» و «بالا» و «پایین» فراگیری شود. کودک به مدرسه می‌رود، می‌تواند به راحتی در مجالس برقصد و آواز بخواند و با جنس مخالف ارتباط برقرار کند اما هنور معنی واژه «ماقبل» در ریاضی را نمی‌داند، نمی‌تواند دوست پیدا کند، نمی‌تواند حق خودش را بگیرد، مستقل باشد، فردوسی و سعدی و حافظ را نمی‌شناسد، یک سوره قرآن از حفظ نیست... و این یعنی فاجعه‌ای که هر روز کودکان را با دستان خود به چاه آن می‌اندازیم.

آنچه مهم است این است که مشکل را عمیق‌تر ببینیم فارغ از اینکه آیا بچه‌ها را باید به مهد کودک سپرد و این اتفاق در چه سنی و چه مدت ساعتی در روز باید باشد؛ در رشد جایگاه مهدکودک‌ها در میان خانواده‌ها باید فکری برای این مقطع سنی خاص و مکان هایی که می‌خواهند خلاء وجود پدر و مادر را پر کنند، کرد.

باید خطر آموزش‌های این‌چنینی را در سالهای آینده دید شاید در حد مسئله ی امنیت ملی، چرا که تربیت نسل آینده که مهمترین سرمایه کشور خواهند بود در حال انحراف از ویژگی‌های ایرانی اسلامی است. رهبری در اشارات صریح و ریز اخیر خود درباره آسیب‌های سبک زندگی جامعه امروزی در این‌باره می‌فرمایند: »هوشیار باشیم؛ من چند روز قبل از این، در صحبت گفتم که این‌ها در صدد نفوذند، در صدد رخنه کردنند؛ این رخنه از جاهای مختلفی ممکن است باشد؛ مواظب باشید. یک وقت آدم خبر می‌شود که فرض بفرمایید فلان سازمان آمده یک بخشی از مجموعه فرهنگی ما را - مثلاً فرض کنید مهدکودک‌ها را - به یک شکل خاصی دارد هدایت می‌کند؛ این را آدم می‌فهمد، بعد که نزدیک می‌شود می‌بیند کار خطرناکی و کار بزرگی است [امّا] آدم توجه نداشته؛ این‌ها رخنه است؛ در زمینه‌های گوناگون؛ در زمینه‌های اقتصادی، در رفت وآمدها، در همه دستگاه‌ها؛ یکی این مسئله صراحت است.»

ساده ‌انگاری است اگر کودکان خود را در سنین ۲ تا ۶ سال به این رقاص‌خانه‌ها و دیسکوهای کودکانه بسپاریم و در نتیجه برای آینده‌ی آنان هویتی معلوم، شخصیتی بارز و آینده‌ای روشن و مطلوب انتظار داشته باشیم. و سهل‌انگاری محض و شعاری توخالی از سوی تمامی مسئولین مربوطه است که در عین باور «نسل آینده‌ساز»، هیچ هدف، برنامه، کنترل و نظارت روشنی بر مهد کودک‌ها (و حتی دبستان‌ها) نداشته باشند و امیدی به ساختار مطلوب، رشد منطقی کشور و ملت و آینده‌ای روشن و امید بخش و افتخار آفرین داشته باشند!


کد مطلب: 127807

آدرس مطلب: http://yalasarat.com/vdccxmqsm2bqi48.ala2.html

يالثارات
  http://yalasarat.com